Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Acum 1 oră, vrajitoru a spus:

Na Fabio, cum e sa ai unu' vesnic pe hatereala? Naspa, nu? 😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀

Cand cineva are o opinie si o poate demonstra si sustine e una si accept, cand vrei sa fii doar contra e alta. Eu de obicei vin cu argumente si demonstratii/dovezi. :D

Acum 21 minute, botezu' a spus:

Oamenii care au pareri diferite mi se par cei mai valorosi, chiar daca nici eu nu-s de acord cu @vis-a-vis - Rally STR mi se par bune pentru ceea ce isi propun sa faca (adica e un cauciuc care merge bine si pe strada si pe un neasfaltat uscat si hai sa zicem mediu - pentru un VStrom, ca-s destul de sigur ca un T700 merge si pe drumuri mai grele). Daca ceri mai mult decat e conceputa guma sa dea, normal ca nu va reusi sa ofere.

Apoi, uite, nu e chiaaar singurul care vorbeste urat pe aici:

Si apropo de asta, vezi ca eu am vorbit frumos. Nu treaba cu cauciucurile m-a deranjat, ci faptul ca restul era o reclama la noul ms care e usor si nu mai stiu eu ce. Ar fi fain sa nu mai faci reclama la ducati pe un topic de posesori de alta mobra. E de prost gust, mai ales ca esti angajat Ducati si ai un interes direct sa vinzi cat mai mult.

Astea cred ca or sa fie urmatoarele, am incredere in Caius cand vine vorba de tras de gume. :)

Exact asta spun si eu, o parere conteaza. Dar din experienta proprie e mai ok decat ce zic altii prin filmulete. Cred ce zice Caius, ca el le probeaza, da nu sa decretezi doar pe baza de filmulete. Si bag se seama ca tu glumele in ultima vreme nu prea le mai intelegi. Si nu numai pe ale mele. Da o sa scriu cand e gluma. ;)

 

Ca sa fiu si mai off topic: da la o bere cand mai iesim? Ca ne-a defectat de tot pandemia sufletului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, botezu' a spus:

nici eu nu-s de acord cu @vis-a-vis - Rally STR mi se par bune pentru ceea ce isi propun sa faca (adica e un cauciuc care merge bine si pe strada si pe un neasfaltat uscat si hai sa zicem mediu - pentru un VStrom, ca-s destul de sigur ca un T700 merge si pe drumuri mai grele). Daca ceri mai mult decat e conceputa guma sa dea, normal ca nu va reusi sa ofere.

Ce m-a făcut să intervin a fost partea de off-road. Pe asfalt merge orice cauciuc, iar v-strom, să fim serioși, nu-i mobră de rupt circuitele. STR-urile astea s-au vrut un 50/50 dar pe partea de off-road nu sunt ce trebuie deloc. Au mărit crampoanele și probabil au umblat la compoziția cauciucului. Cert e că nu-s mai bune pe off-road decat Tourance clasic, ăla stă lipit și pe pietre. Iar crampoanele alea pe față în timp se vor rotunji și nu vor mai prinde atât de bine nici pe asfalt, pe ploaie.

Acum 2 ore, vrajitoru a spus:

Na Fabio, cum e sa ai unu' vesnic pe hatereala? Naspa, nu?

Frate, una e să caut râcă și alta e să-mi spun părerea. Nu trebuie să vă luați toți după ce zic 2-3 personaje. 

Acum 12 minute, bozoro a spus:

Cand cineva are o opinie si o poate demonstra si sustine e una si accept, cand vrei sa fii doar contra e alta. Eu de obicei vin cu argumente si demonstratii/dovezi.

Păi bagă atelaju' pe off-road serios, chiar și criblură și să vedem cum stă guma aia spate c ape șine, așa cum zici.

Acum 12 minute, bozoro a spus:

Exact asta spun si eu, o parere conteaza. Dar din experienta proprie e mai ok decat ce zic altii prin filmulete.

Filmulețele sunt filmări reale, nu postări pe forum. Când ai numai Pirelli-n cap, trebuie să dea de gândit celorlalți.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, vis-a-vis a spus:

Filmulețele sunt filmări reale, nu postări pe forum. Când ai numai Pirelli-n cap, trebuie să dea de gândit celorlalți.

Pirelli ai tu, eu am pi buni in cap. Si apreciez si ce fac altii in masura in care pot sa verific. Tu ai facut filmuletele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, bozoro a spus:

Pirelli ai tu, eu am pi buni in cap. Si apreciez si ce fac altii in masura in care pot sa verific. Tu ai facut filmuletele?

 

Acum 5 minute, vis-a-vis a spus:

Da

 

Ooops!!! 😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, vis-a-vis a spus:

Da

Minunat. Detaliaza. Conditii, experienta riderului, uzura cauciucului, ce mai aveati pe celelalte mobre care nu au avut probleme, cine e Madalin Cristea... Na, sunt si eu curios sa stiu detalii. Si asa pana vineri mai e si trei sa ne umplem saptamana cumva. :)))))

Ca pana la urma o sa vreau sa imi iau sii eu ceva mai de off si sa stiu ce cauciucuri sa pun pe ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 57 minute, vis-a-vis a spus:

Nu mă contrez, anunț lumea să nu pună botu' la marketing

Aha, deci tu detii adevarul suprem si ii anunti pe altii desi nu ai probat nimic doar ai vazut filmulete. Am inteles. :)))))))))))))))))))))))))))

P.S. Vezi ca nu vand cauciucuri. :)))))))))))))))))))))

Editat de bozoro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, vrajitoru said:

Dupa ce imi tocesc cauciucurile care le am si eu o sa incerc Mission. Va dura putin ... dar voi ajunge si acolo.

Nu stiu daca s-a discutat de asta pana acum pe aici, dar cam cat te astepti sa tina Anakee Wild-urile pe care le ai acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, botezu' a spus:

Nu stiu daca s-a discutat de asta pana acum pe aici, dar cam cat te astepti sa tina Anakee Wild-urile pe care le ai acum?

Nu stiu. 5-6k... nu stiu cat tin. Ce am mai citit variaza foarte mult: de pe la 8k pana la 3k. Chiar nu stiu cat o sa tina. Dar un set de roti va avea gume de minim 50-50.

Am mai vorbit cu oameni care fac off cu vacile si as fi gasit si variante mai ieftine care sa tina tot atat (vezi Mitas E09, E10..., Shinko, etc...) dar nu erau pe stoc in Bucuresti si ma strangea timpul.

Am si vazut unele fooooarte faine si care nu prea sunt folosite la noi la moto: Maxxis M-6006 (doar fata), sau altele mai orientate catre off si, mai ales, ieftine: Michelin Tracker, Pirelli Scorpion Pro, Mitas C-15, C-17....
Pentru astea setul nu trebuie sa treaca de 900 de lei. Si asta e MAXXXIIIIIM!!!!
Fata pana in 300 ron gasesti.... destule, pe spate insa... se limiteaza destul de mult. Mai ales ca spatele se duce mai iute ca fata. No... 'om trai si 'om vedea.

Hai cu wildul sa probam wildurile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://anvelopemoto.eu/index.php?pcode_from_q=N&pshort=Y&pfull=Y&pname=Y&pkeywords=Y&search_performed=Y&match=all&q=1507017&dispatch=products.search&features_hash=66-Y

 

Teoretic e lunga lista de cauciucuri existente. Acu dracu stie care e mai ok. Ar trebui sa le luam pe toate si sa le montam pe acelasi tip de agregat.

Si sunt convins ca oricum o sa se comporte fiecare cauciuc diferit pe fiecare model de mobra in parte.

Editat de bozoro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, bozoro a spus:

https://anvelopemoto.eu/index.php?pcode_from_q=N&pshort=Y&pfull=Y&pname=Y&pkeywords=Y&search_performed=Y&match=all&q=1507017&dispatch=products.search&features_hash=66-Y

 

Teoretic e lunga lista de cauciucuri existente. Acu dracu stie care e mai ok. Ar trebui sa le luam pe toate si sa le montam pe acelasi tip de agregat.

Si sunt convins ca oricum o sa se comporte fiecare cauciuc diferit pe fiecare model de mobra in parte.

Sunt destule dar era necesar sa fie "Stoc bucuresti"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, bozoro a spus:

https://anvelopemoto.eu/index.php?pcode_from_q=N&pshort=Y&pfull=Y&pname=Y&pkeywords=Y&search_performed=Y&match=all&q=1507017&dispatch=products.search&features_hash=66-Y

 

Teoretic e lunga lista de cauciucuri existente. Acu dracu stie care e mai ok. Ar trebui sa le luam pe toate si sa le montam pe acelasi tip de agregat.

Si sunt convins ca oricum o sa se comporte fiecare cauciuc diferit pe fiecare model de mobra in parte.

  

Si sa fie folosite de acelasi om. Eu la vstrom merg doar cu tourance next. Ala imi place mie. In acelasi nr de km, ale mele aratau intr-un fel si ale unui coleg (cu alt stil de mers) total diferit. Daca se vrea o comparatie 100 % utila, trebuie acelasi rider.

 

my 2 cents

 

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Cu scuzele de rigoare, am pierdut sirul si nu mai stiu cine are Anakee Wild :)

Din experienta pe altceva, doua randuri s-au dus cam de la 8-9k  pt off serios si de la 11-12k pt sosea.

Aderenta au avut pana in ultima secunda, dar la final, la inclinare mai mare simteam cum se mai indoaie crampoanele de contrapanta (ramasera cam netocite ultima data ...).

Scopul pentru care le-am avut a fost sa nu fiu dependent de tipul drumului si am platit asta cu ceva vibratii si vâjâiala in diverse stadii, in functie de vechime, dar nu ma deranja. Diferenta de greutate nu am simtit-o. Oricum, eram si cu camere ranforsate, ceea ce e important de precizat.

 

Rog mult niste pareri strict pentru VStrom cu Anakee Wild. Zgomot, vibratii sau orice.

 

Multumesc

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In urma cu cateva saptamani, dupa o tura de 400 de km am facut plinul de la rom.petrol (pentru prima si unica data, in rest numai de la austrieci alimentez). Am ajuns acasa, totul ok. Dupa 6 zile de odihna i-am dat la buton si-a hacait nitel si nimic (parca n-avea benzina, asa facea). Inca o data, tot asa. A treia oara a luat-o (si n-am mai oprit-o pana n-am terminat rezervorul). Am verificat bateria, totul ok; voltmetrul arata numai 14.2V in mers. De atunci merge impecabil. E posibil sa fi fost benzina de vina? Sper ca nu e preambul pentru vreo problema mai grava... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...