Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Acum 2 ore, Bored Panda a spus:

Sunt incepator, este prima motoreta si da, nu pot face comparatie. O sa caut ceva deflector sau parbriz mai mare.

A fost prima iesire (~320km). O sa urmaresc evolutia durerilor din ... spate dupa ce ii voi administra inca cateva iesiri de aceiasi fel.

Multumesc de sfaturi.

Ca motocicleta de incepator, e ok, dar nu investi in ea, pentru ca o vei schimba in urmatorii ani, cel putin asta e predictia mea. La inaltimea de 1.96, un v-strom de 650 nu e comod, oricum ai lua-o. Poate varul mai mare rva faca diferenta.

 

Incearca sa gasesti un motor mai prietenos pentru gabaritul matale, si anume, poti incepe cu site-ul de mai jos: 

http://cycle-ergo.com/

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ți mașină! Eu consider V-stromu una dintre cele mai confortabile motociclete. Șa joasă și moale, protecție extraordinară la vânt. Bagă dopuri și schimbă chiloții (nu e glumă, ca biciclist îți zic că durerile de cvr survin din cauza iritațiilor. Dacă ai cusături prin zonă, dacă nu te-ai spălat și nu ai dat cu creme pe la inghinal sau chiar chiloții sunt purtați a doua zi, doare... De la bacterii) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Lucian_M said:

Prima dată cumpără deflector. S-ar putea să ai o surpriză plăcută pentru 150 lei investiți.

Un link cu produsul?

1 hour ago, vis-a-vis said:

Ia-ți mașină! Eu consider V-stromu una dintre cele mai confortabile motociclete. Șa joasă și moale, protecție extraordinară la vânt. Bagă dopuri și schimbă chiloții (nu e glumă, ca biciclist îți zic că durerile de cvr survin din cauza iritațiilor. Dacă ai cusături prin zonă, dacă nu te-ai spălat și nu ai dat cu creme pe la inghinal sau chiar chiloții sunt purtați a doua zi, doare... De la bacterii) 

Nu inteleg unele parti din mesajul tau dar apreciez bunele tale intentii.

1 hour ago, misionaru said:

Ca motocicleta de incepator, e ok, dar nu investi in ea, pentru ca o vei schimba in urmatorii ani, cel putin asta e predictia mea. La inaltimea de 1.96, un v-strom de 650 nu e comod, oricum ai lua-o. Poate varul mai mare rva faca diferenta.

 

Incearca sa gasesti un motor mai prietenos pentru gabaritul matale, si anume, poti incepe cu site-ul de mai jos: 

http://cycle-ergo.com/

Asa am zis si eu, ca este buna pentru inceput.

Site-ul cycle-ergo.com l-am folosit cu succes doar ca modelele gasite si testate, care ma "imbraca", nu se potrivesc cu experienta mea pe motocicleta.

2 hours ago, brake said:

Tapitare sa la Motovis Ploiesti.Dacian,il gasesti pe fb.

Mi-am notat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Lucian_M a spus:

Ăsta e hapsân rău, cere aproape 200.

https://m.olx.ro/oferta/deflector-vant-moto-parbriz-model-nou-wind-deflector-motocicleta-IDdzvAp.html?reason=

Nu lua modelul chinezesc cu două prinderi, e foarte fragil.

150 lei este ,pe unde am tot vazut,asa am si eu dar nu gasesc pozitia ideala.mai incerc.

Acum 11 ore, Lucian_M a spus:

Cred că avem același model ceaina (nu știu cât se vede), la mine funcționează excelent (1,80 m).

IMG_20200831_213831.jpg

da

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, bozoro a spus:

Pana la 180 ascult linistit muzica si ma inteleg cu pasagera. Dupa aia devine mai dificil. Poate si din cauza ca devin urlete??? 🤔

IMG_20200901_092318[1].jpg

Woww,pfff.Ai gasit pozitia ideala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum am observat diferente foarte mari in functie de reglajul pe inaltime al parbrizului. Cand e totul jos, e perfect pentru mine rau pentru pasagera, ii zgaltaie pur si simplu casca. Ridic parbrizul, e foarte bine la ea, apar la mine ceva turburente pe lateral dar amplificate de comunicator si nu foarte deranjante. Oricum eu merg incet in general asa ca pana la 110/120 nu deranjaza deloc. Mai am probleme cu turbulentele cand pun geanta de rezervor si imi arunca tot curentul sub casca si atunci e mai mare tambalaul. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 31.08.2020 at 19:25, Bored Panda said:

1. 1,96m

2. 100kg

3. dl650A din 2015

4. parbrizul este mic, cred ca este cel stock.

Salut, am eu un deflector cu prindere centrală, cumpărat tot de pe oleics. E folosit foarte puțin. Îl dau la preț de nerefuzat; fă'mi te rog o ofertă, dacă îți e de folos. Prinde praf la mine undeva ambalat în bubble-wrap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, Macsy a spus:

Salut, am eu un deflector cu prindere centrală, cumpărat tot de pe oleics. E folosit foarte puțin. Îl dau la preț de nerefuzat; fă'mi te rog o ofertă, dacă îți e de folos. Prinde praf la mine undeva ambalat în bubble-wrap.

Da o poza sa vada omul🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Macsy said:

Salut, am eu un deflector cu prindere centrală, cumpărat tot de pe oleics. E folosit foarte puțin. Îl dau la preț de nerefuzat; fă'mi te rog o ofertă, dacă îți e de folos. Prinde praf la mine undeva ambalat în bubble-wrap.

Salut!

Am rezolvat cu deflectorul. Am primit o oferta de nerefuzat de la un alt coleg  🤣.

Urmeaza testarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Macsy a spus:

Salut, am eu un deflector cu prindere centrală, cumpărat tot de pe oleics. E folosit foarte puțin. Îl dau la preț de nerefuzat; fă'mi te rog o ofertă, dacă îți e de folos. Prinde praf la mine undeva ambalat în bubble-wrap.

Salut, iti fac eu o oferta daca ma ajuti cu niste dimensiuni. am vazut ca sunt doua dimensiuni si sa stiu ce iau😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 31.08.2020 la 22:01, vis-a-vis a spus:

Ia-ți mașină! Eu consider V-stromu una dintre cele mai confortabile motociclete. Șa joasă și moale, protecție extraordinară la vânt. Bagă dopuri și schimbă chiloții (nu e glumă, ca biciclist îți zic că durerile de cvr survin din cauza iritațiilor. Dacă ai cusături prin zonă, dacă nu te-ai spălat și nu ai dat cu creme pe la inghinal sau chiar chiloții sunt purtați a doua zi, doare... De la bacterii) 

 

Hai ca deviem putin de la subiect, dar fiindca nu se discuta mari probleme, revin putin sa mai animam topicul: a nu se face confuzie intre durerile de cwr cauzate de statul in sa cu iritatiile. E adevarata partea cu chilotii si cusaturile, chiar se aplica si la motor in oarece masura. Eu vorbeam, insa, de durerile provocate de presarea celor doua oase din poponeata pe saua de la motor sau bicicleta.  Partea asta e mai des intalnita la motociclisti decat iritatiile provocate prin frecarea pielii de diferite materiale, cum se intampla la biciclisti, care trebuie sa miste picioarele mai tot timpul.

 

Durerile care vin de la stat prea mult timp pe o sa mai ingusta si mai tare decat confortabilul scaun de birou sau canapeaua de acasa, nu trec schimband mai des chilotii, aici am vrut sa ajung :)) Trec numai dupa ce le mai presezi inca putin, pana se tabacesc oasele si nervii si ignora durerea, apeland la proverbul "cel mai destept cedeaza" dintre ele si cel care le poseda. 

 

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, misionaru said:

 

Hai ca deviem putin de la subiect, dar fiindca nu se discuta mari probleme, revin putin sa mai animam topicul: a nu se face confuzie intre durerile de cwr cauzate de statul in sa cu iritatiile. E adevarata partea cu chilotii si cusaturile, chiar se aplica si la motor in oarece masura. Eu vorbeam, insa, de durerile provocate de presarea celor doua oase din poponeata pe saua de la motor sau bicicleta.  Partea asta e mai des intalnita la motociclisti decat iritatiile provocate prin frecarea pielii de diferite materiale, cum se intampla la biciclisti, care trebuie sa miste picioarele mai tot timpul.

 

Durerile care vin de la stat prea mult timp pe o sa mai ingusta si mai tare decat confortabilul scaun de birou sau canapeaua de acasa, nu trec schimband mai des chilotii, aici am vrut sa ajung :)) Trec numai dupa ce le mai presezi inca putin, pana se tabacesc oasele si nervii si ignora durerea, apeland la proverbul "cel mai destept cedeaza" dintre ele si cel care le poseda. 

 

Observatii corecte si de bun simt! 👍

 

Referitor la deflectorul de parbriz, am alergat un pic astazi prin bucuresti si am constatat ca isi face treaba. Spre exemplu am circulat pe distante scurte cu viteze de aprox 100 km/h cu visiera ridicata fara nici o problema la nivelul capului/urechilor/ochilor 👌. Urmeaza testarea la drum lung.

 

PS: Este vorba de modelul cu prindere centrala, meid in ciaina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am comandat si eu de pe aliexpress o singura data. Nicio problema legata de calitate, cu cateva mici exceptii. Am luat de la ei un deflector de parbriz, un set de inaltatoare de ghidon, o priza cu mufa Hella plus cateva accesorii care nu au venit inca (3 la numar din iunie). Pretul e imbatabil, inclusiv cu transport. Cu cat iei mai multe repere, cu atat te scoti mai bine.

 

Deflectorul a avut o singura hiba, unul din suruburile care il fixau, nu a avut capul format pentru un imbus de 2-3 sau asa ceva, cu care venea echipat, dar l-am convins sa accepte o surubelnita dreapta cu un flex romanesc convingator. In rest, totul super ok. Problema e ca, inca astept celelalte 3 repere si e posibil sa nu mai ajunga.  Doua ceasuri de mana sport si o protectie de rezervor din gel. Daca nu te grabesti si esti pregatit sa pierzi cativa bani, la mine e undeva la 25 de dolari (cam atat valoreaza ce a mai ramas de primit), atunci da, merita sa comanzi de la ei. Dar, ai grija sa comanzi toate reperele, sau cat mai multe, de la acelasi magazin. Pentru ca vin diferit ca timp daca le comanzi de la magazine diferite. Sau nu mai vin deloc.

 

Ca o mica paranteza, adaptorul de la mufa Hella pentru incarcare USB, l-am comandat de la o firma romaneasca mai intai fiind presat de timp si este mult mai ok decat ce a venit din China. Cel din CHina e o chestie masiva si care nici nu sta in mufa de grea ce e. Cel din Romania a fost cam 100 de lei si cel din China a fost cam 60 de lei, dar inutilizabil.

Per total, sunt multumit 70% de comanda. Daca o sa mai comand de la ei? Probabil nu. Depinde de diferenta de pret. 

 

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 hours ago, Vlad-Costi said:

Salut, iti fac eu o oferta daca ma ajuti cu niste dimensiuni. am vazut ca sunt doua dimensiuni si sa stiu ce iau😀

Salut. Lățimea e 26.5cm, iar înălțimea e 12cm.

Putem să ne vedem să îl montăm, să vezi cum e...

20200902_230744.jpg

2 hours ago, Bored Panda said:

Referitor la deflectorul de parbriz, am alergat un pic astazi prin bucuresti si am constatat ca isi face treaba. Spre exemplu am circulat pe distante scurte cu viteze de aprox 100 km/h cu visiera ridicata fara nici o problema la nivelul capului/urechilor/ochilor 👌. Urmeaza testarea la drum lung.

Deflectorul clar face diferenta, orice prindere ar avea.

Si eu sunt tot la primul motor, nu pot sa fac diferenta fata de naked la capitolul vant din prora. Singurul test e sa ma ridic din sa la viteza mare sa vad cum se simte vantul direct in casca.

Eu am parbrizul stock si simt niste turbulente tare dubioase in casca lateral peste 110-120. Am schimbat si oglinzile cu unele mai aerodinamice, cele mai ieftine de pe ali; se simte o mica diferenta. Tot testand in mers, cum am pus palma la baza parbrizului, unde este o minuscula aripioara, a disparut complet turbulenta respectiva.

Mno, oricum m'am obisnuit cu dopuri la drumuri in afara orasului. Altfel, pe termen lung, solutia e parbriz after-market. Deocamdata rezist cu dopurile :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...