Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Salutare, sunt SV650-ist, dar suntem tot pe-acolo :D

 

 

A facut cineva jocul la supape? -- sfaturi/ponturi?

 

ma descurc oare fara "blocator" de intinzator pt lantul de distributie? am inteles ca e cam greu de dat afara.

Din ce am citit in rest prin manual.. se face (daca nu esti sperios)

 

am cam 90.000 km, iar partea nasoala o sa fie cu asteptatul dupa pastile.. dar as putea sa desfac doar partial, de masurat, si sa montez la loc pana imi ajung..

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, brake a spus:

brembo,dar numai stiu,rosu sau albastru.stie bozoro .

Am pus rosu pe spate. Mi-a rupt (la propriu) discul (acum am un EBC). Caldura acumulata a facut vopseaua de pe placute sa se arda. Da, franarea era mai puternica, insa parerea mea ca nu mult peste varianta albastra.Cert e ca se incalzea ingrozitor etrierul. Si am pe placuta scutul de azbest (sau fibra, ce-o fi) si tabla aia argintie, etrierul este servisat corespunzator (inclusiv garnituri noi dupa episodul respectiv). Inainte am folosit Brembo albastru, nu am de ce ma plange. Acum am pus tot albastru, pe fata am discuri noi Brembo cu placute albastre. Nu stiu cum franeaza, ca nu pot iesi la plimbare (traiasca solutiile date de polutia romaneasca).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am montat duoa cum am spus cartusele intiminator de la Ricors. 

Mi se pare ca simte toate micile denivelari la 100km/h. Cineva cu v strom gen 3 din București ar vrea sa facem comparatii ? Am citit tot ce se putea de la Stromtroopers si nu imi dau seama daca rebound-ul este de vina, uleiul fiind 2.5 vâscozitate. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 26.05.2020 la 16:20, Z.Lucian a spus:

Salutare,se pare ca trebuie sa schimb placutele spate si as avea nevoie de ceva recomandari de placute cat si de unde as putea sa le achizitionez.

Este vorba de 650 XT 2019.

Multam.

In general Brembo albastre pe fata si rosii pe spate.

Acum 16 ore, Lucian_M a spus:

Am pus rosu pe spate. Mi-a rupt (la propriu) discul (acum am un EBC). Caldura acumulata a facut vopseaua de pe placute sa se arda. Da, franarea era mai puternica, insa parerea mea ca nu mult peste varianta albastra.Cert e ca se incalzea ingrozitor etrierul. Si am pe placuta scutul de azbest (sau fibra, ce-o fi) si tabla aia argintie, etrierul este servisat corespunzator (inclusiv garnituri noi dupa episodul respectiv). Inainte am folosit Brembo albastru, nu am de ce ma plange. Acum am pus tot albastru, pe fata am discuri noi Brembo cu placute albastre. Nu stiu cum franeaza, ca nu pot iesi la plimbare (traiasca solutiile date de polutia romaneasca).

Nu e de la placute, e de la piciorul greu. 90% nu parlesc nimic. numai cei ce franeaza foarte mult si apasat cu spatele fara sa il raceasca din cand in cand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, bozoro a spus:

In general Brembo albastre pe fata si rosii pe spate.

Nu e de la placute, e de la piciorul greu. 90% nu parlesc nimic. numai cei ce franeaza foarte mult si apasat cu spatele fara sa il raceasca din cand in cand.

Multam frumos, o sa incerc combinatia data de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Am întâmpinat și eu astăzi o problema la stroama. În timpul mersului mi s-a rupt tija de la schimbătorul de viteze. Norocul meu e ca eram în oraș și m-am putut întoarce acasă în treapta 2. Este vorba de tija care face legătura între schimbător și cutie( tija reglabila). Aveți idee de unde pot sa comand și eu asa ceva? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, badmotorino a spus:

Ms frumos. La mine problema e la piesa 27, la bucsa de legătură. Moto e un vstrom 650 din 2005. 

Daca nu rezolvi cu reparatia piesei, in general, ca sa obtii codul corect al piesei, intri pe acest site:

https://www.suzukipartshouse.com/oemparts/a/suz/508afda3f870023530723033/gear-shifting

Si obtii codul pentru piesa ta, care e: 2552027G00. 

Poti sa cauti, dupa aceea pe internet dupa cod: 

https://www.motorcyclespareparts.eu/en/suzuki-parts/2552027g00

https://www.ebay.com/itm/15-Suzuki-V-Strom-650-Shift-Shifter-Lever-DL650A/174229970929?epid=2028110796&hash=item2890ea5ff1:g:6-8AAOSwaPheekE2

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Lucian_M a spus:

Dacă e din aliaj sau metal, du-o la sudat.

Dar cum ai reușit să o rupi?

Am găsit piesa la motor team, o sa vad dc o aduc repede. Legat de rupt, cred ca a folosit cineva schimbătorul pe post de scârbită. 

1 oră în urmă, misionaru a spus:

Daca nu rezolvi cu reparatia piesei, in general, ca sa obtii codul corect al piesei, intri pe acest site:

https://www.suzukipartshouse.com/oemparts/a/suz/508afda3f870023530723033/gear-shifting

Si obtii codul pentru piesa ta, care e: 2552027G00. 

Poti sa cauti, dupa aceea pe internet dupa cod: 

https://www.motorcyclespareparts.eu/en/suzuki-parts/2552027g00

https://www.ebay.com/itm/15-Suzuki-V-Strom-650-Shift-Shifter-Lever-DL650A/174229970929?epid=2028110796&hash=item2890ea5ff1:g:6-8AAOSwaPheekE2

 

Ms mult, nu am mai întâmpinat pana acum probleme cu stroama. Apropo, vreo recomandare de un service unde sa ii fac service ul la furca? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, badmotorino a spus:

Am găsit piesa la motor team, o sa vad dc o aduc repede. Legat de rupt, cred ca a folosit cineva schimbătorul pe post de scârbită. 

Ms mult, nu am mai întâmpinat pana acum probleme cu stroama. Apropo, vreo recomandare de un service unde sa ii fac service ul la furca? 

Exista un service in incinta platformei Faur de la statia de metrou Republica, al lui Trancanici (Razvan), un tip care preda si cursurile de conduita defensiva de la ATA. Eu acolo m-am dus mai mereu cu motoarele mele. 

 

De asemenea, daca ti-e mai usor, poti apela la un service din Otopeni, Rams Motorsport. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 29.05.2020 la 7:51, badmotorino a spus:

Ms frumos. La mine problema e la piesa 27, la bucsa de legătură. Moto e un vstrom 650 din 2005. 

O sa ma uit eu daca am ceva prin garaj. Exista o oarece sansa sa am.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 30.05.2020 la 11:44, badmotorino a spus:

OK. Aștept un semn atunci. Ms 

Ajung diseara la garaj, daca vrei sa dai o fuga sa vedem ce si cum putem face, te astept.

La 26.05.2020 la 16:20, Z.Lucian a spus:

Salutare,se pare ca trebuie sa schimb placutele spate si as avea nevoie de ceva recomandari de placute cat si de unde as putea sa le achizitionez.

Este vorba de 650 XT 2019.

Multam.

Am si eu pe raft, daca ai dreum vino sa le schimbam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, bozoro a spus:

Ajung diseara la garaj, daca vrei sa dai o fuga sa vedem ce si cum putem face, te astept.

Am si eu pe raft, daca ai dreum vino sa le schimbam.

Salut,momentan nu sunt in Bucuresti dar ajung la sfarsitul saptamanii si te contactez.

Multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...