Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Garanția e de un sezon. Lasă adresa și îți trimit o pompita, nu te costă nimic. E modelul cu găuri, dacă nu mă înșel.

Folosesc sistemul de 3 sezoane, fără probleme. De un an e "perfecționat", dar tot cu rezervorul sub șa e sfant.

IMG_20190506_142943.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.03.2019 la 7:54, Grigore1 a spus:

1759468720_Screenshot2019-03-0807_57.09_cr.thumb.jpg.68415068dbf3fa650d254255679edada.jpgs-l1600_cr.thumb.jpg.c20c1232aa786bbc68392cb21363247a.jpgSalutare!

 

Acu 2 ierni am reusit si am spart singur acasa hand guard pe partea dreapta.

Ii multumesc lui xtx ca la vremea respectiva mi-a dat unele sh.

Am reluat recent problema , fara graba , incercind sa vad daca si cum se pot repara. Vorbim de ruperea cu detasare a unei poortiuni in care intra surubul de fixare.

 

Am lipilt cu lipici instant , am finisat suprafetele , am scanat regiunea respectiva , am desenat o atela si acum vreau sa o imprim in metal cu grosime ,5 mm , apoi ma mai gindesc daca :

1. o incalzesc si o infund in ABS-ul  protectiei

2. o lipesc cu rasina care iese prin gaurele si da retentie suplimentara

3. nituiesc

Poza obiectului intreg  si a atelei asa cum e un screen capture din cad.

 

Da  ,stiu  ,   am timp   :)

Daca cineva vrea stl-ul sa imi spuna.

 

si materializarea ,,,,,,,

 

 

831973021_2019-05-0617_57_56.thumb.jpg.31f955dfeeb8c32b442b91ca29031a10.jpg2046883150_2019-05-0617_57_36.thumb.jpg.290ebf5ddae9272eebb60449a475ca93.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, vrajitoru a spus:

Daca e sa vorbim de ungatoare pot sa zic si eu ceva randuri.

Salut,

La mine a fost sfant scottoiler ... cu ulei de lant drujba. Umpleai si uitai de el ... foarte rar era nevoie de reglaje.  Da, mai ajungeau picaturi pe janta dar pe cine deranja?

Mi s-a parut solutia cel mai usor de instalat si intretinut.

 

Numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare intrebatoare: are cineva / stie pe unde as putea gasi o pedala de schimbator pentru DL650A (din 2010)? Al meu ar cam trebui inlocuit ca a ramas destul de sifonat si parca n-as da o gramada de bani pe unul nou.

Multam mult pentru sfaturi :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, greenharleyd a spus:

Intrebare intrebatoare: are cineva / stie pe unde as putea gasi o pedala de schimbator pentru DL650A (din 2010)? Al meu ar cam trebui inlocuit ca a ramas destul de sifonat si parca n-as da o gramada de bani pe unul nou.

Multam mult pentru sfaturi :). 

http://vstroma.com/FldgFootShiftLever.htm

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, greenharleyd a spus:

Tentant - numai sa vad ce si cum de transport...

Apai stii tu pe cineva. Ca doar cu tine am adus capetele de schimbator din state. :)

Ca de aveai si tu unul foldabil scapa schimbatorul intreg.

Editat de vrajitoru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, greenharleyd a spus:

Tentant - numai sa vad ce si cum de transport...

Daca vrei numai partea care se indoaie ai una la mine la pretul ei fara transport. Acu sint pe tel..diseara link.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am montat si eu anul trecut capatul rabatabil la schimbator (stie el cine mi l-a trimis), sunt multumit de el. Am facut totusi o modificare, deoarece port 44 la papuci: am scurtat bratul levierului cu mai bine de 1 cm, deoarece imi julea pielea de pe papuci, in loc sa am bratul in zona plasticului de pe cizma. Acum sta cum si unde trebuie. Nu am avut ocazia sa vad cum e la orizontala.

 

M-am lamurit si cum sta treaba cu cheia aia pentru desfacut piulita de la bascula, am doua variante: cheie noua (cumparata sau imprumutata) sau sa imi fac una dintr-o tubulara zdravana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ar trebui să funcționeze, deoarece tubularele sunt făcute din material calitativ. E un pic de muncă, dar nici nu dau 100 lei pe o cheie pe care o voi folosi poate de 2-3 ori. Există șubler, o tubulară sh cu pătrat de 1/2 e vreo 5-10 lei.

Chiar m-aș ingriji de rulmenții ăia, sigur sunt afectați de coroziune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, Grigore1 a spus:

Daca vrei numai partea care se indoaie ai una la mine la pretul ei fara transport. Acu sint pe tel..diseara link.

Multam mult, dar tocmai ca partea aia o am, imi trebuie bucata neindoibila (si neindoita :P.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Lucian_M a spus:

Normal ar trebui să funcționeze, deoarece tubularele sunt făcute din material calitativ. E un pic de muncă, dar nici nu dau 100 lei pe o cheie pe care o voi folosi poate de 2-3 ori. Există șubler, o tubulară sh cu pătrat de 1/2 e vreo 5-10 lei.

Chiar m-aș ingriji de rulmenții ăia, sigur sunt afectați de coroziune.

Sigur functioneaza.

Varianta combi: https://www.motomike.eu/en/category/11800000000/vehicle/suzuki-dl-650:54668/article/835083/

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc!

Să se facă mai frumos afară și mă bag pe demontat bascula. Dacă încă sunt ok rulmenții și mai țin un pic, vor fi comandați în toamnă și îi schimb în primăvară.

 

Ar trebui să scârțâie ușor axul amortizorului Hyperpro când apăs pe partea din spate? E schimbat vara trecută, nu e curs (ar fi culmea), dar scârțâie ușor. Îi dau pe ax cu wd40 și nu mai face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Lucian_M a spus:

Mulțumesc!

Să se facă mai frumos afară și mă bag pe demontat bascula. Dacă încă sunt ok rulmenții și mai țin un pic, vor fi comandați în toamnă și îi schimb în primăvară.

 

Ar trebui să scârțâie ușor axul amortizorului Hyperpro când apăs pe partea din spate? E schimbat vara trecută, nu e curs (ar fi culmea), dar scârțâie ușor. Îi dau pe ax cu wd40 și nu mai face.

 

Si daca tot aveam la indemana:

 

suruburi telescop sus si jos - 50Nm

suruburi oase - 78Nm

surub ax - 15 Nm

piulita ax - 100Nm

contrapiulita ax - 90Nm - aici e nevoie de cheia discutata

 

Acolo mai ai de verificat si plasticul de la bascula, rulmentii de la tripod, rulmentii de la oase si desigur cei de la bascula.

 

Telescopul poti sa il protejezi cu ciorap din acela de panza gasesti pt enduro sau neopren (doar te asigur ca lungimea ciorapului acopera telescopul tau)... nu mai sare atata mizerie si praf pe axul telescopului.

 

numai bine,

paul

Editat de ivanp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar m-am gândit la un ciorap de ăla, mi-ar prinde bine.

Cuplurile de strângere sunt binevenite, mă scutește de o căutare în pdf-ul cu manualul. Cu ocazia asta curăț bine și gresez cu vaselină bună articulațiile spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, Lucian_M a spus:

Chiar m-am gândit la un ciorap de ăla, mi-ar prinde bine.

Cuplurile de strângere sunt binevenite, mă scutește de o căutare în pdf-ul cu manualul. Cu ocazia asta curăț bine și gresez cu vaselină bună articulațiile spate.

 

Vezi si postul de mai jos daca ai un pic de timp cam cu ce  poate fi pe acolo.

 

Bafta,

Paul

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Lucian_M a spus:

O, daaaa, păi de asta vreau să desfac. Cei de la tripoda erau ok, cu joc mic. La basculă sunt curios, de ăia nu s-a atins nimeni niciodată.

Daca au joc trebuie inlocuiti rulmentii + bucsile pe care ruleaza.

Jocul acela mic se amplifica si va afecta si rulmentii care sunt ok.

Dar o sa te prinzi tu cand desfaci acolo.

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...