Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Neata.Ce credeti?Ieri ma apuc de schimbat ulei,semeringuri,cuzineti cum a zis si Fabio sa i am la indemana,ca bine a zis pt ca aveau uzura si aveam o trosnitura usoara la jug.Daca tot desfac atata sa schimb si rulmenti,dar cand desfac gasesc coroane in loc de rulmenti.M am speriat am crezut k nu pot pune rulmenti dar sa stiti k merge perfect. A iesit o treaba super.Astept niste motul din Franta 10w50 5100 si gata ,e tun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am tinut mobra in soare cat am stat la serviciu si la plecare mi-a murit acceleratia in prima intersectie. 😡 Mi s-a topit lipiciul

 de sub manson... asa ca nu strica sa vi le verificati acum cu caldurile astea si sa aveti un tub de epoxy la voi mai ales la drum lung. Eu am dat jos mansonul si am mers direct pe tubul de acceleratie 8km pana acasa si nu am fost amuzat deloc de aceasta experienta... acum insa 🤪 ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce să caute epoxi acolo? Nu-i rigid?
În principiu e bine să nu existe niciun smac acolo, spălat bine cu spray de curățat lanțul/frânele și băgat la loc. Eventual 2 "șoricei" discreți pe capete sau varianta enduro, două sârme.
D-aia iubesc manșoanele cu blocaj (lock on) de la biciclete...

A găsit cu bile.
IMG_20200625_214357.thumb.jpg.b1cd37a69912eaf166c4c91844fb3c22.jpg
Deci V-stromu are cuvete ca la biciclete [emoji16]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis epoxy pentru ca adezivul special de manere luat de la louis e bicomponent... nu stiu exact ce e.

Beleaua e ca mansonul asta Koso e larg rau fata de tubul de acceleratie si e imposibil sa-l fixezi fara lipici. Oricum la ce o sa-i bag acum acolo nu o sa mai iasa decat cu bomfaieru'! 😆

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mai fi patit cineva sa i se desfaca spitele de la roata spate? La stroama model 2018 XT ? Hmm..., azi am descoperit treaba asta, in timp ce pregateam mobra de drum pentru maine. Da..., doua spite desfacute, de balanganeau, pe partea stinga a rotii, mai era putin si se desprindeau de tot.

De la ce o fi oare? Ca o groapa serioasa nu-mi amintesc sa fi luat... 

Hmm? Mai e vreun "patzit" inafara de mine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu au fost strânse bine, nu au fost blocate cu "locktite", de la vibrații, mai ales cele de la frânare. Strânge-le repede, dacă le lași așa începe să bată roata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rulment pinion mare DL650 model 2012, cu cca 35.000 km (reali). 

1RS, ciuciu vaselină. Am luat garnitura de la ăsta vechi și am pus-o la cel nou (l-am făcut 2rs) original Suzuki (vorba vine, era SKF), cutia conținea rulmenți roată spate 1rs (toți trei), rulmenți roată față 2rs, simeringuri și set complet tampoane de cauciuc.

IMG_20200708_174937.jpg

IMG_20200708_174930.jpg

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ăla mare nu avea mai deloc. Cei mici tot aveau ceva vaselină. 

Dar în ăla mare nu mai era DELOC. Am desfăcut de curiozitate 2rs noi și aveau vaselină destulă, dar ăștia din setul Suzuki aveau foarte puțină și se pierde după cum se vede in poze.

De montat știu cum se montează, am câteva kile de rulmenți scoși și puși până acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi rulment nou am pus. Doar că am luat garnitura de la ăla vechi și am pus-o la ăla nou, să nu mai piardă vaselină.

Omul a venit cu set complet rulmenți SUZUKI. Caut cutia pe net, poate o găsesc.

Nu găsesc cutia. Iar rulmenții vechi sunt in găleata cu fier.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut,

E cazul sa schimb anvelopele la moto, V-Strom 650.

Am avut:

Bridgestone BattleWing (nu mi-au placut)

Tourance Classic (bune per total, dar, daca se poate, vreau ceva mai modern ca si tehnologie)

Scorpion Trail 2 (geniale pe asfalt, inclusiv ud, caut ceva mai bun pe off)

 

Caut ceva maxim 30 / 70 , minim 20 / 80 (off road / on road).

(deci cam exclud Scorpion Rally STR si TKC 80)

Am asteptari realiste, stiu ca nu exista o anvelopa cu adevarat buna si si, deci caut un trade off cat se poate de decent.

 

Am nevoie de un sfat,

Va rog sa raspundeti doar cei care ati utiziliat anvelopele pe care le recomandati.

Din auzite discutam cu placere live, tinem aici "curat".

 

Va multumesc, toate cele bune

Editat de HORia_Teodor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca strul nu iti place am o recomandare pt tine. Dunlop trailmax mission. Insfarsit de saptamana aceasta sunt disponibile in europa. Eu le am comandat si vin abea maine. In wend ar trebui sa parcurga vreo mie de km si ceva feluri de drumuri. Dupa reviewurile existente par cele mai intelepte gume la ora actuala. Sunt rateuite 50/50 dar dupa ce zic multi ar fi un 80/50. Vom vedea. Mai intreaba luni daca uit sa ma laud pana atunci 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...