Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Salut,

 

sa mai confruntat cineva cu eroarea c32 pana acum pe un v-strom 650 din 2017?

"Injector Circuit/Open-Cylinder 1 - Fuel injector #1 signal is interrupted by 8 times or more continuity although CKP signal is detected"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, urmeaza sa schimb placutele de frana fata spate la stroama mea de 650 xt din 2019 si mi-ar prinde bine niste recomandari atat legat de producatorul pe care sa il folosesc cat si daca sa fie sinter sau ceramice?

Ma uitam la acestea :

https://m.louis.eu/artikel/trw-brakepads-organic-organic-fuer-suzuki-dl-650-v-strom-xt-euro-4/10044101?list=af57c63aa890652f7a8bab3ba2bcef07&filter_bike_id=3567&filter_article_number=10044174

 

A folosit cineva?

 

Va multumesc inca de acum celor care o sa raspundeti si asfalt uscat tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 30.06.2021 la 16:34, Victor.Z a spus:

Salut,

 

sa mai confruntat cineva cu eroarea c32 pana acum pe un v-strom 650 din 2017?

"Injector Circuit/Open-Cylinder 1 - Fuel injector #1 signal is interrupted by 8 times or more continuity although CKP signal is detected"

Salut, da eu, de câteva ori mi-a apărut și a tot asa a disparut. M-am apucat o data și am verificat mufa de la injectoar, totul era ok. Razvan de la Axa mi-a spus ca doar dacă schimb injectorul o rezolv. În sezonul asta a mai apărut de 2 ori și nu vad nici o modificare în mersul motorului, consum, zgomot, lipsa putere.

Acum 12 minute, Z.Lucian a spus:

Salutare, urmeaza sa schimb placutele de frana fata spate la stroama mea de 650 xt din 2019 si mi-ar prinde bine niste recomandari atat legat de producatorul pe care sa il folosesc cat si daca sa fie sinter sau ceramice?

Ma uitam la acestea :

https://m.louis.eu/artikel/trw-brakepads-organic-organic-fuer-suzuki-dl-650-v-strom-xt-euro-4/10044101?list=af57c63aa890652f7a8bab3ba2bcef07&filter_bike_id=3567&filter_article_number=10044174

 

A folosit cineva?

 

Va multumesc inca de acum celor care o sa raspundeti si asfalt uscat tuturor.

Brembo roșii spate și albastre față, asta mi-a recomandat un mecanic 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe dreq Brembo roșii pe spate, mănâncă discul de rup, frâna e prea puternică (blochează rapid discul). Din 2016 merg pe Brembo albastre pe față și spate, dar la următorul set spate pun ceva organic.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brembo rosii pe spate nu mananca nimic. Au alta compozitie fata de fata si discul de spate este mult mai rezistent. Pe fata e problema asta. Daca pui albastre pe spate le termini repede mai ales daca mergi incarcat. Albastre fata si rosii spate  cu Brembo e formula pe care o folosesc la toti de 10 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, bozoro a spus:

Brembo rosii pe spate nu mananca nimic. Au alta compozitie fata de fata si discul de spate este mult mai rezistent. Pe fata e problema asta. Daca pui albastre pe spate le termini repede mai ales daca mergi incarcat. Albastre fata si rosii spate  cu Brembo e formula pe care o folosesc la toti de 10 ani.

Un ultimii 4 ani am tot avut placutele din fabrica și sunt destul ok mai putin pe ploaie, atunci am  sesizat ca nu mai agață asa bine de discuri. Am am pus rosii pe spate și sunt tare curios sa vad cum se comporta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, bozoro a spus:

Brembo rosii pe spate nu mananca nimic. Au alta compozitie fata de fata si discul de spate este mult mai rezistent. Pe fata e problema asta. Daca pui albastre pe spate le termini repede mai ales daca mergi incarcat. Albastre fata si rosii spate  cu Brembo e formula pe care o folosesc la toti de 10 ani.

Nu am acces la poze, dar am postat acum câțiva ani poze cu plăcuțele spate arse rău, din roșii erau negre, discul a fost terminat în cca 15000 km. Am pus EBC cu plăcuțe Brembo albastre și nu au mai apărut probleme. Înainte, cu discul original, tot Brembo albastre am folosit, le schimbăm tot cu culoarea originală, nu carbonizată. În prezent am Brembo albastre pe spate, au culoarea din fabrică, nu s-au carbonizat precum alea roșii, nici nu au rupt discul. No, explicație?!

 

Faza cu frâna slăbuță pe ploaie am observat-o și eu, singura explicație ar fi că jegul din apă slăbește aderența plăcuțelor. Așa gândesc eu.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 06.07.2021 la 12:15, Lucian_M a spus:

Nu am acces la poze, dar am postat acum câțiva ani poze cu plăcuțele spate arse rău, din roșii erau negre, discul a fost terminat în cca 15000 km. Am pus EBC cu plăcuțe Brembo albastre și nu au mai apărut probleme. Înainte, cu discul original, tot Brembo albastre am folosit, le schimbăm tot cu culoarea originală, nu carbonizată. În prezent am Brembo albastre pe spate, au culoarea din fabrică, nu s-au carbonizat precum alea roșii, nici nu au rupt discul. No, explicație?!

 

Faza cu frâna slăbuță pe ploaie am observat-o și eu, singura explicație ar fi că jegul din apă slăbește aderența plăcuțelor. Așa gândesc eu.

ca ai franat odata pana ai parlit placutele. Si probabil acea situatie nu ai mai avut'o cu astea albastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii ca merg cu pasager, franez cum cere situatia. Totusi de ce nu le-am parlit pe astea albastre, desi franez inclusiv cu spatele aproape de fiecare data? Am facut cateva concedii incarcat zdravan, cele albastre nu s-au parlit.

Bine că mi-ai amintit, plăcuțele spate sunt paaaa!

IMG_20210707_135751.jpg

Se poate observa ca sunt duse de mult, nu le-am mai verificat, ca frana inca mai era ( :D ), dar urmeaza concediul si n-am chef de surprize. Dupa cum se observa, culoarea e la locul ei. La fel si protectia de fibra si cea de metal. Au cam 15000 km.

Cele roșii au ținut 13.080 km. Nu spun eu, ci evidența pe care o țin, hârtia nu minte.

IMG_20210707_142558.jpg

IMG_20210707_142520.jpg

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
La 05.08.2021 la 18:40, bocosb a spus:

o recomandare actuala de magazin online cu piese pt vstrom? caut niste consumabile, simeringuri de ulei, rulmenti de jug, placute de frana

Motodiscount.ro

II zici ce model de moto ai și iti recomanda ruloemti și consumabile pentru acel model. Consumabilele sunt făcute de alte firme producătoare, fac pentru mai multe tipuri de motoare, de exemplu pentru rulmenți, simeringuri, garnituri, etc, ai firma All Balls. Foarte ok ca produse și se găsesc la orice magazin moto. Placute de frana, la fel, ai Brembo care produce astfel de produse, în funcție de agregatul moto. Toate se găsesc la orice magazin moto. Sau, aproape orice magazin moto...

 

Ps: pentru curierat, poate nu sunt toți disponibili, îți dau câteva exemple de magazine din București: motodiscount.ro, mymoto.ro, adalmotors.ro

Și kronaumoto.ro

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii zic că sunt buni, alții nu. Depinde și cum exploatează mobra fiecare.

Nu mai rețin ce rulmenți am pus pe față ultima dată, în 2020, dar anul ăsta agățau și decât să plâng prin cine știe ce țară, am mers la un magazin de rulmenți și am luat Koyo sau SKF, nu mai rețin. Și i-am montat, firește.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.08.2021 la 20:00, vis-a-vis a spus:

Te piși pe ele...

 

 

La 10.08.2021 la 20:32, misionaru a spus:

Nu contest preferințele fiecăruia, dar dacă nu argumentezi și nu aduci alternative, e degeaba postul tău.

Aici si eu sunt de acord. Rulmenti ieftini, facuti prin china, dimensiuni aproximative, durata de vita mica. Pe testate si probate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mine SKF au avut rezultate bune. adica dupa doi ani si 25k nu dadeau semne ca vor sa fie schimbati. si au fost si mai ieftini decat cei din magazinele moto. toata treaba e sa stii dimensiunile si codul/tipul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...