Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

N-am nici miarul, nici Varadero. Dar, daca m-as pune in situatia ta, cu motor de 200 de cai, sa ma bag pe 650, care are cam 1/3 din puterea Busei, ar fi un downgrade enorm. Dar mai safe. Ca sa iei miarul, tot nu prea te-ar satisface in demaraje, comparativ cu Busa.

Daca e sa vorbim despre Vstrom, mai fiabil e modelul de 650. Asa spune lumea. Certific si eu, cica ar avea 60k km al meu (Fabio spune ca visez frumos) si mare lucru nu i-am facut (rulmenti, amortizor spate, servisare furca, kit lant- adica mai mult consumabile). N-oi vorbi aiurea, motoreta rezista eroic la ce-o folosesc eu. Cel de 1000 cc are celebra "boala a oalei de ambreiaj", care se repara cu vreo 300 lire in UK.

Varadero e... Honda, ar spune unii. Am un prieten care vine asa ceva, cu vreo 3500 euro, ca si-a luat cruiser. Daca ai putea, fa ceva "teste" cu fiecare model in parte. Pe topicul cu Vstrom e posibil sa ti se recomande... Vstrom, cum patesti si pe cel al marcii bavareze. Na, in spirit de gluma. Eu am facut upgrade de la un motoras de 500 cc si 50 de cai, la tine am impresia ca alegerea fireasca ar cam fi FJR1300. Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am dat niciodata cu Hayabusa, dar am avut un ZX6R inainte de a lua V-Strom 1000XT (modelul nou 2017). Am doar un pic peste 7000km cu el, dar mi-am cam facut o idee despre ce poate (vorbesc de sosea acum). Daca esti obisnuit cu motoare puternice, aproape sigur te va dezamagi chiar si motorul de 1000. E mai mult decat decent si merge 150+ fara sa se planga, dar accelereaza greu. Sa nu ma intelegi gresit, motocicleta e excelenta. Mananca km pe paine si isi face treaba foarte bine, dar fara indoiala nu este sportiva. Daca esti OK cu asta, go for it :) Pentru ceva mai sportiv din categoria adventure, arunca o privire la KTM sau Ducati (si uita-te adanc de tot in buzunar :) ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e bai mare, pastrez amortizorul standard. In maxim o ora il pun la loc, in caz de necaz.

 

Daca ti se strica in curte si nu la 1000km de casa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am căutat pe net, e singurul ghinionist. Probleme am văzut la amortizoarele de ghidon. Am mers și eu pe drumuri nasoale, nu a cedat amortizorul standard, care era praf, presupun că asta nou va da semne de oboseală și va fi trimis în service.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,sunt puțin dezorientat și aș dori o părere de la posesorii de v-strom,doresc să îmi achiziționez un Suzuki v-strom 1000 o a doua motocicleta (mai am o Hayabusa) dar mai multe persoane m-au descurajat că ar fi problematice și m-au sfătuit pentru modelul de 640 că fiind mai bun din mai multe motive.Cel de 650 este mic pentru mine că motorizare eu fiind un tip mai greuț (100kg) Ce mă puteți sfătui să fac scurt și la obiect precizez că motocicleta este la Cluj la Motomus și m-aș duce sa o cumpăr zilele astea,mai am o a doua opțiune la ei cu Honda Varadero 1000,mulțumesc și vă salut

» Post actualizat in 20 Aug 2018 14:16

Daca e cineva care mă poate ajuta mai expresiv las și Nr meu 0799533845 o sa dau o bere la prima întâlnire,zi buna va doresc

 

Daca nu ai cercetat deja, vezi aici un motor destul de bun si spun asta de la un prieten, care are acest model de ani de zile:

 

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/bmw/bmw_k1200s%2007.htm

 

e un sport touring apropiat cu specificatiile busei.

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce pretentii ai de la Stroama?

 

650:

Daca vrei sa o poti incarca cu bagaje, si sa calatoresti, fara sa iti fie mila sa o bagi pe off road (pt mine asta a insemnat Pasul Predelus, Valea Cernei etc).

O sa fie mai sprintena ca o masina mediocra pana la 140-150 km/h, dar dupa nu prea mai trage, iti dau fum cei cu >=2.0

Este clar clar sub moto sport/naked de 600 cu >= 90 cp

Dar e enervant de fiabila. Si repet, e fun si cand te dai jos de pe asfalt.

 

1000:

De miar nu stiu ce sa spun pt ca am mers doar cu 2 si prea putin.

Mai nashpa pe off decat 650 (sau poate esti zeu gen Igi si faci uau si cu miarul).

 

Singura varianta observabila cand ai de ce sa schimbi stilul, e cu cea de 650.

 

Cand vrei adrenalina, scoti bestia. Cand vrei plimbare incarcat (chill comod ca un chopper mare), avantaj insa ca pe orice fel de drum, iei Stroama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

 

Câți dintre voi ați schimbat V-stromul cu un GS1200?

Multumesc

Multi, si din ei 50% degeaba, ca nu fac cu ala mai mult decat cu v-stromul, ba poate chiar mai putin.

Dar e putere mai mare si poate asta da incredere.

Pentru solo riding (cu sau fara bagaje) 650 e mai mult decat suficient.

Pentru 2 calareti + bagaje te duce dar sa nu te astepti la sprinturi puternice.

La frane s-ar putea lucra putin dar in rest eu ma declar multumit de motocicleta.

Clar ca urmatoarea e miarul nou. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 650 , as lua BMW că e BMW si c-am atat. Ma mulțumește V-stromul. Nu stiu peste ani cum o sa fie dar momentan e bombă. Am gasit un 1200gs din 2007 cu 27000 km care imi place mult. V-stromul meu e 2010 cu 12000.

Vroiam sa aud si alta parare. O sa postez si la bmw sa vad ei ce zic.

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 650 , as lua BMW că e BMW si c-am atat. Ma mulțumește V-stromul. Nu stiu peste ani cum o sa fie dar momentan e bombă. Am gasit un 1200gs din 2007 cu 27000 km care imi place mult. V-stromul meu e 2010 cu 12000.

Vroiam sa aud si alta parare. O sa postez si la bmw sa vad ei ce zic.

Mersi

Eu am schimbat. Dar un pis invers, GS-ul cu V Stromul 1000. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

 

Câți dintre voi ați schimbat V-stromul cu un GS1200?

Multumesc

Io.

:) Ti-am raspuns intai pe topicul de bmw ca sa nu zica lumea ca bmw-istii nu-s baieti de treaba.

Ne putem auzi la un telefon (0730713875) - am mai scris mai demult parca despre diferente, nu prea e timp de scris si in plus nu ma pun sa scriu ca sigur nu am timp de raspuns la comentarii "adiacente".

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...