Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

https://ultimatemotorcycling.com/2017/06/14/2017-suzuki-v-strom-650-650xt-review-10-fast-facts/ Front suspension: Spring-preload adjustable fork; 5.9 inches of travel

https://www.suzukimotorcycles.com.au/range/road/adventure-touring/v-strom-650-abs/specifications FRONT SUSPENSION43MM TELESCOPIC FORKS WITH 150MM STROKE

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 16.08.2019 at 17:22, george13 said:

Scut motor idee proprie si aparatoare radiator. Scutul din duraluminiu de 4 mm, aparatoarea de radiator din plasa de la un magazin apicol si un cadru din sarma de 4 mm de la montaj plafoane false, Dedeman( cost 10 lei cu totul la aparatoare radiator)

20190816_123648.jpg

20190816_123658.jpg

Salutare! Foarte frumos au ieșit ambele protecții. Poți te rog să îmi detaliezi oleacă "ingredientele" pentru apărătoarea de radiator? Aș vrea să îmi fac și eu. Mulțumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Macsy a spus:

Salutare! Foarte frumos au ieșit ambele protecții. Poți te rog să îmi detaliezi oleacă "ingredientele" pentru apărătoarea de radiator? Aș vrea să îmi fac și eu. Mulțumesc!

Pe Sos Salaj, la un magazin apicol , au o plasa zincata, pe care o indoi peste un cadru de sarma care cred, are 5mm. Nu mi-a ajuns sarma dintr-o bucata si am sudat. Rama a  intrat putin fortat intre radiator si un cadru de plastic, cred ca se vede in poza. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum stiti, mi-am pus arcuri Hypepro pe fata, iar in urma aceste modificari s-a redus distanta dintre simeringul de praf si jugul inferior. Se spune ca ar trebui montate niste bucse (distantiere, de fapt) de cca 2 cm, insa la americanosi (caut si clipul de pe net) vine cu niste tuburi de plastic mai lungi, care inlocuiesc tuburile de metal existente in jambe. M-am uitat pe net si nu am gasit ceva concret, deci intreb aiciȘ cine si-a pus arcuri Hyperpro si-a pus distantiere suplimentare in jambe? Arcurile au fost montate anul trecut, urmeaza sa schimb uleiul, ocazie cu care as pune niste distantiere. Am un nene strungar aici, il pot ruga sa imi faca doua bucse din aluminiu sau plastic. Eventual pot sa imi tai doua bucatele de teava PPR pe lungimea necesara si le montez in jambe.

Pana la urma, eu... cu cine votez?

 

Ulei as pune... nici asta nu stiu exact, probabil Motul 10w.Nu mi se pare cine stie ce imbunatatire cu montajul arcurilor, ma asteptam sa ia "mai dulce" damburile si gropile mai marisoare, dar parca tot cu "zdrang" le ia. Pe astea gen denivelari scurte si dese parca le-ar lua mai decent, dar tot nu e maaare diferenta fata de arcurile stock. O sa fac o comparatie intre arcul stock si cel AM cand schimb uleiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Lucian_M a spus:

Dupa cum stiti, mi-am pus arcuri Hypepro pe fata, iar in urma aceste modificari s-a redus distanta dintre simeringul de praf si jugul inferior. Se spune ca ar trebui montate niste bucse (distantiere, de fapt) de cca 2 cm, insa la americanosi (caut si clipul de pe net) vine cu niste tuburi de plastic mai lungi, care inlocuiesc tuburile de metal existente in jambe. M-am uitat pe net si nu am gasit ceva concret, deci intreb aiciȘ cine si-a pus arcuri Hyperpro si-a pus distantiere suplimentare in jambe? Arcurile au fost montate anul trecut, urmeaza sa schimb uleiul, ocazie cu care as pune niste distantiere. Am un nene strungar aici, il pot ruga sa imi faca doua bucse din aluminiu sau plastic. Eventual pot sa imi tai doua bucatele de teava PPR pe lungimea necesara si le montez in jambe.

Pana la urma, eu... cu cine votez?

 

Ulei as pune... nici asta nu stiu exact, probabil Motul 10w.Nu mi se pare cine stie ce imbunatatire cu montajul arcurilor, ma asteptam sa ia "mai dulce" damburile si gropile mai marisoare, dar parca tot cu "zdrang" le ia. Pe astea gen denivelari scurte si dese parca le-ar lua mai decent, dar tot nu e maaare diferenta fata de arcurile stock. O sa fac o comparatie intre arcul stock si cel AM cand schimb uleiul.

Salut,

PPR pe post de distantiere ...

Daca vrei sa faci ceva - uita-te la Ricor (cu arcurile OEM).

 

Stima,

Paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intreb de PPR ca am vazut la altii ca au pus, nu ca mi-as pune musai si eu. In valve Ricor nu mai investesc.

O sa-l rog pe mesterul din localitatea vecina sa-mi faca la strund goua bucse de 2,5 cm (sa vad ce are, aluminiu sau plastic).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10w la cum incarci mobra e prea subtire inclusiv cu arcuri standard, dar mai ales cu arcuri mai puternice. Toata noua forta de compresie trebuie tinuta sub control si asta sigur nu o faci cu 10w, cred chiar ca iti sare fata ca o broscuta. Ai nevoie clar de minim 15w si m as duce spre 20...Ca si comparatie, la miarul dupa 2014 de la 2,5W se trece la 10w dupa ce schimbi arcuri.

La hyperpro pe miarul dupa 2014 nu trebuie nimic montat, inlocuite arcurile si gata.

Tot la hyperpro primesti un manual cand cumperi ceva de la ei. Daca in manual scrie de distantiere atunci e nevoie, tot acolo spune si de setari. Daca nu ai manualu e simplu, trimiti un mail la ei si primesti pdful, cerut eu si primit.

 

Editat de cooldeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

 

Anul viitor planuiesc sa trec si eu la categoria asta. Este cineva din Bucuresti cu una bucata de 1000 din 2014-2015, dispus sa ma lase sa incalec si eu un minut atelajul, sa ma conving ca e ce trebuie pentru oasele mele?

 

Mersi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 23.08.2019 at 21:20, Lucian_M said:

Eventual pot sa imi tai doua bucatele de teava PPR pe lungimea necesara si le montez in jambe.

 

Salut, pune linistit teava PPR, eu la mine am taiat arcurile, parca 5 spire ca sa intaresc furca fata - am facut-o asa de test, daca merge bine, daca nu atunci imi iau arcuri mai tari.

Dupa ce le-am taiat am pus 2 bucati de teava PPR in locul bucselor de tabla ce erau originale, ca sa compesez arcul mai scurt, peste arc oricum vine o saiba deci PPR-ul nu sta direct pe arc.

Modificarea asta am facut-o in 2013. 

Anul trecut am schimbat uleiul in furca si tevile PPR si inca aratau OK, nu aveau buza sau crapaturi.

 

Plus, am mai facut chestia asta si la Tranalp, dar cred ca un an dupa ce am facut la Suzy si n-are nici Transalpu-l nici o treaba.

Editat de emilian_rks
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Montezi distantieri, recastigi garda la sol, suspensia va fi mai dura, comfort spre minus. Repet, pt. 650 arcuri originale si valve RICOR, ar fi ideal, am citit mult despre aceasta modificare, dar nu am testat, eu avand dl 1000. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulți ați pus arcuri progresive. Ați montat vreunul distanțiere? V-a scăzut garda la sol? Că văd că unii dau sfaturi, dar nimeni nu răspunde la întrebare.

Fac altă smecherie, că tot trebuie să schimb uleiul din furcă: pun înapoi arcurile originale și merg așa câteva sute de km. Apoi le pun pe cele Hyperpro. Mă costă câteva minute de muncă, mare lucru. Măcar să îmi fac o idee. Valve nu pun.

 

 

Să zicem că pun valve. Cât iau pe arcurile progresive? Nimica toată. Dau minim 800 lei pe valve. Și se dovedește că au efect similar cu cel dat de arcurile progresive. Ce rezolv? Alți bani aruncați.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu am susținut că suntem egali.

Le mulțumesc celor care și-au făcut timp să îmi răspundă, însă eu tot nu am aflat dacă cei care au montat arcuri progresive au adăugat distanțiere. 

Poate o s-o fac și pe asta, să pun valve. Găsesc în țară? Nu aș vrea să ies în pagubă totală cu arcurile progresive, am băgat deja 34 mil în suspensie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ce ai bagat atatia bani?

In imbunatatiri sau si reparatii?

Ca e mult rau de tot. Mai bine luai amortizorul de la ivanp. 

Si esti primul de la care aud ca s-a micsorat garda dupa ce ai montat arcurile hyperpro. Si eu am pe spate si imi ajunge. Si garda nu s-a micsorat. Ba chiar e mai mare la incarcare ca nu se mai barceste motoreta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...