Sari la conținut

ISLE OF MAN


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Daca stai sa te gandesti, e o competitie in care se sacrifica vieti. Ii vezi la inceput pe toti, si te gandesti ca la sfarsit cel putin unul dintre ei o sa moara.

 

@Niko: nu e chiar acelasi lucru exemplul tau cu avionul. In toate domeniile, siguranta e foarte importanta. Vietile pierdute in accidentele aviatice au dus la imbunatatirea sigurantei. In alte sporturi (F1, Motogp, etc.), la fel. Pe cand la TT, cum spune si JCDenton, nu exista asa ceva. Nu se ia nicio masura, nimic. E pe viata si pe moarte, iar motocicletele devin din ce in ce mai puternice si mai rapide. Stiu ca asta face cursa atat de spectaculoasa, dar e putin ciudat daca stai sa te gandesti ca in zilele noastre exista un concurs anual in care se plateste cu viata. Nu e ca si cand ai zice ca "s-a intamplat". La TT e aproape certitudine ca de fiecare data cand se tine cursa, cineva moare.

 

Si Group B a fost cea mai spectaculoasa si legendara competitie de raliuri. Dar a fost interzisa tot din cauza lipsei sigurantei.

Editat de Jorge Lorenzo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 228
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cred ca o sa aveti o surpriza, avand in vedere ca de aia se duc oamenii acolo (sa concureze), sunt atrasi fix de treaba asta, ca totul este un risc. Vizionati

mini documentar si o sa vedeti ce spun chiar cei care alearga calutii metalici pe stradutele alea(daca nu aveti rabdare prima "confesiune" e la minutul 2:20).

Ca si informatii noi nu stim prea multe, dar inafara de IOM TT mai sunt si alte TT. In momentul in care o sa se impuna limitari si alte chestii de genu acest sport o sa dispara. Cred cea mai buna paralela ar fi facuta IOM TT vs Formula 1 la inceputuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IOM TT este cea mai veche competitie moto ,mai veche ca GP. Traditia si placerea ride-rilor de a alearga pe strada sunt ceea ce o tine in picioare si la nivelul cel mai inalt. In vremurile noastre sunt si interese comerciale si de venituri pentru economia locala.

 

Sa o itnerzica ..mai greu . Insula are autonomie dupa cum stiti ,inclusiv off-shore financiar,nu poate fi suspusa usor normelor . De comparat cu grupa B la auto nu prea merge din prisma marimii fenomenelor . La grupa B ,mureau sau erau grav raniti inclusiv multi spectatori ,plus ca era o competitie mondiala. Aici vorbim de o cursa pe an . Pilotii o fac din placere ,sunt oameni simpli pasionati de motociclete ,cu mult mai multe oo. Este vorba de a-ti trai pasiunea asa cum vrei ,de a face ceea ce vrei,nimic mai mult. Au mai inceput acum sa castige expunere si bani pentru ca au aparut sponsorii ,dar sunt inca la ani lumina departe de castigurile din GP. Deci..placere.

 

Si da ,nu e singurul eveniment de gen, atat in UK ,cat mai ales in Irlanda de Nord se practica anual competitii de genul acesta. Nortwest200 este in Irlanda de Nord,al doilea ca amploare dupa TT . In GB ar fi cursele de la Armoy (un sat) si classic-ul Pikes Peak ,unde se merge ceva mai usor ,e mai mult de fun. Si mai sunt si altele de care nu stim . Pe mine asta ma duce la o singura concluzie. Pasiune sustinuta prin ne-interzicere,pentru ca vorbim totusi de tari civilizate. Dar asta e de fapt civilizatie, intelegere si sustinere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Petre Pop ia startul la Isle of Man TT :peace:

http://www.rorace.ro/din-nou-un-roman-ia-startul-la-isle-of-man-tt/

 

 

Antrenamentul de anul trecut:

 

10659455_728257273913322_238236955503255

10494797_1560973734117084_35586785923327

 

https://www.facebook.com/MonstersGarageRacingTeam

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@jorge Lorenzo : apropo de masuri de protectie , auzisem ca se lucreaza tare la costume cu airbag cica ar fi deja, in rest ce sa zic fiecare lucru cu riscu lui la urma urmei tu alegi daca concurezi sau nu .


» Post actualizat in 14 Nov 2014 17:02

PETRICA taica rupe-le fashu !!! bafta si succese !!!!

Editat de matrixx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Deci dupa anunturile cum ca Guy Martin v-a lua o pauza de la Isle of Man, se pare ca s-a razgandit dupa oferta de a concura cu o motocicleta S1000RR.

 

Tare ma bucur ! eram chiar intristat ca nu v-a mai fi prezent ,astept cu nerabdare sa inceapa competitia . Iar daca de asa natura este situatia chiar as putea ajunge si eu pe acolo o zi macar .

 

 

Stima,

 

Ovidiu

 

 

 

http://www.bbc.com/sport/0/motorsport/30536376

Editat de ow3x3xpr3ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

nu stiu.... m-ar interesa si pe mine daca cineva ar sti....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu din cate stiu, n-au transmis live pana acum. Erau doar emisiuni cu rezumate ale zilei, in genul celor de la etapele de raliu.

ah, am inteles :( se gasesc rezumatele astea pe la noi la tv?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.iomtt.com/News/2015/June/12/PokerStars-Senior-TT.aspx

 

John McGuinness a castigat din nou. Daca are cineva niste rezumate TT2015, pe torenti, poate sa le posteze ?

Editat de Mario MT 03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 7 months later...
  • 4 months later...
  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...