Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Acum 10 ore, xtx a spus:

Sunt cateva magazine prin UK (deci inca UE) care le vand, pretul e cam la fel ca al celor din Australia (dupa ce aduni taxele de livrare, tva, taxe postale, etc.) si bonus nu trebuie sa te "distrezi" cu idiotii de la DHL care-ti cer sa-ti faci cod EORI ca persoana fizica pentru taxele vamale (ceea ce e o tampenie, doar firmele ar trebui sa faca asa ceva) sau sa platesti minim 100 de lei comision pentru marea onoare de a-ti procesa ei plata taxelor.

 

 

Mai caut. Momentan nada de nada🙄

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, vis-a-vis a spus:

 

Iar dacă-i spui chinezului să treacă 9$ pe pachet, nu mai plătești nicio vamă. Acum na, depinde cât costă produsul și cât ești de dispus să pierzi suma aia în caz că se rătăcește pe drum... Răbdare cu carul, unele produse ajung și după 3 luni :D

Nu mai tine treaba cu valoarea coletului, deja de vreo luna, doua.

Probabil s-a primit ordin de la partid sa se colecteze bani pe orice cale - asa ca mai toate coletele, indiferent de valoarea declarata, ajung la vama - unde trebuie sa te prezinti cu dovada achizitiei printata de pe pagina de detalii tranzactie. Unii vamesi, mai zelosi te pun sa arati si de pe telefon, direct din cont , sa vada ca nu e shmenuit printul.

Pana la 10eur val/tranzactie nu se plateste decat o taxa de 8 lei. Peste 10 eur se plateste TVA. Peste 300 eur se plateste TVA+taxe vamale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi dacă orice "inteligent" scrie pe forum "smecheriile" lui de doi bani, ce crezi că fac "organele"?! Așa se întâmplă cu RCA, cu ITP, Politie, service-uri, etc. gura bate c_r_! Ce să faci, ncsf, a spus unu mai destept ca mine: până la inventarea "online-ului" numai familia ta știa că ești prost! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marș! Nu de ala militar. 🖕

 

Toată lumea știe de faza cu "mica învoială". Doar că guvernarea a trecut de fundul sacului și s-a gândit că poate face rost de ceva cash plimbandu-ne la oficiul vamal. Nu e bai, facem un drum, valoarea tot sub 10 dolari rămâne. 

 

 

Am zis eu mai demult: tot noi, ăștia cu Vstrom, ne mâncăm între noi. Unul mai motociclist ca altul.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucian M, înseamnă că vei supraviețui! Nu pot fi politicos cu prostii si mincinoșii, in general vorbind. Cu tine nu pot fi politicos fiindcă sunt invidios: in cei doi ani de motociclism ai devenit expert in uleiuri (alea sintetice sunt "pt. competitii"), ungatoare (al tau e cel mai fiabil), anvelope (alea schimbate cu levierul), accesorii chinezesti, samd. Dealtfel, mecanicul Moldovei, vii la Bucuresti să-ți verifici supapele sau balans admisie. Așa că, dragă profesore de sport cu febră musculară de la mingea de oina îți urez succesuri! PS1 Marș tu, ești doar un accident printre vstromisti. PS2 guvernul îți da un salariu nesimțit pt. 0 muncă. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, deșteptule, vin la București că mi-e drag să umble la mobra mea un om priceput, în care am încredere și cu care socializez și live, nu doar pe net sau la telefon.

Cât despre cum m-ai catalogat, ești departe de adevăr. Nu am declarat că dețin adevărul absolut și nu am chef să ma justific în fața nimănui. În patru ani de motociclism poate am învățat mai mult decât alții, care nu știu decât de reprezentanță și accesorii originale.

Din partea mea, pentru jignirile aduse, cu ocazia sărbătorilor pascale, îți doresc multă, dar multă 🖕!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mno,amu-i tarziu,se rasufla berica...

Bagti material. :)

Oarece carne tocata,ca am loc la congelator!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi Cristian, cum sunt bugetarii zombi? Injur, ma retrag, injur, alba neagra, neuronul singuratic nu-i dă pace... In ignoranța si suficienta lui se întreabă, ba ce dracu are ăsta cu mine?!! Mor de râs! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei, a devenit o raritate sa gasesti oameni de treaba pe forumul asta,la fel cum rar mai gasesti o mobra cinstita REAL la vanzare.

Si asta fara suparare... :)

Mno,ca am dat-o in rime! :ok:

 

PS:am destupat a 2 a berica.

Cocosii rezista!

Fereasca D-zo sa breveteze oarecare aitist paru' virtual...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu fac nimic, dar unii sunt mai catolici decât Papa. Asta pe net, că în realitate merg 5 km să ia o pâine mai ieftină cu câțiva câțiva bănuți. De astia îmi e greață.

 

Oricum, merci pentru compliment. Aceleași gânduri și din partea mea!

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.04.2019 la 20:29, Lucian_M a spus:

În patru ani de motociclism poate am învățat mai mult decât alții, care nu știu decât de reprezentanță și accesorii originale.

 

 

Mai taie din ei da-i draqu :))) Din aprilie 2016 cand ai luat permisu pana acum sunt doar 3 ani.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din 18 aprilie 2016 pana in 14 aprilie 2019 sunt 3 ani, indiferent cum ai lua-o. Si nu te verifica nimeni, stai calm, tu singur te lauzi...

 

Nr de km nu-s importanti, sunt prea putini oricum, mai ai de mancat pana sa incepi sa jignesti in stanga si in dreapta.

 

 

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucian, tu esti baiat bun, dar mai ai niste scapari.

Apreciez la tine implicarea in fenomenul moto in general, sub orice aspect (tehnic, calatorii, etc). Dar de multe ori tinzi sa gandesti in doar doua culori, adica e ori cum zici tu, ori e gresit. Asta te blocheaza la nivelul la care "stii" totul, dar de fapt nu intelegi nimic.

E un proverb, si ma jur! ca nu il pun cu intentia de a te jigni, ci doar de a te face sa intelegi, inainte de "a sti", si nu invers.

Proverbul zice "Doar prostii nu au dubii!" Adica un om inteligent va cauta sa gaseasca argumentele contra a ceea ce crede, sa vada daca le poate demonta, validandu-si astfel rationamentul. Adica are dubii, se intreaba daca e corect sau nu, munceste o idee pe toate partile pana o valideaza, pe cand prostul "stie" fara sa fie nevoie sa gandeasca, sa considere argumentatii contrare, etc. 

Sper sa intelegi macar din lungimea postului adresat tie ca nu am incercat sate jignesc, ci poate sa te fac sa-ti nuantezi un pic gandirea.

Succes in al patrulea sezon, macar la fel de multi km ca in ceilalti, dar mai putine contre pe forum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am susținut că dețin adevărul absolut. Și nu mă bag în discuții care mă depășesc. Dar când sunt eu infierat pentru "greselile" altora, răbufnesc. Stie vama și anaful fix de la mine că poți discuta cu chinezul ca să pui o valoare mai mică pe colet? Brusc sunt eu cel care dă ponturi autorităților. După cum se vede din activitatea mea de pe forum, îmi place să meșteresc și să îmi spun părerea atunci când sunt în cunoștință de cauză. Nici pe Softpedia, unde am activat mulți ani și am dat peste o grămadă de specimene nu au fost atâtea contre câte am avut aici cu "frații MOTOCICLIȘTI". Nu folosesc această expresie decât la mișto, pentru că frații sunt cei care aruncă în tine cu rahat. 

Ar mai fi multe de spus, dar e duminică și e urât afară, nu vreau să-mi fac ziua mai urâtă decât este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...