Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

21 minutes ago, cooldeep said:

si uitanduma asa la poza asta :) vad primul upgrade ce il consider necesar :) 
Semnalizari LED. Caci am vazut ca foarte multi cer sticle sau semnalizari complete. Eu am avut led la ambele vstroame de cand le am cumparat.

Am gasit si far cu led https://hoglights.com.au/products/suzuki-v-strom-650-1000. Dar si pretul pe masura. 

Ce semnalizari cu LED ar fi mai ok ? Oare trebuie schimbat si releul de semnalizare ? Eu am releu electronic pe 2 fire. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, Erhard said:

Am gasit si far cu led https://hoglights.com.au/products/suzuki-v-strom-650-1000. Dar si pretul pe masura. 

Ce semnalizari cu LED ar fi mai ok ? Oare trebuie schimbat si releul de semnalizare ? Eu am releu electronic pe 2 fire. 

 

Din pct meu de vedere hoglightul ala e o porcarie. Am vazut poze cu paternul de lumina pe care il face. Asa arata frumos, dar din pacate nu e ce tre. Exista modelul si pe europa si pe china la diferite preturi. Daca ar fi la pret decent si s ar potrivi displayul de la 1050 :) maine as schimba botul de la al meu cu cel de pe 1050.
Paternul e simetric, deci nu se aplica far pt LHD sau RHD, cea ce nu e rau pt cei care il vand, dar categoric e rau pt soferi. Sunt atata de secretosi ei ca producatori ca abea afli o informatie, de unde banuiesc ca sunt facute in china si ei doar le vand. Dar cautand pe la altii am gasit o poza cu paternul, care am modificat o un pic ca sa intelegeti cam ce vezi de pe motor, pe serpentine zero barat, in fata foarte prost, in ochii soferilor foarte mult. Aveam mari, dar mari sperante in modelul acesta si speram sa mi l iau, dar am renuntat definitv la idee caci nu e ce trebuie. De aratat arata frumos dar de vazut nu prea vezi.


image.thumb.png.ad747cbcdf915edcd9aa95af1d7cdd83.png

Cred ca, nu am studiat preamult ca solutia, de la polonezi e mult peste aia hog.


Releele pt becuri nu functioneaza pe leduri, trebuie releu pt leduri, altfel o sa clipoceasca de niebun. Semnalizari, cati bani ai :) china sau louis, dar in ziua de azi sunt semnalizari led in orice magazin moto ai intra.

Iar la intrebarea de ce LED in 2021 pe semnalizari si frane? O chestie de gusturi :) Si apai de ce sa tragi 7 amperi din instalatie cand esti pe avarii cand poti trage doar 2.

Editat de cooldeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la modelul 2012 (L2) in sus, daca ai un crashbar bun ( de la Givi in sus) nu se mai sparg semnalizatoarele. Deci o grija in minus.

Iar la lumini: luati led H4 de la Nao. Am avut 2 randuri si Caius poate sa spuna cum e, ca s-a dat cu mine noaptea. La fel si parintele in Grecia. E ce trebuie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, vrajitoru said:

 

Iar la lumini: luati led H4 de la Nao. Am avut 2 randuri si Caius poate sa spuna cum e, ca s-a dat cu mine noaptea. La fel si parintele in Grecia. E ce trebuie!

Aveai un cutoff destul de decent chiar daca culoarea (aia verzuie :)) nu e pe placul meu. Oricum Fabio o sa te contrazica si o sa zica ca Nighteye sunt cele mai cele. Daca e sa pun eu led H4 in far, fara ezitare as pune Osram uri, dar nu mai am nici un vehicul cu H4. Au ajuns la un pret foarte accesibile si par cele mai corecte. La H7 daca e careva dispus sa cumpere un set de osramuri cu mine sa facem un led un led :) il cumpar cu placere (pt ca e singurul model la care poti rasuci pastilele cu 90 de grade) Pana acum Osram H11 Led din masina sunt relativ decente.

 

Apropo, la prima intalnire daca e careva curios la 650/1000 cu un singur far si 2becuri h7/h11 sa isi dea jos bordul(2 suruburi 2 clipsuri) si sa isi monteze de test pe faza lunga un led de la osram, il scot din masina si il pot aduce. Si atunci cu 2 mobre, chiar 3 cu una cu bec, una langa alta puteam vedea toti pe faza lunga care led sau bec e mai coios :)

Si ca sa deschid subiectul "legal". Orice led in loc de bec in far este ilegal. De cateva luni H7 de la Osram este primul si  singurul LED care pe germania incepe sa primeasca aproabare, respectiv in europa marcajul acela CE, care in teorie in timp va fi adoptat si de rarul nostru, caci directiva e europeana nu nationala. https://media.osram.info/media/img/osram-dam-16134446//LEDriving_LED_H7_Fahrzeugliste_080221.pdf  Cam asta e pana acum si se va modifica, probabil linkul acesta va contine mult mai multe masini peste cateva luni.

https://www.osram.de/am/night-breaker-led/night_breaker_led_kompatibilitaetsliste.jsp

Editat de cooldeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate Caius: Nighteye. Alea de la Nao erau proaste ca aveau ventilator care haraia ca toti dracii si paternul are dunga galbena la margine.  Eram "neatent" aseara cand am scris.

NightEye e ce trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, vrajitoru a spus:

Preturile sunt doar piesele. Montaj facut de mine ca nu e complicat deloc. 

Deflector gasesti pe china foarte ieftin si foarte bun. Cauta echivalentul la MRA XCreen Sport.

Aia cu saua presupun ca e din citit, eu am facut 70k  cu saua originala la L2 si cam 30k la K4 si nu am avut nici un stres. E una din cele mai comode sei.

La fel: uita de plasa de la radiator. In toate turele de offroad nu am dat odata cu piatra acolo. E protectie nenecesara. Si am facut off destul. Cu ambele VStroame. Si niciunul nu a avut protectie la radiator.

Iar la bagaje poti ramane la un pret decent daca iei de plastic. Givi, Kappa, Shad...

Mersi de clarificari. Inca nu am testat saua de 650 dar cea de 250 stock este foarte tare si mai ales ingusta in zona unde stai, motiv pentru care la ture peste 200 de km iti cam rupe fundul...

Plasa radiator este in primul rand pentru insecte, nu pentru pietre. Cred ca ai vazut la masina cat de greu cureti orificiile infundate de  insecte vara.

Cutiile si topcase le am deja de la SHAD, le voi transfera pe noul model.

 

Acum 17 ore, Mihaif2000 a spus:

mai trebuie sa bagi crash bar si cric central. 

Uite la al meu ce frumos sta el pe cricul central montat azi ...

Are si crash barul si suportul pt cotiile laterale. :)

 

  1733894424_WhatsAppImage2021-02-11at15_12_02.thumb.jpeg.1603d551916238738e779157e74f6f38.jpeg

Pe ambele le consider greutate in plus si bani dati degeaba. Atata vreme cat ai barele de suporti cutii bagaje montate, pe ele va cadea mobra si pe coltul ghidonului. Crash bar nu e de folos vreodata, decat daca il faci atat de mare ca la mobrele de scoala, ceea ce este inestestic si ineficient. Eu unul ma loveam tot timpul cu genunchii de ele la scoala, un lucru foarte prost si neconfortabil.  Mult mai important este scutul motor, mai ales pentru mizeria care iti intra pe acolo.

 

Acum 14 ore, Lucian_M a spus:

Nu mă ispiti!

Btw, am schimbat mașina și am un k.k.t. de claxon de nu se sinchisesc nici copiii. Iar cumpăr kit Bosch bitonal, de alea fără goarne, care ridică morții din cavou. 😁

Si la mine la fel cu claxonul de VAG. Niste panarame, dar partea cea mai proasta este ca e bagat sub bara fata. Nu poti ajunge la el decat daca dai bara jos, ceea ce este o nebunie curata. Bitonal nu poti pune caci si prostiile alea de bitonale inseamna doua claxoane separate alimentate prin doua seturi de cabluri cu papuci, iar la noi este un singur set... Eu m-am lasat pagubas de acum 5 ani la treaba asta....

 

Acum 16 ore, Erhard a spus:

Am gasit si far cu led https://hoglights.com.au/products/suzuki-v-strom-650-1000. Dar si pretul pe masura. 

Ce semnalizari cu LED ar fi mai ok ? Oare trebuie schimbat si releul de semnalizare ? Eu am releu electronic pe 2 fire. 

Far cu totul schimbat nu se merita aftersales. Era foarte buna o optiune LED din fabrica. CBX 500 o are.

 

Acum 9 ore, vrajitoru a spus:

De la modelul 2012 (L2) in sus, daca ai un crashbar bun ( de la Givi in sus) nu se mai sparg semnalizatoarele. Deci o grija in minus.

Iar la lumini: luati led H4 de la Nao. Am avut 2 randuri si Caius poate sa spuna cum e, ca s-a dat cu mine noaptea. La fel si parintele in Grecia. E ce trebuie!

Nu inteleg, de ce spuneti voi ca se sparg semnalizatoarele?

La 650 sunt tot elastice ca si la 250, din ce stiu, deci niciun motiv de paguba daca o pui jos accidental.

Unicele probleme apar doar la pedalele de frana  / schimbator viteze, caci pe ele se sprijina.

 

Acum 1 oră, vrajitoru a spus:

Ai dreptate Caius: Nighteye. Alea de la Nao erau proaste ca aveau ventilator care haraia ca toti dracii si paternul are dunga galbena la margine.  Eram "neatent" aseara cand am scris.

NightEye e ce trebuie.

La modelele acestea de faruri 650 exista spatiu ca sa puneti becuri LED H4?

Al meu far nu are spatiul pentru cooler suficient de mare si in plus racirea nu se face eficient caci este total inchis si se vor incinge de mama focului.

Chiar sunt interesat daca este alta proiectare la farul de 650 si cat de repede se ajunge la bec in caz de nevoie.

Editat de yglos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, yglos a spus:

Plasa radiator este in primul rand pentru insecte, nu pentru pietre. Cred ca ai vazut la masina cat de greu cureti orificiile infundate de  insecte vara.

Total inutilă și paravan pentru fluxul de aer. 

 

Acum 15 minute, yglos a spus:

Pe ambele le consider greutate in plus si bani dati degeaba. Atata vreme cat ai barele de suporti cutii bagaje montate, pe ele va cadea mobra si pe coltul ghidonului. Crash bar nu e de folos vreodata, decat daca il faci atat de mare ca la mobrele de scoala, ceea ce este inestestic si ineficient. Eu unul ma loveam tot timpul cu genunchii de ele la scoala, un lucru foarte prost si neconfortabil.  Mult mai important este scutul motor, mai ales pentru mizeria care iti intra pe acolo.

Bine că inventezi tu altă apă caldă :D Crezi că toți fabricanții de crashbaruri au fost idioți când le-au pus unde le-au pus și noi la fel de proști că le cumpărăm. 

Acum 18 minute, yglos a spus:

Nu inteleg, de ce spuneti voi ca se sparg semnalizatoarele?

La 650 sunt tot elastice ca si la 250, din ce stiu, deci niciun motiv de paguba daca o pui jos accidental.

Unicele probleme apar doar la pedalele de frana  / schimbator viteze, caci pe ele se sprijina.

O să vezi tu cum se sparg. Pe bandă! Nu-ți alegi cum să cazi, nu poți controla o cădere. Rar când îți și aduci aminte cum dracu' ai ajuns în poziția aia. În principiu, un sfat de un om bătrân. Nu mai încerca să te piși contra vântului. Nenii ăștia care zic una-alta p-aici sunt trecuți prin toate și te-au sfătuit de bine. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@yglos

Referitor la crashbar: te rog sa cauti sa vezi cat costa carenele de pe o parte. Daca ai crashbar si rack ai scapat de o cheltuiala. Asa cum a zis @vis-a-vis : nu poti sa cazi cum vrei tu. Cand pleaca de sub tine te trezesti numai cand esti pe jos. Daca vrei sa faci un test pune o patura pe jos si culca motocicleta cu ghidonul bracat complet in ambele directii si o sa vezi ce se va rupe. E cel mai simplu. Si asa cum ti-a zis @vis-a-vis (mai brutal ca asa e el - dar e om fain) tu incerci sa contrazici niste oameni care au sute de mii de km pe motoare si ture lungi facute si ture de offroad facute, toate cu VStrom. Ce te face sa crezi ca tu stii mai multe? Mai e unu' pe aici asa care a blocat pe FB jumate din oamenii care il puteau invata ceva.
Cu semnalizarile nu stiu ce sa zic de modelul nou dar prmimul model, cu crasbar-ul de la Givi (cel mai protectiv), se atinge varful semnalizarii si chiar daca e putin flexibil, plasticul cedeaza si se va sparge semnalizarea (garantat 100%). La modelul de dupa 2012 (L2-L6) daca ai crashbar de la Givi, nu se sparge semnalizarea pentru ca e mai mica si e protejata de crashbar. La modelul mai nou stiu ca nu se sparge (nu am avut dar stiu care au si care s-au imprastiat si nu au spart semnalele).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, yglos a spus:

Pe ambele le consider greutate in plus si bani dati degeaba. Atata vreme cat ai barele de suporti cutii bagaje montate, pe ele va cadea mobra si pe coltul ghidonului.

 

Nu inteleg, de ce spuneti voi ca se sparg semnalizatoarele?

 

Înseamnă că nu ai pus mobra niciodată jos. Ori esti foarte bun, ori nu ai km suficienti. La toate mobrele avute am spart semnalizări și raschetat carene cu pietre care au fost exact la locul potrivit in momentul potrivit. 

Uite aici o ispravă elocventă, deși nu e cu v-stromul, ci cu soră-sa de la Honda. Undeva pe la minutul 10.

 

Editat de Marius Mihasan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreți să vă repet că acele țevi amărâte ne-au salvat picioarele + milioane bune date pe reparații carene și alte chestii la accident? Ok, repet. Dacă nu le aveam, ne făceam praf genunchii, iar mobra ar fi avut nevoie de reparații consistente.

Nu am poze pe telefon, dar poate mă credeți pe cuvânt. Eu consider un crashbar de 5-700 lei un must-have, în special pe mobrele care fac obiectul topicului, în special datorită faptului că sunt destul de scumpe carenele (și nu numai).

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aprob!!! Daca am picior acum, e din cauza crashbarului montat pe motor, care a binevoit a opune rezistenta unei laterale de masina, cu un conducator "atent-vigilent", aflat intre volan si scaun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok guys, m-ati convins si cu crash bar-ul. Stiam din poligon ca e util, unde am si pus jos mobra de 650 cand am franat cu fata in jaloanele laterale ca sa evit un prost care circula pe acolo ca imbecilul. In rest fara pb in putinii km facuti pana acum pe doua roti ~14k vs vreo 400k pe 4 roti. Sigur ca mai am multe de invatat, tocmai de aceea sunt receptiv la toate sfaturile bune. Ideea este ca o mobra mica de 250 este una ideala pentru un incepator pe doua roti cu motor. Experienta mea de multe mii de km in ciclism de toate felurile si automobilism, ma ajuta enorm in practica pe mobre ca sa evit trantele sau situatiile periculoase. 

 

La final va spun ca in cei > 400 k pe 4 roti din anii 90, nu am lovit pe nimeni iar asta cred ca spune multe.

Sunt adeptul unui stil preventiv si am evitat multe situatii periculoase, dar niciodata nu stii cum o trantesti fara sa vrei in drumul limpede ca si colegul din video. Am patit o figura asemanatoare pe bicicleta dar e cu totul altceva...

 

L.E. Marius, este bestial traseul acela, inca nu am apucat sa-l fac nici cu bicicleta darmite cu o mobra de 200 de kg. Personal consider ca e pretabil doar pentru un mountain-bike sau un enduro pur si usor.

 

Editat de yglos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu am ocazia vreodata, cum nimeni nu vrea. Ideea este ca sa stii sa nu iti asumi riscuri inutile, dar incontestabil sunt bune sfaturile voastre practice. Sunt foarte putini care isi monteaza aceste accesorii din ce am vazut pana acum prin turele noastre, motiv pentru care inca nu am avut mai multe opinii pro.

 

IMG_20191020_150838.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am impresia că vorbești despre idealuri. Vorba unui prieten: există două feluri de motocicliști, care au căzut și care urmează. Nici eu n-am crezut că o să cad, dar un copchil a decis să-mi schimbe soarta. Îmi place că tu gândești pozitiv, e benefic, totuși treaba nu-i așa roz.

Cât despre poze cu cârdul, mă lasă rece, în cârd se întâmplă uneori niște minuni mari de tot. Prefer să merg singur.

Iar dacă îți închipui că siguranța rutieră ține doar de tine, te înșeli amarnic.

Gata, nu mai zic. 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, yglos a spus:

L.E. Marius, este bestial traseul acela, inca nu am apucat sa-l fac nici cu bicicleta darmite cu o mobra de 200 de kg. Personal consider ca e pretabil doar pentru un mountain-bike sau un enduro pur si usor.

Sau cu V-Strom plin cu bagaje :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Povestea  cu crashbar-ul: depinde de moto.

La Suzuki Vstrom 650 cu crash Givi am reusit sa rup ambele semnalizatoare si o data indoita maneta de ambreiaj - scapat moto de vreo 5-6 ori in cei 11 ani si aproape 100oookm,

In schimb la Dominator de 650 fara crashbar in cei 13 ani si vreo 70oookm l-am scapat/cazut (eu si sotia ca a mers si ea pe el de cateva ori) de cel putin 20-30 ori si s-au indoit putin manetele pana am pus handguard-uri de Al si o singura data s-a mai indoit pedala de frana, in schimb la plastice nimic, dar Dominatorul e mult mai suplu decat VStrom-ul, cel putin primul model de Vstrom.

DSC00379.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, emilian_rks a spus:

Povestea  cu crashbar-ul: depinde de moto.

Asta e de la sine inteles si subscriu. Am si un KTM EXC-F de 250 cu care ma plimb din cand in cand. Ciuveiul asta de KTM a vazut trante de la mine cu nemiluita, dar fara pagube majore. Cel mai frecvent se misca un pic protectiile de ghidon si manetele. A, și se mai rasucesc mainile si/sau picioarele din cand in cand 😅.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

28 minutes ago, emilian_rks said:

Povestea  cu crashbar-ul: depinde de moto.

 

Mai bine zis greutatea / gabaritul motocicletei. Cu cat e mai grea, cu atat mai mult te ajuta crashbar-ul la cazaturi. 

19 hours ago, cooldeep said:

Cred ca, nu am studiat preamult ca solutia, de la polonezi e mult peste aia hog.

Da, farurile par facute profi. La https://doctorlight.pl/en/homepage/ le trimiti farul tau prin curier, si-ti fac ei retrofit complet cu proiectoare LED + DRL. 

Editat de Erhard
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, yglos a spus:

Ok guys, m-ati convins si cu crash bar-ul. Stiam din poligon ca e util, unde am si pus jos mobra de 650 cand am franat cu fata in jaloanele laterale ca sa evit un prost care circula pe acolo ca imbecilul. In rest fara pb in putinii km facuti pana acum pe doua roti ~14k vs vreo 400k pe 4 roti. Sigur ca mai am multe de invatat, tocmai de aceea sunt receptiv la toate sfaturile bune. Ideea este ca o mobra mica de 250 este una ideala pentru un incepator pe doua roti cu motor. Experienta mea de multe mii de km in ciclism de toate felurile si automobilism, ma ajuta enorm in practica pe mobre ca sa evit trantele sau situatiile periculoase. 

 

La final va spun ca in cei > 400 k pe 4 roti din anii 90, nu am lovit pe nimeni iar asta cred ca spune multe.

Sunt adeptul unui stil preventiv si am evitat multe situatii periculoase, dar niciodata nu stii cum o trantesti fara sa vrei in drumul limpede ca si colegul din video. Am patit o figura asemanatoare pe bicicleta dar e cu totul altceva...

 

L.E. Marius, este bestial traseul acela, inca nu am apucat sa-l fac nici cu bicicleta darmite cu o mobra de 200 de kg. Personal consider ca e pretabil doar pentru un mountain-bike sau un enduro pur si usor.

 

400k pe 4 roti inseamna nimic. Eu pe 4 roti am peste milion, schimb uleiul de 3-4 ori pe an si tot nimic inseamna cand e vorba de mobra. Pe 2 roti am 130k si am culcat mobra de nici nu mai tin minte. De la parcare plina de nisip pana la dobitoc in trafic, le-am avut pe toate. Poti sa fi cat vrei de preventiv ca pata de ulei din curba, sau nisipul din parcare nu le sterge nimeni. Eu am picat cu trasnalpul la 30 km/h cand am intrat intr-o parcare. Pur si simplu motorul a disparut de sub mine si m-am trezit ca trebuie sa alerg. Pt ca nu am putut sa alerg cu 30 km/h am cazut in nas. Dupa am vazut ca parcarea era plina de pietre mici si rotunde ... 

Pe transalp, fara crash bar trebuia sa schimb zeci de randuri de carene pana acum si de aceea cu VStromul nu am iesit pana cand nu am avut alea puse pe el. Le-am comandat din timp tocmai ca sa nu ma ispiteasca sa merg fara ele. 

 

PS: urmeaza si scutul (e cumparat si pregatit) doar ca o sa il pun la sfarsit cand scap de suspensii.

 

Editat de Mihaif2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Retrofit funcțional, (ref polonezi) din păcate nu are omologare... eu am lupe și xenon, iluminare și cutoff perfect, in trafic (politie si RAR) am "scăpat" doar că le-am arătat ajustare electrică a nivelului... dealtfel reglarea facilă (mecanică, electrică sau automată) ar trebui să fie o condiție a omologării tuturor motocicletelor. 

Editat de sorin 666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...