Sari la conținut

Ce chopper sa imi cumpar?


Dondo
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 507
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

parerea mea..nu renteaza sa iei motor nou....e prea mare diferentza de pret intre unul nou si unul second...de exemplu eu..mi-am luat anul trecut un suzuki marauder vz800 de la nemti..motorul era din '99 dar avea la bord abia 9500 km reali....nici 10.000 macar...pret??la nemti m-a costat 4500 euroi..aici,cu toate keltuielile...adica dus cu autocarul,intors pe roti,benzina intors,nr citeva zile,asigurare (asta m-a costat un car de bani..250 euro pt 5 zile..ca de...era singura societate din zona,si avea pret de monopol),dormit la hotel,mincat,vama si tva in tara..ce mai..toate toate toate keltuielile...a ajuns la 7000 euroi...

dar daca pui ca unul nou costa in jur de 10.000 euroi....si asta faar dotari,eu zic ca a meritat

.eu am avut in plus la parbriz inalt,proiectoare,2 genti laterale,bare protectie,spray pana,si lacat de disc.....astea,daca le iei noi si le pui pe motor nou...nu stiu..dar cred ca ajunge motorul nou pe la vreo 11000-12000 euroi...asa,eu l-am luat cu 7000...si drept sa spun..nu am avut nici o problema in 10.000 km facuti de anul trecut...

ural nou zici??parerea mea..o fi fiabil,dar nu se compara...tot cu sirmele pe afara..tot kestie ruseasca este..nu se compara calitatea ruseasca cu cea japoneza..e ca si cum ai spune ca iti iei masina noua..adica logan...in loc sa iti iei second un vw de la nemti,cu 100.000 km la bord,full option..o fi loganul nou,dar e prost de nou :P)

asa ca....aviz doritorilor..la anul,pe vremea asta,imi scot marauderul la vinzare.....numa 6000 euroi..motivul....vreau o yamaha warrior de 1700 :banana:).

pe scurt...sfatul meu..uita de motor nou,si ia un secondpost-2998-1130769980_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu sunt de acord. sa va fac un calcul simplu:

Am dat avans 2000 EUR (cu totul) si platesc 200EUR/luna 3 ani. In cei 200 sunt incluse asigurarea, TVA, rata, dobinda. Numai asiguarea este 61EUR/luna. In final ajung sa platesc in 3 ani cit as fi platit daca luam motorul cu banii jos, dar in felul aceta am asigurare si finantare pe 3 ani in acesti bani. Mai mult, cheltuielile sunt trecute pe firma, TVA se deduce. Si mai am si motocicleta noua, in garantie. Ginditi-va un pic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu sunt de acord. sa va fac un calcul simplu:

Am dat avans 2000 EUR (cu totul) si platesc 200EUR/luna 3 ani. In cei 200 sunt incluse asigurarea, TVA, rata, dobinda. Numai asiguarea este 61EUR/luna. In final ajung sa platesc in 3 ani cit as fi platit daca luam motorul cu banii jos, dar in felul aceta am asigurare si finantare pe 3 ani in acesti bani. Mai mult, cheltuielile sunt trecute pe firma, TVA se deduce. Si mai am si motocicleta noua, in garantie. Ginditi-va un pic...

200 ori 36 luni face 7200 euroi...plus 2000 avansul fac 9200.....pe cind pe mine m-a costat 7000..diferentza de peste 2000 euroi....si am avut si accesorii....deci tot ajunge la 3000 euro dif.....pe putin...

si hai sa iti spun cum e cu asigurarea....daca dupa 3 ani fara 1 zi ti-l fura,deci paguba totala..ei nu iti dau in mana 9000 euroi,cit ai platit pina atunci ..ei zic asa....noi nu asiguram tva si taxele vamale...noi calculam la pretul cip...si ala e in jur de 7000 euroi..bunnn...apoi mai zic...da,dar la pretul cip,dupa 3 ani,nu mai e nou..si au ei un tabel cu vekimea dupa ani..si din cip 7000 euro nou,ajungi la valoarea de,daca ai bafta,mare bafta,5000 euroi...pe ei nu ii intereseaza cit face motorul la ora aia..poate sa ii fie valoarea de piata si 10.000 euroi..ei se iau dupa tabelele lor si gata..si uite ca,dupa 3 ani fara 1 zi,dupa ce ai dat 9000 euroi,firma de asigurare iti da sub 5000 pe motor...kiar daca ai mers cu el numai 1 km si e nou noutz...deci..kestia cu asigurarea la motor e..parerea mea....pacaleala cit cuprinde...cel mai bine..okii mari,sa nu faci accidentul din cauza ta..daca il faci...

plus ca..nu stiu..dupa aia 3 ani..bag mina in foc ca te trezesti ca ai de plata si o valoare reziduala..sau ma rog..tu stii mai bine....

la leasing singura smekerie e sa il faci pe 1 an,cu avans maxim,ca sa scapi de taxele vamale mari...eu stiu caz in care si-a luat cineva o suzuki sport,a luat-o in leasing pe 1 an,si a iesit mai ieftin cu vreo citeva sute de euro decit daca o lua noua din magazin,cash..dar atentie..cu avans maxim,si pe 1 an...

e adevarat ca poti sa scapi de tva,daca e pe firma..dar citi pot sa isi ia pe firma??

si apoi...sint o gramada de keltuieli ascunse..cum ar fi revizii periodice la service autorizat,care costa iar o gramada de bani..

am pus in balantza tot,si tot nu mi se pare avantajos sa iti iei motor nou,fata de un motor second cu,sa zicem...10.000-15000 km la bord..diferenta nu se justifica..plus ca daca il iei de la nemti,si iei chopper....ei le intretin..pt ca,kiar sa vor,si nu le pot pune uleiuri sau consumabile de proasta calitate..pt ca pur si simplu nu se gasesc la ei..la noi.....75% din uleiuri sint contrafacute..drumuruile le au bune..si daca iei motorul de la un dealer,cum l-am luat eu...astia le pregatesc inainte de vinzare,sa fie totul o.k..si in plus...de obicei,il iei si accesorizat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa o lam punctal

1. Am firma, orice ban din buzunar e mai scump decit banul din firma => avantaj pt leasing

2. Oricarui vehicul ii scade valoarea in timp

3. asigurarea se face la pretul DDP nu la CIP

4. mi se pare absolut normal sa-mi fac reviziile la un service autorizat si sa stii ca nu costa atit de mult (ex prima revizie=1.7mil lei in asta intra ulei motor, ulei transmisie curatat filtru aer, inspectie generala

5. daca nu faci leasing pe firma ci pe persoana intr-adevar este mai scump

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Salut. Sunt Radu si mi-au placut dintotdeauna chopperele, si mai nou am inceput sa fac si un pas in privinta asta.

Acu fac scoala de soferi pt A (B-ul il am de mai bine de 5 ani), intre timp mi-am cumparat cam tot echipamentul necesar si chiar o motocicleta: MartinMotors150(am pus atachamnet cu ea) , care cred ca se poate incadra la choppere. Ca aspect e tot ce am visat dar nu si calitativ (imi zicea cineva ca e o chinezarie si acu ii cam dau dreptate), prin urmare am hotarat sa nu o mai iau (abia am inceput sa platesc leasingul la ea si nu e o problema mai ales ca nu are parcursi decat 20 km).

Acu vreau una care pe langa sa arate misto vreau sa aiva si alte calitati. Ideea e ca vreau sa o iau noua, si nu dispun de multi bani asa ca mam gandit la vreo 8-9000 euro ca fiind pret final. (in leasing sa fie).

Ma gandesc ca o optiune ar fi un ural care e destul de ieftina si poate si buna( asta va intreb pe voi )

http://www.ural.ro/wolf.htm

 

Asa deci : vreau ceva sfaturi : ce choper as putea sa imi iau in maxim 9000 E? Repet ca nu vreau second hand.

 

Sunt incepator, asa ca nu aruncati cu pietre in mine :moto: .

 

Si mai e o problema (sau poate nu) : legea de la noi nu imi da voie sa conduca cica o motocicleta cu mai mult de 25 cp in primii 2 ani? adik sunt oare obligat sa imi iau ceva sub 25 cp? sau nu e o problema reala legea asta??post-7177-1130078226_thumb.jpg

 

nu ural!!

 

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ural!!

 

:moto:

 

Poate ai spui si de ce sa nu isi cumpere Ural.Ai avut tu Ural ca sa stii cum e?Sau numai ai auzit ca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-i cazul sa reiinoim postul avand in vedere ca mi-am cumparat deja motorul (Kawasaki VN 800 Classic). L-am cumparat nou shi sunt f multzumit :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-i cazul sa reiinoim postul avand in vedere ca mi-am cumparat deja motorul (Kawasaki VN 800 Classic). L-am cumparat nou shi sunt f multzumit :moto:

da are dreptate eu vin cu propunerea de al inchide !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

In primul rand salutari la toata lumea de pe forum, asta e primul

meu post desi citesc forumul de ceva timp!

 

Am tot sapat pe aici si sunt o gramada de informatii interesante si

folositoare despre ce motocicleta sa iti iei in diverse categorii, despre

incepatori si ce e bine sa iti ia ei. Si asa am ajuns la o oarecare dilema.

 

Aproape am terminat scoala de soferi (la care asa cum se scrie si pe aci

nu am invatat mai nimic), o sa dau examenul in curand, si dupa aia ma

gandeam sa imi iau un chopperel, din motive mai mult estetice si avand in

vedere ca nu prea ma pasioneaza viteza.

 

In general am vazut ca atunci cand se dau exemple negative despre

incepatori si motociclete nepotrivite se vorbeste de cele de viteza/street

etc. Banuiesc insa ca e valabil si pentru choppere...

Si acum vine intrebarea mea:

 

E ok sa imi iau un chopper de 600-800cc ca incepator avand in vedere

ca am sa merg si cu pasager?

(asa cum am citit tot pe aci sub 600 nu prea e recomandat pentru 2)

 

De notat ca sunt genul de om foarte calm, am aproape 30 de ani, deci nu

ma sperii atat de faptul ca o sa imi vina bazdaci pe creieri si ma apuc de

cascadorii ci de cat de controlabil va fi in situatii neasteptate care nu

depind de mine. Tot dupa informatiile de pe site m-am orientat la ceva gen

Vulcan 800 sau Shadow 600-750. Am deja masina pe care o conduc de vreo

juma de an si pana acum nu am avut nici un 'eveniment' (de fapt pana acum

nu m-a oprit nici un politist), dar imi inchipui ca nu e nici pe departe acelasi

lucru.

 

Mersi mult pentru ajutor!

Editat de Bloomfield
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La clasa cruisere e ok un 600+ (cmc, nu CP !!!! :smoke: ) , motorul iti livreaza puterea mult mai prietenos, previzibil, daca esti om cu capul pe umeri nu-ti pune probleme. Probabil ca o sa o mai scapi la 5km/h sau de pe loc pana te obisnuiesti cu greutatea fierataniei, dar in rest ai toate sansele pentru un inceput cu dreptul :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ok sa imi iau un chopper de 600-800cc ca incepator avand in vedere

ca am sa merg si cu pasager?

primul motor pe care am reusit eu sa merg pana sa am carnet, fara sa fiu gata sa-mi rup gatul, a fost un kawa vulcan. concluzia este evidenta. dar nu te da cu pasager chiar de la inceput, totusi..

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca o sa o mai scapi la 5km/h sau de pe loc pana te obisnuiesti cu

greutatea fierataniei

Cum adica o sa o scap? O sa o pun jos sau o sa plece prea repede?

Eu am facut scoala pe 2 motoare una fiind un Marauder de 250cc care

a fost foarte foarte cuminte :smoke: Cealalta era mai veche si foarte nervoasa -

nu stiu exact modelul dar foarte grea in partea de sus - am scapat-o odata

cand am vrut sa ma urc pe ea... abia am reusit sa o ridic.

 

 

Da' sigur nu vrei un enduro :banana: ? (zaBeDeulee, unde ejti mah)

Da sigur :laugh:

 

Moto Guzzi asta arata intradevar foarte bine dar nu prea am vazut la SH pe

la noi... vreau sa ma incadrez pe undeva pe la 4000 euroi...

 

 

eu am ineput cu 800 cc si ma descurc destul de bine si cu pasager si fara,

deci din punctul meu de vedere e ok sa incepi cu asa ceva

Aha ok mersi!

 

 

dar nu te da cu pasager chiar de la inceput, totusi..

 

hehe... nu cred ca o sa conving pe nimeni sa se urce cu mine primele cateva luni :lol:

Editat de Bloomfield
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atentie la limitarile legale......

maxim 25kw si nu ai voie sa duci pasager cat esti incepator.....sau o faci pe riscul tau.

B.

Limitarile legale intervin daca ai sub 21 de ani din cate stiu eu. In ceea ce priveste pasagerul Blackrider are dreptate, e bine sa mergi singur o vreme.

Ride Free

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Limitarile legale intervin daca ai sub 21 de ani din cate stiu eu. In ceea ce priveste pasagerul Blackrider are dreptate, e bine sa mergi singur o vreme.

Ride Free

 

Mda dupa cum scrie aci /index.php?...35450&st=30 se pare ca legal nu e nici o problema:

 

"Exista si prevederea referitoare la varsta de 21 ani impliniti, dar in acest moment nu se solicita trecerea unui test de cunostinte si comportament, consideradu-se tacit ca posesorul permisului de conducere la 21 ani, are conduita morala si civica corespunzatoare"

 

O sa va urmez sfatul si o sa ma plimb o vreme singur, de altfel asa si intentionam :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum stai linishtit ca pe cioperijdi nu prea ii opreste politia. Stiu si ei ca nu prea au cum sa ajunga motoretele lor la viteze astronomice in timpi f scurti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor,

am citit ce se scrie pe aici.

sunt si eu incepator in ale cioperelor:))

am cumparat un suzuki intruder de vreo 4 zile si e fantastic.

e de 750 si e o placere sa te dai cu el.

sfatul meu e sa mergi usurel cu motorul pana te obijnuiesti cu el, cat e de greu cat vireaza si cum stai tu in sa.dupa ce esti sigur pe tine si motor fa ce vrei dar in continuare cu grija.

Alea bune si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai de gand sa iti iei dupa aia fier de peste 1000 cemecei, "cut the middleman".

 

Atunci tot in calitate de incepator mai am o intrebare... ce motiv as avea sa imi iau un 1000+? Care sunt situatiile in care cei cateva sute de cmc sunt folositori (in comparatie cu un 800cmc sa zicem)?

 

 

am cumparat un suzuki intruder de vreo 4 zile si e fantastic.

e de 750 si e o placere sa te dai cu el.

 

Fain, am vazut si eu intruderul prin niste poze si mi s-a parut ca e, cum zici si tu, fantastic. Am citit insa ca e mai scump de intretinut... sa mai scrii o parere doua pe aci dupa ce il mai calaresti un pic :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci tot in calitate de incepator mai am o intrebare... ce motiv as avea sa imi iau un 1000+? Care sunt situatiile in care cei cateva sute de cmc sunt folositori (in comparatie cu un 800cmc sa zicem)?

 

Pai in "real world" nu cred ca-s mari diferentele. Ai ceva cuplu si vre-o 5-10 CP in plus. Daca bagi calatorii lungi cu el sa ziceam ca un cuplu mare te-ar ajuta sa urci pantele mai usor, cand ai bagaje si pasager. Oricum chopperul e limitat de garda la sol mica, asa ca viteza mare si curbe stranse nu merg bine impreuna.

 

Eu am un Dragstar de 400cc si am fost si la munte la 2000m (pe serpentine de tragea si masina greu) si pe autostrada. La urcus nu puterea sau cuplu au fost probleme ci faptul ca nu puteai duce viteza in curbe din cauza gardei care nu te lasa sa te apleci prea mult. Pe autostrada ar mai trebui ceva CP intr-adevar, dar nu prea multi. Parerea mea ca 800cc la un cruiser este arhi-suficient pentru o folosinta normala a motorului.

 

Multi din cei ce prefera motoarele mari (cel putin aici in Cipru) le folosesc numai in oras, ca se aud misto/tare si pot demara in tromba la semafor... :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci tot in calitate de incepator mai am o intrebare... ce motiv as avea sa imi iau un 1000+? Care sunt situatiile in care cei cateva sute de cmc sunt folositori (in comparatie cu un 800cmc sa zicem)?

Fain, am vazut si eu intruderul prin niste poze si mi s-a parut ca e, cum zici si tu, fantastic. Am citit insa ca e mai scump de intretinut... sa mai scrii o parere doua pe aci dupa ce il mai calaresti un pic :D

e fain Intruderul.

Din fericire am doua afaceri proprii si pot sa intretin motorul asa cum trebuie.

sper sa nu dau faliment cu el. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru ideea de a te rezuma la cilindreea de care spui. Spun asta pt ca la 600 cat are shadowul meu, cu placerea de a merge mai usor si cu paranoia pe care am capatat-o in trafic....nu vreau nimic mai mult. Am fost la drum lung cu ea (circa 1500 km, FARA PASAGER) si pot sa iti spun ca daca vrei sa incerci putina adrenalina...ai de unde... (la 135km/h pe european, singur pe drum, a fost ok. Habar n-am daca putea sa ajunga mai sus. Nu ma intereseaza asta. La viteza asta imi fluiera rau casca si asta nu mi-a placut... :D )Daca vrei sa mai mergi cu cineva, se comporta excelent (recunosc ca am mers foarte ptin cu pasager asa ca obs mele nu pot fi foarte relevante:)). Nu m-am dat cu vulcanul dar sunt convins ca e la fel de fain....Bafta si poate dam o tura cand o sa il cumperi .

Apropo de pret: cred ca ai sanse mari sa iti gasesti ce vrei in banii astia. Sa nu supralicitezi decat daca e sa iti iei ceva dupa 1998 aprox. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...