Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Hai sa va traduc eu:

80/50 se traduce astfel: pe sosea se comporta ca un 80/20 si pe off ca un 50/50. Extrem de laudate. Si eu sunt curios de ele. Probabil ca o sa le incers si eu cand termin 2 seturi de Karoo Street (pe care le am) si un set de Shinko (pe care le-am comandat pentru wild).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce tin eu minte ABS a fost introdus ca optional din 2007, cand au fost facute mai multe modificari si pe la motor (2 bujii pe cilindru). 

In standard (Europa) ABS a fost introdus in 2012. De acolo incolo toate au ABS nedecuplabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

image.thumb.png.afe682a2c1393551a9472eaff8e7aa3e.png

 

Dunlop Trailmax Mission https://www.dunlopmotorcycletires.com/tire-line/mission/
Cred ca sunt primul posesor din tara de astfel de gume pe vstrom. Le am asteptat ceva vreme. De la inceputul lunii iulie sunt disponibile in europa.
Asa cum am zis le am testat un pic in wend. Prima mie de km.
Pt cine nu are chef sa citeasca prea mult, zic atat, merita.
Am avut 100 de km de off, peste 100 de km de ploaie pe asfalt la 10-15 grade, cateva sute la peste 30 bine de grade. Practic le am testat cam in toate conditiile. In nici o situatie nu am intampinat dificultati, ba am numai cuvinte de lauda.

 

Partile negative sau care nu imi plac
- destul de grele
- din cauza greutatii rotii cand iesi de pe curbe nu ajunge sa accelerezi sa ridici motocicleta ci trebuie sa ajuti un pic ghidonul. Practic e un pic mai greoi de mers pe Suri cand esti ba pe o parte ba pe alta. Am observat ca fara pasager si bagaje efortul dispare.
- se pun pe roata destul de greu
- la peste 70 la ora se aude un huuuum, zic ca exista, e acolo, cu viziera la casca inchisa nu se aude nimic
- pe la 105-120, exista o mica vibratie in ghidon, eu sunt convins ca unii nici nu ar simti
- consum evident usor mai mare la viteze mari, dar se poate si din cauza bagajelor sa fi fost asta
Absulut nici un motiv de mai sus nu este un deal breaker sau un show stoper. Am amintit de aspecte, caci asa e corect.

 

Si acum partile bune
asfalt
- pe asfalt indiferent de viteza nu simti ca ai avea gume de off, in special fata se comporta ca o guma de strada, fara trepidatii sau vibratii
- nu stiu ce au facut pt partea de strada, dar au facut al naibii de bine. Nu sunt pe strada ca si roadtec 01, dar nu sunt departe de nexturi de exemplu. Nu am avut ocazia sa duc la limita struto camilele astea de 80/20-70/30 care se termina cu street in denumire, dar sunt convins ca sunt acolo daca nu peste.
- tot la partea de asfalt ma declar foarte foarte multumit. Translpina pe soare, efectiv ma dadeam aproape ca si cu gumele de asfalt. Nu am putut nici o data sa ma dau cu mitasurile cum m am dat cu astea. Transfagarasanul la fel fara probleme.
- partea de ploaie, m a impresionat. 11 grade pe tranfagarasan si efectiv nici o problema. TCul nu sarea de poponeata, abs ul nu intra, luam virajele mai repede ca masinile, deci nu am nimic de zis negativ. Nu va ganditi la frecat scarite ca nu e cazul, nu fac asta pe ploaie cu nici o guma. Dar cu mitasurile la peste 90 pe ploaie zici ca esti cu placa de surf. Nu ma asteptam deloc de la o guma 50/50 sa se comporte asa bine pe asfalt indiferent de conditii
- nu sunt gume de mers cu 170 pe ploaie cum merg roadtec 01, dar la 120 nu au nici o problema, iar virajele de pe nationale la viteze normale nu sunt o problema.
off
- merg drept prin balti :)
- tin trasa prin noroaie, iar fata iti da un sentiment de incredere, am fost pe partea ne asfaltat de la vidraru, cu pasager si bagaje, unde au fost cateva portiuni unde am strans bine morcovul si s au comportat exemplar
- pe strategica si cheile oltetului-petrimanu s au comportat foarte foarte decent, TC ul l am mutat pe o urcare de pe 2 pe 1 si apoi nu cred ca in cei 80 de km am mai vazut vreodata tc ul activat
- pe stanci au aderenta, pe peretele lateral au ceva aderenta, mi a fost usor teama ca s la inceput cu ele, dar cat am testat fac treaba buna.
- poate un lucru interesant, cand traversezi balti la viteza normala parca nu arunca atata apa pe picioare :)

 

Concluzie finala.
Sunt asa cum zic toate reviewurile. Un fel de 80/50. In acest moment pirelli si metzeler au de invatat, dar daca vor tine 10+k km, astialalti au incurcat o, caci eu clar pt partea de off o perioada buna nu o sa imi iau altceva, dar concurenta e bune, duce la progres, si din asta avem toti de profitat. Oricum mai urmeaza niste teste anu asta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.07.2020 la 22:02, Sică37 a spus:

O mai fi patit cineva sa i se desfaca spitele de la roata spate? La stroama model 2018 XT ? Hmm..., azi am descoperit treaba asta, in timp ce pregateam mobra de drum pentru maine. Da..., doua spite desfacute, de balanganeau, pe partea stinga a rotii, mai era putin si se desprindeau de tot.

De la ce o fi oare? Ca o groapa serioasa nu-mi amintesc sa fi luat... 

Hmm? Mai e vreun "patzit" inafara de mine?

 

Eu am gasit o spita slabita pe la 37000km. Dar am si abuzat de ea pe off.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In wend-ul asta am facut o tura mai serioasa cu STR-urile. De la o palma de apa pe jos, la un off lejer. Nu stiu neaparat cum se comporta pe o mobra grea, da pe Mts 950S (207 kg) sunt absolut geniale. Pe curbe si asfalt uscat la mers civilizat cu veleitati sportive (aproape de limita scarutelor si pif paf-uri luate rapid) nu au avut nici cea mai mica ezitare sau semn de iesire de pe trasa. Pe ploaie nu sunt eu o racheta da fo 2/3 curbe to le-am luat mai vijelios din greseala si chiar nu au avut nimic de obiectat. Pana la limita de 160 pe torentiala de ieri au fost impecabile, o oarece vibratie vaga se simte la 70/80 da nu e deranjanta. Stabile pe franare chiar si drum prost. Pe off (repet, relativ lejer, fara nimic de obiectat, stabile si pe drept si pe curbe, o bucatica de drum a fost cu piatra concasata, nici acolo nu au dat probleme.  Probabil se si pupa bine cu mobra pentru ca in principal pe ea au fost testate si dezvoltate. Ramane sa le mai bag si pe ceva off mai serios. Probabil va ajuta mult faptul ca mobra e usoara. Sau cel putin dupa ce m-am dat jos dupa bestia de MTS Enduro pare de jucarie. :D oricum cu ocazia asta am testa mai bine si MTS 950S-ul ca nu apucasem. E un pas urias inainte fata de 950 de acum 2 ani. Si se pare ca asa zic si bajetii de la Mottorad. (oare cat au suferit?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uită-te pe net/iutub/etc. să vezi câți posesori de Yamaha Tenere 700 schimbă aceste Pirelli Scorpion Rally STR. Unii și-au avariat mobrele noi din cauza aderenței proaste pe off-road. Acum că Pirelli a făcut rabat la calitate la lotul de Tenere echipat din fabrică, e o bilă și mai neagră, pentru că același produs îl poți lua cu standarde diferite de calitate în funcție de terțe piețe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dpmdv sunt niște mizerii, cel puțin pe off-road. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, vis-a-vis a spus:

Uită-te pe net/iutub/etc. să vezi câți posesori de Yamaha Tenere 700 schimbă aceste Pirelli Scorpion Rally STR. Unii și-au avariat mobrele noi din cauza aderenței proaste pe off-road. Acum că Pirelli a făcut rabat la calitate la lotul de Tenere echipat din fabrică, e o bilă și mai neagră, pentru că același produs îl poți lua cu standarde diferite de calitate în funcție de terțe piețe.

 

 

 

 

Dpmdv sunt niște mizerii, cel puțin pe off-road. 

Le-ai probat personal? Ca din ce vad eu in filmulet bajetii aia au combinezoane de ploaie pe ei. Ceea ce ma face sa cred ca pe jos nu era tocmai uscat. Puteau sa aibe orice cauciuc de pe segment ca la fel pateau. probabil doar cramponatele adevarate nu alunecau. Pana la urma pare ca au trecut cu bine.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te oprește nimeni să faci un filmuleț. De exemplu cu urcarea de la cabana Ciucaș.
Am pus două filme elocvente, dar e plin de anunțuri cu Scorpioane STR ale posesorilor de Tenere 700. Întreabă-i de ce le-au scos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi cine plm a pomenit de Rally? Acum mă faci și dobitoc... Eu aș fi foarte circumspect la reviewrile făcute de fanboyii pentru care nu mai există altceva decât Ducati, Pirelli sau Brembo. Se pișă Mitas cu boltă pe Pirelli la capitolul off-road, d-aia încalță majoritatea mobrelor din enduro. Că Pirelli Scorpion Rally STR n-are grip pe off-road e un fapt. Mai bine Metzeler Tourance...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, vis-a-vis a spus:

Păi cine plm a pomenit de Rally? Acum mă faci și dobitoc... Eu aș fi foarte circumspect la reviewrile făcute de fanboyii pentru care nu mai există altceva decât Ducati, Pirelli sau Brembo. Se pișă Mitas cu boltă pe Pirelli la capitolul off-road, d-aia încalță majoritatea mobrelor din enduro. Că Pirelli Scorpion Rally STR n-are grip pe off-road e un fapt. Mai bine Metzeler Tourance...

Bag sama ca covidul asta te-a agitat cam mult. De fapt cam toate discutiile tale din ultimele pagini sunt destul de pe Gigi contra. Da incearca sa intelegi ce zice omu, nu ce vrei tu. Si esti cam singurul care vorbeste urat de pe aici. ;)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, bozoro a spus:

Bag sama ca covidul asta te-a agitat cam mult. De fapt cam toate discutiile tale din ultimele pagini sunt destul de pe Gigi contra. Da incearca sa intelegi ce zice omu, nu ce vrei tu. Si esti cam singurul care vorbeste urat de pe aici. ;)

 

Na Fabio, cum e sa ai unu' vesnic pe hatereala? Naspa, nu? 😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, bozoro said:

Bag sama ca covidul asta te-a agitat cam mult. De fapt cam toate discutiile tale din ultimele pagini sunt destul de pe Gigi contra. Da incearca sa intelegi ce zice omu, nu ce vrei tu. Si esti cam singurul care vorbeste urat de pe aici. ;)

 

Oamenii care au pareri diferite mi se par cei mai valorosi, chiar daca nici eu nu-s de acord cu @vis-a-vis - Rally STR mi se par bune pentru ceea ce isi propun sa faca (adica e un cauciuc care merge bine si pe strada si pe un neasfaltat uscat si hai sa zicem mediu - pentru un VStrom, ca-s destul de sigur ca un T700 merge si pe drumuri mai grele). Daca ceri mai mult decat e conceputa guma sa dea, normal ca nu va reusi sa ofere.

Apoi, uite, nu e chiaaar singurul care vorbeste urat pe aici:

12 hours ago, bozoro said:

Plm, vrei sa va povestesc de ce ai tu sub poponeata? Știi mai bine decât mine. Mai bine de caucioace. Sa știe omu ce alege. 

Si apropo de asta, vezi ca eu am vorbit frumos. Nu treaba cu cauciucurile m-a deranjat, ci faptul ca restul era o reclama la noul ms care e usor si nu mai stiu eu ce. Ar fi fain sa nu mai faci reclama la ducati pe un topic de posesori de alta mobra. E de prost gust, mai ales ca esti angajat Ducati si ai un interes direct sa vinzi cat mai mult.

On 13.07.2020 at 13:35, cooldeep said:

Astea cred ca or sa fie urmatoarele, am incredere in Caius cand vine vorba de tras de gume. :)

Editat de botezu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, botezu' a spus:

...

Astea cred ca or sa fie urmatoarele, am incredere in Caius cand vine vorba de tras de gume. :)

Dupa ce imi tocesc cauciucurile care le am si eu o sa incerc Mission. Va dura putin ... dar voi ajunge si acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...