Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

IMG-20220602-152738.jpg

 

Salutare vestromiști. Legat de anvelope am avut Brigestone cele cu care a venit echipat din fabrică din 2006 .Le-am uzat in vreo 2ani dar nu pot spune mare lucru despre ele ,nu aveam mare experiență și nici nu mergeam cu viteză prin curbe. A urmat Scorpion T II și am fost impresionat de acele gume. Singura problema a fost că la un moment dat cauciucul pe față datorită modelului incepea să se uzeze neuniform cea ce m-a deranjat iar pe spate mai mergea mult(40-50%).  Înschimb nu mi-au dat emoții niciodată chiar dacă trebuia să frânez în curbă si eram înclinat. Acum am Michelin PR5 și pentru asfalt sunt chiar mai bune . Nu știu cât o să țină dar sper să țină cât mai mult.  Poza e făcută după o tură cu pasager. Am simțit în permanentă siguranță și comfort doar pe vopseaua albă de pe asfalt făcea figuri.

La 13.04.2022 la 17:43, Lucian_M a spus:

 

 

Editat de 987654321Qwbn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare!

 

Are cineva montate genti laterale de la sv-motech? Detin un 1050, dar ma intereseaza in pricipiu, pe modelele fabricate incepand cu 2014. Vizual, punctele de prindere par aceleasi.

 

Am deja suportii pe motocicleta, dar nu imi dau seama pentru ce model sunt (TRAX ADV / TRAX ION). In plus de asta, suportii de pe motocicleta par sa fie simetrici, deci diferiti fata de cum arata cei de pe site-ul producatorului.

 

1.thumb.jpg.e9707d301f8246c2722f4e0933e39ce2.jpg   producator.thumb.jpg.de93ea4be1a30dd44e9a3515ae177087.jpg

 

Parerea mea e ca suportii montati pe motocicleta permit genti simetrice, iar cei de pe site-ul producatorului implica doua marimi separate (45L / 37L), deci va scriu in speranta ca poate gasesc un raspuns.

 

Inainte sa incep discutii pe mail cu producatorul, poate aveti gentile, sa pot face o proba de montaj. As vrea sa verific in special pe partea cu toba.

 

Numai bine,

Ciprian

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ciprian_B suportul care il ai tu l-am avut si eu pe V-Strom pentru trax adv. Sincer sa fiu ma indoiesc ca sunt diferite prinderile gentilor intre ADV si ION pentru ca arata la fel prinderea.

Suportii care ii ai duc orice fel de geanta. SW-Motech recomanda inegale pentru ca sa fiea aceeasi latime a motocicletei pe ambele parti. Eu, in schimb, am avut pe ambele parti dele de 37 de litri. Diferenta de latime era destul de putin sesizabila.
La tine, poti masura foarte simplu distanta de la fiecare rack la centrul becului de frana. Diferenta la cele asimetrice e cam de 5 cm (deci destul de mare). Daca la tine sunt simetrice ia aceeasi dimensiune la amble genti si nu iti mai fa griji.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vrajitoru: Multumesc! Teama mea e legata de partea cu toba, nu cumva sa fie prea aproape baza cutiei, sau chiar sa atinga, in eventuala situatie in care s-ar compresa mai mult amortizorul pe spate (nu stiu, ma gandesc la o groapa luata aiurea..). O sa revin cu o poza mai relevanta, insa din ce am vazut, suportul de pe dreapta e in linie cu exteriorul tobei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Deflectorul vechi era cam zgâriat, așa că am decupat altul dintr-un parbriz spart de la MGG. A ieșit decent, având în vedere că a fost făcut la repezeală. Polish far și parbriz, semnale față noi, schimb ulei și filtru, oleacă de spălat și dressing. Un pic de TLC după plimbarea "de vară".

IMG_20220722_202849.jpg

IMG_20220722_202907.jpg

IMG_20220722_202929.jpg

IMG_20220722_203001.jpg

IMG_20220718_225711.jpg

IMG_20220718_225733.jpg

IMG_20220721_173223.jpg

Fuck, n-am postat pe topicul meu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Acum 22 ore, george13 a spus:

Rulmentii la roti trebuie sa fie toleranta C3 sau nu ?

De exemplu:

6203-2RSH/C3 SKF

6203-2RSH SKF

Si inca o intrebare: Koyo sau SKF?

 

 

Koyo si nu C3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, george13 a spus:

Am facut cheie pentru strans piulita rulmenti jug.

Acum sa vedem cum îi strangem🫤. Voi pune rulmenti conici.

 

Salut,

 

Clar conici.

Faina cheia de strangere - sunt curios daca o sa reziste cei 2 dinti la 80Nm parca.

 

Bafta,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Lucian_M a spus:

Screenshot_2022-08-03-23-21-15-630_com.manualslib.app.jpg

Daca strang la 80 fac praf rulmentii conici.

Uite cum descrie userul NervOptik, procedura:

Aveti grija cum strangeti piulitele din capul axului !!!

Prima data strangeti la mana, apoi rotiti jugul stanga dreapta cateva viraje complete si vedeti daca "agata" pe undeva.

- Daca agata,inseamna ca una dintre camasile exterioare de pe gatul cadrului sunt strambe !!! Nu fortati, si nu strangeti piulita mai tare cu gandul ca se indreapta singure, ca nu se va intampla asta, trebuie sa scoateti jugul dinnou si sa mai bateti o data cu discurile de aluminiu.

- Daca se roteste usor si liniar, se strange piulita mai tare in timp ce rotiti mereu st/dr de jug pana cand simtiti ca incepe si opune rezistenta mai mare, atunci va opriti si puneti contrapiulita si tablita de blocare.

Am auzit teorii cum ca strangi tare, si apoi dai juma de tura inapoi, mie personal nu mi-a iesit si poti sa strici si rulmentii, asa ca in decursul anilor am invatat sa simt la mana si sa opresc atunci cand trebuie.

Dupa ce puneti furcile si roata la loc si strangeti tot, lasati motocicleta suspendata de fata si apucati ferm cu mainile de baza telescoapelor (la axul rotii) si impingeti cu putere in fata si in spate pentru a verifica daca exista joc in axul jugului.

Atentie!! - dupa primii 10-15 km dupa aceasta operatiune mai verificati inca o data jocul axului, de aceasta data cu dumneavoastra pe motor, frana fata blocata si impins puternic in fata si apoi imediat tras in spate. Daca se simte joc sau o trosnitura in jug atunci trebuie sa mai strangeti piulitele axului.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, george13 a spus:

Daca strang la 80 fac praf rulmentii conici.

Salut,

 

Ma refeream la contrapiulita de blocaj - nu cea care apasa direct pe rulment.

Nu mi-au placut niciodata teoriile bazate pe cum simti - cand schimbi de doua ori in viata motocicletei rulmentii de la jug - este greu sa ii strangi corect bazat pe feeling si experienta.

De aceea prefer teoriile bazae pe cuplu - strangi la x cuplu si juma/sfert de tura inapoi. Cat timp procedura este data de producatorul motocicletei - nu m-as stresa asa tare ca se strica rulmentii. De procedura pentru vstrom nu am citit niciunde cum ca ar fi gresita si rulmentii au crapat ulterior mult mai repede.

La modelele anterioare se strangea la 45nm si sfert/juma de tura inapoi in functie de cum simteai apoi ghidon ca misca stanga/dreapta.

Evident ca poti folosi si varianta de strans la simt dar exista un risc destul de mare sa trebuiasca restranse piulitele cand se aseaza rulmentii dupa ceva vreme si sa dai din nou jugul superior la vstrom jos ... nu a fost niciodata o distractie.

 

Bafta cu schimbatul, sigur o sa fie ok.

 

numai bine,

paul 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
La 04.08.2022 la 10:12, ivanp a spus:

Salut,

 

Ma refeream la contrapiulita de blocaj - nu cea care apasa direct pe rulment.

Nu mi-au placut niciodata teoriile bazate pe cum simti - cand schimbi de doua ori in viata motocicletei rulmentii de la jug - este greu sa ii strangi corect bazat pe feeling si experienta.

De aceea prefer teoriile bazae pe cuplu - strangi la x cuplu si juma/sfert de tura inapoi. Cat timp procedura este data de producatorul motocicletei - nu m-as stresa asa tare ca se strica rulmentii. De procedura pentru vstrom nu am citit niciunde cum ca ar fi gresita si rulmentii au crapat ulterior mult mai repede.

La modelele anterioare se strangea la 45nm si sfert/juma de tura inapoi in functie de cum simteai apoi ghidon ca misca stanga/dreapta.

Evident ca poti folosi si varianta de strans la simt dar exista un risc destul de mare sa trebuiasca restranse piulitele cand se aseaza rulmentii dupa ceva vreme si sa dai din nou jugul superior la vstrom jos ... nu a fost niciodata o distractie.

 

Bafta cu schimbatul, sigur o sa fie ok.

 

numai bine,

paul 

Se strang foarte usor la simt daca stii cat e simtul ala. Orice mecanic care a facut o scoala sau macar cursuri de mecanica moto (apropos de explicatiile stiintifice gasite pe net) stie ca exista si alt mod de a verica cat de corect e stransa piulita de la jugul inferior. E suficient un dinamometru (aparat de masurat forta sau momentul fortei nu cat de mult tii sau nu cu Dinamo :))) ) sa vezi cat de tare e stransa. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

V-Strom 650 nou, care dupa 7000 km a inceput sa scoata zgomot in partea din fata, in zona bordului, in urmatoarele conditii: In mers, accelerand in tr 2-3 la 3-5000 rpm, se aude ca un cablu de kilometraj stricat de dacie care agata in camasa.

 

Turometrul ar fi in cazul nostru cel care este analog dar nu stiu daca are un cablu mecanic de control, ori are motoras pas cu pas controlat electronic. Pe loc daca accelerez la 3-4000 rpm, nu se simte aproape deloc, ceea ce este f ciudat.

 

Figura o face aproape exclusiv doar in mers la viteze si turatii mici, dar se aude si cu viziera pusa.

Cu casca deschisa se aude bine.

 

Sunt sigur ca ati mai avut beleaua asta, dar nu pot cauta in > 700 de pagini.

Ce poate fi?

Editat de yglos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...