Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Nu se consuma, se transforma. :) :) :)

 

In alta dezordine de idei, am aflat ca e un nene prin Piatra care face tapiterii auto, dar si moto. Asa ca ii voi face o vizita, vreau sa imi puna niste spuma de cca 1-1,5 cm, apoi material aderent + rezistent la apa. Va tin la curent cu evolutia lucrurilor, daca va intereseaza.

 

Inca ceva: unde se pot gasi saibe de cupru? Am nevoie de cateva pentru busonul de ulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveam doar de 12mm, alea de 14 (care sunt din Al si nu Cu, desi e acelasi producator) au venit dupa tine :P Oricum nu stiu de cat e busonul la Aprilia ta...

Dar daca n-ai schimbat inca uleiul treci cand ai drum si iti dau.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

ma, sunt de vis valvele alea de la ricor.

transforma total suspensia fata - dintre toate "prostiile" cumparate pana acum cred ca au adus cea mai mare imbunatatire la moto.

am folosit ulei de furca motul sintetic 5w (ei recomanda amsoil 5W). comparativ:

AMSOIL Viscosity @40C = 15.7 with viscosity index = 210
Motul Factory Light Fork 5w 18 121
Motul Factory Light/Medium 7.5w 24 130

Salutare. Pana la urma cu te-ai inteles cu Motul 5w? Din specificatii nu pare chiar la fel ca Amsoil, dar caut de turnat si nu gasesc pe la noi. Pentru montaj ai avut probleme semnificative, sau a fost "plug'n'play" dupa instructiunile de la Ricor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Pana la urma cu te-ai inteles cu Motul 5w? Din specificatii nu pare chiar la fel ca Amsoil, dar caut de turnat si nu gasesc pe la noi. Pentru montaj ai avut probleme semnificative, sau a fost "plug'n'play" dupa instructiunile de la Ricor?

Salut,

 

Sincer nu mai tin minte la care ulei am ramas ... oricum poti sa testezi si 2.5W de la Motul care are vascozitate la 40C - 15mm2/s si e foarte aproape de amsoil 5W.

Sunt plug and play ... se monteaza sub arcuri cu valva in sus, inaltimea coloanei de aer se masoara cu ele in ulei.

Acolo era doar o chestie pe care oricum o inveti dupa primul bagat de ulei - daca vrei sa amorsezi telescopul si sa scoti tot aerul trebuie sa faci acele curse cu tija. Daca faci cursele alea dupa ce montezi valvele - o sa te chinui un pic ca trece uleiul greu prin valve.

Eu faceam intai cursele alea ca sa amorsez telescopul (sa nu mai iasa bule de aer), montat valvele si apoi masurat/corectat inaltimea coloanei de aer.

 

foarte faine valvele!

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amsoil gasesti la Just Motors. Eu de-asta folosesc la miarul nou, in motor.

Foarte multam. Abia astept sa le vad montate :D. Pana la urma am gasit si variante sa comand AMSOil, asa ca o sa merg direct pe solutia recomandata. Cum ziceam, abia astept, dar mai am fo 2-3 saptamani pana vin...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine, daca mai exista Just Motors, ultima data cand am vorbit cu ei aveau ceva probleme cu sediul...


» Post actualizat in 05 Apr 2018 09:26

Daca are cineva nevoie de o aparatoare de maini OEM, doar dreapta, care sa se potriveasca pe un VStrom 650 2012-2016, am eu una de dat, moka.

E zgariata cu simt de raspundere, dar macar e intr-o bucata, poate foloseste cuiva pana face rost de bani pentru un set nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lume, rogu-va niste sfaturi in ce priveste o lista de piese/consumabile ce trebuie musai puse-n desaga pentru un drum lung, care va implica si drumuri proaste si foarte proaste. Lung inseamna peste 25.000 de Km, proaste inseamna Pamir Highway, foarte inseamna Mongolia. Mobra este un Wee din 2010, ABS, etc, alea-alea. Numa' ca pe moment is cam in pana de idei, asa ca orice sugestii is binevenite. Ce am eu pana acum pe lista:


- 1 set semeringuri furca

- regulator de tensiune OEM (este schimbat cu SH775)

- set placute frana fata / spate

- trusa scule

- kit de pana plus compresor

- sigurante

- cheie filtru

- filtru ulei

- alte maruntisuri (power tape, soricei, etc.)

- cabluri de jump-start (improvizatie, dar in caz de nevoie ar trebui sa ma ajute)

- cablu de ambreiaj

- manete frana si ambreiaj


Si doua chestii pe care nu le gasesc deloc, poate ma orienteaza cineva unde pot gasi:

- protectii far

- pedala schimbator rabatabila


Hai cu idei rogu-va.


PS - Craciun Fericit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Manete frana si ambreiaj nu vad de ce ai cara dupa tine. Mai bine le schimbi pe astea actuale cu ceva rabatabil (in caz ca te gandesti la cazaturi). Oricum ai handguard-uri, daca ajungi sa le rupi pe alea inseamna ca probabil ai indoit si ghidonul :D

 

Pedala schimbator rabatabila - sw-motech - dai comanda la motomus.

Editat de ovi_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati km are mobra si acu cati km ai schimbat rulmentii, roti, tripod ?

Mobra are putin sub 45.000, roata spate anul trecut (de atunci am facut sub 5.000 de Km dar va fi verificate oricum), jug si roata fata urmeaza imediat. Rulmentii de la jug or fost verificati si anul trecut si nu dau semne de uzura, dar ca sa fiu sigur vor fi schimbati.

 

cablurile de jump start ocupa mult spatiu si nu are sens sa le cari, mai bine pui in bord un voltmetru

 

Is niste sarme de fapt (mai groase), nu ocupa asa de mult loc. Le tin cu mine in ideea in care uit ceva care sa-mi omoare bateria (putin probabil ca mai tot ii pe relee) sau sa pot ajuta pe altcineva intr-o situatie similara. Am si voltmetru.

Manete frana si ambreiaj nu vad de ce ai cara dupa tine. Mai bine le schimbi pe astea actuale cu ceva rabatabil (in caz ca te gandesti la cazaturi). Oricum ai handguard-uri, daca ajungi sa le rupi pe alea inseamna ca probabil ai indoit si ghidonul :D

 

Ai si tu dreptate :D. Daca va fi problema de spatiu, is pe lista de renuntari, oricum.

 

Multam mult pentru sugestii.

PS - oare ma ajuta cineva cu dimensiunile de la rezervor? Vreau sa-i fac un sticker de protectie/grafica si m-ar ajuta sa stiu din timp dimensiunile.

» Post actualizat in 06 Apr 2018 15:24

Pedala schimbator rabatabila - sw-motech - dai comanda la motomus.

Ai cumva la indemana un link sau un part number? Eu unul tot nu reusesc sa dau de ele :S.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...