Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

La 05.08.2021 la 18:40, bocosb a spus:

o recomandare actuala de magazin online cu piese pt vstrom? caut niste consumabile, simeringuri de ulei, rulmenti de jug, placute de frana

Motodiscount.ro

II zici ce model de moto ai și iti recomanda ruloemti și consumabile pentru acel model. Consumabilele sunt făcute de alte firme producătoare, fac pentru mai multe tipuri de motoare, de exemplu pentru rulmenți, simeringuri, garnituri, etc, ai firma All Balls. Foarte ok ca produse și se găsesc la orice magazin moto. Placute de frana, la fel, ai Brembo care produce astfel de produse, în funcție de agregatul moto. Toate se găsesc la orice magazin moto. Sau, aproape orice magazin moto...

 

Ps: pentru curierat, poate nu sunt toți disponibili, îți dau câteva exemple de magazine din București: motodiscount.ro, mymoto.ro, adalmotors.ro

Și kronaumoto.ro

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii zic că sunt buni, alții nu. Depinde și cum exploatează mobra fiecare.

Nu mai rețin ce rulmenți am pus pe față ultima dată, în 2020, dar anul ăsta agățau și decât să plâng prin cine știe ce țară, am mers la un magazin de rulmenți și am luat Koyo sau SKF, nu mai rețin. Și i-am montat, firește.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.08.2021 la 20:00, vis-a-vis a spus:

Te piși pe ele...

 

 

La 10.08.2021 la 20:32, misionaru a spus:

Nu contest preferințele fiecăruia, dar dacă nu argumentezi și nu aduci alternative, e degeaba postul tău.

Aici si eu sunt de acord. Rulmenti ieftini, facuti prin china, dimensiuni aproximative, durata de vita mica. Pe testate si probate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mine SKF au avut rezultate bune. adica dupa doi ani si 25k nu dadeau semne ca vor sa fie schimbati. si au fost si mai ieftini decat cei din magazinele moto. toata treaba e sa stii dimensiunile si codul/tipul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, misionaru a spus:

OK, deci ca o concluzie, ce recomandări aveți?

Am înțeles, All Balls sunt nașpa.

SKF poate? Alte sugestii? Și eu sunt la fel de interesat de subiect.

SKF in general sunt facti in china in ultima vreme. Koyo de Japonia sau Romania, FAG da sa fie de Portugalia nu de china...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WRP sunt fabricați in China sau Taiwan. Am montat câteva găleți de rulmenți, părerea mea e că depinde cum e utilizată mobra (mers alert, cu pasager și bagaje, pe drumuri nasoale, sparte, trecut prin pâraie și bălți etc), cum e întreținută (mă refer la spălat cu spumă și jet), dacă a fost adăugată vaselină înainte de montaj samd.

Btw, voi ce vaselină utilizați pentru rulmenți? Și nu musai ce utilizați, ci dați exemple de ce e mai bun de pe piață. Consider că CRC face niște produse foarte bune, dar nu sunt ei musai topul.

Deci, ce vaselină băgăm în rulmenții de la roți? Dar la jug, basculă, articulații amortizor? Eu unul chiar vreau să folosesc consumabile de calitate, că nu am rulaj mare și pot folosi ceva bun fără să mă zgârcesc. Și am observat că lumea apreciază dacă vede treaba făcută cum trebuie (unii se mai pricep la detalii de genul).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16 hours ago, bozoro said:

SKF in general sunt facti in china in ultima vreme. Koyo de Japonia sau Romania, FAG da sa fie de Portugalia nu de china...

Eu am luat skf pt roata fata facuti in bulgaria, iar semeringurile vandute de skf facuti in china. Pt roata spate, dimensiuniea a cam impus koyo, care a venit de pe japan.

Cat despre kiturile allballs la roti, desi 2rs, nici macar 30k km cat tin 1rs originali.

Dar cu koyo si skf in roti, rotile se invart vreo 50 k km, cea ce pt cat costa, adica 50 de euro, este absulut un cost neglijabil.

On 8/12/2021 at 6:34 PM, Lucian_M said:

De obicei vin cu puțină vaselină, m-am învățat minte și le adaug eu încă un pic de CRC super adhesive grease.

 

 

Cum bagi vaselina intr un rulment 2RS ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 hours ago, Lucian_M said:

Simplu: scot un simering și împing vaselină înăuntru. Să nu-mi spui că n-ai scos niciodată simeringuri de la rulmenți...

Nu 😁

E sub 20 de lei 1 rulment de la roata fata, amandoi cu semringurile aferente costa 55 lei si tin 50 k km, de asta am ales 2rs ca sa nu gresez si sa nu curat nimic.

De la bicicleta si alti rulmenti ce ar fi bine sa fie gresati stiu ca tot ce e in plus oricum iese afara.

In principiu referitor la intrebarea ta cu firma, vaselina e vaselina, are niste specificatii, fie contine molibden, fie teflon, fie grafit, fie litiu, fie silicon, apoi exista vaselina speciala de rulmenti, pt temp ridicata, pt temp normal etc.

Tot teoria zice ca trebuie sa respecte un stas.

Apoi de lene am descoperit vaselinele la spray 😁 M am jucat cu mai multe sprayuri Soudal de la hornbach, cu rezultate bune ai un pret mega decent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folosesc spray de la Wurth (nu are cum să fie panaramele la 20-40 lei mai bune decât ce am eu- pot pune poze), dar în rulmenții rotilor și la jug tot de aia adezivă pun. Simeringul se scoate foarte ușor, fără să-l strici.

26 lei am dat ultima dată pe un rulment la magazin specializat, nu rețin marca, dar era cel mai scump pe care îl aveau. A întrebat omul: ieftin sau bun! Am cerut ce are mai bun. Să vedem cât o ține.

Mda, SKF am pus. Erau la blister (pungă de aia sigilată, ca la prezervative 🤣🤣🤣).

IMG_20210814_143200.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

37 minutes ago, ENEOS said:

Nasol că simeringurile nu le găsești la magazinul de rulmenți, și de multe ori cel de jos de la jug nu îl poți salva când extragi rulmentul. 

Care este exact semeringul care nu il gasesti la magazinul de rulmenti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...