Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Salutare tuturor,

 

Aveti idee pe unde as putea gasi un suport de maneta ambreiaj  + maneta ambreiaj? Am incercat pe la dezmembrari pe OLX si nu am avut succes.

Trebuie să cumpăr și discuri de frână pentru față... aveți vreo recomandare unde le-aș putea găsi la un raport bun calitate / preț?

 

P.S. - DL650 2008 ABS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, ComyGM a spus:

Salutare tuturor,

 

Aveti idee pe unde as putea gasi un suport de maneta ambreiaj  + maneta ambreiaj? Am incercat pe la dezmembrari pe OLX si nu am avut succes.

Trebuie să cumpăr și discuri de frână pentru față... aveți vreo recomandare unde le-aș putea găsi la un raport bun calitate / preț?

 

P.S. - DL650 2008 ABS

Eu am tot comandat de la astia: http://www.adalmotors.ro/

 

Bine, sunt client destul de vechi si imi mai da si discount cateodata. Dar suna si vezi ce preturi iti dau. De regula, raspunde la telefon dupa ora 11.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, cooldeep a spus:

asa se pare ca ma inseala memoria, cica la 24 de mii, dar sa nu uitam ca tot acolo spune de fuel lines si de break lines ca se schimba la 4 ani :) cum vechiul motor il luasem la 30 de mii, am inspectat la 48 de mii ca doar aia venea la rand chiar daca nu stie nimeni daca a fost sau nu verificat la 24 :) Dar sa nu uitam ca toti care am verificat la 48 nu am avut nimic de ajustat, si spunea @fabio ca nu prea a vazut la km astia ceva de ajustat, cazurile fiind foarte rare.
 

Eu n-as pune pe aceeasi lista verificarea de joc de supape la 24000 si schimbul de break lines.

Din punctul meu de vedere verificarea de la 24 de mii e sfanta pentru ca cele mai mari deformari/uzuri se intampla in primele mii de km. Daca se facea asta de la 24 - pentru restul de la 48/72sunt sanse foarte, foarte mici sa mai apara deformari.

Daca nu stii daca a fost facuta cea de la 24 - se verifica atunci cand intri in posesia mobrei.

Eu asa as face,

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, misionaru a spus:

Eu am tot comandat de la astia: http://www.adalmotors.ro/

 

Bine, sunt client destul de vechi si imi mai da si discount cateodata. Dar suna si vezi ce preturi iti dau. De regula, raspunde la telefon dupa ora 11.

 

Mulțumesc mult,

 

Am vorbit cu ei, au preturi foarte bune, pentru piesele OEM mai bune decât Motor Team (dealer-ul Suzuki). 🍻

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, ComyGM a spus:

Salutare tuturor,

 

Aveti idee pe unde as putea gasi un suport de maneta ambreiaj  + maneta ambreiaj? Am incercat pe la dezmembrari pe OLX si nu am avut succes.

Trebuie să cumpăr și discuri de frână pentru față... aveți vreo recomandare unde le-aș putea găsi la un raport bun calitate / preț?

 

P.S. - DL650 2008 ABS

 

www.autofarm.ro

Am cautat dupa codul Brembo si le-am luat cu 1400 in loc de 2000 de lei cat erau la magazinele moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 02.07.2019 la 18:09, ComyGM a spus:

 

Mulțumesc mult,

 

Am vorbit cu ei, au preturi foarte bune, pentru piesele OEM mai bune decât Motor Team (dealer-ul Suzuki). 🍻

Nu compara cu Motor Team, aia au preturi mari oricum. :) 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut,

M-am trezit cu senzorul ABS spate rupt.

 

Spuneti-mi va rog unde pot sa gasesc, sau poate stiti pe cineva care dezmembreaza..

 

Multumesc anticipat, 

Toate cele bune

DSC_1713.JPG

(si asa nu mai scrisesem nici o patanie atipica de cam mult timp pe forum)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 02.07.2019 la 19:33, igi a spus:

 

www.autofarm.ro

Am cautat dupa codul Brembo si le-am luat cu 1400 in loc de 2000 de lei cat erau la magazinele moto.

Super, incerc și la.ei.

 

Acum 16 ore, utzi22 a spus:

Stie cineva care este codul pentru kit-ul reparatie pompa frana fata OEM Vstrom 650A 2010 ?

Poți să faci o cerere de oferta la motor team, sinei îți dau pe mail.oferta de preț și codul pieselor de obicei.

La 02.07.2019 la 19:33, igi a spus:

 

www.autofarm.ro

Am cautat dupa codul Brembo si le-am luat cu 1400 in loc de 2000 de lei cat erau la magazinele moto.

 

Nu reușesc să editez postarea de mai sus că sa nu spamez.

 

@igi am comandat de pe autofarm.

 

Mulțumesc mult, 687 Ron / bucata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 04.07.2019 la 15:40, utzi22 a spus:

Stie cineva care este codul pentru kit-ul reparatie pompa frana fata OEM Vstrom 650A 2010 ?

 

https://www.motorcyclespareparts.eu/en/suzuki-parts/2010-dl650a-v-strom-motorcycles/front-master-cylinder

 

Reperul 2 cred ca e.

Editat de igi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are cineva cumva un parbriz de genul asta? sau stiti unde s-ar gasi de cumparat? 

 

VstromSportScreen.thumb.jpg.2b242b591209894dac9e13933c8a31c7.jpg

 

e parbrizul "sport" de la suzuki pt piata euro, cod: 990D0-27G50-SMO

Editat de bocosb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 02.07.2019 la 13:23, ivanp a spus:

Eu n-as pune pe aceeasi lista verificarea de joc de supape la 24000 si schimbul de break lines.

Din punctul meu de vedere verificarea de la 24 de mii e sfanta pentru ca cele mai mari deformari/uzuri se intampla in primele mii de km. Daca se facea asta de la 24 - pentru restul de la 48/72sunt sanse foarte, foarte mici sa mai apara deformari.

Daca nu stii daca a fost facuta cea de la 24 - se verifica atunci cand intri in posesia mobrei.

 

Adevarat, la 24.000 doar la o supapa nu am umblat caci jocul era la limita superioara, toate celelalte 7 erau la jumatate sau sub si le-am ajustat spre maxim.

Iar cu furtunele de frana eu le-am schimbat la 10 ani cu unele cu insertie metalica si sincer nici macar efect placebo nu e, frana e la fel ca inainte. Plus ca e o frectie fantastica sa scoti furtunele vechi de pe conductele metalice ce duc si se intorc  la pompa de ABS, sper sa nu mai fie nevoie sa le schimb vreodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar frana spate, cum o pot face mai responsiva? Apas tare si la un moment blocheaza, dar nu e progresiva deloc treaba. M-am gandit si eu sa schimb furtunele cu unele cu insertie dar din ce citesc mai sus nu rezolv. Alte metode?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 19.04.2019 at 13:50, cooldeep said:

Montat led de ala fain pe faza lunga. Am apucat sa il testez. Desi manualu spune H9 se potriveste H11 diferenta pe becuri e la wattaj si lumeni nu intru in detalii. Da e mai multa lumina fata de un bec normal. Se aprinde instant si are efectul ala de flash care ajuta in trafic. Dar, zic un mare dar, la cum e contruit aproximativ 1/3 din oglinda si mai exact fix partea de pe mijloc, din punctu meu de vedere cea mai importanta, aia care te face sa vezi departe, nu e inundata de lumina ledurilor. Compenseaza prin cantitatea de lumina parazita ca sa zic asa, dar nu exceleaza. E o chestie de cum a fost gandita oglinda sa functioneze. daca pui la un perete motoru nu poti determina o linie clara cat si unde bate. E ca si cum ar fi montat invers cu 90 de grade. In proiectoarele de ceata am leduri, dar acolo pastilele de led sunt cu 90 de grade intoarse si oglinda aia e folosita in intregime si am o dunga clara delimitata. Mai pastrez un pic ledul pe faza lunga ca i mai bine decat cu bec, dar sunt sigur ca putea fi mult mult mai bine. Per total nu sunt multumit.

image.thumb.png.7356e92bd0f528bf1e30dd30ea414e2d.png

 

Am vrut doar sa aduc aminte discutia despre LED vs bec si sa le pun intr-un singur post.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca toate discutiile sunt irelevante cand pui aparatul de verificat faruri. Cu leduri, mai ales cu astea de tot punem noi, dar si la scuter am ceva chinezarii de 50 de lei la ITP au carait ca am led-uri ca am modificat instalatia. Dupa ce s-a convins ca nimic nu e modificat pentru ca alea se baga in gaurile originale, nu se monteaza lupa si alte rahaturi, a pus aparatul. Erau perfecte. I-am zis sa imi dea scris motivul pentru care ar vrea sa ma respiga. Nu a avut unul asa ca aia e. Daca lumineaza conform specificatiilor indiferent de cate si cum sunt puse ledurile, sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.07.2019 la 19:44, Lucian_M a spus:

Da, trebuie să îl schimb și eu, că Ferodo pare că se încinge grav. Folosesc mult frâna spate.

Protecțiile termice din spatele plăcuțelor de frână le ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...