Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Are cineva codul rulmentilor spate ptr un 650?

Si o sursa ieftina de rulmenti

La roti te poti duce la un reprezentant SKF sunt in jur de 60-70 de lei toti 4

6203-2RS fata si 6204-2RS spate, sper sa nu ma insele memoria

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, sunt complicat de schimbat?

Mie mi se pare simplu. da deinde de la om la om. Daca te pricepi sa demontezi si sa remontezi rotile in rest e floare la ureche.

Asezi roata peste un cauciuc de masina sau motocicleta ca sa nu deteriorezi discurile sau janta si cu un dorn/surubelnita mai lata te apuci sa bati cu nadejde de pe partea dreapta ca sa scori rulmentul stang si de pe stanga ca sa scoti rulmentul de pe dreapta. Ai un distantier in interior care se poate deplasa intr-o parte astfel incat sa iti permita sa lovesti direct rulmentii. Trebuie sa ai grija sa nu ii bati doar dintr-o parte ora 12 ora 6 ora 9 ora 3 :D )

Cand ii montezi ii potrivesti perfet si te ajuti de rulmentii vechi ca sa ii bati pe cei noi, e mai simplu astfel pentru ca sunt sanse mai mici sa intre stramb.

Dupa ce i-ai adus "la ras" continui sa ii bati cu un dorn/dalta ingusta, de bronz de preferat ca este mai moale. Atentie aici nu bati decat in cercul exterior al rulmentilor, cel care etanseaza pe janta, nu in garnituri sau cercul interior.

Odata facuta operatiunea rulmentii de la skf cu garnituri pe ambele fete, 2RS, vor tine o vesnicie.

 

Bafta

Editat de florin.radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa ma duc cu motocicleta pana la Babele weekendul viitor. Daca mai vrea cineva sa vina sa ma anunte. Cand am scris postul anterior mai eram atent la ceva si m-am exprimat ciudat

Editat de big_boy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare simplu. da deinde de la om la om. Daca te pricepi sa demontezi si sa remontezi rotile in rest e floare la ureche.

Asezi roata peste un cauciuc de masina sau motocicleta ca sa nu deteriorezi discurile sau janta si cu un dorn/surubelnita mai lata te apuci sa bati cu nadejde de pe partea dreapta ca sa scori rulmentul stang si de pe stanga ca sa scoti rulmentul de pe dreapta. Ai un distantier in interior care se poate deplasa intr-o parte astfel incat sa iti permita sa lovesti direct rulmentii. Trebuie sa ai grija sa nu ii bati doar dintr-o parte ora 12 ora 6 ora 9 ora 3 :D )

Cand ii montezi ii potrivesti perfet si te ajuti de rulmentii vechi ca sa ii bati pe cei noi, e mai simplu astfel pentru ca sunt sanse mai mici sa intre stramb.

Dupa ce i-ai adus "la ras" continui sa ii bati cu un dorn/dalta ingusta, de bronz de preferat ca este mai moale. Atentie aici nu bati decat in cercul exterior al rulmentilor, cel care etanseaza pe janta, nu in garnituri sau cercul interior.

Odata facuta operatiunea rulmentii de la skf cu garnituri pe ambele fete, 2RS, vor tine o vesnicie.

 

Bafta

Eu recomand folosirea unor tubulare, se aseaza perfect pe inelul exterior doar ca trebuie protejate cumva si tubularele,a sat daca nu ai unele de hei rup

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa ma duc cu motocicleta pana la Babele weekendul viitor. Daca mai vrea cineva sa vina sa ma anunte. Cand am scris postul anterior mai eram atent la ceva si m-am exprimat ciudat

 

daca w-end-ul viitor e 15-16 ma bag si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merg si eu, dar tot in weekend-ul 15-16 sep.

Da, de acelasi weekend vorbeam si eu. Pe unde preferati sa mergem?

 

a ) Pe DN1 pana in Sinaia (eu asta as prefera; pana in Sinaia stim drumul +o sa avem si curbe pe Muntele Paduchiosu)

b ) Pe Bucuresti~Targoviste (o sa trebuiasca sa trecem printr-un sat de tigani dupa Pietrosita unde se circula pe o singura banda+drumul este prost+culoarea locala; DAR aici s-a filmat Borat)

 

 

In functie de asta o sa stabilim unde ne intalnim.

Editat de big_boy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, de acelasi weekend vorbeam si eu. Pe unde preferati sa mergem?

 

a ) Pe DN1 pana in Sinaia (eu asta as prefera; pana in Sinaia stim drumul +o sa avem si curbe pe Muntele Paduchiosu)

b ) Pe Bucuresti~Targoviste (o sa trebuiasca sa trecem printr-un sat de tigani dupa Pietrosita unde se circula pe o singura banda+drumul este prost+culoarea locala; DAR aici s-a filmat Borat)

 

 

In functie de asta o sa stabilim unde ne intalnim.

 

a)

 

 

 

 

Am facut si eu o poza cu utilaju pe dealuri.. Nu stie nimeni un fabricant local sau o sursa ieftina pt scut motor? ca mi cam frica sa merg asa pe drumuri cu pietris

 

Arata f bine motocicleta, zici ca e de carte postala :)

 

Unde gasesc si eu... nu stiu cum ii zice... piesa aceea care se monteaza pe top-case si sprijineste spatele pasagerului?

 

...........

 

 

Astept deci vesti cu drumetia la Babe.

Cand plecam, inoptam undeva etc etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a)

 

Astept deci vesti cu drumetia la Babe.

Cand plecam, inoptam undeva etc etc

 

Referitor la inoptat eu as prefera la cabanele :

www.babele.ro

www.cabana-caraiman.ro

 

Plecarea o sa fie sambata la ora 9.00 in MC Donald Otopeni.

 

Spatar poti sa gasesti pe kappamoto.ro sau la Fabio sa nu comanzi ceva gresit de acolo

Editat de big_boy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari. Bine v-am gasit.

Dupa lupte seculare, cautari si alte alea incepand de astazi sunt v-stromist. Nu am apucat sa fac decat vr-o 40 km, acuma pe seara, da cred ca o sa ma impac bine cu ea. Ma laud acum si cu 2 poze ( sunt facute de dealer ca eu nu am apucat ). Cred ca o sa mai revin desi nu sunt mare scriitor.

Numai bine.post-8332-0-06965700-1347035398_thumb.jpg; post-8332-0-10755800-1347035416_thumb.jpg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bv, chiar misto rau, sa o calaresti sanatos.

 

saua si case-urile sunt chiar optiune de lux ;)

 

 

vad ca incepe sa se inmulteasca nr de stromisti, ma bucur, tot asa

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a)Arata f bine motocicleta, zici ca e de carte postala :)Unde gasesc si eu... nu stiu cum ii zice... piesa aceea care se monteaza pe top-case si sprijineste spatele pasagerului?...........Astept deci vesti cu drumetia la Babe.Cand plecam, inoptam undeva etc etc

 

Am gasit si pe ebay, da' e 65$.. :huh: mi se pare cam mult pentru o bucata de spuma/burete ce o fi si aia. Desi probabil merita pentru ca reduce f mult zgomotul pe motor din zona scaunului spate :D

 

@samurai - f tare motoru arata bestial, sa te bucuri de el :) stiu si eu cum e cu luptele seculare :P

 

 

Mai pun o poza din plimbarea de seara

post-9248-0-44664700-1347042600_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari. Bine v-am gasit.

Dupa lupte seculare, cautari si alte alea incepand de astazi sunt v-stromist. Nu am apucat sa fac decat vr-o 40 km, acuma pe seara, da cred ca o sa ma impac bine cu ea. Ma laud acum si cu 2 poze ( sunt facute de dealer ca eu nu am apucat ). Cred ca o sa mai revin desi nu sunt mare scriitor.

 

 

sa-ti fie se de bine si sa se bucuri de ea.

daca nu ma insel motoreta ta era pe o platforma ieri pe splaiul unirii impreuna cu inca un ciopar' frumos . cand am ajuns aproape am crezut ca sunt ambele noi , asa de bine aratau. eram cu motoreta si chiar am oprit langa platforma sa le admir .

Editat de Sergiu_Q
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa-ti fie se de bine si sa se bucuri de ea.

daca nu ma insel motoreta ta era pe o platforma ieri pe splaiul unirii impreuna cu inca un ciopar' frumos . cand am ajuns aproape am crezut ca sunt ambele noi , asa de bine aratau. eram cu motoreta si chiar am oprit langa platforma sa le admir .

Salut.

Intradevar a venit cu un Suzuki Bulevard nou. A mea e 2011.

Ele erau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari. Bine v-am gasit.

Dupa lupte seculare, cautari si alte alea incepand de astazi sunt v-stromist. Nu am apucat sa fac decat vr-o 40 km, acuma pe seara, da cred ca o sa ma impac bine cu ea. Ma laud acum si cu 2 poze ( sunt facute de dealer ca eu nu am apucat ). Cred ca o sa mai revin desi nu sunt mare scriitor.

Numai bine.post-8332-0-06965700-1347035398_thumb.jpg; post-8332-0-10755800-1347035416_thumb.jpg.

 

Felicitari!! Iti urez si eu bun venit, desi tocmai am intrat pe usa :). Daca nu-s prea indiscret, poti sa ne spui si noua de unde?... cu cat?...

 

Sanatate si la cat mai multi km cu el!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...