Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Mulțumesc!

Am făcut rost acum ceva ani de aluminiu de 3 mm și mi-am pus în gând să proiectez un scut care să nu necesite sudură (scump tare centimetrul de TIG). Mi-a dat prin cap să fac ceva cu șuruburi, dar unii mi-au zis că arată urât, că nu-i rezistent etc. Ulterior am găsit pe net scutiri cu șuruburi, deci mi-am zis că nu-i așa negru dracul. Al tău arată bine, ceva de genul ăla vreau și eu să fac, mai puțin fantele, care vor fi rotunde (n-am mașină cu jet). Ceva-ceva tot o să iasă, că actualul scut se belește de la jegul aruncat de roata față și trebuie vopsit des, altfel se vede urât rugina. Ăsta rămâne argintiu, nu-l mai vopsesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fără abcant e greu de îndoit, dar are cineva așa ceva și s-a oferit să mă ajute. Mulaju îl am de la scutul vechi, cu niște carton se face mulaj nou. La  suportul de bord cu carton am lucrat și a ieșit chiar ok, dar și aluminiul era mai subțire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine, aluminiul de 3mm se face pe router, masina CNC.

 

Am tot incercat de ceva vreme sa fac un scut pentru al meu BMW. Deh, pauze, timp liber spre zero, etc. Insa, am beneficiat si in continuare am acces la firma unde lucrez, de un router. Cu asta ma ocup, productie in diferite domenii, fisere de lucru, simulari 3d, 2d, etc...

 

Am ajuns la niste lucruri de finisaj, in mare parte am dibuit cam care e forma. E mai greu decat pare iar o desfasurata, asa cum zice vis-a-vis, nu da mai nimeni pentru ca e facuta din multe ore de "trial and error", mai ales daca nu vine de la firma mama. Am cautat pe internet mult timp pana sa dau de o forma de baza, cu niste cote orientative pentru gaurile de prindere, care nu s-au potrivit, a trebuit sa mai fac inca 2 incercari din alt material.

 

Daca aveti un tipar si vreti sa il tai pe router, cu cea mai mare placere va ajut, in limita timpului liber. De asemenea, pot rezolva si cu sudura, in aproape orice tip de material.

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fostul proprietar a construit scutul de la zero, din tablă normală de vreun mm, a rezistat peste așteptări. Sudurile însă nu au fost punctul lui forte (și nici al meu), de aceea m-aș gândi la un upgrade. Dacă e călduț săptămâna viitoare, încerc să fac un mic proiect, poate încropim ceva. Ok, pot oricând să cumpăr un scut, dar dacă îl pot face singur, de ce să nu încerc? Fostul proprietar cum a putut să îl facă?

IMG_20210102_205906.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuturile de la sw motech sunt pe principiul aluminiu burta si tabla vopsita bine electrostatic  pe laterale, cele 2 materiale sunt prinse intre ele cu nituri. Nu am pus magnetul niciodata pe partea laterala, dar dupa cat e de elastrica nu prea are cum sa fie alu. Structura e destul de solida jos, si elastica sus, astfel incat pare ca e un echilibru intre ceva solid care ar putea rupe prinderile si ceva care totusi disipa forta de impact. Partea din fata e prinsa de crashbar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 12/14/2020 at 7:22 PM, Mihaif2000 said:

Salut,

 

Am dat si eu azi avans pt unu de 650 model 2021 cu euro 5. O sa vina la sfarsit de ianuarie ... deja nu mai pot, cred ca inebunesc pana atunci. 

 

O sa vina stock ... ma rog ce are XTul pe el. As vrea sa o astept cu niste cadouri (crashbar, priză usb, extensie talpa cric, cric central, cutii, protectia de sub motor, mansoane incalzite). De unde ma sfatuti sa cumpar?

 

Multumesc

 

Salutare, 

Ce dealer ai ales și cât te-a costat în total jucăria? Ai primit vreun discount față de prețul de listă? 

În primăvară, în proporție de 95% o să fac aceeași achiziție, sper, încă mai caut alternative dar sincer ceva nou la banii respectivi nu găsești, iar sh nu știu ce să zic, doar vreun GS ar mai fi care să mă încânte. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, cata77 said:

Salutare, 

Ce dealer ai ales și cât te-a costat în total jucăria? ...

pur si simplu da email sau sms sau suna la fiecare atunci cand ai banii de avans si stii ce model vrei. vei afla discountul(la fiecare e altul) accesoriile incluse, capacitatea si timpul de livrare si posibilitatea de transport (unii iti aduc gratis in oras la tine).

intreaba si de pretul primelor 3 revizii macar.

vezi ca la 650 e 6000km intervalul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 hours ago, cata77 said:

În primăvară, în proporție de 95% o să fac aceeași achiziție, sper, încă mai caut alternative dar sincer ceva nou la banii respectivi nu găsești, iar sh nu știu ce să zic, doar vreun GS ar mai fi care să mă încânte. 

Salut. Ma gandesc sa imi vand atelajul, care este intr'o stare excelenta, km putini (~24k). Inca nu l'am pus la vanzare. Daca iti schimbi parerea despre SH, da'mi un semn si mergem sa iti arat jucaria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, cata77 a spus:

Salutare, 

Ce dealer ai ales și cât te-a costat în total jucăria? Ai primit vreun discount față de prețul de listă? 

În primăvară, în proporție de 95% o să fac aceeași achiziție, sper, încă mai caut alternative dar sincer ceva nou la banii respectivi nu găsești, iar sh nu știu ce să zic, doar vreun GS ar mai fi care să mă încânte. 

 

Eu am luat de la reprezentanta. suzuki TM vinde si moto. Ca si discount nu am primit mare lucru dar ce m-a incantat este ca mi-a dat modelul 2021 la banii celui din 2020. Din care am inteles acum in ianuarie or sa se scumpeasca. Discount mare nu o sa primesti. Vstromurile de 650 s-au terminat in septembrie anu trecut. s-au vandut ca paine calda si din cate am inteles au fost alocate mai putine pe piata din ro anu asta. Idea e ca si in germania s-au vandut bine dar mai scump si asa suzuki a luat decizia sa duca mai multe acolo. In TM suntem deja 5 care asteptam sa ne vina mobra in ianuarie. Daca 5 s-au vandut in TM pana sa inceapa anul eu zic ca in vara or sa ramana fara. 

Inainte sa cumpar am cautat si eu mult, vreo 6 luni. Nu stiu daca am gandit-o bine sau nu dar eu am avut urmatoarea logica:

- Africana m-a incantat foarte tare pt ca am avut Transalp si mi-a placut la nebunie, a mers motoreta aia de nu mai stiu de mine si ma astept ca la fel sa fie si la africana. Din pacate e mult prea scumpa chiar si SH pt mine si am zis pas. Africana luata din reprezentanta e de aproape 2 ori mai scumpa. Nu zic ca nu merita dar e prea mult pt un moft...prefer sa bag diferenta de bani in excursii decat in fierul care ma duce pana acolo. Clar nu pot sa fac cu vstromul ce fac uni cu africana dar o sa ma limitez la namoale medii nu la namoale enorme. 

- la GSuri ala de 1250 si ala de 800 sunt prea mari pt mine, nu ajung jos cu piciorul si pe noroaie e greu ... merge dar sunt nesigur pe ele din cauza asta. Ala de 700 e cam ca vstromul de 650 ... mare lucru de diferenta nu este intre ele ... doar pretul. Sigur or sa sara pe mine lumea ca GSul este asa si pe dincolo dar eu sincer nu vad nici o diferenta. Le-am condus pe ambele si sunt la fel. La banii vstromului de 650 nou gasesti GS de 700 de 3 ani si cu 25k km (care sunt de fapt 50k). sincer prefer o mobra noua decat una SH.

- vstrom SH nu prea am gasit. Poate ai noroc cu colegul de mai sus. Pe piata din Ro, in ultimele 6 luni, nu am vazut decat un XT si la super pret. Nu zic ca nu merita banii dar prefer mobra noua decat sa dau cu 500 eur mai putin pe una de 3 ani. Pe piata din Germania am tot incercat, prieteni de pe acolo, eu pe net ... la ce bani vor aia pe ele si daca mai pui si adusul in tara te rupe.  

 

1 oră în urmă, Macsy a spus:

Salut. Ma gandesc sa imi vand atelajul, care este intr'o stare excelenta, km putini (~24k). Inca nu l'am pus la vanzare. Daca iti schimbi parerea despre SH, da'mi un semn si mergem sa iti arat jucaria.

 

Unde ai fost acum 2 luni :) 

Editat de Mihaif2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc tuturor pt info și păreri. Da, cam același concluzii le aveam și eu legate de Africană, nu aș da atât pt ce îmi trebuie mie. Și dacă prin absurd aș dispune de banii ăia, aș lua gs ul de 1250 că tot pe acolo se învârte. 

De acord că se vând ca pâinea caldă, eu cochetam cu ideea de vstrom nou modelul 2020 de prin toamnă dar nu am mai găsit pe stoc nimic. Iar varianta 2021 care au mai îmbunătățit o și are același preț, clar va fi bătaie.

 

În altă ordine de idei, accesoriile sunt mult mai scumpe oare dacă le comand tot din reprezentanța? Mă refer la ce aș pune extra, gen mânere încălzite, protecții ghidon, cric central, crashbar, proiectoare, top case, etc. Ce recomandați? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la partea asta sunt eu acum ... comand de zor cadouri pentru cand o sa vina mobra. 

Am studiat destul de mult si pot sa zic ca:

1. iesi mult mai ieftin daca le comanzi tu decat daca le iei prin showroom. 

2. pe langa pretul de la raft (sau ma rog de pe net) se dau reduceri si de 10-20% daca cumperi mai mult dintr-un loc. 

3. cel mai bine e sa te hotarasti ce vrei si apoi sa le dai email sa iti faca oferta.

 

Eu dupa mai multe cercetari am luat asa:

1. scut motor, protectie radiator, cric central de la grec...am colaborat foarte bine cu el si mi-a dat pret mai bun decat ce am gasit la distribuitori in tara. cauta pe gogu cosmo-accessories

2. top case, engine guard, mount-ul pt side case de la sw-motech printr-un reseller local. Cei de la PaulMoto mi-au dat pret mai mic decat neamtul si asta in conditiile in care daca luam direct de la sw-motech mai trebuia sa platesc si transportul. 

3. am mai luat ceva bagaje care or sa vina pe locul pasagerului de la gentimoto. Erau oricum reduse asa ca nu am mai stat sa ma tiganesc

4. nimicuri am mai luat de la cei din cluj ... nu mai tin minte cum le zice si de pe ali express. 

 

Mai am gentile laterale, proiectoare, mânere încălzite, protectie far si protecții ghidon

 

- Gentile laterale la astea inca nu m-am hotarat. Vreau sa merg pe textil dar mi se par exagerat de scumpe. La indemnul celor de pe forum am incercat la enduristan dar nu mai au pe stoc. Givi si altii asemanatori imi fac tare cu ochiul dar inca nu stiu exact ce sa iau de la ei...inca cercetez. 

- proiectoarele, desi stiu ca sunt foarte importante inca nu o sa iau. Sa dau 1500RON pe o pereche de becuri nu mi se pare ok. Cred ca aici ma bag la manarit ceva ... sa vedem ce o sa iasa cand am mobra

- mânere încălzite o sa iau la toaman. o sa merg pe KOSO Heizgriffe HG-13 cel mai probabil. Paul le-a laudat tare

- protectie far - asta o sa o fac eu cand vina mobra

- protecții ghidon aici sunt pe dinafara. O sa stau cu ce e stoc pana la prima intalnire. Vad ce au restu si atunci iau o decizie. 

 

Asta e parerea mea ... acum daca o sa fie sau nu bina o sa vad cand vin toate si le leg impreuna :) 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Mihaif2000 said:

 

 

Normal ca Paul iti recomanda hg13, mi le a adus si mie si mi le a montat Luci, plus de asta colaborez cu el de 9 ani. Am pus fix acum un an si ceva aici pe forum detalii si poze, dar si pe fb in grupul de vstromania. Daca vrei sa le vezi in actiune da un semn si pot sa ti le arat. De asemenea am si https://m2r-moto.ro/collections/genti-si-bagaje-moto/products/genti-monsoon-3 plus inca cateva mici treburi plus am tot sistemul trax adv de la swmotrch plus crashbarul si scutul. Am si o geanta de la swmotech sa vezi cat e de proasta fata de enduristan. Da un semn si iti pot arata si spune mai multe.

 

Cat despre suzuki timisoara... Hai sa i spunem promotor, ca un prieten de al meu abea si a recuperat paguba dupa tzapa de la sara motors si asta ca a intervenit suzi europa. Ideea e ca nici sara nici promotor nu au  avut si nu au un mecanic capabil sa faca aincronizarea de carburatoare si mai si vor o caruta de bani pe um procedeu care nu au facut si nu stiu. Am sunat prin primavara cum s a lansat noul suzuki si nu am avut o discutie pozitiva cu mecanicul lor.

Editat de cooldeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, cooldeep a spus:

 

Normal ca Paul iti recomanda hg13, mi le a adus si mie si mi le a montat Luci, plus de asta colaborez cu el de 9 ani. Am pus fix acum un an si ceva aici pe forum detalii si poze, dar si pe fb in grupul de vstromania. Daca vrei sa le vezi in actiune da un semn si pot sa ti le arat. De asemenea am si https://m2r-moto.ro/collections/genti-si-bagaje-moto/products/genti-monsoon-3 plus inca cateva mici treburi plus am tot sistemul trax adv de la swmotrch plus crashbarul si scutul. Am si o geanta de la swmotech sa vezi cat e de proasta fata de enduristan. Da un semn si iti pot arata si spune mai multe.

 

Cat despre suzuki timisoara... Hai sa i spunem promotor, ca un prieten de al meu abea si a recuperat paguba dupa tzapa de la sara motors si asta ca a intervenit suzi europa. Ideea e ca nici sara nici promotor nu au  avut si nu au un mecanic capabil sa faca aincronizarea de carburatoare si mai si vor o caruta de bani pe um procedeu care nu au facut si nu stiu. Am sunat prin primavara cum s a lansat noul suzuki si nu am avut o discutie pozitiva cu mecanicul lor.

 

si eu am colaborat bine cu Paul. Pe Luci nu il stiu, dar cred ca o sa inceapa o colaborare de succes si intre mine si el :) . Despre suzuki timisoara, ma rog, promotor, inca nu am nici o informatie, nu stiu nimic despre ei, dar daca sunt cum spui e greu de crezut ca o sa fac mai mult decat schimbatul uleiului la ei. O sa vad cum fac cu partea de garantie, cat de tare "ma obliga" sa fac schimburile al ei. 

 

Referitor la genti nu stiu ce o sa fac. si mie mi se par monsoon 3 alea ca fiind ideale pt ce ne trebuie noua dar nu mai sunt pe stoc. o sa astept sa apara ca nu am de ales. asta daca nu ma imbat intr-o seara si imi comand givi si gata :)

 

Restu ce ai luat de la swmotrch (daca excludem gentile) sunt ok? Esti multumit de ele? Eu din cate am inteles sunt ok pe fiare, mai ok decat givi sau altii dar la soft luggage stau prost.  

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine mai interesat de chestii pt motor mai sunt si baietii astia de la cluj https://heavyduties.ro/

Am stiut de ei dar nu am stiut cum sa ii caut, nu mai imi aduceam aminte numele ... era si greu de retinut mama ei de treaba. Acum i-am gasit si deja regret ca am comandat unele chestii de la altii. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, Mihaif2000 a spus:

deja regret ca am comandat unele chestii de la altii

Păi lucrurile astea se fac așezat, cumpătat... Mie mi se pare că te cam pripești și din grabă pare să cam arunci cu banii. Acum, na... timpul tău, banii tăi. Însă eu zic să mai lași la dospit unele aspecte. Ce, nu merge motoreta fără bagaje și fiare pe ea? Eu bag off-road destul de serios și încă n-am apucat să-i pun scut și suporturi de bagaje. Sau a devenit și asta o manie, să fie mobra super accesorizată că altfel nu merge?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, vis-a-vis a spus:

Păi lucrurile astea se fac așezat, cumpătat... Mie mi se pare că te cam pripești și din grabă pare să cam arunci cu banii. Acum, na... timpul tău, banii tăi. Însă eu zic să mai lași la dospit unele aspecte. Ce, nu merge motoreta fără bagaje și fiare pe ea? Eu bag off-road destul de serios și încă n-am apucat să-i pun scut și suporturi de bagaje. Sau a devenit și asta o manie, să fie mobra super accesorizată că altfel nu merge?

 

Acum 29 minute, Lucian_M a spus:

Întâi se iau potcoavele, apoi calul?

 

Nu am mai mers pe mobra de 2 ani. ma ard calcaiele de nerabdare. Acum am bani dupa nu stiu ce o sa fie. daca nu le cumpar acum dupa nu le mai iau. la vara o sa bag toti banii in benzina ... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pui banii deoparte și cumperi ce îți trebuie fix când trebuie. Incepi cu crashbars, după aia mai vezi.

Ideea e să nu te grăbești așa tare, din motive... Mă rog, nu detaliez. Nu te apuca să cumperi totul ACUM, pentru că te poți răzgândi pe parcurs.

Mă rog, așa aș proceda eu, nu știu cum e la alții.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...