Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Acum 43 minute, Gog a spus:

Da, asa am sa fac, sper restul sa fie toate la locul lor

Gogule , am  convingerea ca v stromistii sint  mult  mai  prietenosi  decit ai putut vedea aici. Iti  iei  si  tu  pirleala pentru cei nspe mii care  au  intrebat  inainte  ce ulei  si  ce anvelope.

Referitor la anvelope eu am folosit cu mare placere Anakee 2 la sfatul altui coleg si a avut  dreptate , cred  ca si  tie  ti  s -ar  potrivi  perfect.

Daca esti  din  Bucuresti , iti  dau  eu  o baterie S/h dar noua.

Sa ai drumuri bune si sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Grigore1 a spus:

Gogule , am  convingerea ca v stromistii sint  mult  mai  prietenosi  decit ai putut vedea aici. Iti  iei  si  tu  pirleala pentru cei nspe mii care  au  intrebat  inainte  ce ulei  si  ce anvelope.

Referitor la anvelope eu am folosit cu mare placere Anakee 2 la sfatul altui coleg si a avut  dreptate , cred  ca si  tie  ti  s -ar  potrivi  perfect.

Daca esti  din  Bucuresti , iti  dau  eu  o baterie S/h dar noua.

Sa ai drumuri bune si sanatate!

Am comandat un redresor sa vad dacă pot sa o încarc pe asta pe care o am dar dacă nu reușesc cu ea as prefera baterie noua. 

 

O sa iau sfatul lu colegu de mai sus și o sa încerc sa fac un efort financiar sa iau ce i mai bun de la michelin cred ca pilot 5 ar fi 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Gog a spus:

Am comandat un redresor sa vad dacă pot sa o încarc pe asta pe care o am dar dacă nu reușesc cu ea as prefera baterie noua. 

 

O sa iau sfatul lu colegu de mai sus și o sa încerc sa fac un efort financiar sa iau ce i mai bun de la michelin cred ca pilot 5 ar fi 

Si uite asa te-ai pishat pe toti care s-au chinuit sa iti dea un sfat. Pilot Power e o guma strict de sosea. Tu voiai 70-30. Si, peste toate, nu gasesc postul unde ti-a recomandat cineva guma asta. Macar de alegeai Michelin Anakee Adventure ....

Si mi-am propus sa stau dracului pe curu' meu. 

Apropo: ulei stii de care sa bagi?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, vrajitoru a spus:

Si uite asa te-ai pishat pe toti care s-au chinuit sa iti dea un sfat. Pilot Power e o guma strict de sosea. Tu voiai 70-30. Si, peste toate, nu gasesc postul unde ti-a recomandat cineva guma asta. Macar de alegeai Michelin Anakee Adventure ....

Si mi-am propus sa stau dracului pe curu' meu. 

Apropo: ulei stii de care sa bagi?

 

Credeam ca de asta este forum,

Vad ca deja s au deranjat doi user pentru întrebările mele. Am citit și eu un articol despre anvelope asa cuum m a îndemnat cineva nu prea frumos și ajunsesem la concluzia ca pilot ar fi cele mai bune pt strada, în fine vad ca am deranjat asa ca n am sa mai întreb nimic, m am lămurit... Mulțumesc celor care m au sfătuit câtuși de puțin. Numai bine 

Acum 2 minute, Gog a spus:

Credeam ca de asta este forum,

Vad ca deja s au deranjat doi user pentru întrebările mele. Am citit și eu un articol despre anvelope asa cuum m a îndemnat cineva nu prea frumos și ajunsesem la concluzia ca pilot ar fi cele mai bune pt strada, în fine vad ca am deranjat asa ca n am sa mai întreb nimic, m am lămurit... Mulțumesc celor care m au sfătuit câtuși de puțin. Numai bine 

Pardon, nu doi, ci unu, vrăjitorul, scuze de deranj, vad ca ești ofticat pe postările mele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi dacă ceri păreri și apoi cumperi ce te taie capul, nu înseamnă că noi mai bine ne pensam în nas decât să pierdem vremea cu tine? Zi și tu.

Ți-ai luat redresor înainte să verifici voltajul bateriei sau să mergi cu ea în mână la cineva care are tester acumulatori auto. Să nu mor prost, ce redresor "ai comandat"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, Lucian_M a spus:

Păi dacă ceri păreri și apoi cumperi ce te taie capul, nu înseamnă că noi mai bine ne pensam în nas decât să pierdem vremea cu tine? Zi și tu.

Ți-ai luat redresor înainte să verifici voltajul bateriei sau să mergi cu ea în mână la cineva care are tester acumulatori auto. Să nu mor prost, ce redresor "ai comandat"?

https://www.emag.ro/redresor-auto-inteligent-foton-ri-12-6-functie-regenerare-desulfatare-12v-6a-640052f/pd/DZL03XMBM/?utm_campaign=share_product&utm_source=mobile_dynamic_share&utm_medium=android

 

Oricum era mort topicul asa, asa ca cu mine s-a mai înviat oleacă. Din discuțiile cu voi mi am dat seama cam ce anvelope mi ar trebui deci mulțumesc pentru implicare 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca michelin pilot si michelin road 5 sunt tot pe acolo, in postul precedent am mentionat ca mi se par cele mai naspa gume pt v-strom. Mi se par destul de instabile in viraje, parca fug aiurea..

Un coleg foloseste michelin pilot pe un naked, el este multumit de ele.

Eu le-as schimba oricand cu metzeler tourance next, dar fiind destul de noi le voi tine pana se termina.

Legat de redresor, mai bine ai fi imprumutat, daca bateria necesita schimbata, atunci investitia este dubla pentru acelasi obiectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, TrekOut a spus:

Cred ca michelin pilot si michelin road 5 sunt tot pe acolo, in postul precedent am mentionat ca mi se par cele mai naspa gume pt v-strom. Mi se par destul de instabile in viraje, parca fug aiurea..

Un coleg foloseste michelin pilot pe un naked, el este multumit de ele.

Eu le-as schimba oricand cu metzeler tourance next, dar fiind destul de noi le voi tine pana se termina.

Legat de redresor, mai bine ai fi imprumutat, daca bateria necesita schimbata, atunci investitia este dubla pentru acelasi obiectiv.

Nu cunosc pe nimeni în București și m am gândit ca totuși nu strica un redresor la casa omului 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, Gog a spus:

https://www.emag.ro/redresor-auto-inteligent-foton-ri-12-6-functie-regenerare-desulfatare-12v-6a-640052f/pd/DZL03XMBM/?utm_campaign=share_product&utm_source=mobile_dynamic_share&utm_medium=android

 

Oricum era mort topicul asa, asa ca cu mine s-a mai înviat oleacă. Din discuțiile cu voi mi am dat seama cam ce anvelope mi ar trebui deci mulțumesc pentru implicare 

Doaaaaaaa, mare noroc cu tine, chiar o șansă nesperată!

Jucăria aia e o glumă sinistră, felicitări pentru alegerea excelentă, ai dat-o de gard!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Lucian_M a spus:

Doaaaaaaa, mare noroc cu tine, chiar o șansă nesperată!

Jucăria aia e o glumă sinistră, felicitări pentru alegerea excelentă, ai dat-o de gard!

Nu cred, are 55 de părere majoritatea de bine, deci o sa își facă treaba 

Acum 1 minut, Gog a spus:

Nu cred, are 55 de părere majoritatea de bine, deci o sa își facă treaba 

Plus ca pt o baterie de motocicleta nu cred ca îți trebuie mare redresor ca la o baterie de mașină... Am speranțe la el :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și eu am avut glume sinistre, până mi-am dat seama că am nevoie de ceva de calitate, așa că am luat ceva de la C-tek, de peste trei ori mai scump, dar care sigur face ceea ce scrie in manualul de utilizare. A, și nu mi-e frică să-l las cu zilele cuplat la diferite baterii. Când or să se învețe unii să nu mai cumpere panarame... Sau gume cu "tehnologie" de acum un deceniu. A folosit un prieten gumele respective că așa a primit mobra, zicea că stau bine pe asfalt, până i-am montat Scorpion Trail 2, nu-i venea să creadă ce diferență era între ele.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Gog

Redresor: Oxford Oxymizer un pret calitate super bun.

Baterie: Yuasa. Cauta bine codul pe a ta sa nu cumperi una mai inalta (nu ma intreba de unde stiu).

Felicitari pentru gume. Dar in afara de niste drumuri de tara uscate-uscate sa nu incerci ca nu o sa te duca si o sa fuga de sub tine.

Bafta pentru VStrom dar asa cum a zis si Lucian: daca ne intrebi si pe urma faci ce vrei, de ce nu crezi ca ne-am putea si supara. Ca de aia e forum: sa cauti inainte, sa citesti, sa cercetezi si pe urma sa vii cu intrebarea: care din astea 3 sunt cele mai bune? 

Dar la gume si la ulei e fiecare cu preferintele lui si genereaza  discutii interminabile si complet aiurea pe toate mediile solciale unde se pun intrebari despre asta. Si pana la urma daca vrei ceva ok mergi la unii care fac reviewuri si care o sa iti dea feedback cat vrei despre fiecare. Si alegi ce vrei. 

Rog ignorarea postului de deasupra.

Am primit mesaj privat sa nu mai postez daca nu am nimic bun de zis! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, bine ai venit si felicitari pt alegerea motocicletei. La asta suntem cu totii de acord ca ai ales bine 👹

 

Mai stiti bre cum v-ati luat de mine la prima postare, in 2012 (aia legata de culoarea moto)? 🤣

Ti-ai luat si tu botez Gog, just men breaking balls.

 

Ca anvelope recomand: Pirelli Scorpion Trail 2  ✌️

Mi-au transformat complet 650-ul. Super in curbe, dansezi cu ele. Pe sosea uda imi dadeau o siguranta incredibila, si in linie dreapta si in viraje si la viteza. 

 

Sunt primele pe lista cand le termin pe cele cu care a venit stock mobra noua. Daca nu ma apuca gandul sa bag ceva mai mult offroad.

 

Cu V-Strom am experienta pe:

Metzeler Tourance Classic si Next,

Continental TKC 70

si acum Bridgestone Battlax Adventure A41 (odata incalzite sunt ok, dar se incalzesc tare greu)

 

La frane si anvelope sa nu faci rabat. Gradul de fun si siguranta ta valoreaza mult peste diferenta intre niste avelope mai ieftine si unele mai scumpe. Nu se simte diferenta la bani in final. Sau poate mergi +25k km pe sezon si atunci conteaza bugetul daca nu esti bogat.

 

Sa te bucuri de moto si de alegerea anvelopelor.

Comunitatea e faina, o sa te bucuri si de ea cand ne cunoastem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca m am convins vad ca sunt lăudate Pirelli scorpion trail 2 asa ca am sa fac un efort sa le cumpăr, par cele mai bune din cate mi ați spus și am mai văzut pe un site ca erau cele mai vândute. 

Gata, am dat comanda, am găsit la super preț Pirelli Sorpicon trail II. Acuma sa vad cum fac cu montajul :) recomandati pe cineva sau un service 

Screenshot_20220209_112251_com.android.chrome.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor sunt foarte bucuros, am înviat bateria cu redresorul cumpărat și am reușit sa dau o tura prin parcare, nu am încă numărul montat. Merge de rupe :) doar ca mi s a părut ca frânează prost adică am o cursa lunga la frână de spate și cam la fel și pe fata, asa o fi normal sau trebuie sa o duc la mecanic, nu ma pricep la mecanica... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sunt singurul de care stiu ca am schimbat lanturile de distributie la un K4 (2004). Lanturile au costat 550 de lei in 2012. 

Dar nu cred ca e vorba de asta la un motor din 2016. Poate e vorba de kitul de lant (transmisia) care costa spre 800 de lei (lantul si cele doua pinioane).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, vrajitoru a spus:

Sunt singurul de care stiu ca am schimbat lanturile de distributie la un K4 (2004). Lanturile au costat 550 de lei in 2012. 

Dar nu cred ca e vorba de asta la un motor din 2016. Poate e vorba de kitul de lant (transmisia) care costa spre 800 de lei (lantul si cele doua pinioane).

Cum ați făcut de ați găsit "lanțuri" de distribuție prin motor?! Că eu am numai unul... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...