Sari la conținut

Ce chopper sa imi cumpar?


Dondo
 Share

Postări Recomandate

Salutare ... Uite, daca vrei ceva gata customizat ... http://www.bikeshop.ro/motociclete/anuntur...996-354091.html .... il cunosc pe proprietar, a bagat multi bani in motoru' asta ... functioneaza bine si .... il tine in birou :D)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 511
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

culmea e ca cruiserul ala de fete bate la poponeata dragstarul de 650 fara niciun stres!

 

n-am inteles niciodata cum au ajuns la dragstar 650 din virago 535...ca performante.

 

 

ala de 1100 si mie imi place dar serios, decat dragstar 650 (care e submotorizat) mai bine un shadow, macar accelereaza mai repede

 

 

 

CORECT - dragstar 1100

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ... Uite, daca vrei ceva gata customizat ... http://www.bikeshop.ro/motociclete/anuntur...996-354091.html .... il cunosc pe proprietar, a bagat multi bani in motoru' asta ... functioneaza bine si .... il tine in birou :D)))

Faina jucarie e asta....de abia astept sa o vad pe undeva prin Brasov cand ma fatai pe acolo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raportul cm3-putere la vulcanul de 1500 nu prea e favorabil , sa nu mai zic de consum. De consumabile nu stiu cat costa , inca nu m-am interesat . Pacat ca cel de 800 n-are transmisie pe cardan .

 

Shadow-ul de 600 arata binisor , dar e mic si oricum la modificarile care le vreau eu ar trebui sa dau jos jumatate din ce are , inclusiv vopseaua . Sunt de parere ca un motor negru e mult mai putin vizibil in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de parere ca un motor negru e mult mai putin vizibil in trafic.

:P Doar de catre pietonii care se plimba pe trotuar,poate. :)

In trafic se vede fata motorului & casca motociclistului,de catre soferii care se uita in retrovizoare,respectiv spatele motorului si a a motociclistului,cand soferii vin din spate.Deci,conteaza sa ai farul aprins si sa-ti functioneze pozitia pe spate.Bineinteles,o casca verede fosforescent si o geaca siclam ar putea ajuta intr-o oarecare masura... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salve tuturor.

A sostit timpu sa imi scot useru de la naftalina si sa ma apuc sa imi caut o motocicleta si tot odata sa cer si ceva sfaturi.

Am 1,80, si ~72kg, iar carnetul l-am luat la inceputul lui 2009 insa de atunci nu am avut posibilitatea de a merge cu o motocicleta.

Ca motocicleta mi-ar place un cruiser.

Din ce am cautat pe net pentru buget-ul meu ~2500E mi-a sarit in ochi un Moto Guzzi.

Ce parere aveti de accesta daca se merita si cam ce probleme ar avea sau sa merg pe clasicele modele?

Ma intereseaza fiabilitatea si manevrabilitatea deoarece va fi folosit in mare in bucuresti cu ceva mici iesiri pana ma obijnuiesc cu el.

 

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve tuturor.

A sostit timpu sa imi scot useru de la naftalina si sa ma apuc sa imi caut o motocicleta si tot odata sa cer si ceva sfaturi.

Am 1,80, si ~72kg, iar carnetul l-am luat la inceputul lui 2009 insa de atunci nu am avut posibilitatea de a merge cu o motocicleta.

Ca motocicleta mi-ar place un cruiser.

Din ce am cautat pe net pentru buget-ul meu ~2500E mi-a sarit in ochi un Moto Guzzi.

Ce parere aveti de accesta daca se merita si cam ce probleme ar avea sau sa merg pe clasicele modele?

Ma intereseaza fiabilitatea si manevrabilitatea deoarece va fi folosit in mare in bucuresti cu ceva mici iesiri pana ma obijnuiesc cu el.

 

Mersi.

 

 

 

tre sa recunosc: frumos si la banii astia... !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve tuturor.

A sostit timpu sa imi scot useru de la naftalina si sa ma apuc sa imi caut o motocicleta si tot odata sa cer si ceva sfaturi.

Am 1,80, si ~72kg, iar carnetul l-am luat la inceputul lui 2009 insa de atunci nu am avut posibilitatea de a merge cu o motocicleta.

Ca motocicleta mi-ar place un cruiser.

Din ce am cautat pe net pentru buget-ul meu ~2500E mi-a sarit in ochi un Moto Guzzi.

Ce parere aveti de accesta daca se merita si cam ce probleme ar avea sau sa merg pe clasicele modele?

Ma intereseaza fiabilitatea si manevrabilitatea deoarece va fi folosit in mare in bucuresti cu ceva mici iesiri pana ma obijnuiesc cu el.

 

Mersi.

 

Imaginea acestei motociclete imi aduce aminte de o faza din seria de filme BD-in actiune: "nici frumoasa nici urata, nici inalta nici prea scunda, nici prea grasa, nici prea slaba".

 

Daca ar fi sa fac un top 10 al celor mai urate motociclete, asta ar fi pe locul 2.Nu vreau sa spun care e pe primul loc, sa nu supar pe careva.

In 2500-3000 E poti gasi zic eu un motor in V, destul de placut.

Deja ma ustura retina de la imaginea motorului lu Moto Guzzi.

 

A, asta-i parerea mea......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa inteleg ca mai toata lumea are o parere mai putin buna la cum arata...insa pe partea tehnica nimic

momentan e sigura care se incadreaza in buget si este pana in 10 ani vechime (doresc sa imi fac si casco macar in primu an)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa inteleg ca mai toata lumea are o parere mai putin buna la cum arata...insa pe partea tehnica nimic

momentan e sigura care se incadreaza in buget si este pana in 10 ani vechime (doresc sa imi fac si casco macar in primu an)

 

Acu sa ti-o zic pe aia dreapta, si fiabilitate si manevrabilitate si nu mai veche de 10 ani, in bugetu care il ai, nu prea pot sa-ti zic sa fii optimist.

 

Nu vrei shadow-ul de 600 ca-i pe lant, renunta si tu la ceva, incearca sa suporti mizeria de spray de lant, sau steed-ul de 400, ori intruder-ul de 400 sau 600, ambele sunt pe cardan.Dupa cate vezi, ti-am scris de japoneze, zic eu ca-s si fiabile si manevrabile.

 

Oricum, toicul asta imi pare ceva de genu:"sunt saten, am ochii verzi, 1m si cat de cat, greutate aproximativa, salariul net lunar 700 ron........ce nevasta imi recomandati.

 

In final ca idee, sunt sute de modele, care mai de care mai fiabile, mai manevrabile, mai putin sau mai mult costisitoare.Alege ce-ti place tie.Daca iti place Moto Guzzi , ia-o, bucuria sau parerile de rau oricum ale tale o sa fie.

 

Bafta in alegere.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca am ceva pretentii insa datorita faptului ca fac un efort destul de mare sa imi indeplinesc visul (credit) doresc ceva care sa o tin o perioada mai lunga si neavand cunostiinte foarte mari am cerut pareri, de exemplu diferenta dintre lant si cardan stiu prima iti da mai putine batai de cap.

Nu am zis ca nu vreau ceva anume, dar nu am primit in mare decat pareri de look.

Mai gasisem ceva insa am vazut ca s-a vandut :laugh:

In principiu m-as putea arunca la o suma de 13000lei, iar cu casco prefer macar in primu an deoarece fiind incepator sunt sanse mai mari sa o scarpin pe ici pe colo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca am ceva pretentii insa datorita faptului ca fac un efort destul de mare sa imi indeplinesc visul (credit) doresc ceva care sa o tin o perioada mai lunga si neavand cunostiinte foarte mari am cerut pareri, de exemplu diferenta dintre lant si cardan stiu prima iti da mai putine batai de cap.

Nu am zis ca nu vreau ceva anume, dar nu am primit in mare decat pareri de look.

Mai gasisem ceva insa am vazut ca s-a vandut :laugh:

In principiu m-as putea arunca la o suma de 13000lei, iar cu casco prefer macar in primu an deoarece fiind incepator sunt sanse mai mari sa o scarpin pe ici pe colo.

 

 

 

 

 

 

pe termen mai lung si ai 1,80 m inaltime...sa aiba minim,dar nimic mai putin de 800 cmc! si sa fie motor V!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Sunt nou membru si am nevoie de o parere: sunt incepator si imi cumpar un intruder c 800 - am facut bine ? ce parere aveti ? multumesc

 

Pai dupa cum ai incept ..clar esti hotarat pe el..!! Daca tie iti place ce mai conteaza??? ..Banuiesc,ca ai sapat ceva pana te-ai hotarat la el ..Cat despre chestia cu ,,sunt incepator"..,,oare nu este prea mare .." etc ..astea sunt ,,glume pentru motociclisti".Iti cumperi ce iti place ,cum iti place si cand vrei tu .iN rest depinde de neuroni.Ii ai obositi,o comiti..ii ai in functiune ne vedem pe motor si peste 40 de ani ..intregi si fara fiare in ,,osatura".

 

PS-mai este o variabila numita ,,NOROC" ..dar nu este ,,controlabila".. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt nou membru si am nevoie de o parere: sunt incepator si imi cumpar un intruder c 800 - am facut bine ? ce parere aveti ? multumesc

Teoretic oricine poate conduce orice motor. Practic exista si niste legi care limiteza acest lucru. Prevederea legala este sa ai minim 21 de ani ca sa poti sa conduci INTRUDERUL sau orice alt motor care are putere peste 25 KW.

Tot practica a demostrat ca legea respectiva nu are aplicare in realitate, orice puber isi ia motor de 100 + cai si multi au murit ca eroii in prima mie de kilometri.

Nimeni nu a luat masuri impotriva celor care nu au respectat legea...

Intruderul ala e un motor care nu este pentru incepatori, din punctul meu de vedere, iar lucru asta o sa-l simti pe propria piele, cand o sa-ti dai seama ca la inceput o sa te conduca el pe tine. Sper sa reusesti se preiei tu conducerea si sa nu ai probleme...

 

PS: Nici eu nu am respectat legea si am sarit direct pe 35 KW.

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca am ceva pretentii insa datorita faptului ca fac un efort destul de mare sa imi indeplinesc visul (credit) doresc ceva care sa o tin o perioada mai lunga si neavand cunostiinte foarte mari am cerut pareri, de exemplu diferenta dintre lant si cardan stiu prima iti da mai putine batai de cap.

Nu am zis ca nu vreau ceva anume, dar nu am primit in mare decat pareri de look.

Mai gasisem ceva insa am vazut ca s-a vandut :)

In principiu m-as putea arunca la o suma de 13000lei, iar cu casco prefer macar in primu an deoarece fiind incepator sunt sanse mai mari sa o scarpin pe ici pe colo.

 

la 13000 lei (adica approx 3100 euro), parerea mea e Dragstar 650... eventual modelul Dragstar Classic... in anglia ( aici ) se gasesc lejer pana la suma asta, e chiar una la 2300 lire negociabil... dupa cate stiu, doar consola difera (mph vs kmh), in rest nu e altfel (ca la masini)...

 

S.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 13000 lei (adica approx 3100 euro), parerea mea e Dragstar 650... eventual modelul Dragstar Classic... in anglia ( aici ) se gasesc lejer pana la suma asta, e chiar una la 2300 lire negociabil... dupa cate stiu, doar consola difera (mph vs kmh), in rest nu e altfel (ca la masini)...

 

S.

Plusez si eu cu dragstar 650cc la banii astia!

Uite o lista cu dragstar http://www.bikeshop.ro/src.php?Producator_...amp;act=results

 

Plusul e ca sunt pe cardan si sunt tare confortabile!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 centi parerea mea e ca C50-u sau cum se numeste marauderul asta noutz e super pentru un incepator!

In ziua de azi pe drum e aproape la fel de periculos sa nu ai destui cai decat sa ai prea multi.

Si eu am trait periada in care ETZ-ul de 250 era racheta si Java de 350 cometa, dar acum nu as recomanda nici unui incepator motor sub 4-500 cc. Nu vad cum ai putea fi in siguranta pe drumuri cu limita de peste suta cu un motor care tre sa isi ia avant ca sa ajunga acolo... sau sa mergi cu 80 pe drum de 100... daca nu te bate cineva atuncea trece tirul peste tine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare oameni buni. Am creat topicul asta ca sa va cer si eu un sfat si anume, clasicul: ce motor sa imi iau?

 

Normal, sunt incepator, mai precis, acum fac scoala, dar cum am de obicei tendinta de a ma informa din timp si temeinic despre orice achizite sau subiect care ma intereseaza, intreb inca de pe acum.

 

Precizez ca am 1.85 cm, 115 kg.

 

Nu as vrea ca motorul sa moara sub mine, mai ales daca urca si prietena, pe de alta parte citesc peste tot ca, fiind incepator, sa nu ma bag la cilindree mare ( ma rog, am auzit si alte varinate, cum ca la chopper nu ar fi o problema ca la vitezane, etc), asa ca poate ma ajutati si voi.

 

 

Ca buget m-as incadra undeva la 2500-3000 euro ( depinde cum mai evolueaza primavara ;) ) asa ca orice indiciu care sa ma duca la motorul ideal, luind in calcul "experienta", greutatea si bugetul ar fi mai mult decat binevenit.

 

Multumesc anticipat.

 

p.s. nu stiu cata relevanta are, dar am uitat sa spun si ca am 32 de ani, am B-ul de cativa ani, nu sunt vitezoman.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...