Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Poza e pusa greșit, eram pe graba, eu am luat H4. Am și montat unul dar nu se prea vede diferența în poza dintre becul inițial și cel nou. 

 

Ce legătură are numele? 

 

 

 

 

IMG_20190409_183957.jpg

IMG_20190409_102806.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, misionaru a spus:

Poza e pusa greșit, eram pe graba, eu am luat H4. Am și montat unul dar nu se prea vede diferența în poza dintre becul inițial și cel nou. 

Salutare

 

 

Salutare !

Eu l-am  ascultat pe Vlad si uite ce a iesit :

301570301_WhatsAppImage2019-02-02at20_25.08(1).thumb.jpeg.13ea788c5ab971a47ec629f8d90ba269.jpeg1044681475_WhatsAppImage2019-02-02at20_25_08.thumb.jpeg.627e2e364a9b5ddd06c91c65cf510623.jpeg

 

alea de la aliexpress ,,,

 

dupa mine e de filme mute,,,,,la aproape 20 USD biletul/set.

 

Editat de Grigore1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@misionaru

intre silverstar si night breaker silver e o diferenta destul de mare. De asemenea temperatura de culoare e aceasi intre un night breaker silver si orice halogen, deci poza iese la fel. Nici macar cu night breaker simplu la temp de culoare nu e nici o diferenta pe faza scurta "la ce vezi" fata de un halogen si "cum vezi tu becul". Cand pui faza lunga e alta poveste la ce vezi. Ca sa vezi diferenta trebuie sa ti accelerata mobra la 3 mii de ture, pt ca la relanti ai undeva la 12,5 V pe bec in cel mai bun caz. Dar avand in vedere ca a trecut deja o noapte ma gandesc ca ai dat o tura si ai vazut diferenta :)

 

@bozoro ia intreabal pe @igi ce a patit cu una din comenzile de leduri de la chinezi :)

 

PS: treaba faina cu noua versiune de forum, poti tagui foarte usor pe cineva :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, cooldeep a spus:

@misionaru

intre silverstar si night breaker silver e o diferenta destul de mare. De asemenea temperatura de culoare e aceasi intre un night breaker silver si orice halogen, deci poza iese la fel. Nici macar cu night breaker simplu la temp de culoare nu e nici o diferenta pe faza scurta "la ce vezi" fata de un halogen si "cum vezi tu becul". Cand pui faza lunga e alta poveste la ce vezi. Ca sa vezi diferenta trebuie sa ti accelerata mobra la 3 mii de ture, pt ca la relanti ai undeva la 12,5 V pe bec in cel mai bun caz. Dar avand in vedere ca a trecut deja o noapte ma gandesc ca ai dat o tura si ai vazut diferenta :)

 

@bozoro ia intreabal pe @igi ce a patit cu una din comenzile de leduri de la chinezi :)

 

PS: treaba faina cu noua versiune de forum, poti tagui foarte usor pe cineva :)

 

Si eu comandasem initial silverstar. Dar am primit un telefon de la furnizor, la o zi dupa ce am platit online, zicandu-mi ca nu mai se fabrica silverstar, ci doar night breaker silver si ca asta e de fapt silverstar. Mi-au dat varianta sa refuz si sa primesc banii inapoi, dar am acceptat comanda. 

 

Nu am vazut inca pe noapte cum se comporta pentru ca am ajuns acasa si am avut alte treburi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, cooldeep a spus:

@misionaru

intre silverstar si night breaker silver e o diferenta destul de mare. De asemenea temperatura de culoare e aceasi intre un night breaker silver si orice halogen, deci poza iese la fel. Nici macar cu night breaker simplu la temp de culoare nu e nici o diferenta pe faza scurta "la ce vezi" fata de un halogen si "cum vezi tu becul". Cand pui faza lunga e alta poveste la ce vezi. Ca sa vezi diferenta trebuie sa ti accelerata mobra la 3 mii de ture, pt ca la relanti ai undeva la 12,5 V pe bec in cel mai bun caz. Dar avand in vedere ca a trecut deja o noapte ma gandesc ca ai dat o tura si ai vazut diferenta :)

 

@bozoro ia intreabal pe @igi ce a patit cu una din comenzile de leduri de la chinezi :)

 

PS: treaba faina cu noua versiune de forum, poti tagui foarte usor pe cineva :)

Pai si ce legatura are comanda cu ledul in sine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare oameni buni!

 

Folosește cineva pe aici scărițe metalice (așa zise off-road oriented 🙄 ) pe a sa motocicletă? Dacă da, ce/cum/de unde?

 

Eu am găsit trei variante, însă recunosc că sfatul celor experimentați a fost întotdeauna binevenit pentru mine.

Ca de fiecare dată, vă salut respectuos,

Cristi L.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut un set de scarite de aluminiu care, la o imprastiere pe asfalt, s-au rupt si m-au facut sa vin acasa cu piciorul pe un surub.

Inainte de astea (pe VStromul anterior) am avut unele de fier luate de pe ebay. Pe urma le-am gasit si pe ali express si acum alea le am. Alea au rezistat la cazaturi.

Astea sunt: https://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-Motorcycle-foot-pegs-for-KAWASAKI-KLR650-1987-2008-HONDA-XR50R-70-80-100-2000/32808960811.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dyNhXdt

Nu pot sa recomand altele pentru ca nu am folosit niciunele din alea care le-ai pus. Eu am avut unele de pe ebay cred ca facute tot in china (alea de aluminiu). Alea de aluminiu nu stiu cat au fost pentru ca le-am luat in set cu manete scurte si protectii de bascula la 150$.

Editat de vrajitoru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

swmotech, iar acum de sarbatori va fi voucher de reduceri pe louis si le poti lua la un pret decent. "evo" e modelul mai nou si mai scump 130 euro in loc de 100 si nu se mai gaseste in "catalogul" swmotech. Dar mai au pe stoc https://www.louis.de/artikel/sw-motech-fussrasten-kit-diverse-modelle-mit-abe/10044801?list=3ab5d0115d65b8878ce92fc65d06e542 minus 20 de euro voucherul de sarbatori plus 8 euro transport pana la tine acasa si uite le iei cu 88 euro 420 de lei. Daca ai pe cineva in germania care se poate opri la magazin sa ti le cumpere cu voucher iesi si mai ieftin adica 80 euro sau 380 lei. Modelul de scarite e acelasi la toate, am mutat eu de pe 650ul vechi pe miarul nou si se potriveste.
Pe forumul vechi postasem inclusiv desenul 3d pt cine vrea sa isi refaca prinderea scaritei sau cine vrea sa isi confectioneze partea de prindere prin frezare si sa cumpere numai partea de  scarite pe care sta picioarul si face o economie considerabila de cativa zeci de euro. Nu merge arhiva ca as fi pus link ....
Adica cumperi astea https://www.louis.de/artikel/sw-motech-fussrasten/10044800?filter_article_number=10044800&list=dfd303f54d79b56b16b8096b290f9464 si apoi frezezi celelate doua piese, daca ai unde si daca ai material, eu am folosit inox. Eu cand am rupt scarita frecand motoru de asfalt, am plecat mai departe si abea dupa vreo 3 semafoare mi am dat seama ca imi lipseste scarita(aia pe care ti piciorul) iar partea de a ramas pe motor e suficient de lata sa ajungi acasa fara sa pui suruburi sau sa inventezi ceva.
Eu am avut norocul sa ma dau intr-o zi pe motorul lui @ABadea si atunci am descoperit ce faine sunt si m au convins instant, dupa 4 luni (pana am prins voucher) le am avut si eu montate :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, cooldeep a spus:

swmotech, iar acum de sarbatori va fi voucher de reduceri pe louis si le poti lua la un pret decent. "evo" e modelul mai nou si mai scump 130 euro in loc de 100 si nu se mai gaseste in "catalogul" swmotech. Dar mai au pe stoc https://www.louis.de/artikel/sw-motech-fussrasten-kit-diverse-modelle-mit-abe/10044801?list=3ab5d0115d65b8878ce92fc65d06e542 minus 20 de euro voucherul de sarbatori plus 8 euro transport pana la tine acasa si uite le iei cu 88 euro 420 de lei. 

 

 

Salut!

Arată bine de tot modelul acesta, doar că motocicleta mea (650-2014) nu apare în lista cu pricina 🙄 1638026443_2019-04-1114_20_35-Window.thumb.png.307c31cb2d8cfb8e677c377dc82e5ffd.png

Care-i faza cu reducerile de sărbători? Nu prea mă pricep la treburile astea 🤪

 

 

Acum 51 minute, vis-a-vis a spus:
 

 

Faine rău chestiile astea. Am să mă uit și prin magazinele din Europa. Mersi frumos!

 

Cu bine,

Cristi L.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar cu ce iti incepe in talon seria la sasiu nu cumva cu C7... pt ca tu ai modelul L2 2012-2016, atunci si atat s a fabricat modelul ala. 10044801 e codul de comanda la ei si cum spuneam oricum se potrivesc la toate. Orice alegi din lista, sub acolo, o sa ai acelasi cod la toate.
La louis au de cateva ori pe an reduceri sub forma de voucher cu 3 cifre. Se intampla in oct/nov inainte de mos nicolae, apoi in decembrie inainte de mos craciun, in aprilie inainte de pasti si mai au in februarie deschidere de sezon si parca prin august septembrie inchidere de sezon. Cam la 2-3 luni. Anul trecut a fost cel mai sarac in reduceri dar anul asta uItima a fost la inceput de februarie si alta campanie la jumatea lu martie. De regula ori este un produs cu 20% mai ieftin, ori la 100 de euro cheltuiti reducerea e de 20 de euro, ori la 250 de euro chletuiti reducerea e de 50 de euro. Daca nu te grabesti, stai si astepti pana e momentul :) Personal mi am cumparat cateva lucruri asa.

Eu inca nu am dat jos nici o data guma acea. Pur si simplu imi e suficienta si imi place cu ea. Altii nu au montat o nici o data :)

Editat de cooldeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, cooldeep a spus:

dar cu ce iti incepe in talon seria la sasiu nu cumva cu C7

 

 

ba da.

Acum 11 minute, cooldeep a spus:

La louis au de cateva ori pe an reduceri sub forma de voucher cu 3 cifre.

 

 

o să mă abonez la newsletter-ul lor, să vedem dacă mă anunță și pe mine 🙃

 

Mulțumesc,

Cristi L.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 hours ago, vis-a-vis said:

Bai ce tari is chinezii, copiaza astia tot!

 

Am eu dintr-astea, sunt super comode, nu se simt ca platformele fixe. E ca si cum as avea scaritele originale, dar cu suport/aderenta mai buna.

 

Partea nasoala e ca, dupa o cazatura pe asfalt, a trebuit sa schimb suportul de scarita pentru ca s-a rupt (nu complet, m-am intors cu piciorul pe scarita). Nu stiu daca din cauza scaritelor, daca s-ar fi intamplat la fel si cu alea fixe... plm...

 

Sunt cateva magazine prin UK (deci inca UE) care le vand, pretul e cam la fel ca al celor din Australia (dupa ce aduni taxele de livrare, tva, taxe postale, etc.) si bonus nu trebuie sa te "distrezi" cu idiotii de la DHL care-ti cer sa-ti faci cod EORI ca persoana fizica pentru taxele vamale (ceea ce e o tampenie, doar firmele ar trebui sa faca asa ceva) sau sa platesti minim 100 de lei comision pentru marea onoare de a-ti procesa ei plata taxelor.

Editat de xtx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de aia am renuntat in a mai imi bate capul cu tot ce e out of europe, prea mare bataia de cap. Adica dai pe copia de china 50 si de euro plus depinde cat o fi vama daca e, mai bine dai la swmotech (tot china probabil dar cu un ctc mai ok) 80 de euro cand e la reducere si stii de o treaba.
Scaritele orginale nu prea se rup, dar se indoaie ele, sau se indoaie pinul/boltul sau in cel mai rau caz suportul boltului/pinului. Din pacate tot ce e din 2 bucati undeva cedeaza. Am vazut la alea late ca au un singur surub. Eu cat am umblat cu scarita mea improvizata intr-un singur surub, daca stateam in picioare pe ea se rotea. Chiar daca era stransa destul de tare. Cel putin chinezii zic ca au un fel de sant in nuntru care impeidica rotirea, daca cumva ala se uzeaza si piesa e pe platforma ( ca sa ii zicem asa) nu prea mai ai ce ii face. Piesa aia de sta pe motor, deci nu platforma sigur se poate freza relativ usor in 2 maxim 3 prinderi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu ai inteles. S-a rupt suportul de scarita adica piesa aia neagra care face parte din motocicleta si care sta intre cadru si scarita. Scarita (plaforma si pivotul) e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, cooldeep a spus:

Eu de aia am renuntat in a mai imi bate capul cu tot ce e out of europe, prea mare bataia de cap.

Cu puțină muncă de cercetare și ceva răbdare, se pot comanda diverse fără a mai plăti vamă și costuri de transport exorbitante. Pe mine nu ma dau banii afară din casă, iar prețurile din America sunt mult mai mici decât cele din Europa... De România nu mai zic. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, vis-a-vis a spus:

Cu puțină muncă de cercetare și ceva răbdare, se pot comanda diverse fără a mai plăti vamă și costuri de transport exorbitante. Pe mine nu ma dau banii afară din casă, iar prețurile din America sunt mult mai mici decât cele din Europa... De România nu mai zic. 

Ma inscriu la meditatii! + bere !  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Iar dacă-i spui chinezului să treacă 9$ pe pachet, nu mai plătești nicio vamă. Acum na, depinde cât costă produsul și cât ești de dispus să pierzi suma aia în caz că se rătăcește pe drum... Răbdare cu carul, unele produse ajung și după 3 luni :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...