Sari la conținut

cutii de aluminiu


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

Mi-a venit acum o idee, tot citind despre cutiile de aluminiu. Oare cum ar arata in loc de cutii nistre trolere(cred ca asa le zice) , daca le dai jos cele 2 tevi si rotitele, cred ca s-ar prinde destul de bine pe suporti, idei poate va vin voua cum sa fie prinse, eventual cu ceva intaritura pe interior, iar cred ca sunt destul de rezistente. Oricum cred ca e o alternativa buna la gentile textile.

Voi ce ziceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat si eu trolere un an de zile, dar nu am gasit o dimensiune potrivita pt moto. Erau prea inalte, sau prea voluminoase sau prea subtire plasticul din care erau facute. Pana la urma am gasit niste cutii de scule la Hornbaher pe care le-am modificat si pe care le folosesc cu succes de 2 ani. Investitia a fost de cca 450 roni pt 2 cutii de 42 L si suportul de prindere pe moto.

post-8769-1255020197_thumb.jpg

post-8769-1255020232_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cam asa au iesit ale mele ... volumul e de 39 l ...

 

M-au costat in jur de 300 lei ... prinderile le-am facut cu nijte urechi ce se incadreaza pe suportul ala ... suportul e din teava patrata ...

 

La un moment dat am scapat mobra pe dreapta, undeva pe o straduta cu piatra cubica ... s-a strambat suportul, cutia - a fost drai veter taft - a rezistat !

 

Bafta !

post-4615-1256308860_thumb.jpg

post-4615-1256308876_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa au iesit ale mele ... volumul e de 39 l ...

 

M-au costat in jur de 300 lei ... prinderile le-am facut cu nijte urechi ce se incadreaza pe suportul ala ... suportul e din teava patrata ...

 

La un moment dat am scapat mobra pe dreapta, undeva pe o straduta cu piatra cubica ... s-a strambat suportul, cutia - a fost drai veter taft - a rezistat !

 

Bafta !

300 de lei cutia sau amandoua? Nu de alta dar si eu mi-am facut 2 bucati home made, una de 28 litri si una de 35 litri si m-au costat in jur de 600 de lei amandoua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

300 de lei cutia sau amandoua? Nu de alta dar si eu mi-am facut 2 bucati home made, una de 28 litri si una de 35 litri si m-au costat in jur de 600 de lei amandoua.

 

300 setul ... manopera a fost gratis, doar ca mesterul s-a cam impiedicat ne nijte sticle prin atelier pe acolo si a dat cu silicon pe exteriorul cutiilor, nu pe interior cum ii spusesem ... oricum am mers vreo 300km pe ploaie intr-o zi si n-am avut infiltratii ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Frumos lucrate ultimele cutii.

 

Desi nu am ,inca, motocicleta mi se pare interesant de facut aceste cutii.

 

Intreb si eu daca nu s-a gandit nimeni sa le faca din alubond? Placile sunt folosite la fatadele cladirilor. Se gasesc de diferite culori...si cred ca pe langa un santier, puteti face rost de cateva bucati, la un pret mult mai mic.

 

Sunt practic 2 placi de aluminiu cu cauciuc la mijloc. Cu sculele potrivite se pot indoi perfect la 90 grade.

 

Stiu....nu arata la fel de bine ca o cutie de aluminiu, insa cred ca ar iesi un lucru bun, cu bani mai putini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos lucrate ultimele cutii.

 

Desi nu am ,inca, motocicleta mi se pare interesant de facut aceste cutii.

 

Intreb si eu daca nu s-a gandit nimeni sa le faca din alubond? Placile sunt folosite la fatadele cladirilor. Se gasesc de diferite culori...si cred ca pe langa un santier, puteti face rost de cateva bucati, la un pret mult mai mic.

 

Sunt practic 2 placi de aluminiu cu cauciuc la mijloc. Cu sculele potrivite se pot indoi perfect la 90 grade.

 

Stiu....nu arata la fel de bine ca o cutie de aluminiu, insa cred ca ar iesi un lucru bun, cu bani mai putini.

Nici pomeneala sa fie bun alucobondul pt cutii. Materialul in sine este alcatuit intradevar din doua foi de aluminiu, dar foarte subtiri (cateva zecimi de mm) si la mijloc plastic (nu cauciuc). La indoituri se frezeaza un strat de aluminiu si plasticul si se indoaie in lungul canalului format numai stratul exterior. De departe ca aspect arata bine, dar de aproape inbinarile pt o cutie ies grosolane, iar la colturi rezistenta este 0.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Daca imi iau cutii de scule, ca am gasit unele misto la 119 lei bucata, se pot realiza usor prinderile pe suporti? Si daca da, vor rezista bine la viteze de 130-140?

 

Si il rog pe numitul cristialex care face minunatiile alea de cutii, sa-mi raspunda si mie la PM :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca depinde cum vrei sa le faci si cine le face.

 

daca sunt cutii de tabla subtire s-ar putea totusi sa nu tina tabla la cazaturi/lovituri.

 

facute bine, rezista cu siguranta! :cheers:

 

//ce-am pierdut... daca as fi fost pe forum de primavara... ce de idei bune as fi furat :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un link care poate fi folositor Visit My Website

Multumiri celui care a urcat aceasta "povestire" pe internet.

Spor la treaba !!!

Mesaj completat

Un link care poate fi folositor Visit My Website

Multumiri celui care a urcat aceasta "povestire" pe internet.

Spor la treaba !!!

Revin cu precizarea ca in acest link vezi gasi un descris pas cu pas, procesul de fabricare a cutiilor de aluminiu pt motor, plus inca cateva chesti folositoare.

Editat de barbish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un link care poate fi folositor Visit My Website

Multumiri celui care a urcat aceasta "povestire" pe internet.

Spor la treaba !!!

 

Mersi de reclama :cheers:

La momentul respectiv am cautat doar pe google (nu gasisem nimic de aici de pe forum).

 

Si recunosc, m-am inspirat de la tipul cu yamaha albastra (site-ul de deasupra)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de reclama :cheers:

La momentul respectiv am cautat doar pe google (nu gasisem nimic de aici de pe forum).

 

Si recunosc, m-am inspirat de la tipul cu yamaha albastra (site-ul de deasupra)

Cu multa placere, :D

Toti ne inspiram de undeva. Si eu am studiat o gramada pe net inainte sa ma apuc de lazile mele.

E foarte buna descrierea ta pt cei care vor sa incerce sa-si faca singuri.

Bafta !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Sunt si eu in curs de a imi face propriile cutii de aluminiu pentru Transalpul meu. As avea o intrebare: cum a-ti rezolvat problema colturilor la capacele de la cutii?

Am vazut la unii ca au sudat, dar nu am idee unde as putea face asa ceva in bucuresti. Plus ca fiind primul set nu a iesit exact cum visam, iar marginea capacului care vine peste cutie e destul de mica, 1 cm. Unde as putea gasi niste coltare, sau o alta solutie pe care sa o folosesc?

 

Multumesc,

Adrian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Sunt si eu in curs de a imi face propriile cutii de aluminiu pentru Transalpul meu. As avea o intrebare: cum a-ti rezolvat problema colturilor la capacele de la cutii?

Am vazut la unii ca au sudat, dar nu am idee unde as putea face asa ceva in bucuresti. Plus ca fiind primul set nu a iesit exact cum visam, iar marginea capacului care vine peste cutie e destul de mica, 1 cm. Unde as putea gasi niste coltare, sau o alta solutie pe care sa o folosesc?

 

Multumesc,

Adrian

 

 

Incearca aici: http://www.partysound.ro/coltare-boxa-stag...545-p-3214.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Multzam, pe astea le-am gasit si le-am comandat deja. Dar sunt pt partea de jos a cutiei. Eu vreau ceva mai mic pt. coltul la capacul cutiei.

 

Numai bine

Adrian

Cred ca la Hornbach gasesti coltare mici, pt o latura de 1 cm. De acolo mi-am luat eu coltare pt lazile mele si-mi amintesc parca aveau si dimensiuni mai mici. Merita sa incerci.

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...