Sari la conținut

cutii de aluminiu


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ca sa rasplatesc efortul( :) ) eu m-am gandit la o varianta proprie.

Teava indoita placata cu tabla din aluminiu...

 

Se vede mai bine modul de lucru la conceptul asta, la "usa" si la aripi...

 

ideea e buna dar nu se poate aplica la moto. ies mult prea grele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Sa le prezint si eu pe ale mele cool02.gif

 

9129685_97376908dc.jpg

 

Eu am luat de la geplast placa de aluminiu de 1,5x3m groasa de 1,5mm din care mi-am facut doua seturi:

- unele mici pe care le tin tot timpul (cu scule, protectie ploaie, husa, etc.) - nu depaseste dimensiunea cilindrilor

- altele mari pe care o sa le port in calatoriile mai lungi de o saptamana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
pret pt foaia de aluminiu?

 

cateva poze mai in detaliu??

Un pont pentru cei care vor sa se apuce sa le faca cu nituri ... sunt nituri speciale care pe ambele parti sunt turtite, eu am apucat sa le fac cu nituri normale iar inauntru se cam agata cand pune pungile cu diverse :agree:

 

Pretul foliei de aluminiu nu il mai stiu exact insa cu aprox. 350 lei am luat si foaia si cornierul de aluminiu

 

O alta poza din fata ... se incadreaza perfect cu cilindrii ;) ....

 

9154531_b2d6a3a4b0_b.jpg

 

 

O intrebare pentru cei care si-au mai mesterit cutiile, cum ati facut accesoriile pentru cutii (gen touratech):

 

suport sticla ... eu mi-as pune-o in fata cutiei din dreapta pentru a avea acces mai usor la apa :D:

01-050-0852-0_a.jpg

 

suport bidon:

01-050-0858-0_a.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un pont pentru cei care vor sa se apuce sa le faca cu nituri ... sunt nituri speciale care pe ambele parti sunt turtite, eu am apucat sa le fac cu nituri normale iar inauntru se cam agata cand pune pungile cu diverse :agree:

 

Vai ce culoarea ti-a iesit la motoreta ;)), m-as cracana de ras sa vad un BMW la culoarea asta!

 

Intr-o nota serioasa, unde ai vazut niturile acelea? 10x

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte misto realizate astfel incat sa nu iasa din gabaritul motocicletei...

 

Suporti de PET la 1,5 l (dar cred ca merg si alea de 2 l) pentru bicicleta gasesti aici: http://www.marosbike.ro/preturi_ACCESORII_...nk_XL-1494.html

Se prind in doua suruburi.

 

811_bcc-15-FuelTank-xl.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o nota serioasa, unde ai vazut niturile acelea? 10x

ceri "pocnituri cu cap ingropat" :agree:

 

 

@vis-a-vis ... e buna ideea cu suportul de bicicleta, insa am nevoie si pentru bidon, si vreau sa imi iasa amandoua la fel, cred ca o sa iau de la touratech ;)

Mesaj completat

cutii pentru GS-isti mari :D ... aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Azi in OBI berceni am vazut asta: cutie aluminiu , 40 l , 219 ron!

 

Poate va ajuta!

Spor!

asemanatoare cu cele de la hornbach, poate la fel. nu par prea "groase"?

Editat de Thorald
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asemanatoare cu cele de la hornbach, poate la fel. nu par prea "groase"?

Doar par!

Marginea superioara e indoita intr-un cant, probabil sa se inchida mai bine!

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te rog sa pui cateva poze cu sistemul de prindere al coburilor pe suport!

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te rog sa pui cateva poze cu sistemul de prindere al coburilor pe suport!

multumesc

Te referi la cutiile postate mai sus?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema o sa apara atunci cand te loveste cineva din spate, sau lovesti cutiile de vreun obstacol pe care nu l-ai vazut.

 

Pentru ca socul e destul de puternic cedeaza ce e mai slab, deci nu suruburile, asa ca o sa iti sfasie sau indoaie tabla cutiilor. Era buna o prindere flexibila, ceva care sa desprinda cutia de suport fara sa ii dauneze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema o sa apara atunci cand te loveste cineva din spate, sau lovesti cutiile de vreun obstacol pe care nu l-ai vazut.

 

Pentru ca socul e destul de puternic cedeaza ce e mai slab, deci nu suruburile, asa ca o sa iti sfasie sau indoaie tabla cutiilor. Era buna o prindere flexibila, ceva care sa desprinda cutia de suport fara sa ii dauneze.

 

ai dreptate, dar are cineva o idee despre cum se face???

eu le-am tarsit, si intr-adevar s-au sfasiat cutiile!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu le-am tarsit, si intr-adevar s-au sfasiat cutiile!!!

nu ai o alternativa la cutiile de aluminiu - toate au prinderile fixe, diferenta e data doar de "cat de repede le demontezi" .... asa ca pentru 200 de lei cat costa sa refaci un set de cutii din aluminiu nu cred ca e un capat de drum :D

 

PS. cat priveste teoria cu desfacutul cutiilor in caz ca agati ceva ...ce sa zic ... face parte din viata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai o alternativa la cutiile de aluminiu - toate au prinderile fixe, diferenta e data doar de "cat de repede le demontezi" .... asa ca pentru 200 de lei cat costa sa refaci un set de cutii din aluminiu nu cred ca e un capat de drum :D

 

PS. cat priveste teoria cu desfacutul cutiilor in caz ca agati ceva ...ce sa zic ... face parte din viata

 

intr-adevar 200 de lei nu este un pret mare pentru refacerea cutiilor, dar cand te aflii la mama-draq nu cred ca iti permiti sa le repari, de aceea eram interesat de o modalitate de "a sari" in caz ca le lovesti!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar 200 de lei nu este un pret mare pentru refacerea cutiilor, dar cand te aflii la mama-draq nu cred ca iti permiti sa le repari, de aceea eram interesat de o modalitate de "a sari" in caz ca le lovesti!!

 

 

daca o prinzi in mai multe puncte se transfera altfel fortele si nu se mai sfasie ci se stranba si in cazul asta o intrepti cu o piatra pe marginea strazii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fixarea cutiilor cu suruburi si tablite nu o consider o idee prea buna.

La mai toate sistemele pe care le-am vazut am observat ca in cazul in care o lovesti mai tare de un obstacol, acestea vor sarii din prinderi.

Cred ca mai bine sare cutia din prinderi... cam pe principiul legaturilor de skiuri. Cred ca este mai sigur pentru tine in caz de ceva.

 

Cel mai simplu sistem mi-a parut cel de la cutiile Zega... care aveau niste role de plastic, ce se fixau in interiorul cadrului

 

Mesaj completat

Am gasit niste detalii interesante: http://holan.pl/en/product/245/246/2133/Pa...DA___Zega_cases

Ma rog, eu inca mai caut pe cineva care sa poata sa indoaie si sa sudeze tabla de 2-3 mm de aluminiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ cavalerul: da, probabil... dar pana acum n-am gasit pe cinva sa-mi dea si un pret. nu pot face calcule de rentabilitate pana atunci.

 

eu zic asha:

- partea laterala facuta dintr-o bucata mare de tabla, cu trei indoituri si o muchie sudata;

- doua tavi, cu suduri mici la colturi pe post de capac si fund;

- cea de la fund, facuta mai mica, sa intre in corpul mare al cutiei, ilpita cu un mastic si nituita ici-colo;

- pe buza superioara a corpului principal, pus un cheder;

- a doua tava, pe post de capac, fara balamale, cu doua incuietori cu cheie;

- prinse de cadru, cu sistemul de la Zega, care cred eu, se poate face din niste role de carucioare;

 

... si cam asta e. dar imi tre un sudor... nu-i mult de sudat la forma asta si e mai simpla decat cea cu corniere si multe popnituri cu mult, mult silicon.

adica, sunt fro 30-40 de cm de sudura la corpul mare si cate 10cm la fiecare capac... = 50-60 cm de sudura de cutie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...