Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate


 

Acum 37 minute, vis-a-vis a spus:

Și pentru oameni ce folosiți?

La oameni,in prima faza,vorba. :)

Faptul ca pulverizezi otet pe roata,husa,etc,acolo unde animalele urineaza,le face ca,la urmatoarea data cand miros in acel loc otetul, sa nu mai faca acolo.Nu le face nimic rau,daca la asta te referai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Eu am incercat cu otet, otet/clor, solutie repellent pentru caini..nimic n-a functionat :)

Puteti totusi sa explicati cum anume se prepara solutia cu piper? Sau, in caz ca se gaseste gata preparata, sa spuneti cum se numeste?

 

Mersi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai descoperit o metoda.

Fac eu pipi, si nu mai au curaj animalele sa faca. Probabil simt ele ca sunt eu alfa. Sefu' la catele.

Si e si pipi meu pe mobra mea, deci e ok. 

 

Piper la rasnita.

Husa mea e cu material textil pe interior, s-a impregnat praful de piper. Inainte sa faca pipi, orice animal miroase. Si la cat de sensibil au mirosul, le irita mucoasa si se feresc dupa.

La fel si pt cele care vor sa se bage sub husa, s-ar sufoca. 

 

Dar husa mea e luata acu vreo 10 ani. Nu am mai vazut de mult asa ceva. Interior e din textil, si exteriorul e ceva gros cauciucat. Prinde altfel

 

Cu saracele animale n-am nimic, fac asta din instinct. Am cu animalele care le lasa sa faca asta cand le plimba, si cu cele din cauza carora au ajuns in strada.

 

Varianta razbunatoare:

Stand la bloc de 10 etaje, am urinat pana am umplut un pet de 2L, m-am dus pe bloc, am pandit, de nebun ce sunt, si cand au venit animalele care plimbau animalele si le lasau sa strice bijuteria mea de Stroama, varsam pe ei. A durat ceva pana si-au dat seama cine e, m-au turnat aia din blocu' de vis a vis. Oricum ma stie lumea pe aici ca nu sunt intreg, acum stiu toti ca moto de sub husa aia e a mea.

 

Asa ca daca vreti sa ma ajutati sa fiu intreg, faceti-mi si mie cunostinta cu jumatatea mea. Am glumit cu sefu' la catele, respect femelele.

Nu sunt pretentios, jumatatea mea sa aiba motor V2, de 950 daca e pieie rosie (nu sunt rasist) sau 1000 daca e argintie. Dar shh, sa nu ma auda asta de o calaresc acu' ca e geloasa

 

Bafta,

Succes si succese, cu tot si toate

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, HORia_Teodor a spus:

Am mai descoperit o metoda.

Fac eu pipi, si nu mai au curaj animalele sa faca. Probabil simt ele ca sunt eu alfa. Sefu' la catele.

Si e si pipi meu pe mobra mea, deci e ok. 

 

 

 

Plm, deci tu te-ai pi_sa_t la mine in garaj cand nu am fost atent. :kick:

Editat de bozoro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ontopic:  Am avut toate cele 3 versiuni de VStrom aparute pana in prezent. La ultima se vede o oarecare imbunatatire a motorului, insa franele sunt aproape neschimbate ca acum 15-16 ani cand a aparut primul model (mie unul nu imi plac, sunt greu dozabile, ai impresia ca nu tin de 2 ori la fel in aceleasi situatii de trafic). Am avut VStrom 2004,2016 si 2019XT.

 

Offtopic:

Doreste careva parbriz Givi Airflow pentru VStrom 2019? (a fost cumparat pentru un Vstrom 650XT 2019, dar banuiesc ca e bun pentru modelele 2017-2020).

Eu zic ca e cel mai bun parbriz pentru VStrom (am avut modelul asta pe mai multe motociclete, eu fiind si foarte inalt).

 

Am si parbriz original pentru VStrom 650 2016 (se potriveste pentru 2012-2016) il dau din cauza ca a fost cumparat Givi Airflow si nu mai am ce sa fac cu cel stock.

 

P.M. Daca il vrea careva, poate ne intelegem

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Call me crazy, dar mi se par ok (și nimic mai mult) frânele de pe 650 K4. Asta cu discuri stock și plăcuțe Brembo albastre. Urmează să vină discuri Brembo față + plăcuțe albastre, pe spate e un EBC cu plăcuțe Brembo, tot albastre. Solo blochează rapid spatele, dacă nu sunt foarte precis cu pedala. Așa era și înainte să upgradez conductele la unele metalice Goodridge.

Pentru stilul meu de mers parcă nu ar fi nevoie de frâne mai puternice, având în vedere că nu am ABS.

În combinația asta mai contează și anvelopele și eventual suspensia.

Comparativ cu alte motorete adv, e și normal că Vstrom 650 are frâne slabe. 

IMG-20200124-WA0001.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, Christian 1 said:

Buna asta,sa te pisi pe propriul motor... :lol:

 

Nasoi sunt aia care se pisa pe moto la modul:

Condus necorespunzator

Ingrijire precara

Piese, consumabile proaste luate ca sunt ieftine, intretinere la mecanici nepriceputi etc

3 hours ago, bozoro said:

Plm, deci tu te-ai pi_sa_t la mine in garaj cand nu am fost atent. :kick:

 Nu a fost nevoie, singurul animal de acolo fiind eu.

Si urina mea nu ma deranjeaza, are doar putin gust de piper, ca mananc condimentat.

Poate de-aia nu se mai animale la husa, nu doar ca o simt alfa, avand nasul sensibil, simt si piperul din urina.

Asa ca mancati condimentat, si puneti tunurile la treaba

2 hours ago, Lucian_M said:

Call me crazy, dar mi se par ok (și nimic mai mult) frânele de pe 650 K4. Asta cu discuri stock și plăcuțe Brembo albastre. Urmează să vină discuri Brembo față + plăcuțe albastre, pe spate e un EBC cu plăcuțe Brembo, tot albastre. Solo blochează rapid spatele, dacă nu sunt foarte precis cu pedala. Așa era și înainte să upgradez conductele la unele metalice Goodridge.

Pentru stilul meu de mers parcă nu ar fi nevoie de frâne mai puternice, având în vedere că nu am ABS.

În combinația asta mai contează și anvelopele și eventual suspensia.

Comparativ cu alte motorete adv, e și normal că Vstrom 650 are frâne slabe. 

IMG-20200124-WA0001.jpg

Isi fac treaba, gen incetinesc mobra cand le folosesti.

Dar comparand cu alte moto, nu cele high profile, sunt sub ele. Compara cu cele de la Suzuki, GS-R, GSX-F si GSX-R..

Am mers pe moto produse inainte de 2000 gen fazer si au frane mai bune.. 

Franele sunt fail, si tot iubesc moto asta, this is not blind sucker love, this is true love

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 04.02.2020 la 10:45, Motorist@ a spus:

 

Offtopic:

Doreste careva parbriz Givi Airflow pentru VStrom 2019? (a fost cumparat pentru un Vstrom 650XT 2019, dar banuiesc ca e bun pentru modelele 2017-2020).

Eu zic ca e cel mai bun parbriz pentru VStrom (am avut modelul asta pe mai multe motociclete, eu fiind si foarte inalt).

 

Am si parbriz original pentru VStrom 650 2016 (se potriveste pentru 2012-2016) il dau din cauza ca a fost cumparat Givi Airflow si nu mai am ce sa fac cu cel stock.

 

P.M. Daca il vrea careva, poate ne intelegem

 

Salut! 

As vrea sa arunc si eu o privire, poate ti-l iau eu.

Ne auzim in privat?

Multam fain,

Cristi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 02.02.2020 la 16:00, Macsy a spus:

Salutare.

Hop și eu cu o problemă mai altfel. Stând stroama în timpul liber cu husă în fața blocului, își ia pipi de la toți câinii cu lesă posibili, pentru că stăpânii lor sunt români și pentru că de ce nu!?

Ok, întrebarea mea e: cum să curăț husa, că miroase îngrozitor? Merge la mașina de spălat, sau la o spălătorie auto? Sau altă variantă?

Mulțam fain!

 

Eu am o alta problema. La mine la bloc, pisicile sar pe husa in dreptul șeii (husa, care e intinsa la maxim astfel incat sa nu aiba suprafete concave unde sa stea apa) si se culca pe șa, facand husa sa se muleze pe sa si sa formeze un loc concav. 

 

Am turnat in locul ala si pe laterale husei jumatate de litru de otet. Efectiv am udat husa cu otet. Ca sa vad ca dupa 2 zile, cand otetul s-a evaporat, husa a devenit iar loc de culcus in zona șeii. 

 

Nu e o problema asa grava ca partea cu urinarea, dar husa fiind din material textil, daca sta mai mult timp apa acolo, incepe sa se ude. E putin cam enervant :)

 

A incercat cineva spray-uri anti pisici? cum ar fi asta: 

https://www.petmart.ro/spray-francodex-pisica-anti-zgariat-200-ml.html

 

 

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlade,pulverizeaza la doua zile pe husa,nu turna otet,asa industrial...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca au apucat sa imbacseasca husa inainte,e clar.Daca pulverizezi pe husa nepisata,ai sa vezi rezultate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai pentru posesorii de vstrom !     Efectul  invers , de atragere a pisicilor , il poti  obtine  garantat  cu  extract  de valeriana  (  extraveral ).  citeva picaturi aruncate si toti cotoii vor veni  sa ridice coada sa isi  marcheze  teritoriul  :)

Merge si pe BMW!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, misionaru a spus:

Of, Cristian...nu era vorba despre pisare aici :)) Aici spusesem ca imi boțesc husa pe șa cand se culca pe motor. :)

My bad.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Christian 1 a spus:

My bad.

 

 

Hei, nu e nicio suparare, Cristian! :) de la tine, niciodata!

 

Ca fapt divers, la 85k km am servisat injectia si pastile reglaj supape, intr-un final. Injectia a necesitat interventie, pastilele mai au doar cativa mii de km pana cand trebuie inlocuite. De asemenea, epuratoarele erau intr-o stare jalnica. Iar bujiile, dupa 4k km de la ultimul schimb, erau deja duse si negre. 

 

Injectia, supapele si epuratoarele nu au fost verificate niciodata.

 

 

WhatsApp Image 2020-02-04 at 15.27.30.jpeg

WhatsApp Image 2020-02-04 at 15.28.36.jpeg

WhatsApp Image 2020-02-04 at 16.47.37.jpeg

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma intreb acelasi lucru? Curatatul injectoarelor? Curatatul pompei de benzina? Vezi pe unde umbli la clapete ca sunt vreo 2-3 reglaje pe care nu le mai poti reface, se fac doar in fabrica, mai ales la clapetele secundare. La cum arata bujiile alea si depunerile de carbon pare ca mergi incet spre subturat. La mers zglobiu nu prea vezi asa ceva. Sau benzina foarte proasta.  :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
1 hour ago, bozoro said:

 La cum arata bujiile alea si depunerile de carbon pare ca mergi incet spre subturat. 

 

Hahahahaha !   Cred ca misionaru n-ar lua mana din gaz nici ca sa alimenteze , daca era posibil...

Daca te-ai fi chinuit si nu o nimereai asa pe dos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, john17 a spus:

Luminati-ma si pe mine ce e cu "service-ul injectiei" asta despre care vorbiti, ce operatiuni presupune? :huh:

 

Exprimare rudimentara, scuzati! :) nu stiu exact ce presupune, nu sunt eu mecanicul. 

 

Acum 4 ore, bozoro a spus:

Si eu ma intreb acelasi lucru? Curatatul injectoarelor? Curatatul pompei de benzina? Vezi pe unde umbli la clapete ca sunt vreo 2-3 reglaje pe care nu le mai poti reface, se fac doar in fabrica, mai ales la clapetele secundare. La cum arata bujiile alea si depunerile de carbon pare ca mergi incet spre subturat. La mers zglobiu nu prea vezi asa ceva. Sau benzina foarte proasta.  :))

 

Nu am umblat eu la injectie, nu cunosc si nu ma bag. Dar subturat nu prea merg...din pacate. Iar ca benzina, alimentez de la MOL, OMV, Petrom. Rar de la Luk si niciodata de la alte benzinarii no name. Habar nu am de ce au ajuns asa dupa 4k km.

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, misionaru a spus:

Exprimare rudimentara, scuzati! :) nu stiu exact ce presupune, nu sunt eu mecanicul. 

Oltcit ai avut vreodată? Te-a taxat mecanicul pt inlocuirea antigelului? Ca banuiesc ca se face la fel ca service-ul injectiei de strom... 😈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...