Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Acum 24 minute, yglos a spus:

nu stiu daca are un cablu mecanic de control

Nu are.

Cel mai probabil intră o piesă în rezonanță, vibrațiile fiind mai puternice cu motorul în sarcină. 

Altceva nu pot să-ți spun. :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce piesa poate sa intre in rezonanta doar in timpul mersului si nu pe loc?

Adica doar cand turezi motorul in mers, indiferent ca ai ambreiajul lasat sau apasat?

Nu e vorba de ceva metalic ci mai degraba se aude in zona plasticelor din bord!

Daca spui ca nu este cablu, sa fie oare chiar motorul turometrului in sine? (caci de acolo vine sunetul)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi că la a mea, după ce am băgat off-road la greu, s-a slăbit din șuruburi subcadrul ăla metalic care ține tot carenajul față. L-am strâns și n-a mai zbârnâit nimic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, vis-a-vis a spus:

Vezi că la a mea, după ce am băgat off-road la greu, s-a slăbit din șuruburi subcadrul ăla metalic care ține tot carenajul față. L-am strâns și n-a mai zbârnâit nimic...

Si la mine s-a desfacut cadrul ala. Poti sa verifici trangand in sus de cioc sau de plasticele din fata ghidonului si vezi daca misca. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greu de crezut sa fie vreo capsa de la acele plastice. (caci nu sunt prinse in suruburi ci in niste capse de plastic speciale) Spun si de ce: Zgomotul este exact in functie de turatia motorului, este exact cum suna un cablu de acceleratie de dacie care agata in camasa.

Am verificat si stau bine la locul lor deocamdata, desi am schimbat un bec si a fost chinu dreq pana sa ajungi la el, cu desfacut tot bordul.

 

Unicul vinovat ar fi fost turometrul, dar de ce face numai in mers si pe loc nu se simte?

 

Editat de yglos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vine niciun cablu mecanic la kilometraj sau turometru.

Cât despre senzație, da, știu ce înseamnă să agațe sufa în cămașă, nu-i amuzant, mai ales la distanță de casă.

Vezi că bordul se prinde de cadru cu niște șuruburi, să fie corect strânse, eventual să fie toate lucrurile la locul lor, sigur ai omis ceva. Am mobra mai alergată decât a ta și nu zbârnâie nimic.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut transșlap PD06 (parcă) din '93, turometrul e electronic  kilometrajul pe cablu. CB750 parcă avea turometru mecanic prin anii ăia. 

Cu siguranță la colegu' zbârnâie ceva, acum că a mărturisit treaba cu bordul deja sunt convins că asta e, poate vreun cablu de accelerație sau ambreiaj care atinge alte componente.

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, cum se poate schimba becul de far principal (cel cu lumina de zi) la V-Strom 650 2021 fara sa dai jos bordul?

Si treaba asta a fost facuta anul trecut in vara, zgomotul a aparut acum dupa multe luni si km.

Are cineva V-Stromul respectiv sa spuna clar 100% ca turometrul este electronic si fara cablu mecanic prin camasa?

Editat de yglos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, yglos a spus:

Oameni buni, cum se poate schimba becul de far principal (cel cu lumina de zi) la V-Strom 650 2021 fara sa dai jos bordul?

Si treaba asta a fost facuta anul trecut in vara, zgomotul a aparut acum dupa multe luni si km.

Are cineva V-Stromul respectiv sa spuna clar 100% ca turometrul este electronic si fara cablu mecanic prin camasa?

Salut

Ai mai jos o pagina din manualul de service aplicabil pt DL650XAL7 si DL650AL7. Nu intra altceva in bord decat o mufa electrica. Tot in manual scrie clar:

This combination meter mainly consists of the stepping motor, LCD (Liquid Crystal Display) and LED (Light Emitting

Diode). The rpm pointer is driven by the stepping motor. Deci e fara cablu mecanic.

Screenshot 2023-01-25 at 12.41.15.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi frumos, deci turometrul este principalul suspect acum.

Face figura numai de cand a venit frigul.

Voi ati mai avut probleme cu acestea?

 

Cat despre schimbare bec, are cineva o solutie minune de inlocuit fara dat plastice jos?

Este sigur ca nu intra acolo nicio mana de fata fara sa pierzi cel putin o ora ca sa dai jos toate plasticele alea si sa le pui la loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, yglos a spus:

Mersi frumos, deci turometrul este principalul suspect acum.

Face figura numai de cand a venit frigul.

Voi ati mai avut probleme cu acestea?

 

Cat despre schimbare bec, are cineva o solutie minune de inlocuit fara dat plastice jos?

Este sigur ca nu intra acolo nicio mana de fata fara sa pierzi cel putin o ora ca sa dai jos toate plasticele alea si sa le pui la loc.

Eu personal nu am experiente cu schimare de becuri inca, dar tot in manual 😂 scrie ca se da bordul jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...