Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

ce ma gadila la versys e ca are aceiasi pozitie ca si v-stromul (poate umpic de tot mai aproape ghidonul) si ca are cauciucuri 120zr17 fata si 160zr17 spate.

e ciudata intr-adevar pt ca e umpic mai scurta dar furca inversata o face ceva mai agresiva.

din cate am vazut in afara de cricul central e cam la fel de "tunabila" ca si v-stromul

 

din masuratorile mele arata cam asa:

 

post-22815-1292442662_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zilele trecute am discutat cu un prieten care are un Transalp din 2001.

Mi-a povestit ca a facut pana pe spate, la o viteza de aproximativ 130 km/h si ca a fost foarte, foarte urit.

Nu a cazut, insa s-a simtit ca la rodeo.

 

Stiu de asemenea, un prieten care a facut pana pe spate la 180-200 cu un CBR 600 F si a simtit doar asa un pic.

 

Pina atunci imi parea rau ca V-Strom-ul nu are roti cu spite, insa acum parca ma bucur.

 

 

Aceste doua povestiri ma fac sa cred ca e mai safe cu un tubeless si mai usor de remediat in caz de pana.

Desigur trebuie sa casti ochiul la bolovani, insa se poate.

 

Voi ce experiente aveti legate de acest subiect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zilele trecute am discutat cu un prieten care are un Transalp din 2001.

Mi-a povestit ca a facut pana pe spate, la o viteza de aproximativ 130 km/h si ca a fost foarte, foarte urit.

Nu a cazut, insa s-a simtit ca la rodeo.

 

Stiu de asemenea, un prieten care a facut pana pe spate la 180-200 cu un CBR 600 F si a simtit doar asa un pic.

 

Pina atunci imi parea rau ca V-Strom-ul nu are roti cu spite, insa acum parca ma bucur.

 

 

Aceste doua povestiri ma fac sa cred ca e mai safe cu un tubeless si mai usor de remediat in caz de pana.

Desigur trebuie sa casti ochiul la bolovani, insa se poate.

 

Voi ce experiente aveti legate de acest subiect?

Eu am facut pana cu un BMW F800 (eram in test drive) si i-am chemat pe cei de la reprezentanta si dupa ce au venit aia a trebuit sa stau la vulcanizare aproape o ora jumate pana am scos roata si am facut reparatia. Noroc ca era in oras (la intoarcerea de pe drum de tara). Daca era tubeless mergea cu un spray de pana rapid si gata. Spray de pana am sub sa la V-Strom. Pregatit pentru orice moment in care e nevoie. Si eu am mers pe forestiere destul. Am facut si Transalpina si stiu ca am luat un bolovan cu fata de l-am simtit rau de tot si am crezut ca am ramas in munti cu mobra bulita, dar a trecut cu brio. Pe unde merg eu imi e frica mai mult de bolovanii care iti taie cauciucul decat de aia care iti indoaie janta. Si daca iei un bolovan care iti indoaie janta de aluminiu cred ca o indoaie si pe aia cu spite. Nu inteleg de ce lumea zice ca e mai bine (din punct de vedere al indoiturii) cu jantele cu spite. Ca absoarbe mai bine socurile si ca sunt mai usoare, inteleg. Dar cand iei un bolovan in plin eu zic ca ambele se indoaie. Si jante de aluminiu e si mai usor de indoit... deci e mai predispusa. Singura explicatie e ca daca se indoaie aia cu spite atunci nu pierzi aerul ca ramane in camera, pe cand la aia de aluminiu iese. Deci e cu mai multe taisuri.... sau... iei jante de BMW GSA care sunt spitate si au si tubeless (cred ca mai sunt acum cateva marci de moto care fac asta ca de ex ST 1200). Spitele se prind de marginea jantei permitand astfel sa se puna caciucuri tubeless.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... (cred ca mai sunt acum cateva marci de moto care fac asta ca de ex ST 1200). Spitele se prind de marginea jantei permitand astfel sa se puna caciucuri tubeless.

 

 

Pe Aprilia Caponord am vazut genti cu spite si tubeless

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incerc incerc....doar sa imi parvina

Mesaj completat

Every body la schi

un zapadok de juma de metru la suior cavnic mogosa

La noi inca nu e foarte buna de ski. Mai trebuie zapada.

Dar eu vin in ianuarie un weekend sa ma dau la Suior. Ca sa fac o comparatie cu partiile de la Pohorje din Slovenia :rolleyes:.

Ca anu' trecut de revelion erau 16 grade si puteam face numai ski nautic la Maramures.

Mesaj completat

Eu te urmez pe lista. :rolleyes:

eu intru pe lista + ceilalti 3 membri ai familiei ( 3 snowboarderi si o skioare)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma sincer nu stiu ce sa zic azi ploua si tot asa se anunta vremea.....:(asa ca..nush poate dupa rev eventual,da acuma am citit pe forumuri suior cum din pacate este sub cota 1500 se va topii

si patronul face economii tunurile nu merg toate sa scumpit foarte tare urcarile e mai scump ca in cehia sau in austria a ajung 100 ron 14 urcari

partia are 1200 m deci in 2 ore sa dus apoi iara 100 ron asa ca in week end daca tot vi si vrei sa te dai 50 euro lejer partia plus drum plus papa etc etc ..scump pt o zi de schi,asa ca stau la 2 pasi mi se pare scump cred ca o tai la cavnic sau la borsa asta daca va fi zapada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma sincer nu stiu ce sa zic azi ploua si tot asa se anunta vremea.....:(asa ca..nush poate dupa rev eventual,da acuma am citit pe forumuri suior cum din pacate este sub cota 1500 se va topii

si patronul face economii tunurile nu merg toate sa scumpit foarte tare urcarile e mai scump ca in cehia sau in austria a ajung 100 ron 14 urcari

partia are 1200 m deci in 2 ore sa dus apoi iara 100 ron asa ca in week end daca tot vi si vrei sa te dai 50 euro lejer partia plus drum plus papa etc etc ..scump pt o zi de schi,asa ca stau la 2 pasi mi se pare scump cred ca o tai la cavnic sau la borsa asta daca va fi zapada.

apai vin cu alte trebi... si daca tot vin... pun si echipamentul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...