Sari la conținut

cutii de aluminiu


Postări Recomandate

ce dimensiuni ???????? ...eu ma gandeam la 22x33x44cm...

 

Aproximativ la fel si la mine 20latime, 35 inaltime, 40 lungime. Cam 28 de litri stanga. 25latime ,35 inaltime si 40 lungime dreapta-35 litri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ce grosime are aluminiul? si ce dimensiuni are coltarul

 

etansarea cu ce ai facut-o??

Salut! Tabla de aluminiu are 2 mm grosime si coltarul 25x25x2mm. Etansarea am facut-o cu silicon de metal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost si eu azi special ca sa ma uit de placi de aluminiu dar nu am gasita bsolut nimic....daca stie careva de unde as putea sa cumpar si eu...rog dati un indiciu...

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna silicon de metal? Pune si tu exact denumirea si sursa. Sant curios ce greutate va avea fiecare cutie la final. Spor la lucru!

Siliconul de metal se foloseste la imbinarile metalice, cel sanitar la imbinarile sanitare( gresie, faianta ). L-am primit de la cineva, ii italienesc. Greutatea la final o sa fie in functie de accesoriile pe care le pun. O sa va tin la curent. Multumesc. Salutari!

 

am fost si eu azi special ca sa ma uit de placi de aluminiu dar nu am gasita bsolut nimic....daca stie careva de unde as putea sa cumpar si eu...rog dati un indiciu...

 

Numai bine

Eu am luat-o din reteaua magazinelor Ambient, dar in B nu cred ca sunt. Oricum se gaseste greu tabla de 2mm. Si eu am cautat mult si numai pe comanda se aduce!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost si eu azi special ca sa ma uit de placi de aluminiu dar nu am gasita bsolut nimic....daca stie careva de unde as putea sa cumpar si eu...rog dati un indiciu...

 

Numai bine

:D Eu sunt din Rasnov dar fara sa vreau(m-a ratacisem un pic printre tarabe :D ) am ajuns prin spatele pietei din Obor si am dat peste un depozit de profile metalice si aveau toate natiile de table si profile de aluminiu!!! Sper sa-ti fie de folos!! numai bine!!!! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sant cateva firme in Bucuresti care importa si comercializeaza tabla de aluminiu. Una dintre ele este Steelmetal pe strada Drumul intre Tarlale. Dimensinea curenta 1000x2000. In general se vinde la kg. Luni cand ajung la servici am sa caut niste nr de telefon. Unul dintre cei de la vanzari este chiar motociclist. Cred ca au si cornier de aluminiu la bari de 6 ml.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum tai cel mai usor foaia de aluminiu? cornierul merge la bomfaier dar ca sa faci lateralele cum le tai sa pastrezi muchii drepte si perfecte??

 

PS domul harea ca de obicei izvor de informatii :bounce:

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident cea mai usoara metoda de taiat tabla este la ghilotina, dar se mai poate si in alt fel. Se foloseste un dreptar metalic (panglica de otel) prins cu prese rapide de foaia de tabla asezata pe o masa dreapta si se zgarie de mai multe ori (10-12) cu un zarf de cuter. Secretul este sa nu apesi tare, dar varful sa mearga mereu pe aceeasi urma pana se adanceste zgarietura. O data zgarietura formata pe tabla, se pozitioneaz pe marginea mesei si se indoaie tabla pana se rupe. Fix pe zgarietura garantat. La tabla de 1,5 merge cu zgarietura pe o singura fata. La 2 mm trebuie pe ambele fete, dar perfect suprapuse. Asta pt cei ce nu au aces la scule specializate.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tabla de aluminiu de 2 sau 3mm grosime, lisa sau striata se gaseste undeva pe langa Podul Fundeni - sunt foi de 1000x2000mm care la 2mm grosime costa cam 2 mil ... arhisuficienta o foaie pt o pereche de lazi ... bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tabla de aluminiu de 2 sau 3mm grosime, lisa sau striata se gaseste undeva pe langa Podul Fundeni - sunt foi de 1000x2000mm care la 2mm grosime costa cam 2 mil ... arhisuficienta o foaie pt o pereche de lazi ... bafta

 

 

ti-o pot taia si la dimensiuni mai mici , asta ca sa poata fi transportata mai usor?

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma gandesc ca se poate face mai simplu cutia.

 

se paote face o mengina mare prinsa pe banc astfel incat sa poti indoii tabla si sa faci dintr-o singura bucata laterlele cutiei. si le prinzi pe mijloc pe parte de interior cu nituri.

 

astefel scutesti niste corniere.

 

doar ca nu o sa mai fie la fel de rigide marginile dar daca rigidizezi bine muchiile de jos si partea de sus unde o sa vina capacu, ca in linkul de pe prima pagina ar iesi mai usoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma gandesc ca se poate face mai simplu cutia.

 

se paote face o mengina mare prinsa pe banc astfel incat sa poti indoii tabla si sa faci dintr-o singura bucata laterlele cutiei. si le prinzi pe mijloc pe parte de interior cu nituri.

 

astefel scutesti niste corniere.

 

doar ca nu o sa mai fie la fel de rigide marginile dar daca rigidizezi bine muchiile de jos si partea de sus unde o sa vina capacu, ca in linkul de pe prima pagina ar iesi mai usoare.

 

salut

la chestia asta m-am gandit si eu.sa fac lateralele cutiei dintro singura bucata si sa le indoi la ''menghina''.

am vorbit cu cineva la fratimio la lucru,acolo au altelier de lacatuserie si au a asemenea presa de indoit tabla ,saptamana viitoare daca totui ok sper sa merg.

eu ca dimensiuni ma gandesc sa o fac de Lxlxh 43-45x23-25x35-38

la dimensiunile fetelor laterale ma gandeam sa las 1,5-2cm ,si sa-l indoi pe fata de 43-45 cm,ca si final de inchidere a cutiei.

daca reusesc sa le indoi si imi plac cum iese ,la fel procedez si cu fundul cutieii si cu capacul.

sper sa ma apuc de lucru.

revin cu poze

post-46018-1245379425_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

la chestia asta m-am gandit si eu.sa fac lateralele cutiei dintro singura bucata si sa le indoi la ''menghina''.

am vorbit cu cineva la fratimio la lucru,acolo au altelier de lacatuserie si au a asemenea presa de indoit tabla ,saptamana viitoare daca totui ok sper sa merg.

eu ca dimensiuni ma gandesc sa o fac de Lxlxh 43-45x23-25x35-38

la dimensiunile fetelor laterale ma gandeam sa las 1,5-2cm ,si sa-l indoi pe fata de 43-45 cm,ca si final de inchidere a cutiei.

daca reusesc sa le indoi si imi plac cum iese ,la fel procedez si cu fundul cutieii si cu capacul.

sper sa ma apuc de lucru.

revin cu poze

 

cam asa arata presa

post-46018-1245383323_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sigur e presa si nu ghilotina?

Popular se numeste abkant, iar la noi dispozitiv sau masina de indoit tabla. Acum nu am timp, dar la iarna vreau sa fac pregatirea pt fabricarea cutiilor din aluminiu. Abkantul il am deja. Mi l-am facut anul trecut din resturi si fier vechi. Merge bine si se poate folosi, poate cu mici modificari, pt cutii. Eu l-am folosit cand mi-am facut un dulap de scule. Ce mi-ar place, un dispozitiv care sa presezi tabla de aluminiu, pt colturile cutiilor. Modelul de cutii care-mi place este cel din siteul pomenit mai sus, SW-Motech.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tabla de aluminiu de 2 sau 3mm grosime, lisa sau striata se gaseste undeva pe langa Podul Fundeni - sunt foi de 1000x2000mm care la 2mm grosime costa cam 2 mil ... arhisuficienta o foaie pt o pereche de lazi ... bafta

 

 

ti-o pot taia si la dimensiuni mai mici , asta ca sa poata fi transportata mai usor?

1- Deci 2 mil tabla pt 2 cuti

2- 6ml de cornier din aluminiu 15x15x2 mm care cantareste aproximativ 1kg / cost ?

3- 8 Bucati http://www.partysound.ro/coltare-boxa-stag...545-p-3214.html / 8*6 = 48lei

3- 2 bucati http://www.partysound.ro/maner-boxa-stage-...2cr-p-3211.html 20Lei

4 Nituri 20lei silicon 20lei sistem inchidere lacat 5lei iar acatatorile pentru cort/sac dormit pot fi facute din tabla un pic mai grasa 4-5mm

Cost estimat 500lei Fara suport adica undeva sub 800 lei cu tot cu suport

De intoit daca tai pe lungimea necesara unei cutii eu zic ca poti sa o indoi si acasa pui pe coltul unei mere si incalzesti tabla mai indoi un pic etc pana obtii acel unghi de 90grade dar pt siguranta eu zic sa pui cornier pe toate laturile.

 

Acestea fiind spuse cine ma ajuta cu un suport pt Gpz 500s :cheers:

Editat de drc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1- Deci 2 mil tabla pt 2 cuti

2- 6ml de cornier din aluminiu 15x15x2 mm care cantareste aproximativ 1kg / cost ?

3- 8 Bucati http://www.partysound.ro/coltare-boxa-stag...545-p-3214.html / 8*6 = 48lei

3- 2 bucati http://www.partysound.ro/maner-boxa-stage-...2cr-p-3211.html 20Lei

4 Nituri 20lei silicon 20lei sistem inchidere lacat 5lei iar acatatorile pentru cort/sac dormit pot fi facute din tabla un pic mai grasa 4-5mm

Cost estimat 500lei Fara suport adica undeva sub 800 lei cu tot cu suport

De intoit daca tai pe lungimea necesara unei cutii eu zic ca poti sa o indoi si acasa pui pe coltul unei mere si incalzesti tabla mai indoi un pic etc pana obtii acel unghi de 90grade dar pt siguranta eu zic sa pui cornier pe toate laturile.

 

Acestea fiind spuse cine ma ajuta cu un suport pt Gpz 500s :banana:

 

Salut! Cornierul te costa in jur de 140 de lei, in cazul meu 25x25x2, 6ml. Niturile o sa coste cam 40 de lei ca ai nevoie de mai mult de 100 de buc si restul accesoriilor un pic mai mult. Spor si sa vedem pozele. Eu revin dupa ce ma mai apropiu un pic cu lucrarea.

 

salut

la chestia asta m-am gandit si eu.sa fac lateralele cutiei dintro singura bucata si sa le indoi la ''menghina''.

am vorbit cu cineva la fratimio la lucru,acolo au altelier de lacatuserie si au a asemenea presa de indoit tabla ,saptamana viitoare daca totui ok sper sa merg.

eu ca dimensiuni ma gandesc sa o fac de Lxlxh 43-45x23-25x35-38

la dimensiunile fetelor laterale ma gandeam sa las 1,5-2cm ,si sa-l indoi pe fata de 43-45 cm,ca si final de inchidere a cutiei.

daca reusesc sa le indoi si imi plac cum iese ,la fel procedez si cu fundul cutieii si cu capacul.

sper sa ma apuc de lucru.

revin cu poze

Da, te-ai gandit bine dar cum a mai zis cineva mai sus in caz de accident scoti niturile si schimbi fata dar asa...Spor si poze :cheers:

 

Nu pune cineva niste poze cu ce sistem de prindere al cutiilor pe suport a folosit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...