Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

La 13.02.2023 la 14:50, Doctor X a spus:

Păi ai zis că ai deflector?

 

Ca fapt divers toate V-Stromurile vin din fabrica cu asa ceva.  De invatat si pentru altii este faptul ca cel putin o data pe an sa verifice si sa stranga suruburile de pe la accesorii. 

 

In rest le doresc baietilor delir placut mai departe. Topicul e plin de trolli si nu prea gasesti informatie utila pe el din cauza lor.

 

 

Acum 5 ore, trasan a spus:

Am patit la fel. Facea numai in mers, cand turam tare (de exemplu in depasire, in rampa, cu viteza).

Am reusit sa localizez abia dupa ce a inceput sa vibreze si la viteze mai mici si am putut sa reproduc usor si in acelasi timp sa ating diferite piese :)

Peace!

 

Culmea este ca am avut problema si pe alta mobra, dar care nu vibra deloc cu suruburile alea desfacute.

Asta macar m-a avertizat :)

Asfalt uscat colegul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul nu prea stie pe ce lume se afla, descopera ba ca are deflector, ba ca are parbriz, ce sa mai, o nebunie...

Pentru omul cu deflectoru':

Ai prins si tu mobra cu manual de utilizare si dai lectii pe aici... Of, ce s-au ajuns unii...

Deci de luat aminte: o data pe an, ca va pricepeti sau nu, puneti mana si strangeti toate suruburile la care ajungeti. Cat de tare le strangeti? Pana iese apa, ca toti aveti chei dinamometrice si stiti toate valorile de cuplu.

Niște poze ar fi foarte binevenite, dacă s-a sfințit minunea japoneză...

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Buna ziua dragi Vstomistii, as avea o intrebare legat de bujiile iridium.

Bujiile normale gen Denso U24ESR-N stiu ca dupa carte vin reglate la 0.7-0.8 mm . Nu am avut proble niciodata cu ele ,adevarul ca le si schimbam din 2 in 2 ani. Dar la recomandarea altor posesori fericiti am decis sa schimb cu un NGK CR8EIX irdium. 

Oare vine reglate diferit de cele normale ?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Anunturile de vanzari se vor pune doar la sectiunea Bursa,corespunzator cu datele necesare complete. :)

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor.

Ieri mi s-a rupt cablul de amreiaj (din fericire la 1 km de casă, după o tură de ~500 km).


Oare să cumpăr unul original de la Suzuki sau să merg pe Vicma / JMT sau ce mai au oamenii ăștia prin magazine?

 

 

Cheers!

cablu.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Deocamdată nu-s ajuns acasă, ca să spăl mobra, dar se scoate la vânzare pentru 3500 euro cu amortizor Hyperpro (luat de nou, servisat anul trecut în Olanda), eventual cu amortizorul stock (3000 euro). Suporții și cutiile nu se dau (doar placa monokey), nici riserele de ghidon. Dau toba sport plus cea originală.

E servisata cum trebuie, am ditamai istoricul, o să-i trebuiască doar un cauciuc spate. Se cam cere un miar, așa că...

Proba cu banii jos sau ca pasager.

Detalii mai multe când îi fac anunțul oficial sau la telefon (dați pm pentru număr).

 

IMG_20230705_130701.jpg

IMG_20230628_102937.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 11 ore, Victor D a spus:

Bună seara.Ma poate ajuta cineva cu o sincronizare a cilindrilor la un V-strom DL 650 din 2005 ,sau informații ? Mulțumesc !

 

In mod normal cam orice mecanic moto bun stie sa faca asta. Fiind din Brad, probabil e cel mai bine sa cauti un mecanic/service moto in zona si sa faci asta la ei.

Editat de vrajitoru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este Bradul Municipiu dar nu știu să fie nici un service moto aici ,mi le-am reparat singur de obicei ,niște detalii despre cum se procedează, dacă se poate și cred ca am să reușesc să le sincronizez .

Presupun că prima dată se reglează cablurile de accelerație si pe urma reglajul de aer .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, Victor D a spus:

Bună seara.Ma poate ajuta cineva cu o sincronizare a cilindrilor la un V-strom DL 650 din 2005 ,sau informații ? Mulțumesc !

ia legatura cu Achimoto la Hunedoara si te ajuta el,are cont aici,intra pe sectiunea Hunedoara si-l gasesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 05.07.2023 la 22:49, Lucian_M a spus:

Se cam cere un miar, așa că...

Vezi că miarul zbârnâie destul de ciudat. Eu încă nu m-am obișnuit cu el. Mult mai mișto merge 650-ul. Acum stau să mă gândesc că la un moment dat am avut să iau un Caponord Rally și Rotaxul ăla mergea extraordinar de rotund. Poate iei în calcul varianta dacă ai de gând să poți rezolva eventualele probleme electrice și electronice specifice modelului. Parcă și poziția mi s-a părut mai mișto, mai "enduro", nu lungit peste rezervor ca la V-strom. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A avut un prieten Caponord și i-a mâncat zilele după ce a început să pice una-alta. Omul pasionat, a reparat cât a putut, apoi i-a făcut vânt.

De V-strom 1000 nu știu mai nimic pe partea de motor, doar că zăngăne oala ambreiajului și consumul e mai mare decât la 650. Ieri am scos 4,8% în condiții de munte și oraș (dinspre Preveza, Gr spre Bitola, MK), cu benzină de la BP (cea de 95, probabil cea mai bună benzină cu care am alimentat ever, alături de Q8 100). Și e încărcată zdravăn.

Dacă poți să spui mai multe în calitate de deținător de miar, te rog, zi și de rău, și de bine. În funcție de starea în care găsesc mobra, i-aș servisa cilindrul receptor de la ambreiaj și i-aș verifica tot ce înseamnă articulații, frâne, rulmenți. Plus înlocuit conducte de frână, logic.

Nu aș da 650-ul, dar îl simt chinuit la deal și mi-e aiurea să-l țin în ture mari ca să presteze cum o face in mod normal, fără încărcătură suplimentară (cutiile laterale in concedii). Că în rest, n-am ce să îi reproșez, funcționează de nu-mi vine să o dau, că o cunosc cap-coada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...