Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

ba da voi stiti ca nu se franeaza cu un deget??????

stiu bre la v-strom si sa vreau nu pot sa franez cu un deget :D

da ma jur ca ultimul tzigan :D ca la gs n-ai nevoie de mai multe :D

 

Sti cum este... unii au o pasarica altii au un stol (la cap) :P

 

P.S. NU! Nu-mi iau GS doar ca-mi plac franele :D

Editat de florin.radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dc?

Pt ca la multe motociclete pur si simplu n-ajunge un singur deget pt o franare de urgenta... :)

Si eu m-am obisnuit (prost) sa franez cu un singur deget, mi-e incomod sa stau tot timpul cu doua degete pe frana, dar in situatii neprevazute ma trezesc ca n-ajunge, oricat de tare as trage cu degetul ala, trebuie sa pun mai multe... daca mai apuc.

La un 1200GS, de exemplu, cred ca pot sa franez cu un deget aproape la fel de tare cum franez pe V-Strom cu toata mana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut! Proaspat detinator de V Strom, din Buzau, am avut doua SV uri pe carburatie, in mare stiu ce poate

acest motor, mai putin stiu ce poate aceasta motocicleta. Am citit o parte consistenta din randurile acestui forum

din pacate nu-i timp pentru tot. Pe scurt: este din 2004, are niste zgarieturi, furca face "clac" la fel si la SV-uri,

nu merge socul automat, nu are cric central, nu are side-case-uri, imi place la nebunie, din prima secunda am mers pe ea asa de bine de parca o aveam de cativa ani, am 1.65m, aprox 90kg. Am facut cateva ture de 4-5 sute de km inclusiv drum de macadam cu bolovani generosi DJ 713 catre Lacul Bolboci unde s-a comportat exemplar dar cu maxim 40 km/h. Ce sa va mai zic, unii din prietenii mei care detin VX-uri, GSXR-uri, Caponorduri, TDM-uri si chiar Magne, deja vor V Stromuri.

 

Inca o data va salut si poate ne vedem la o tura haiducesca sa prajim un gulas si sa stam de vorba.

 

P.S. Nu pot sa-mi fac un cont pe Vstromania, imi zice mereu ca nu trec testul ala de spam.

post-24664-0-49475000-1346352333_thumb.jpg

post-24664-0-28268600-1346352375_thumb.jpg

post-24664-0-33585800-1346352401_thumb.jpg

post-24664-0-06257500-1346352479_thumb.jpg

post-24664-0-11001800-1346352531_thumb.jpg

post-24664-0-87011600-1346352591_thumb.jpg

post-24664-0-43581300-1346352618_thumb.jpg

post-24664-0-33272500-1346352644_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AM tot citit aici despre asa zisele probleme cu frana. Din pacate nu am timp foarte mult sa stau pe forum sa citesc toate paginile topicului. Promit ca o voi face dar pana atunci ma poate lamuri cineva? Ce fel de probleme sunt cu frana, la ce model se aplica, in ce consta. Eu unul nu am detectat pana acum la a mea vreo pb. E vorba de fineturi? Am condus diverse tipuri de motociclete deci pot afirma ca am cat de cat experienta.

 

Referitor la discutia cu franarea solo vs cu pasager - distanta de f va fi mereu mai mare cu pasager. E vb de inertie. E drept ca forta de frecare creste si ea la franare, e drept ca franarea spate e mai eficienta dar distanta necesara pt a opri e mai mare.

 

In alta ordine de idei ma poate ajuta cineva cu un sfat cum pot unge cablurile de la acc si ambreiaj. Am tot echipamentul necesar dar nu stiu cum si nu vreau sa fac prostii.

Editat de butrosica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am crashbaruri Givi tn 528 pe motor si am niste vibratii cam deranjante in plaja de turatii 5-6000.. mai are cineva de pe aici problema asta? eventual o rezolvare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am studiat un pic problema cu vibratiile pe forumurile de dincolo.. o ipoteza ar fi ca vibratiile se produc din cauza distantierului verde(care este un pic mai mare decat necesar) si care nu lasa surubul sa stranga barele pentru a face contact optim pe elementul de legatura portocaliu - rezulta vibratiile elementului de legatura in interiorul barelor.

O sa merg pe la mecanic sa scot distantierul si sa vad daca mai sunt vibratii.. + silicon pe elementul de legatura probabil ajuta.

post-9248-0-38841200-1346395986_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt ca la multe motociclete pur si simplu n-ajunge un singur deget pt o franare de urgenta... :)

Si eu m-am obisnuit (prost) sa franez cu un singur deget, mi-e incomod sa stau tot timpul cu doua degete pe frana, dar in situatii neprevazute ma trezesc ca n-ajunge, oricat de tare as trage cu degetul ala, trebuie sa pun mai multe... daca mai apuc.

La un 1200GS, de exemplu, cred ca pot sa franez cu un deget aproape la fel de tare cum franez pe V-Strom cu toata mana.

 

 

Pana acum 3 zile faceam parte din grupul celor care ziceau ca stroama nu are franele suficient de bune.

 

DAR...Mi-am schimat placutele de frana SBS cu cele albastre de la Brembo si lichidul de frana cu unul Racing DOT4.

 

Am simtit o diferenta imensa la franare, si prin asta ma refer si la forta efectiva de franare cat si la constanta. In iarna o sa ii schimb conductele originale cu unele otelite si nu cred ca o sa mai umblu la ele. Recomand ambele modificari.

 

 

@bocosb Sa verifici sa nu fie stramb crash-ul

Editat de big_boy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce fel de probleme sunt cu frana, la ce model se aplica, in ce consta. Eu unul nu am detectat pana acum la a mea vreo pb. E vorba de fineturi? Am condus diverse tipuri de motociclete deci pot afirma ca am cat de cat experienta.

Nu e nicio "problema", doar ca se poate si mai bine ;)

 

Pana acum 3 zile faceam parte din grupul celor care ziceau ca stroama nu are franele suficient de bune.

 

DAR...Mi-am schimat placutele de frana SBS cu cele albastre de la Brembo si lichidul de frana cu unul Racing DOT4.

 

Am simtit o diferenta imensa la franare, si prin asta ma refer si la forta efectiva de franare cat si la constanta. In iarna o sa ii schimb conductele originale cu unele otelite si nu cred ca o sa mai umblu la ele. Recomand ambele modificari.

 

Asa am zis si eu cand am schimbat placutele originale cu EBC HH, e o diferenta imensa... dar tot nu se compara cu niste frane cu adevarat bune. O sa incerc si Brembo, poate si alt lichid, dar tot nu cred ca e suficient, mai trebuie schimbat ceva.

Diferenta cea mai mare cred ca e la "muscatura" initiala, la V-Strom trebuie sa-ti incordezi un pic muschii ca sa simti ca franeaza ca lumea, la altele, nu mai dau nume, tragi relaxat cu un deget si simti ca franeaza brusc. E ca diferenta dintre o masina cu servofrana si una fara, daca ati avut ocazia sa mergeti cu asa ceva ;) Ambele pot sa franeze la fel de bine, dar la unele trebuie efort mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

 

Vreau sa-mi anunt si eu intrarea in grupul v-stromistilor: Duminica am ajuns acasa cu al meu V-strom DL650 cumparat SH din Germania - ce banal suna :). Dupa vreo 2 excursii prin bavaria, si drumul spre casa pare sa fie totul in ordine, arata bine, motoru' merge fain.

Impresii: - E un touring excelent, manevrabil, confortabil, autonomie mare, consum rezonabil.

- Nu mi se pare facut pentru enduro/off-road, poate si din cauza ca anterior am avut un Pegaso, cu garda la sol mai mare, si suspensii mai flexibile.

 

Dupa cum anticipasem, ar trebui sa-i inalt putin saua si ghidonul. As face apel la un alt V-stromist timisorean cu DL1000, sau sa de DL1000, dispus sa-mi imprumute saua pentru o scurta proba, ma revansez cu bere :).

 

Toate cele bune, si asfalt uscat,

 

Poze cu noul meu mijloc de transport preferat:

 

post-13794-0-10638000-1346407960_thumb.jpg

 

post-13794-0-50101600-1346407968_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari noilor proprietari de Vstroame!

Am si eu o intrebare deoarece am intalnit ceva discutii despre cauciuc de masina pe roata spate a Vstromului! A folosit cineva asa ceva de la noi, nu imparte impresiile?

Editat de raoulserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari noilor proprietari de Vstroame!

Am si eu o intrebare deoarece am intalnit ceva discutii despre cauciuc de masina pe roata spate a Vstromului! A folosit cineva asa ceva de la noi, nu imparte impresiile?

 

Nu cred ca merita pus asa ceva pe motocicleta. Nu cred ca este diferenta de pret intre un cauciuc pe 17 de masina si unul motocicleta. In plus se stica ciclistica unei motociclete si cand se patrateste un cauciuc moto. Cu dihania aia pe spate cred ca e groaznic. Poate doar daca ai de facut exclusiv autostrada si atunci n-ai ce sa cauti pe v-strom, iei un motor mai bun de autostrada un gtr un fjr, paneuropean ...

O porcarie! N-as incerca nici sa ma sponsorizeze cineva cu gume de masina gratis.

Editat de florin.radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari noilor proprietari de Vstroame!

Am si eu o intrebare deoarece am intalnit ceva discutii despre cauciuc de masina pe roata spate a Vstromului! A folosit cineva asa ceva de la noi, nu imparte impresiile?

 

Pe mine ma bate gandul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt ca la multe motociclete pur si simplu n-ajunge un singur deget pt o franare de urgenta... :)

 

iti zic un truc pe care il folosesc. strange frana doar cu degetul mijlociu. aratatorul sta pe manson ca restul degetelor. vezi daca se schimba ceva. eu simt ca am mai multa forta asa si mai mult feeling

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bocosbSal. Si eu am avut aceiasi problema cu vibratia barelor. Am taiat 2 rotunduri de cauciuc dintr-o camera de bicicleta veche si lea-am pus la stanga si la dreapta de piesa de legatura (cea galbena in poza ta). S-au potrivit numai bine ca si diametru si s-a facut liniste! :banana:

 

 

Thx, o sa incerc si varianta asta plus scurtat distantieru ala.. inca nu am ajuns la mecanic si nu ma bag la desfacut crashbaru singur ca mi frica de surubele alea care tin motoru' ca poate nu le pun bine inapoi. In plus am mai gasit pe cineva care si-a pus niste cilindri de cauciuc(taiati dintr-un ciocan de cauciuc) intre partea de sus a crashbarului si carena - varianta asta o las la urma.

 

Am incercat sa imi fac cont pe vstromania da' nu merge spam check-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat sa imi fac cont pe vstromania da' nu merge spam check-ul

 

Intra intai la sectiunea "FORUM" si da click pe "inregistrati" in partea de sus, cea cu "bun venit, oaspete...". Trebe sa-ti apara alt formular de inregistrare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

referitor la franare/frane:

 

cred ca trebuie mentionat si uleiul din furci, care are un rol foarte mare in franare

 

am brembo rosii si ulei de furci motul medium/hard

combinatia asta este ideala pt mine , merg 99% pe asfalt,,moto nu mai plonjeaza exagerat in fata ca inainte

strang ferm maneta frana cu toate degetele

 

bun venit noilor stromisti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...