Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Va salut,

Dupa ceva ani buni de motociclit pe modelele nached,as vrea sa trec la modelul Suzuki V-stom-650,an fabr. 2010 cu ABS.Imi puteti da ceva sfaturi va rog in privinta modelului?.Ma refer la plusuri si minusuri penrtu acest model,chiar se merita modelul cu ABS?(binenteles este mai scump fata de cel fara ABS).Mentionez ca toate motocicletele detinute de mine pana acuma au fost fara ABS.V-strom-ul pe care vreau sa-l cumpar arata si functioneaza destul de bine la prima vedere,km ar fi in jur de 21000,nu stiu cati de reali,dar asta este alta poveste.Pretul lui ar fi 4500 eur,cu mai multe accesorii(crash-bar,cric central,placa+top-case Givi,suporti laterali sidecase,indicator treapta de viteza,parbriz original suzuki).Astept sfaturile voastre,bune sau rele!

Va multumesc anticipat!


» Post actualizat in 04 Dec 2015 09:31

Va salut,

Dupa ceva ani buni de motociclit pe modelele nached,as vrea sa trec la modelul Suzuki V-stom-650,an fabr. 2010 cu ABS.Imi puteti da ceva sfaturi va rog in privinta modelului?.Ma refer la plusuri si minusuri penrtu acest model,chiar se merita modelul cu ABS?(binenteles este mai scump fata de cel fara ABS).Mentionez ca toate motocicletele detinute de mine pana acuma au fost fara ABS.V-strom-ul pe care vreau sa-l cumpar arata si functioneaza destul de bine la prima vedere,km ar fi in jur de 21000,nu stiu cati de reali,dar asta este alta poveste.Pretul lui ar fi 4500 eur,cu mai multe accesorii(crash-bar,cric central,placa+top-case Givi,suporti laterali sidecase,indicator treapta de viteza,parbriz original suzuki).Astept sfaturile voastre,bune sau rele!

Va multumesc anticipat!

Modelele pana in 2010 cum sunt?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Dupa 5 ani de mers pe motociclete SS am hotarat ca este cu adevarat timpul sa trec la ceva mai serios , V-strom 2007 Dl650 fara abs , am fost pe 3 decembrie sa o iau din Pitesti , imi place la nebunie chiar daca am inghetat pe autostrada , ce nu ma multumeste foarte mult au fost franele, dupa cum spunea un coleg mai sus a facut o modificare franelor si a fost multumit.

 

Pana nu se deschide sezonul sa schimb placutele si sa mai fac o testare o sa ramana un proiect cu semnul intrebari , in alta ordine de idee am cateva intrebari.

 

1- Ce anvelope sunt bune pentru 95% asfalt , 5% drumuri pamant ?

2- Eu foloseam bremo sinterizate ca placute de frana, acuma care ar fi o alegere potrivita sa simt ca franez in siguranta ?

3- Mecanic care are idee ce sa faca la un V-strom in Bucuresti sau in zona ?

 

Bine ai venit in randul Vstromistilor!

 

Cat ai dat pe motor? 2500?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Dupa 5 ani de mers pe motociclete SS am hotarat ca este cu adevarat timpul sa trec la ceva mai serios , V-strom 2007 Dl650 fara abs , am fost pe 3 decembrie sa o iau din Pitesti , imi place la nebunie chiar daca am inghetat pe autostrada , ce nu ma multumeste foarte mult au fost franele, dupa cum spunea un coleg mai sus a facut o modificare franelor si a fost multumit.

 

Pana nu se deschide sezonul sa schimb placutele si sa mai fac o testare o sa ramana un proiect cu semnul intrebari , in alta ordine de idee am cateva intrebari.

 

1- Ce anvelope sunt bune pentru 95% asfalt , 5% drumuri pamant ?

2- Eu foloseam bremo sinterizate ca placute de frana, acuma care ar fi o alegere potrivita sa simt ca franez in siguranta ?

3- Mecanic care are idee ce sa faca la un V-strom in Bucuresti sau in zona ? ANAKEE 2 si placute vb cu Fabio ,sunt rosii si albastre brembo,mecanic nimeni altul la vstrom decat el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anakee 2 sunt 50-50. el vrea ceva 95-5 %off. asta inseamna Tourance Next sau Mikelin anakee 3. incearca cu incredere Next. Tin mai mult, grip mai bun, mult mai silentioase, nu vibreaza si nu arata ca desenate de un copil tont. :)))

mersi mult de sfat , ca idee chiar la seturile astea 2 vroiam sa ma hotarasc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am stat in cumpana putin cu 50-50.Am pe spate si vreau si unul pe fata anakee 2.Am vazut cum se comporta la un tovaras de drum pe mobra lui ,cu pasager pe niste curbe de munte jurai k e lipita de asfalt.Are un varadero.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,,,as avea o intrebare ...credeti ca se potrivesc HANDGUARDURILE de la modelul dl 650 la dl 1000??

eu am hanguard de 1000 pe 650,pe partea cu ambreiajul a trebuit sa-i fac o adaptare,partea cu frana e la fel,cel de 1000 are ambreiaj hidraulic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar invers se potrivesc, respectiv cele de DL1000 la 650. De noi sunt mai ieftine fiind in lista pieselor de schimb si nu a accesoriilor. Trebuie insa mici potriviri la prindere, suruburi, distantieri, piulite. Invers nu se potrivesc, cel putin dpdv ambreiaj care la 1000 este hidraulic si are rezervor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar invers se potrivesc, respectiv cele de DL1000 la 650. De noi sunt mai ieftine fiind in lista pieselor de schimb si nu a accesoriilor. Trebuie insa mici potriviri la prindere, suruburi, distantieri, piulite. Invers nu se potrivesc, cel putin dpdv ambreiaj care la 1000 este hidraulic si are rezervor.

multumesc de info,,,ai ideie de unde se pot cumpara de noi??pentru modelul dl 1000

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motorteam.ro

 

sau de pe ebay


» Post actualizat in 12 Dec 2015 08:32

ce uleiuri mai aveti in vizor pentru 2016 ?

trebuie sa imi iau ulei si ma gandeam sa mai schimb belray-ul pe care il folosesc de cativa ani. voi ce ati mai folosit si v-a placut in 2015 ? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e ok belray-ul. de motul nu stiu ce sa zic ca nu am mai folosit din 2010 (atunci am fost dezamagit de motul si l-am considerat un ulei de 5mii km maxim) belray il schimb la 10mii si e ok.

 

m-am apucat de mesteit la motoreta si mai schimb una-alta.

in vizor a fost ambreiajul. ce am gasit m-a lasat fara cuvinte :)

 


» Post actualizat in 12 Dec 2015 17:47

post-746-0-93242400-1449942272_thumb.jpg

si cum tre sa arate garnitura aia noua

post-746-0-65099800-1449942311_thumb.jpg

 

in interiorul pistonului am gasit o mazga de nedescris care probabil provine din macerarea conductei.

pe scurt o sa schimb cam toate garniturile dar si conducta de ambreiaj.

conductele se schimba la 4 ani dar probabil ca la noi nu face nimeni asta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am apucat de mesteit la motoreta si mai schimb una-alta.

in vizor a fost ambreiajul. ce am gasit m-a lasat fara cuvinte :)

a fost schimbat vre-odata uleiul hidraulic in viata motocicletei?

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a fost schimbat vre-odata uleiul hidraulic in viata motocicletei?

 

stima,

paul

da. dar niciodata nu a fost desfacut si pistonasul ala de impinge tija de ambreiaj . poti sa schimbi cat vrei lichidul daca nu verifici si ce dinozauri se lasa pe fundul cilindrului degeaba :)

la fel se intampla si la etrieri. schimbi lichidul dar cand desfaci pistonasele se nasoleste treaba :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...