Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Din researrchul de acu 2 ani. Vb de topcaeeul ala cel mai mare de la givi in combinatie cu alte sidecasuri. Cred ca gasisem pe unu de avea swuri la side si topbox la givi si nu i se deschideau sideurile. Imi aduc aminte ca vazusem un video cum dadea capacu in topcase. Dar ce i drept poate nici nu era montat pe vstrom.

PS tu zi acolo de enduristanuri ca din cauza ta mi am luat si eu 😁😁😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, igi a spus:

 

De unde ai scos-o pe asta?!

Am vazut si eu ceva discutii pe tema asta, ca anumite combinatii de top-case-uri mari cu side-case-uri cu deschidere superioara sunt incompatibile. Cutiile pe care le am eu au balamalele spre exterior, pe lungime, in principiu  ca sa reducă această problemă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.05.2019 la 13:37, ivanp a spus:

Daca au joc trebuie inlocuiti rulmentii + bucsile pe care ruleaza.

Jocul acela mic se amplifica si va afecta si rulmentii care sunt ok.

Dar o sa te prinzi tu cand desfaci acolo.

 

:)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.12.2020 la 9:20, joby_toss a spus:

La V-Strom rotile cu spite sunt tubeless, da. Dar spitele sunt scurte si groase (se insereaza altfel pe janta, nu ca la GS sau Multistrada etc.), asa ca nu prea vad avantajele unei roti cu spite in cazul nostru. De fapt sunt convins ca sunt la fel de rigide precum cele turnate si le-au scos pe piata doar pentru design. 

Nu sunt pentru design. Am avut accident anul asta iar la impact roata fata vs corpul masinii, rezultatul a fost urmatorul: spite slabite, deteriorate. Janta nu a suferit modificari, furca nu s-a strambat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, Sică37 a spus:

Nu sunt pentru design. Am avut accident anul asta iar la impact roata fata vs corpul masinii, rezultatul a fost urmatorul: spite slabite, deteriorate. Janta nu a suferit modificari, furca nu s-a strambat.

Eu am avut un accident cu ceva timp in urma cu unul cu roti turnate, si desi nu imi aduc aminte sa fi izbit ceva, ci doar cum am virat puternic dreapta ca sa evit roata unui camion, rezultatul a fost dezastros - roata fata s-a rupt de la toate cele 3 spite, discurile de frana și furca s-au îndoit și eu bineinteles ca m-am dus de-a dura. 

C-am asa a fost: 

IMG_20130517_164336.thumb.jpg.65ff693767de3b0039d9bf4d1dec9513.jpgIMG_20130517_164218.thumb.jpg.b57b299bb397673d3c94fa18e50dc133.jpgIMG_20130517_164622.thumb.jpg.7f5114cf2c166ef901c245960d7ada76.jpg

 

E un caz extrem izolat, eu nu m-am mai intalnit/auzit/citit de persoane care să fi patit la fel. Totusi insa, de atunci am un fix cu rotile cu spite. Ce spui tu ma bucura cumva, ca acum am XT.

 

Editat de Marius Mihasan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, Marius Mihasan a spus:

Eu am avut un accident cu ceva timp in urma cu unul cu roti turnate, si desi nu imi aduc aminte sa fi izbit ceva, ci doar cum am virat puternic dreapta ca sa evit roata unui camion, rezultatul a fost dezastros - roata fata s-a rupt de la toate cele 3 spite, discurile de frana și furca s-au îndoit și eu bineinteles ca m-am dus de-a dura. 

C-am asa a fost: 

IMG_20130517_164336.thumb.jpg.65ff693767de3b0039d9bf4d1dec9513.jpgIMG_20130517_164218.thumb.jpg.b57b299bb397673d3c94fa18e50dc133.jpgIMG_20130517_164622.thumb.jpg.7f5114cf2c166ef901c245960d7ada76.jpg

 

E un caz extrem izolat, eu nu m-am mai intalnit/auzit/citit de persoane care să fi patit la fel. Totusi insa, de atunci am un fix cu rotile cu spite. Ce spui tu ma bucura cumva, ca acum am XT.

 

E totusi mai bine sa nu faci accident, nu se indoaie nici spitele :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, frigider a spus:

E totusi mai bine sa nu faci accident, nu se indoaie nici spitele :)

Nu zici tu rau, dar spune-le si conducatorilor auto "vigilenti" treaba asta ! ✌😎

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai de ... cum arata roata aia! 

Deci exact cum ziceam... rotile cu spite sunt mult mai flexibile si, desi sunt mai grele, merita diferenta de pret... 👹 🤣 

 

Ia zi, Sica, pe unde gasim niste spite de-astea? Ca ale mele au oxidat nitel... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, frigider a spus:

E totusi mai bine sa nu faci accident, nu se indoaie nici spitele :)

Intru totul de acord. Nu am apucat insa sa ii explic asta inainte soferului care a depasit pe o pasarela in viraj o coloană de masini, eu venind de pe celalalt sens. Cand ne-am intalnit era deja prea tarziu pentru discutii 😅

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Mulțumesc!

Am făcut rost acum ceva ani de aluminiu de 3 mm și mi-am pus în gând să proiectez un scut care să nu necesite sudură (scump tare centimetrul de TIG). Mi-a dat prin cap să fac ceva cu șuruburi, dar unii mi-au zis că arată urât, că nu-i rezistent etc. Ulterior am găsit pe net scutiri cu șuruburi, deci mi-am zis că nu-i așa negru dracul. Al tău arată bine, ceva de genul ăla vreau și eu să fac, mai puțin fantele, care vor fi rotunde (n-am mașină cu jet). Ceva-ceva tot o să iasă, că actualul scut se belește de la jegul aruncat de roata față și trebuie vopsit des, altfel se vede urât rugina. Ăsta rămâne argintiu, nu-l mai vopsesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fără abcant e greu de îndoit, dar are cineva așa ceva și s-a oferit să mă ajute. Mulaju îl am de la scutul vechi, cu niște carton se face mulaj nou. La  suportul de bord cu carton am lucrat și a ieșit chiar ok, dar și aluminiul era mai subțire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine, aluminiul de 3mm se face pe router, masina CNC.

 

Am tot incercat de ceva vreme sa fac un scut pentru al meu BMW. Deh, pauze, timp liber spre zero, etc. Insa, am beneficiat si in continuare am acces la firma unde lucrez, de un router. Cu asta ma ocup, productie in diferite domenii, fisere de lucru, simulari 3d, 2d, etc...

 

Am ajuns la niste lucruri de finisaj, in mare parte am dibuit cam care e forma. E mai greu decat pare iar o desfasurata, asa cum zice vis-a-vis, nu da mai nimeni pentru ca e facuta din multe ore de "trial and error", mai ales daca nu vine de la firma mama. Am cautat pe internet mult timp pana sa dau de o forma de baza, cu niste cote orientative pentru gaurile de prindere, care nu s-au potrivit, a trebuit sa mai fac inca 2 incercari din alt material.

 

Daca aveti un tipar si vreti sa il tai pe router, cu cea mai mare placere va ajut, in limita timpului liber. De asemenea, pot rezolva si cu sudura, in aproape orice tip de material.

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fostul proprietar a construit scutul de la zero, din tablă normală de vreun mm, a rezistat peste așteptări. Sudurile însă nu au fost punctul lui forte (și nici al meu), de aceea m-aș gândi la un upgrade. Dacă e călduț săptămâna viitoare, încerc să fac un mic proiect, poate încropim ceva. Ok, pot oricând să cumpăr un scut, dar dacă îl pot face singur, de ce să nu încerc? Fostul proprietar cum a putut să îl facă?

IMG_20210102_205906.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...