Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Mi-a fost furat un powerbank masiv, cablul aferent și o pereche de căști (nu ieftine) din tankbag, în BG, moto la nici 50 m, parcare cu lucrători (încasatori). Cutiile de plastic sau aluminiu sunt cele mai ok, dacă nu se fură mobra cu totul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

J

14 hours ago, igi said:

Am avut eu modelul mai simplu. Cat dai atata face..... N-au absolut nimic in comun cu Enduristanele ce le am acum. 

Dupa cazatura asta au fost de aruncat.....

 

 

Enduristanurile le consider ca fiind inversul afirmatiei cat dai atata fac. Pt cat de mult ofera costa foarte putin.

Sa ajutam colegii cu o recomandare 😁

https://m2r-moto.ro/collections/genti-si-bagaje-moto/products/genti-monsoon-3

 

Si mai pune o data si aici poza aia cu masina care s a infipt in tine 😁

33 minutes ago, Lucian_M said:

Mi-a fost furat un powerbank masiv, cablul aferent și o pereche de căști (nu ieftine) din tankbag, în BG, moto la nici 50 m, parcare cu lucrători (încasatori). Cutiile de plastic sau aluminiu sunt cele mai ok, dacă nu se fură mobra cu totul.

Oare sunt singurul care cara dupa el oriunde tankbagul? Uneori chiar si in birt la masa 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, cooldeep a spus:

Intreb si eu ca un necunoscator

Poate nu am bani de enduristan....

Daca merg pe logica cat dau atata fac... sidebag-urile de la 21 brother n-or fi bune de nimic?

La 135 euro mai ca fac cu ochiu...

http://www.21brothers.eu/21brothers.eu/SAKWY_30L.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca-mi dadusi o idee! O sa incerc pe weekend sa vad cum vin pe moto coburile mele de touring pe bicicleta. Am Vaude Aqua Back, asemanatoare Ortlieb. Mai usoare si mai streamline ca astea nu cred ca gasesc, secretu' e sa nu le abuzez. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 hours ago, raducanescovan said:

Intreb si eu ca un necunoscator

Poate nu am bani de enduristan....

Daca merg pe logica cat dau atata fac... sidebag-urile de la 21 brother n-or fi bune de nimic?

La 135 euro mai ca fac cu ochiu...

http://www.21brothers.eu/21brothers.eu/SAKWY_30L.html

Or fi nu or fi. Poti sa le cumperi si sa le testezi si apoi sa ne spui. Lomo avem testate in grup, bani aruncati.

Pana una alta de BF  enduristanurile prin M2R Moto au fost la vreo 250 de euro. Cum spuneam pt ce ofera la banii aia pretul este mai mult decat bun. Eu am fost in mica asta iesire din acest video.

 

La secunda 12 cade colegu nostru de pe motorul lu @igi
 Apai gentile nu or avut nimic. Apoi se duce la roadbook si da masina peste el, gentile nu au nimic.

Personal nu sunt fan nici o firma. Dar cand un produs ma convinge la altii sau la mine, m a convinge. Am o geanta si un tankbag de la swmotech. Fara nici o remuscare spun ca e hotie la drumul mare, cat costa si cat de proaste sunt. Sunt faine noi, nefolosite, dar dupa cateva luni apar probleme. Fermoar chingi si altele. Sa zic ca in video ala mi s au rupt suruburile de la suportul de la rackul de topcase care danseaza pe acolo si imi rupe rackul de plastic si sparge stopul. 1500 de euro or fost gentile de alu de la swmotech, nu ploua in ele, deloc, dar restu... De toata jena. As testa oricand boomot (sau cum se scrie) sunt sigur ca se comporta la fel, dar pretul e juma.

Am testat si variante ieftine de la decathlon, acei saci etansi, vreo 20 de euro 60L, unu din ei l am frecat pe serpentine o secunda de asfalt, nu mai e impermeabil, iar al 2 lea cand il am cu mine, mi frica sa nu cumva sa scap motoru ca se rupe si s au dus bagajele mele. Am avut si un bagaj mic din kaufland, perfect de haine de ploaie, de 5 ori mai gros ca sacii de la decathlon, am zis ca   nare moarte, l am avut cu chingi prinse de suportu de sidecase. Prin muntenegru s a rupt o ureche prin care era trecuta chinga, a alunecat cumva si m am intors juma de km dupa sac, fara vreo speranta de a mai recupera ceva.

Eu ma bucur cand am colegi si prieteni care testeaza lucruri, ma scutesc de multe cheltuieli si pot sa imi fac o parere obiectiva.

Iar asta cu eu nu pic, sunt povesti. Am oglinzile de pe vechiul moto si au vreo 5 ani, au scapat pana in sept cand am inchis din greseala sidestandul in benzinarie si cand am lasat moto pe o parte s a oprit in pompa si una din oglinzi a zis ca ei ii place in mai multe bucati...

 

Nu spun ca kriga nu s mai faine, dar costa de 3 ori mai mult. La ora actuala consider ca cele mai bune rapoeturi pret/calitate sunt oferite de enduristan si vine tare din soate boomot.

 

PS sunt un mare fan al materialelor tip banner, am facut ani de zile canyoning si speologie, am avut transportere si "banane" cusute de mine personal sau rucsaci de difeirte materiale reparate ca nu s a gandit nimeni ca poti duce 45 de kile in spate km intregi, adica am ceva experienta cu materialele textile si de plastic in general, enduristanele pe langa constructie m au convins prin kitul de reparatie. Poti sa ai gaura gaurilor in  bagaj si o repari cu acel kit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Panarama de sac (roll-bag), are vreo 60 de litri. Ieftin si bun pentru cateva iesiri anual, tine de doua sezoane cu minime pagube.

Cam asa e a mea: https://www.asfalt-uscat.ro/genti-si-rucsaci-moto-kriega/geanta-de-bagaje-rezistenta-la-apa-qbag-50l.html

 

Varianta: https://www.4riders.ro/cumpara/geanta-de-bagaje-rezistenta-la-apa-qbag-60l-8475

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 13.01.2021 la 13:20, cooldeep a spus:

J

Enduristanurile le consider ca fiind inversul afirmatiei cat dai atata fac. Pt cat de mult ofera costa foarte putin.

Sa ajutam colegii cu o recomandare 😁

https://m2r-moto.ro/collections/genti-si-bagaje-moto/products/genti-monsoon-3

 

Si mai pune o data si aici poza aia cu masina care s a infipt in tine 😁

Oare sunt singurul care cara dupa el oriunde tankbagul? Uneori chiar si in birt la masa 😁

 

Acci.jpeg

Acc.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, un mesaj pentru eventuali "raizboinici ai luminii": nicaieri pe acest manual nu scrie "All rights reserved...", "Copyright by...", "Registered trademark..." etc.
In al 2-lea rand, in opinia mea, orice autovehicul ar trebui insotit din fabrica de un manual de service si nu doar de un simplu manual de utilizare care, in principal, ii ajuta pe ei sa aibe o garantie fara peripetii!
In al 3-lea rand, americanul de la care l-am cumparat a procedat intr-un fel similar, adica l-a copiat dupa original (paginile au urme de "binder" spre centru si e legat cu sine din plastic), dar intr-un mod "profi", asa ca nu prea am zgarieturi pe constiinta.
In al 4-lea rand, calitatea acestui p.d.f. este una slaba (rezolutie mica dar cu OCR prezent, marime fisier mare, lipsa bookmark-uri, etc. in principal din lipsa de timp si fiind foarte gros - desi s-a rupt legatura din plastic dupa cateva pagini...), insa informatia este toata la locul ei!

 

O sa insotesc aceasta postare de doua rugaminti (evident nu le pot impune ca reguli, dar apelez la constiinta fiecaruia):
1. va rog sa nu postati nicaieri in mediul public acest manual; daca vi-l cere cineva, oferiti-i-l in mesaj privat, sau la o bere daca-l veti printa si rugati-i sa faca la fel;
2. cel mai important lucru pentru mine, va rog sa nu cereti bani pentru acest manual cand il oferiti altcuiva. Eu l-am cumparat pentru ca mi-am dorit aceasta investitie, nu ca sa fac bani din vanzarea copiilor. Am muncit la scanarea lui doar in semn de multumire pentru informatiile primite de la voi, colegii de forum.

 

Si acum mesajul propriu-zis: pentru cine doreste imprumut manualul de service pentru DL650A gen. 3 (2017-2020) in format electronic, va rog mesaj privat. Acesta este un simplu document, nu contine virusi sau alt fel de malware, iar semnatura SHA-256 a lui este urmatoarea (eliminati punctele continute): B81BD5A2.1C1AC695437CFC8C72AB3.95BF6A6B3973E4DBB3.1A9289224E4935BA0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, Erhard a spus:

Salutare,

 

Tot caut pe net manualul de service pt V-Strom 650XT si nu-l gasesc niciunde in format pdf. Doar format tiparit.

Am intrat si pe Vstrom-UK, nimic..

Aveti careva in format pdf ?

Multumesc.

Vezi pe pe pagina anterioara, postul utilizatorului joby_toss. Si bine ai venit.

Editat de Marius Mihasan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, Marius Mihasan said:

Vezi pe pe pagina anterioara, postul utilizatorului joby_toss. Si bine ai venit.

 

Multumesc de ajutor. Vreau sa-i fac service-ul la furca - schimbat ulei + bucsi + simering-uri. Am inteles de la cineva ca desi furcile par a fi a fel, cantitatea de ulei in furca este diferita la fiecare generatie.  Gen 1 : 524 ml (143mm nivel) ; Gen 2 : 530ml (139mm nivel) ; Gen 3 : ?????

Mai mult pentru asta si altele care ar putea fi diferite : cupluri strangere, demontare carene + rezervor pt acces la filtrul de aer, etc...

 

42 minutes ago, Erhard said:

 

Multumesc de ajutor. Vreau sa-i fac service-ul la furca - schimbat ulei + bucsi + simering-uri. Am inteles de la cineva ca desi furcile par a fi a fel, cantitatea de ulei in furca este diferita la fiecare generatie.  Gen 1 : 524 ml (143mm nivel) ; Gen 2 : 530ml (139mm nivel) ; Gen 3 : ?????

Mai mult pentru asta si altele care ar putea fi diferite : cupluri strangere, demontare carene + rezervor pt acces la filtrul de aer, etc...

 

 

Primit manualul ! Multumesc joby_toss si Marius Mihasan pentru ajutor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 16.12.2020 la 12:11, cooldeep a spus:

Din researrchul de acu 2 ani. Vb de topcaeeul ala cel mai mare de la givi in combinatie cu alte sidecasuri. Cred ca gasisem pe unu de avea swuri la side si topbox la givi si nu i se deschideau sideurile. Imi aduc aminte ca vazusem un video cum dadea capacu in topcase. Dar ce i drept poate nici nu era montat pe vstrom.

PS tu zi acolo de enduristanuri ca din cauza ta mi am luat si eu 😁😁😁

Pai cand combini mere cu pere iese ceva aiurea :D

Givi in combinatia topcase mare + sideurile lor nu are nicio problema.

Cum nici SW in combinatia topcase mare + sideurile lor.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A folosit cineva ambele versiuni de V-strom 650 simplu si XT, serii dupa anul 2019, ca sa poata sa-mi spuna avantajele vs dezavantajele lor?

 

Nu ma refer la diferentele vizibile, jante spite si scut plastic, care dupa parerea mea nu merita banii in plus, ci ma refer la cele invizibile gen frane, directie, suspensie. Mai ales franele care au un feedback prost din ce am gasit pe YT.

 

Multumesc.

Editat de yglos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...