Sari la conținut

cutii de aluminiu


Postări Recomandate

Salutari,

 

Contra cost nu face nimeni? Sau un topcase macar

buna,ce nu incerci la baietii din Cluj de la Heavy Duties,care doar cu asta se ocupa si au si ceva model nou de cob acuma foarte reusit.http://www.heavyduties.ro/ https://www.facebook.com/pages/Heavy-Duties/174116632680237
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu am mai postat p`aici in trecut legat de cutiile de la Konvoi. In februarie am comandat o cutie de la ei dar nici pana azi nu a ajuns la mine ce trebuie. Intre timp am renuntat si mi-am luat un Givi tracker 52n. Pe scurt, am primit 3 cutii cu dimensiuni dintre cele mai diverse, desi comandasem modelul si dimensiunea standard de pe site-ul lor. Evident am auzit si eu toate scuzele posibile.

 

Pe scurt: Prima cutie am trimis-o inapoi, a doua se apropia de ce aveam nevoie dar tot era mai mica decat ce comandasem iar a treia cred ca a facut parte din lotul ala de mocangeli de la final (desi eu platisem comanda). Mai mica decat primele doua si fara accerorii (balamale, incuietoare si purduf).

 

Acum am doua tinichele pe cap de care vreau sa scap.

 

Prima e cea completa din poze. Are ceva fisuri pe fund pentru ca initial am folosit-o fara placa de prindere suficietn de mare. I-am dublat eu fundul si pare sa tina ok. Mentionez ca are ceva gauri in plus pentru ca in final am primit si placa de prindere pentru ea si i-am tot schimbat prinderea. Pret 200 de lei.

 

A doua e noua. Pare lucrata mai ok, din tabla mai groasa si vopsita complet si in interior. A venit insa cu capacul zgariat si fara balamale si incuietoare. Pret 300 de lei.

post-64638-0-49170300-1351958792_thumb.jpg

post-64638-0-14509300-1351958852_thumb.jpg

post-64638-0-30704500-1351958880_thumb.jpg

post-64638-0-00683100-1351958921_thumb.jpg

post-64638-0-92905600-1351958950_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Nu vad cum. Sa zicem ca se dau tinichelele, desi ma indoiesc sunt departe de plus :)

 

Cea cu probleme s-a dat. A ramas a doua plus placa de prindere. 300 de lei.

 

Nu ma scapa nimeni de tinicheaua asta? 250 de lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand genti interioare, impermeabile, in cazul asta numai le deschizi, ai luat geanta interioara cu tot continutul si gata. E cel mai usor, daca te prinde noaptea e o ``placere`` sa le dai jos. ;)

 

De ce neaparat impermeabile? Intra apa in cutii? Deci cine nu are geanta impermeabila, are bagajul comprmis in caz ca ploua?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Impermeabile pt orice eventualitate. Inchipuie----ti: ploua torential, parchezi mobra in graba intr-un loc care iti vine la indemana, deschizi coburii,iei gentile, pui husa pe moto daca ai, o tai in graba spre camera, ai toate sansele sa pui bagajele la murat si nu iti doresti asta.

 

Deja suna putin SF, asa orice bagaj ar trebui sa fie impermeabil, si cu masina sau trenul poti pati la fel; pe de alta parte cred ca orice fel de geanta rezista la niste picaturi de ploaie (din parcare pana in hotel), pana la "murat" e cale lunga. Impermeabil, e deja alta poveste.

Mie gentile interioare mi se par de bun simt oricum, chiar si la coburii normali, care se scot in 5 secunde.

Faptul ca scoti/demontezi cutiile ca stai mai multe zile in aceeasi locatie, e alt aspect, ca nu le cari goale degeaba in plimbarile de-o zi.

 

De faza cu husa... numai asta nu as mai cara cu mine intr-o plimbare! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi se pare deloc SF, te invit sa montezi-demontezi o pereche de coburi gen konvoi pe o ploaie torentiala si atunci vei vedea avantajul gentilor impermeabile :).

 

Pai, unde e logica? Rolul gentilor interioare este tocmai sa iei bagajul, elegant, fara a mai demonta cutiile, nu? Deci, daca ai genti, ce sa mai demontezi??

Eu ziceam ca nu vad necesitatea ca gentile sa fie impermeabile, pt ca in ceteva secunde de la motocicleta pana la intrarea in cladire nu apuca sa intre apa in genti... Problema ar fi fost daca in coburi intra apa care, retinuta acolo, putea intra in bagaje, atunci da, era necesar sa fie impermeabile.

Ma rog, nu mai insist ca nu are rost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

 

O buna idee ce poate constitui baza unui brevet de inventie/inovatie, asta daca prin anii "30 nu s-au construi deja, iar inventatorul a murit sarac. :wave:

cred ca cel mai simplu ar fi ca suruburile de prindere sa se rupa la un impact cu o forta mai mare de x

si sa ai suruburi de schimb la tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca cel mai simplu ar fi ca suruburile de prindere sa se rupa la un impact cu o forta mai mare de x

si sa ai suruburi de schimb la tine

si daca hotii stiu si ei de treaba asta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu mizez pe rolul airbag al cutiilor. Consider argumentul un adapost pt slabiciunea lor. Cele mai dorite si scumpe cutii din state sunt stanca.

da dar nici chiar sa se faca spaghete cadrul si sa ramii cu cutiile aproape intacte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Producatorii seriosi de cutii le fac maxim de solide, toti. Niciunul nu se lauda cu cutii indoite la prima cazatura si legate cu chingi pana la intoarcerea acasa. Acum, oricat de solide, parca tot tabla se indoaie inaintea cadrului de otel.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acu m-a bag si eu in seama! cineva a facut niste protectii foarte bune si tari pentru motor si a cazut binenteles!protectiile au scapat zgariate cadrul sa indoit! este caz real vazut de mine! deci un compromis parerea mea este binevenit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

crezi ca se compara fortele implicate intr-o cadere serioasa cu un sut dat de un smenar?

cu un sut nu...dar cu un ciocan da. se vede ca nu prea mergi prin vama veche. acolo hotii vin dotati cu tot ce trebuie :) . si vorba lui Bogdan, n-are cum sa fie cutia mai tare decat cadrul. poate doar daca o faci din cine stie ce tabla groasa de otel. cu protectiile/crash guard-urile e altceva. alea intradevar pot fi mai tari decat anumite puncte ale cadrului dar sunt din teava de otel marea majoritate :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am apucat si eu sa ajut un coleg motorist ceva mai batran (doar pe buletin), cu niste poze si cateva idei, el si-a facut treaba in rest si a iesit urmatoarea aratare din poza. (in forma bruta) Acum i-am promis ca ii iau niste coltare, incuietori, si ce ii mai trebuie. Mosul tine si la estetic si le-ar vrea negre, deci cred ca ma fac si vopsitor candva dupa sarbatori :) A, sa nu uit, si capacele si le duce undeva la indoit si la sudat colturile. Asa in mare au iesit bine, cred ca o sa il rog sa ma ajute si pe mine cu o pereche cand mi-oi repara vaca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Montate pe un Vstrom



M-am apucat si eu sa ajut un coleg motorist ceva mai batran (doar pe buletin), cu niste poze si cateva idei, el si-a facut treaba in rest si a iesit urmatoarea aratare din poza. (in forma bruta) Acum i-am promis ca ii iau niste coltare, incuietori, si ce ii mai trebuie. Mosul tine si la estetic si le-ar vrea negre, deci cred ca ma fac si vopsitor candva dupa sarbatori :) A, sa nu uit, si capacele si le duce undeva la indoit si la sudat colturile. Asa in mare au iesit bine, cred ca o sa il rog sa ma ajute si pe mine cu o pereche cand mi-oi repara vaca.

Vopsite negru se mai acopera cornierele. Va fi solida. Atentie la vopsea, daca nu este pudra trebuie inainte grunduit cu ceva dedicat. Altfel se basica grav la prima ploaie.

post-8769-0-59296100-1356102307_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...