Sari la conținut

Barbu Vacarescu


Black_wolf
 Share

Postări Recomandate

pe scurt. moto aflat pe banda a doua dinspre aviatiei spre bila este lovit de un taxi (pelican)

pe motociclist il cheama Marian este ok ,mai putin piciorul drept cu care a distrus partea stinga fata a taxiului.moto e o capra de 125 pe care au recuperat o parintii baiatului.daca pustiul avea genunchiere cu protectie la tibie se afla intro stare mult mai buna ca acum!dinamica a fost urmatoarea:taxiul a "fortat" cate un pic de pe straduta laterala pana cand a ocupat 1\2 din banda 1,pe care in acel moment se deplasa o duba in parelel cu moto aflata pe banda 2.dubistu p.u.l.ii ia facut semn retardului de pe taxi sa se bage .si sa bagat !

ride safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe scurt. moto aflat pe banda a doua dinspre aviatiei spre bila este lovit de un taxi (pelican)

pe motociclist il cheama Marian este ok ,mai putin piciorul drept cu care a distrus partea stinga fata a taxiului.moto e o capra de 125 pe care au recuperat o parintii baiatului.daca pustiul avea genunchiere cu protectie la tibie se afla intro stare mult mai buna ca acum!dinamica a fost urmatoarea:taxiul a "fortat" cate un pic de pe straduta laterala pana cand a ocupat 1\2 din banda 1,pe care in acel moment se deplasa o duba in parelel cu moto aflata pe banda 2.dubistu p.u.l.ii ia facut semn retardului de pe taxi sa se bage .si sa bagat !

ride safe!

 

se poate dovedi reaua intentie a soferului de duba ? e autorul moral al accidentului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate dovedi reaua intentie a soferului de duba ? e autorul moral al accidentului

 

ca sa dovedesti, trebuie sa ajungi la un proces. altfel, ar trebui sa recunoasca ceea ce nu se va întampla.

p.s. am mai avut o discutie aici cu prioritatea d'amp...lea care face mai mult rau decat bine... dar au sarit cu gura pe mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e simpla, daca masinile incetinesc,preventiv, incetineste si tu, ca nu se stie de unde sare sau de unde iese vreunul(masina, pieton..etc), si nu este vorba de cine are sau cine nu are prioritate, este vorba de sanatatea fiecaruia dintre noi. Ride safe.

 

Insanatosire grabnica motociclistului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte naspa. Bine ca nu a fost mai rau.

 

Eu cand vad de-astia ca se baga usor si insistent prefer sa le dau flash sa se bage (dupa ce analizez rapid traficul din zona) si astfel stiu ca se baga sigur ca l-am lasat eu decat sa se bage cu japca sa ma faca pilaf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate dovedi reaua intentie a soferului de duba ? e autorul moral al accidentului

de unde iesiti, mai? :D

daca incerca sa evite taxiul care deja ocupa jumatate din banda lui si intra peste motorist, era autor pe bune al accidentului. Asa, i-a facut semn taxiului sa treaca, a incetinit, motoristul trebuia sa caste ochii. E o chestie de bun simt si respect pentru propriul trup.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu va recomand alta metoda cu astia care se baga incet, incet, din laterale, cand nu e cazul (e deja flux pe artera principala) - incetinesti de departe, opresti chiar in dreptul lui, numeri pana la 5, asa, pana il vezi ca se inroseste, apoi pleci cu grija. In felul asta, va retine data viitoare ca cu cat scoate botu mai mult, cu atat asteapta mai mult. Are sens sa permiti accesul pe principala celor de pe secundare atunci cand fluxul este in franare - se pune rosu in fata si deja incepe formarea coloanei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ieri am vb cu baiatul accidentat si in principiu este ok.dar "domnul" taximetrist a condus cu permisul suspendat! sii asa mobra care are cadrul stramb va fi reparata pe banii victimei.

off. ala trebuia batut pana se caca pe el!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica taximetristu nu avea carnet si acum tot baiatu; plateste - Ata mi separe jecmaneala pe fata - In mod normal asigurarea ar trebui as plateasca si apoi sa ia bani de la taximetrist dar de...... nimic nu este normal pe lumea asta .

Sanatate motociclistului si multa atentie tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !!!

Multumesc forte mult pt tot sprijnu` acordat......se vede diferenta foarte mare intre soferi si motociclisti. Eu sunt bine mai putin picioru` drept , la care am niste copci si este si putin mai gras. Am vazut ca pe forumu` asta sunt si niste persoane care nu cred ca au calcat in viata lor prin Bucuresti, habar nu au ce trafic este dar in schimb comenteaza :rock:

Nu vreau sa zic despre cine este vorba .......dar poate la el sau la masa mare la tara s-au schimbat regulile de circulatie....

Intamplarea a fost cam asa : eram pe Barbu Vacaresu, ma indreptam dinspre Aviatiei spre BILA.....eram pe banda 2.....pe banda 1 se afla o duba care semnaliza dreapta.........la intersectia BARBU VACARESCU cu str. Giussepe Verdi un taximetrist cu un renault clio symbol a iesit fara sa se asigure (nici macar sa iasa incet-incet) nu am putut forte mult sa`l evit dar am avut totodata si forte mare noroc k nu a iesit mult mai mult in fata mea.....pt k cu siguranta eram facut zob............Si vreau sa mai mentionez k taximetristu` avea permisu` suspendat pt un alt accident si avea dovada de circulatie de 15 zile ......un alt lucru pe care vreau sa`l mai spun ca sa inteleaga si alta lume mai de la tara .....eu nu am circulat paralel cu duba.....si regula de circulatie nu s-a schimbat.

Va multumesc forte mult si aveti grija in special la taximetristi......acum trebuie sa vad ce zic jegurile de la RCA-UL lu` ala pt k mi-i s-a strambat cadru`, jamba, ghidonu` si parca si roata ...........nu mai pun la socoteala sistemul de franare spate si celelalte acesorii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !!!

Multumesc forte mult pt tot sprijnu` acordat......se vede diferenta foarte mare intre soferi si motociclisti. Eu sunt bine mai putin picioru` drept , la care am niste copci si este si putin mai gras. Am vazut ca pe forumu` asta sunt si niste persoane care nu cred ca au calcat in viata lor prin Bucuresti, habar nu au ce trafic este dar in schimb comenteaza :rock:

Nu vreau sa zic despre cine este vorba .......dar poate la el sau la masa mare la tara s-au schimbat regulile de circulatie....

Intamplarea a fost cam asa : eram pe Barbu Vacaresu, ma indreptam dinspre Aviatiei spre BILA.....eram pe banda 2.....pe banda 1 se afla o duba care semnaliza dreapta.........la intersectia BARBU VACARESCU cu str. Giussepe Verdi un taximetrist cu un renault clio symbol a iesit fara sa se asigure (nici macar sa iasa incet-incet) nu am putut forte mult sa`l evit dar am avut totodata si forte mare noroc k nu a iesit mult mai mult in fata mea.....pt k cu siguranta eram facut zob............Si vreau sa mai mentionez k taximetristu` avea permisu` suspendat pt un alt accident si avea dovada de circulatie de 15 zile ......un alt lucru pe care vreau sa`l mai spun ca sa inteleaga si alta lume mai de la tara .....eu nu am circulat paralel cu duba.....si regula de circulatie nu s-a schimbat.

Va multumesc forte mult si aveti grija in special la taximetristi......acum trebuie sa vad ce zic jegurile de la RCA-UL lu` ala pt k mi-i s-a strambat cadru`, jamba, ghidonu` si parca si roata ...........nu mai pun la socoteala sistemul de franare spate si celelalte acesorii.

 

Nimeni nu a spus ca tu ai fost vinovat, de ce esti asa de suparat? vina clara a taxime-tristului care a facut greseala de incepator sa tai ambele benzi de circulatie fara sa te asiguri in pealabil, pe banda 2 si pe linia de tamvai (sper sa il puna sa mai dea o data de carnet).

La randul tau ca motociclist trebuie sa anticipezi pericolul pt ca nu te mai incazeste nevinovatia ta pe patul de spital.

Ai grija cu cei de la asigurare! vb cu cine a mai trecut prin asa ceva pentru ca sunt niste hoti labagii si dabia astepata sa te tepuiasca.

 

Bafta in continuare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit cu info : intradevar asa cum a zis si black_wolf dubistu` pulii i-a facut semn sa treaca, si taximetristu` pizdii a trecut........mai mult futu-i in gura de jeguri au probleme cu actele socetatii "pelican" taxi......dar asta nu mai este problema mea!!! Cert este k nu am avut nici o pretentie de la el.

Am si eu o intrebare si dak ma puteti ajuta sa-mi da-ti si mie un mail ....martyn_ght@yahoo.ca....:

1. am cadru stramb......jamba cred k este si ea tot stramba......sistemu` de franare e varza......si mici carenaje plastic+ roata fata descentrata.

astept rasp si sper sa o rezolv si eu sa fie k la inceput........desi mi-a lasat un gust amar .....tot nu ma las :P :rock:

si sper sa nu se inteleaga k am cva .......nu sunt suparat pe nimeni .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit cu info : intradevar asa cum a zis si black_wolf dubistu` pulii i-a facut semn sa treaca, si taximetristu` pizdii a trecut........mai mult futu-i in gura de jeguri au probleme cu actele socetatii "pelican" taxi......dar asta nu mai este problema mea!!! Cert este k nu am avut nici o pretentie de la el.

Am si eu o intrebare si dak ma puteti ajuta sa-mi da-ti si mie un mail ....martyn_ght@yahoo.ca....:

1. am cadru stramb......jamba cred k este si ea tot stramba......sistemu` de franare e varza......si mici carenaje plastic+ roata fata descentrata.

astept rasp si sper sa o rezolv si eu sa fie k la inceput........desi mi-a lasat un gust amar .....tot nu ma las :P :rock:

si sper sa nu se inteleaga k am cva .......nu sunt suparat pe nimeni .

 

sa inteleg ca nu are RCA? :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...