Sari la conținut

cutii de aluminiu


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

chiar se poate.

si eu am sa ma apuc luna asta la lucru ,chiar am nevoie de 2 buc.

tabla o am,am si un proiect in cap.

sper sa iasa ceva

la suporturi cred ca voi avea ceva mai mult de lucru

ma bate gandu sa-mi fac si crashbars motor

asa ca o sa am ceva de lucru,si sper sa duc la bun sfarsit proiectele

revin cu poze la momentul potrivit

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nice dar nu prea am inteles cum se prind pe motor....

 

mai studiez o data si probabil ca o sa inteleg :D

A mai fost pus linkul pe aici (tot la inceput de topic)

Se atirna cutiile de cadru cu cirligele (cred ca sunt niste chestii de pe la porti de lemn/metal mai taranesti) alea si apoi se potrivesc in balamalele de jos si se imping pina intra balamaua tata in balamaua mama. Dup-aia important e sa stea asa. Sau tu intrebai de RACK?

Vedeti topicul lui Bogdan Harea, poate va mai inspirati si de acolo.

 

Le: cutiile stau acolo multumita unui lacat (care le impiedica sa se deplaseze catre spate si sa iasa din balamalele de jos). DSCN2985.jpg

Editat de ser79ban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mai fost pus linkul pe aici (tot la inceput de topic)

Se atirna cutiile de cadru cu cirligele (cred ca sunt niste chestii de pe la porti de lemn/metal mai taranesti) alea si apoi se potrivesc in balamalele de jos si se imping pina intra balamaua tata in balamaua mama. Dup-aia important e sa stea asa. Sau tu intrebai de RACK?

Vedeti topicul lui Bogdan Harea, poate va mai inspirati si de acolo.

 

Le: cutiile stau acolo multumita unui lacat (care le impiedica sa se deplaseze catre spate si sa iasa din balamalele de jos. DSCN2985.jpg

 

salut

topic Bogdan Harea cum ii denumit? ca nul gasesc la profilulul sau (postari)

mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

topic Bogdan Harea cum ii denumit? ca nul gasesc la profilulul sau (postari)

mersi

Cred ca i-au sters topicul. Stai sa caut pozele. Cred ca era userul Bogdan_Harea

 

http://picasaweb.google.ro/serban.dumbrava...CI-hk7_xj8K0FA# pozele cu cutiile, parbrizul si scula de indoit. Cutiile sunt din niste cutii de scule din Hornbach lasate fara perimetru si inlocuit cu un perimetru mai inalt.

Editat de ser79ban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca i-au sters topicul. Stai sa caut pozele. Cred ca era userul Bogdan_Harea

 

http://picasaweb.google.ro/serban.dumbrava...CI-hk7_xj8K0FA# pozele cu cutiile, parbrizul si scula de indoit. Cutiile sunt din niste cutii de scule din Hornbach lasate fara perimetru si inlocuit cu un perimetru mai inalt.

 

 

multumiri din partea mea

toate bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumiri din partea mea

toate bune

Cu placere

 

Mda, se pare ca s-au mai sters din topicuri, nush de ce se sterge din alea interesante. :D :blink:

 

Pentru o documentare serioasa recomand ADVrider.com. E forum international, nu cred ca se bat cimpii si gasesti o groaza de chestii ingenioase. Uite alta metoda de prins cutiile pe suport 314228376_bXWXx-S.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mai fost pus linkul pe aici (tot la inceput de topic)

Se atirna cutiile de cadru cu cirligele (cred ca sunt niste chestii de pe la porti de lemn/metal mai taranesti) alea si apoi se potrivesc in balamalele de jos si se imping pina intra balamaua tata in balamaua mama. Dup-aia important e sa stea asa. Sau tu intrebai de RACK?

Vedeti topicul lui Bogdan Harea, poate va mai inspirati si de acolo.

 

Le: cutiile stau acolo multumita unui lacat (care le impiedica sa se deplaseze catre spate si sa iasa din balamalele de jos). DSCN2985.jpg

acum am inteles!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum am inteles!!

 

Bazandu-ma pe acelasi link pe care il gasiti pe pagina 4 la sectiunea Enduro touring and adventure daca nu ma insel, m-am apucat si eu de lucrare. Suportul il aveam de la H&B mai trebuiau doar cutiile. Ramane sa vad cum le adaptez la suport dupa ce le termin. O sa pun poze la final.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Topicul initial a fost acesta :

 

Cum sa fabricatii cutii de aluminiu

 

Bucuria mea a fost scurta. Adica pana a aparut Bogdan Harea si ne-a explicat la toti cum se lucreaza la alt nivel (veti gasi posturile lui in linkul de mai sus, daca aveti rabdarea sa il parcurgeti).

Uitati-va pe topicurile/posturile lui. Este unul din oamenii pentru care forumul acesta merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul initial a fost acesta :

 

Cum sa fabricatii cutii de aluminiu

 

Bucuria mea a fost scurta. Adica pana a aparut Bogdan Harea si ne-a explicat la toti cum se lucreaza la alt nivel (veti gasi posturile lui in linkul de mai sus, daca aveti rabdarea sa il parcurgeti).

Uitati-va pe topicurile/posturile lui. Este unul din oamenii pentru care forumul acesta merita.

Bai, si vroiam sa zic ca e probabil ca Popescu MihailRaul sa fi pus link-ul :D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am incercat Touratech replica si au iesit cam 90%, cutiile si suportii home made. singura diferanta e modul de inchidere a capacului.

sunt foarte usor de reparat dupa o tranta, rezistente la apa, etc. dupa modelul din primul post am facut primul set de cutii, dar prea multe gauri, corniere, coltari... aratau urat si cantareau cam 6-7 kg. acum tin mizerii de prin garaj in ele.

 

asa arata "touratecurile" mele. acum sant la al doilea set pe care le fac impreuna cu un prieten pt motocicleta lui.

daca vreti asa ceva si nu aveti posibilitatea sa le faceti scrieti un PM.

post-39685-1244146242_thumb.jpg

 

post-39685-1244146289_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
eu am incercat Touratech replica si au iesit cam 90%, cutiile si suportii home made. singura diferanta e modul de inchidere a capacului.

sunt foarte usor de reparat dupa o tranta, rezistente la apa, etc. dupa modelul din primul post am facut primul set de cutii, dar prea multe gauri, corniere, coltari... aratau urat si cantareau cam 6-7 kg. acum tin mizerii de prin garaj in ele.

 

asa arata "touratecurile" mele. acum sant la al doilea set pe care le fac impreuna cu un prieten pt motocicleta lui.

daca vreti asa ceva si nu aveti posibilitatea sa le faceti scrieti un PM.

post-39685-1244146242_thumb.jpg

 

post-39685-1244146289_thumb.jpg

 

Foarte frumoase !

Acum cateva zile, cand am vazut primele poze cu ale tale aici pe forum, am crezut ca le-ai facut impreuna cu Alecu (are o Yamaha Tenere 3AJ, e din Suceava, sta in Cluj).

Foarte bine au iesit.

Cristi, iti garantez ca multe lume s-ar bucura daca ti-ai rupe 30 de min. din timpul pentru munca si ai pune poze cu etapele parcurse in timp ce lucrezi (+ cateva cuvinte) :D .

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nice dar nu prea am inteles cum se prind pe motor....

 

mai studiez o data si probabil ca o sa inteleg :rock:

are 3 pagini- 3 pt cutii 3 pt suporti :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bazandu-ma pe acelasi link pe care il gasiti pe pagina 4 la sectiunea Enduro touring and adventure daca nu ma insel, m-am apucat si eu de lucrare. Suportul il aveam de la H&B mai trebuiau doar cutiile. Ramane sa vad cum le adaptez la suport dupa ce le termin. O sa pun poze la final.

 

2 poze cu stadiul actual al lucrarii

post-13340-1244651155_thumb.jpg

post-13340-1244651173_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 poze cu stadiul actual al lucrarii

 

salut

frumos lucrat

sar si eu cu o intrebare :niturile in partea de sus unde vine pus capacu,nu sunt prea sus?

nor sa te incurce la punerea capacului?

ti-ai calculat bine dimensiunile?

daca gresesc imi pare rau

:D

o sa vedem poze cu ele montate pe motor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

frumos lucrat

sar si eu cu o intrebare :niturile in partea de sus unde vine pus capacu,nu sunt prea sus?

nor sa te incurce la punerea capacului?

ti-ai calculat bine dimensiunile?

daca gresesc imi pare rau

:D

o sa vedem poze cu ele montate pe motor?

 

Nu o sa ma incurce ca sunt nesemnificativ iesite. Capacul nu o sa vina foarte fix, 1-2 mm de fiecare parte sa aiba toleranta. Mai trebuie sa pun coltarele, sa fac capacul, incuietori etc. Mai este de lucru si timp nu prea este. Si bineinteles ca o sa le vada toata lumea montate pe motor si cei care au nevoie de sfaturi o sa le primeasca. :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, o sa ma apuc si eu sa fac un set de genti gen Touratech pentru un amic de care se pare ca nu mai scap. Ideea esta ca o sa incerc sa ma dezic de faimoasele pop-nituri si sa folosesc cat mai mult sudura in aluminiu (finisata excelent, desigur) si sistemul de etansare al capacului sa fie cu garnitura pentru impermeabilizarea perfecta a cutiilor, sistem de inchidere cu cheie samd. O sa fac poze pe parcursul lucrarii si o sa le impart cu voi.

Pana acum am refuzat sa ma apuc de genti pentru ca nu aveam tehnologia necesara fabricarii unui lucru de calitate, rezumandu-ma doar la piesele taiate cu jet de apa (pentru ca stiam ce iese), dar acum e alta poveste! :D

 

O sa deschid un topic separat in care voi pune poze cu piesele facute pana acum: protectii de cilindrii boxer BMW, scut motor (deocamdata doar pentru Transalpul meu, dar se poate pentru orice motocicleta), suporturi pentru proiectoare, canistre si nimicuri practice de la Touratech. In viitorul apropiat trebuie sa imi ajunga si utilajul pentru indoit teava rotunda si ma voi apuca si de crash-baruri, suporti de coburi si cam toate aplicatiile care implica teava indoita.

Editat de piccolino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor in bucuresti unde gasesc si eu aluminiu ca acela? unde ca am cautat ca disperatul si nu am gasit nimic.

 

Multumesc,

 

PS...pentru un proiect de ...choper enduro:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea esta ca o sa incerc sa ma dezic de faimoasele pop-nituri si sa folosesc cat mai mult sudura in aluminiu (finisata excelent, desigur)
Sistemul de pop-nituri cred ca il folosesc majoritatea pentru a putea sa schimbe usor lateralele mototolite.
In viitorul apropiat trebuie sa imi ajunga si utilajul pentru indoit teava rotunda si ma voi apuca si de crash-baruri, suporti de coburi si cam toate aplicatiile care implica teava indoita.
Deschizi o lista?
fratilor in bucuresti unde gasesc si eu aluminiu ca acela? unde ca am cautat ca disperatul si nu am gasit nimic.
Drept nu stiu daca au sau au avut insa la Hornbach gasesti d-ala striat. Cred ca e de jumatate de metru patrat coala deci incap cam fiecare fata de cutie pe o placa (sau chiar doua fete daca il faci mai mic).
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul de pop-nituri cred ca il folosesc majoritatea pentru a putea sa schimbe usor lateralele mototolite.

Deschizi o lista?

Eu spun ca-l folosesc ca e mai la indemana decat sudura in aluminiu. Cat despre lista... deja se aliniaza lumea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...