Sari la conținut

Accident mortal Oradea


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Neeehhh....mersul pe jos face piciorul "dureros"...ii dor picioarele mah, daca merg pe jos. :cheers:

 

 

Cat despre accident..ce putem sa mai zicem? Parerea mea e ca la cum arata masina si motorul, impactul a fost la o viteza cel putin dubla fata de cat era limita...si pe franare, cum zicea cineva mai sus. Nu as pune vina pe soferul daciei in cazul asta. Am avut si eu dacie, si stiu cum e sa te aiguri si apoi sa demarezi...iti ia minim 5 secunde sa iesi cu "cotetzu' " in intersectie, si sa te si incadrezi pe banda ta de mers la un drum cu 2 benzi pe sens. Ori...la viteza cu care circula motocicleta, 5 secunde este EXTREM DE MULT (minim 150m). Ce naiba cauta in oras cu asa viteze? Si eu o ard tare, chiar foarte tare, dar pe DN-uri si pe E-uri, nu in oras, unde pericolul te pandeste la tot pasul.

A cautat-o, a gasit-o...ulciorul nu merge de multe ori la apa, si fac pariu ca nu era prima data cand o ardea asa pe acolo.

 

D-zeu sa-l odihneasca in pace! ;) ;)

 

Insanatosire grabnica celorlalte 2 victime!

 

am si eu o intrebare:din fotografie se vede ca soseaua are doua benzi pe sens,dece nu a evitat dacia trecand pe banda 2? sau dacia a iesit direct pe banda 2?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 87
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pt ca dinamica unui accident e foarte tampita. In momentul in care iti iese brusc unul in fata totul se petrece intr-o secunda. Si il ocolesti ori prin spate, ori prin fata. Si de obicei se intampla magarii de genul tu eviti virand mult stanga prin fata lui si el ii da blana sa degajeze din fata ta, deci va cautati unul pe altul. Sau cand te vede franeaza brusc si ramane in mijlocul drumului obstacol, daca nu ar frana ai reusi sa il eviti prin spate. Intelegi unde bat, e aiurea rau de tot. E ca atunci cand te intalnesti fata in fata cu alta persoana si numai numai nu stiti care pe ce parte sa o apuce...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cunosc configuratia drumului acela,nu am fost pe acolo,nu se vede din poze daca vederea soferului masinii era obstructionata de ceva...daca nu avea vederea impiedicata de vreun obstacol atunci nu are nicio scuza ca a iesit in fata motorului,chiar daca acesta venea cu 300 km/h.

 

 

Nu incerc sa scuz pe nimeni pt neacordare de prioritate pentru care eu as da puscarie pe viata insa acum depinde si cum vedem aceasta neacordare si conditiile in care se aplica. Cand iesiti in trafic si va uitati stanga dreapta sa dati prioritate si vedeti la 300m un autoturism ii dati prioritate? Eu pot paria ca si daca il vedeti la 100 sau sub 100 m va bagati repede in fata lui.

 

Asta cu daica daca l-o fi vazut pe ala cu moto la vro 200m o fi iesit si el ca omu ca doar nu era sa astepte noaptea sa nu mai fie nimeni pe sosea. 140km la ora inseamna 140 metri in 3,6 secunde.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine e din oradea si vrea sa ii aduca un ultim omagiu lui Cipri sa vina Vineri la ora 14.00 la capela Hassas! iar cine vine cu moto ne intalnim la ora 13.30(in parcare din fatza de la heat / vis-a-vis de vulturu negru) multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai conteaza acum ca motociclistul avea prioritate? A murit cu dreptatea in mana. Sunt o gramada de nemernici care intra in intersectii fara sa se asigura sau merg pe contrasens si tot ei sunt cu gura mare. Dar asta nu inseamna sa merg ca nebunul ca am legea de partea mea. Nu cred ca ar trebui sa cautam vina cuiva. La ce mai foloseste acum cand probabil o viata s-a stins, ca nu a stiut sa se fereasca de ametiti.

Se circula ca la nebuni, dar in mana noastra ne sta viata. Am 15 ani de conservar si doar 2000 de km de motor, dar am invatat ca daca nu te feresti tu, ajungi subiect de stire cu dreptatea la sub-brat. :D

Numai bine...

De asta nu-i bine sa mergi cu 140 in oras (parerea mea ii ca a fost mult mai mult, dar asta nu mai conteaza). Pacat ca a creat atata suferinta familiei indoliate, el a scapat....a ramas familia. RIP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu incerc sa scuz pe nimeni pt neacordare de prioritate pentru care eu as da puscarie pe viata insa acum depinde si cum vedem aceasta neacordare si conditiile in care se aplica. Cand iesiti in trafic si va uitati stanga dreapta sa dati prioritate si vedeti la 300m un autoturism ii dati prioritate? Eu pot paria ca si daca il vedeti la 100 sau sub 100 m va bagati repede in fata lui.

 

Asta cu daica daca l-o fi vazut pe ala cu moto la vro 200m o fi iesit si el ca omu ca doar nu era sa astepte noaptea sa nu mai fie nimeni pe sosea. 140km la ora inseamna 140 metri in 3,6 secunde.....

Nici eu, dar tu te uiti ca aparatul foto? Nu esti in stare sa apreciezi viteza unui obiect? Trist... Eu vad/aud daca unu vine racheta si stau in banca mea. Plus ca a te asigura nu inseamna sa te uiti stanga dreapta si cox. te uiti frate stanga dreapta tragi cu un ochi inainte, iar stanga, dreapta. Si nu te bagi ca vita cox cox, ca nu fuge nicaieri strada.

 

Daca tii la viata ta, la masina ta, la motoru tau te uiti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei care considera ca soferul daciei a fost vinovat ori nu au categoria B ori nu au condus decat in scoala si atat. Intra-adevar, conform semnului, trebuia sa cedeze trecerea, dar cui daca Gigi merge cu 150??? Stiti ce inseamna asta? Ca intr-o secunda Gigi a facut 40 de metri, sau ca in 4-5 secunde, de cand soferul s-a asigurat si pana ar fi trecut drumul, Gigi a parcurs 200 m. Acum faceti voi calculele daca ar fi mers macar cu 90km/h nu cu 70 cat era legal avea sanse sa fie vazut si sa i se dea prioritate?

Daca ar fi dupa cum spunti voi, inseamna ca ori circuli doar pe drum prioritar ori atunci cand ai cedeaza nu mai iesi niciodata ca poate vine unul cu 250 la ora si nu ai timp sa treci strada.

 

BAI ASTIA CARE VA CREDETI EXPERTI cand mergeti cu 200/h in Romania, sau cand taiati curbele fara vizibilitate, sau cand mergeti printre masini cu viteza, daca nu ati patit nimic pana acum nu e datorita experienei, ci datorita NOROCULUI. Dar sa nu va credeti zmei ca intr-o zi NOROCUL nu va mai fi langa voi cand gresiti si atunci sa va rugati sa fie atat de grav incat sa muriti ca daca ramaneti paralizati sa va stearga parintii la fund toata viata, degeaba ati fost ZMEI de 1000 de ori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu a murit! si esti putin cam dus..."ala cu dacia" a iesit fara sa se asigure, deci el e vinovat pentru accident...ca baietii cu moto au mers prea tare...asta a fost riscul lor si i-a costat...atat tot! RIP!

?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fa urmatoarea chestie. stai tu la iesirea de pe un secundar intr-un principal, si pune un tov sa vina cu 200+ din st. si fa un calcul daca ai timp. pe langa, nenea avea cedeaza, so vizibilitate ar fi treit sa fie. la un 150 avea poate timp sa si opreasca, cu ceva experienta, sau cel putin sa-ncetineasca pana la reusitul evitarii (sau cel putin evitarii mortii)

 

la naiba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei care considera ca soferul daciei a fost vinovat ori nu au categoria B ori nu au condus decat in scoala si atat. Intra-adevar, conform semnului, trebuia sa cedeze trecerea, dar cui daca Gigi merge cu 150??? Stiti ce inseamna asta? Ca intr-o secunda Gigi a facut 40 de metri, sau ca in 4-5 secunde, de cand soferul s-a asigurat si pana ar fi trecut drumul, Gigi a parcurs 200 m. Acum faceti voi calculele daca ar fi mers macar cu 90km/h nu cu 70 cat era legal avea sanse sa fie vazut si sa i se dea prioritate?

Daca ar fi dupa cum spunti voi, inseamna ca ori circuli doar pe drum prioritar ori atunci cand ai cedeaza nu mai iesi niciodata ca poate vine unul cu 250 la ora si nu ai timp sa treci strada.

 

Perfect de acord cu tine. Motociclistul are o buna parte din vina daca avea peste 100 la ora. Daca avea sub 100 poate avea timp sa reactioneze , sa franeze si sa scape cu viata ...sau poate il repera soferul si nu mai era nevoie.

Editat de paul_biker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei care considera ca soferul daciei a fost vinovat ori nu au categoria B ori nu au condus decat in scoala si atat. Intra-adevar, conform semnului, trebuia sa cedeze trecerea, dar cui daca Gigi merge cu 150??? Stiti ce inseamna asta? Ca intr-o secunda Gigi a facut 40 de metri, sau ca in 4-5 secunde, de cand soferul s-a asigurat si pana ar fi trecut drumul, Gigi a parcurs 200 m. Acum faceti voi calculele daca ar fi mers macar cu 90km/h nu cu 70 cat era legal avea sanse sa fie vazut si sa i se dea prioritate?

Daca ar fi dupa cum spunti voi, inseamna ca ori circuli doar pe drum prioritar ori atunci cand ai cedeaza nu mai iesi niciodata ca poate vine unul cu 250 la ora si nu ai timp sa treci strada.

 

BAI ASTIA CARE VA CREDETI EXPERTI cand mergeti cu 200/h in Romania, sau cand taiati curbele fara vizibilitate, sau cand mergeti printre masini cu viteza, daca nu ati patit nimic pana acum nu e datorita experienei, ci datorita NOROCULUI. Dar sa nu va credeti zmei ca intr-o zi NOROCUL nu va mai fi langa voi cand gresiti si atunci sa va rugati sa fie atat de grav incat sa muriti ca daca ramaneti paralizati sa va stearga parintii la fund toata viata, degeaba ati fost ZMEI de 1000 de ori.

 

care metri?!?! :D cati metri a parcurs ala daca i-a iesit in fata?!...zici ca era la 3 km distanta si avea 5000 la ora...care nu aveti habar de legislatie va propun sa luati cartea in mana si sa invatati!!! soferul daciei e vinovat pentru accident!!!motociclistul e vinovat ca s-a pus in situatia respectiva!!!

 

?!

 

era vb de sofer...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei care considera ca soferul daciei a fost vinovat ori nu au categoria B ori nu au condus decat in scoala si atat. Intra-adevar, conform semnului, trebuia sa cedeze trecerea, dar cui daca Gigi merge cu 150??? Stiti ce inseamna asta? Ca intr-o secunda Gigi a facut 40 de metri, sau ca in 4-5 secunde, de cand soferul s-a asigurat si pana ar fi trecut drumul, Gigi a parcurs 200 m. Acum faceti voi calculele daca ar fi mers macar cu 90km/h nu cu 70 cat era legal avea sanse sa fie vazut si sa i se dea prioritate?

Daca ar fi dupa cum spunti voi, inseamna ca ori circuli doar pe drum prioritar ori atunci cand ai cedeaza nu mai iesi niciodata ca poate vine unul cu 250 la ora si nu ai timp sa treci strada.

 

BAI ASTIA CARE VA CREDETI EXPERTI cand mergeti cu 200/h in Romania, sau cand taiati curbele fara vizibilitate, sau cand mergeti printre masini cu viteza, daca nu ati patit nimic pana acum nu e datorita experienei, ci datorita NOROCULUI. Dar sa nu va credeti zmei ca intr-o zi NOROCUL nu va mai fi langa voi cand gresiti si atunci sa va rugati sa fie atat de grav incat sa muriti ca daca ramaneti paralizati sa va stearga parintii la fund toata viata, degeaba ati fost ZMEI de 1000 de ori.

next victim? Eu zic sa incepi sa te asiguri mai tare, ca e motoru/masina ta, dosarul tau. Degeaba are ala 150 km/h ca tu nu prea poti sa dovedesti asta, dar neacordarea de prioritate ramane acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care metri?!?! :D cati metri a parcurs ala daca i-a iesit in fata?!...zici ca era la 3 km distanta si avea 5000 la ora...care nu aveti habar de legislatie va propun sa luati cartea in mana si sa invatati!!! soferul daciei e vinovat pentru accident!!!motociclistul e vinovat ca s-a pus in situatia respectiva!!!

nenea tu ori nu ai mers in viata ta cu motocicleta ori chiar nu te duce capul.

daca si tu treci pe langa intersectii cu de 3 ori viteza legala ca altfel nu te simtzi bine nu inseamna ca asa trebuie facut, ci ca te risti si tare sunt curios cat o sa mai postezi ca daca mergi cu moto in ritmu asta nu o sa o mai faci mult.

ala cu dacia nu are nici o vina, cum nu au nici alti soferi in care au intrat motociclisti.

 

 

next victim? Eu zic sa incepi sa te asiguri mai tare, ca e motoru/masina ta, dosarul tau. Degeaba are ala 150 km/h ca tu nu prea poti sa dovedesti asta, dar neacordarea de prioritate ramane acolo.

si ce conteaza ce potzi sa dovedesti ? tu crezi ca ziua se vede de la 500 de m o motocicleta ? ia mai ia covrigu in mana si vezi cum sta treaba. mai lasatzi fratilor tastura si mai statzi in strada!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

next victim? Eu zic sa incepi sa te asiguri mai tare, ca e motoru/masina ta, dosarul tau. Degeaba are ala 150 km/h ca tu nu prea poti sa dovedesti asta, dar neacordarea de prioritate ramane acolo.

 

Ma voi tot nu vreti sa intelegeti. Ca sa acorzi prioritate tre sa te asiguri. Ca sa te asiguri tre sa te uiti stanga - dreapta si asta dureaza intre 2 si 4 secunde. Daca motoristu vine ca apucatu cu 150km/h, cat te asiguri tu din dreapta, dupa ce ai verificat stanga, el apare ca zmeul din stanga si se lipeste de masina si iese ceva urat. 80 de metri in 2 secunde este echivalentul unei "teleportari". Ia iesiti voi frumusel afara si vedeti cam cat inseamna 80 de metri.

 

Mi se pare absurd sa mergi cu 150 prin oras si sa ai impresia ca nu ti se poate intampla nimic din kilometru in kilometru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care metri?!?! :D cati metri a parcurs ala daca i-a iesit in fata?!...zici ca era la 3 km distanta si avea 5000 la ora...care nu aveti habar de legislatie va propun sa luati cartea in mana si sa invatati!!! soferul daciei e vinovat pentru accident!!!motociclistul e vinovat ca s-a pus in situatia respectiva!!!

Dacă citești și tu cartea ai de care tot zici spune că motociclistul trebuia să meargă cu 50 km/h și Dacia să se asigure. Motociclistul se pare că nu mergea cu 50 km/h și viteza mare a redus posibilitatea șoferului Daciei să se asigure (la controlul oftalmologic te declară apt de conducere și dacă nu vezi OZN-uri care gonesc cu Mach 2) și a agravat efectele accidentului. Un judecător onest va da verdict de culpă comună probabil 90% motociclist 10% șofer, iar dacă se va dovedi prin expertiză că moto avea o viteză foarte mare, gen 150 km/h, probabil culpa va fi stabilită în întregime motociclistului: nu te poți asigura înpotriva vehiculelor ce nu se înscriu în parametrii de trafic stabiliți de lege (aka OZN-uri).

 

Ca să mai calmeze tembelii ar fi bună legea din Franța care spune că depășirea vitezei legale cu mai mult de 50 km/h se consideră tentativă de omor, iar o tamponare în această situație nu mai e cosiderată accidentală, șoferul Daciei fiind doar victimă.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu zic care e vinovat dintre ei dar stiu un lucru:

 

Azi dimineata cand am plecat la scoala pe drum era sa fiu luat pe sus de o dacie,de ce?

eu eram pe drum cu prioritate aveam 35-40(drum rau si oricum e destul)si el astepta la stop

toate bune si frumoase dar cand am ajuns la 1-2 m de el a accelerat brusc,noroc ca am avut ceva presimtire

si cand am vazut ca accelereaza am franat si cu greu am evitat nenorocirea(multumesc lui Dumnezeu pentru

franele astea).

 

Numai bine si atentie dupa cate vad mai bine ii ocolesti tu pe ei decat sa speri ca te vor ocoli ei pe tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nenea tu ori nu ai mers in viata ta cu motocicleta ori chiar nu te duce capul.

daca si tu treci pe langa intersectii cu de 3 ori viteza legala ca altfel nu te simtzi bine nu inseamna ca asa trebuie facut, ci ca te risti si tare sunt curios cat o sa mai postezi ca daca mergi cu moto in ritmu asta nu o sa o mai faci mult.

ala cu dacia nu are nici o vina, cum nu au nici alti soferi in care au intrat motociclisti.

 

 

 

si ce conteaza ce potzi sa dovedesti ? tu crezi ca ziua se vede de la 500 de m o motocicleta ? ia mai ia covrigu in mana si vezi cum sta treaba. mai lasatzi fratilor tastura si mai statzi in strada!!

 

Conduc zilnic si masina si motoru. am 6 ani fara accident. Si pot sa zic ca merg tare in ambele cazuri. Eu cum pot sa ma asigur si altu nu? E chestie de iq probabil ca trebuie sa te uiti de mai multe ori cand te bagi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu zic care e vinovat dintre ei dar stiu un lucru:

 

Azi dimineata cand am plecat la scoala pe drum era sa fiu luat pe sus de o dacie,de ce?

eu eram pe drum cu prioritate aveam 35-40(drum rau si oricum e destul)si el astepta la stop

toate bune si frumoase dar cand am ajuns la 1-2 m de el a accelerat brusc,noroc ca am avut ceva presimtire

si cand am vazut ca accelereaza am franat si cu greu am evitat nenorocirea(multumesc lui Dumnezeu pentru

franele astea).

 

Numai bine si atentie dupa cate vad mai bine ii ocolesti tu pe ei decat sa speri ca te vor ocoli ei pe tine.

 

Tocmai asta e ideea fratilor!!!! Ai mers in limita legala, SI AI PUTUT EVITA!!! daca aveai 150, te infigeai in el CLAR...

 

Ma repet...asta e ideea! Ai scapat porumbelu' fara sa vrei, ca de fapt tu acum vroiai sa il blamezi pe ala cu Dacia ca ti-a iesit in fata.

 

Daca si motociclistul protagonist al acestui topic circula la fel ca si tine, probabil ca acest topic nici nu exista!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nenea tu ori nu ai mers in viata ta cu motocicleta ori chiar nu te duce capul.

daca si tu treci pe langa intersectii cu de 3 ori viteza legala ca altfel nu te simtzi bine nu inseamna ca asa trebuie facut, ci ca te risti si tare sunt curios cat o sa mai postezi ca daca mergi cu moto in ritmu asta nu o sa o mai faci mult.

ala cu dacia nu are nici o vina, cum nu au nici alti soferi in care au intrat motociclisti.

 

 

 

si ce conteaza ce potzi sa dovedesti ? tu crezi ca ziua se vede de la 500 de m o motocicleta ? ia mai ia covrigu in mana si vezi cum sta treaba. mai lasatzi fratilor tastura si mai statzi in strada!!

 

...am facut mai multi km cu masina si moto decat ai tu pe jos!

 

Ma voi tot nu vreti sa intelegeti. Ca sa acorzi prioritate tre sa te asiguri. Ca sa te asiguri tre sa te uiti stanga - dreapta si asta dureaza intre 2 si 4 secunde. Daca motoristu vine ca apucatu cu 150km/h, cat te asiguri tu din dreapta, dupa ce ai verificat stanga, el apare ca zmeul din stanga si se lipeste de masina si iese ceva urat. 80 de metri in 2 secunde este echivalentul unei "teleportari". Ia iesiti voi frumusel afara si vedeti cam cat inseamna 80 de metri.

 

Mi se pare absurd sa mergi cu 150 prin oras si sa ai impresia ca nu ti se poate intampla nimic din kilometru in kilometru.

 

 

Dacă cite?ti ?i tu cartea ai de care tot zici spune că motociclistul trebuia să meargă cu 50 km/h ?i Dacia să se asigure. Motociclistul se pare că nu mergea cu 50 km/h ?i viteza mare a redus posibilitatea ?oferului Daciei să se asigure (la controlul oftalmologic te declară apt de conducere ?i dacă nu vezi OZN-uri care gonesc cu Mach 2) ?i a agravat efectele accidentului. Un judecător onest va da verdict de culpă comună probabil 90% motociclist 10% ?ofer, iar dacă se va dovedi prin expertiză că moto avea o viteză foarte mare, gen 150 km/h, probabil culpa va fi stabilită în întregime motociclistului: nu te po?i asigura înpotriva vehiculelor ce nu se înscriu în parametrii de trafic stabili?i de lege (aka OZN-uri).

 

 

Ca să mai calmeze tembelii ar fi bună legea din Fran?a care spune că depă?irea vitezei legale cu mai mult de 50 km/h se consideră tentativă de omor, iar o tamponare în această situa?ie nu mai e cosiderată accidentală, ?oferul Daciei fiind doar victimă.

 

daca era asa de departe nu se mai infigea in el si punea o frana...daca stii ce e ala un accident iti dadeai seama ca lu' ala cu dacia nu i-au trebuit 5 secunde sa faca juma de metru, ci mai degraba o fractiune de secunda timp in care motocilistul nu avea cum sa parcurga mai mult de 10 metri(banuiesc ca putea sa il vada la 10 metri,nu?!?!)

 

ps; nu mai da exemple aberante din franta sau nus ce stat pentru ca noi nu avem nici strazile lor, nici comportamentul soferilor in trafic nu e acelasi si nici aceiasi disciplina!!!cand faci o comparatie incearca sa faci intre doua lucruri asemanatoare

 

 

Tocmai asta e ideea fratilor!!!! Ai mers in limita legala, SI AI PUTUT EVITA!!! daca aveai 150, te infigeai in el CLAR...

 

Ma repet...asta e ideea! Ai scapat porumbelu' fara sa vrei, ca de fapt tu acum vroiai sa il blamezi pe ala cu Dacia ca ti-a iesit in fata.

 

Daca si motociclistul protagonist al acestui topic circula la fel ca si tine, probabil ca acest topic nici nu exista!

 

datorita mersului preventiv a evitat un accident

din cauza prostului care nu i-a acordat prioritate era pe punctul de a fi implicat in accident

intelegi diferenta?!?!

 

ps: sa va iasa unu in fata de unde nu va asteptati si pe urma sa va vad daca puneti problema ca ati avut 20km/h in plus sau daca il injurati pe ala de toti mortii...sa vedem atunci daca dati vina tot pe voi si chiar il rugati frumos sa ii platiti daunele la masina...

Editat de jinx22
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...