Jump to content

Motociclist decapidat de un camion

anndreii
 Share

Recommended Posts

ce imagini socante ?....ce decapitare ca pare un banal accident

Cei de acolo inclusiv autoritatile poate au vazut ceva imagini socante, dar ce este filmat, pare un banal accident (ce e drept te astepti la urmari mai grave)

D-zeu sa il odihneasca dar a cautat-o

Am vazut si eu de dimineata filmarea aia. Nu vad nici un camion prim preajma la final. Doar o furgoneta. Acu - depinde cum a aterziat si ala cu capu' daca zic "decapitat". Ii cred(em) pe cuvant.

Asa, acum discutii interminabile, cum ca ala cu masina nu s-a asigurat, cum ca motociclistul a fost un prost ca habar n-are sa franeze, cum ca putea sa evite, ca n-avea carnet, ca era cocalar de everest, etc, etc. Si din toata discutia n-o sa se traga nici o concluzie. Io zic doar 'lol'.

Bai, deci de necrezut, citez un comentariu de la filmuletul ala, care m-a facut sa izbucnesc intr-un ras cu sughituri:

jan

acum 26 minute

a scapat de criza bulangiu

Edited by Puc

Din pacate sportul asta al nostru se numara in fractiuni de secunde iar deciziile gresite sfarsesc uneori asa...

Cand te dai asa de tare trebuie sa anticipezi orice miscare si sa stii cand sa o lasi mai moale...chiar daca adrenalina te impinge de la spate. E un joc captivant dar si f periculos.

Ai viata in mainile tale,nu poti sa te astepti sa te vada cineva intr-o masina care merge si ea in ritm cu traficul daca tu crosetezi si nu ai rabdare nici o clipa si te manaca sa depasesti neaparat.

Urat! :bounce:

Bai, deci de necrezut, citez un comentariu de la filmuletul ala, care m-a facut sa izbucnesc intr-un ras cu sughituri:

jan

acum 26 minute

a scapat de criza bulangiu

hahahhahahhaha :bounce:

e trist dar nu ma pot abtine

Edited by anndreii

Ce ma enerveaza nenorocitii astia care semnalizeaza exact cand fac o manevra. Scopul semnalizarii este sa anunti pe cei din spate/fata ca vei executa o manevra, ca acestia sa aiba timp sa reactioneze trebuie sa semnalizezi INAINTE sa executi manevra, nu exact cand o executi.

Aici se vede cel mai clar ce se intampla cand semnalizezi exact cand executi o manevra, e ca si cum nu ai semnaliza, pentru ca ceilalti nu au timp sa reactioneze.

Astia sunt oameni care se gandesc numai la ei si ii doare in .... de ce se intampla in jurul lor, si singurul motiv pentru care semnalizeaza este ca atunci cand se intampla ceva sa poata spune "eu nu am gresit cu nimic, am semnalizat, daca ala e tampit si nu pastreaza distanta nu e vina mea". Iar partea si mai de .... e ca atunci cand se intampla ceva din aceasta cauza, martorii isi vor aminti ca omul a semnalizat dar nu si cu cat timp inainte de a executa manevra. Stiu asta pentru ca asa ceva mi s-a intamplat si mie.

Oricum, ma bucur ca exista constiinta si oricat de rau sau indiferent ai fi la un moment dat tot vei fi afectat intr-un fel sau altul de durerea cauzata altora.

mi se pare deplasat din partea alora care rad.. mai ales in calitate de motociclisti. Clar accidentul nu s'a intamplat cand goneau cu viteza mare, iar la ce strazi au aia eu zic ca mai mult sau mai putin aveau unde sa faca manevre de genul; mai ales aia cu portiunea de autostrada. Sa fim seriosi, nu merge lumea noastra legal in bucale si in romania, pe drumurile astea jegoase...si tot apar lupi moralisti care se gasesc sa dea cu pietre. :D

Parerea mea e ca vina(dpdv legal) ii apartine in intregime soferului masinii, pentru ca nu s'a asigurat calumea in conditiile in care motociclistul nu venea ghiulea, ci dimpotriva era destul de apropiat de ritmul traficului in momentul ala, intrucat era in accelerare pentru a depasi. omul nu a trecut ghiulea pe langa el, iar in momentul in care auto a virat, moto era deja prea aproape ca sa mai evite prin franare.

Singura "vina" a pilotului mi se pare a fi aia ca nu si-a luat suficient spatiu de manevra si a vrut sa depaseasca foarte aproape, din cauza ca venea masina din fata(nu a respectat chestia aia cu "2 second bubble"). Ceea ce nu inteleg este ce a gandit conservarul in momentul ala. El vroia sa depaseasca, DAR venea masina din fatza..poate moto ar fi avut loc sa faca triplare, dar ala cu conserva sincer nu cred ca avea loc. Chiar sa nu-l fi vazut pe ala cu duba alba?

In plus, am observat inca o chestie in reactia motociclistului. A vazut ca i-a taiat fatza, dar nu a virat stanga, caz in care ar fi intrat in cu.rul celeilalte conserve dar ar fi scapat in viata. Chiar si daca intra drept in cel care depasea, nu ajungea pe contrasens. A ales sa franeze, probabil in speranta ca apuca sa reduca suficient sau sa treaca undeva intre cele 2 masini la limita, iar de frica masinii de pe contrasens a acrosat conservaru' prost care i-a stricat toate calculele. Sincer la cat timp de reactie a avut, era cam greu sa ia si decizia de a vira stanga. :D

Nasol rau de tot.. cred ca e cosmarul oricarui motociclist sa ajunga pe contrasens atunci cand nu trebuie.. eu zic ca accidentul asta are potential didactic, pt ca aici iti poti da seama cat de repede se intampla lucrurile si ce se poate intampla daca inclini prea mult balanta pe partea cu riscul :bounce:

Parerea mea e ca vina(dpdv legal) ii apartine in intregime soferului masinii....

Singura "vina" a pilotului mi se pare a fi aia ca nu si-a luat suficient spatiu de manevra si a vrut sa depaseasca foarte aproape...

...o chestie in reactia motociclistului. A vazut ca i-a taiat fatza, dar nu a virat stanga...

Am privit de mai multe ori filmul. Pe tot parcursul filmului pilotul face mai multe greseli! Nu a intuit din timp posibilitatea depasirii( doua masini ce rulau in fata lui cu viteze diferite, in plus faptul ca din fata veneau altele). Apoi cand mergi pe motor trebe sa sti ca poti platii si greselile altora. Se vede clar diferenta de stil al celui de-al doilea motociclist, mai ponderat, mai putin riscant.

A pacalit-o o data, de doua ori, de trei ori... apoi a intrat intr-o situatie fara iesire, fara nici o marja de siguranta, nu mai conta reactia lui in acel moment. Aceasta situatie putea fii creata in anumite imprejurari si de un caine, cand iti lipseste intuitia. Totul s-a petrecut fulgerator, fara reactii, fara suferinte... Poate ca din difuzarea acestui film cineva va invata ceva... prea multi tineri cad victime din vina lor sau a celor care-i ignora pe sosea.

Parerea mea e ca vina(dpdv legal) ii apartine in intregime soferului masinii, pentru ca nu s'a asigurat calumea in conditiile in care motociclistul nu venea ghiulea, ci dimpotriva era destul de apropiat de ritmul traficului in momentul ala, intrucat era in accelerare pentru a depasi. omul nu a trecut ghiulea pe langa el, iar in momentul in care auto a virat, moto era deja prea aproape ca sa mai evite prin franare.

Singura "vina" a pilotului mi se pare a fi aia ca nu si-a luat suficient spatiu de manevra si a vrut sa depaseasca foarte aproape, din cauza ca venea masina din fata(nu a respectat chestia aia cu "2 second bubble"). Ceea ce nu inteleg este ce a gandit conservarul in momentul ala. El vroia sa depaseasca, DAR venea masina din fatza..poate moto ar fi avut loc sa faca triplare, dar ala cu conserva sincer nu cred ca avea loc. Chiar sa nu-l fi vazut pe ala cu duba alba?

avea ceva viteza ... cel care filmeaza avea 100 de mile/h .... cel care a mierlit-o avea aproxi,ativ 110 mile/h ... ceea ce inseamna cam 177 km/h ... WITCH IS HUGE ... nu avea cum sa mai evite nimic ... si DA ... o parte considerabila ed vina a avut-o si bikerul ... de ce zic asta ??? pt ca face ce fac (din pacate) o gramada de motoristi, depasesc pe aceeasi banda ... cu trafic de pe contrasens ... mi se pare stupid ... niciodata nu stii de unde apare o gropita in asfalt sdi soferul vrea sa o evite ... te tranteste si apoi tipi ca din gura de sarpe ca te-a omorat .... NU AI VOIE SA DEPASESTI (nici macar nu se numeste depasire) PE ACEEASI BANDA ... ASTA E VINA PE CARE EU I-O ATRIBUI MOTORISTULUI ... in rest plm ... a murit instant ... ATA ETE

Am privit de mai multe ori filmul. Pe tot parcursul filmului pilotul face mai multe greseli! Nu a intuit din timp posibilitatea depasirii( doua masini ce rulau in fata lui cu viteze diferite, in plus faptul ca din fata veneau altele). Apoi cand mergi pe motor trebe sa sti ca poti platii si greselile altora. Se vede clar diferenta de stil al celui de-al doilea motociclist, mai ponderat, mai putin riscant.

A pacalit-o o data, de doua ori, de trei ori... apoi a intrat intr-o situatie fara iesire, fara nici o marja de siguranta, nu mai conta reactia lui in acel moment. Aceasta situatie putea fii creata in anumite imprejurari si de un caine, cand iti lipseste intuitia. Totul s-a petrecut fulgerator, fara reactii, fara suferinte... Poate ca din difuzarea acestui film cineva va invata ceva... prea multi tineri cad victime din vina lor sau a celor care-i ignora pe sosea.

good posting DUDE

Edited by Roockie

De remarcat pe parcursul filmului, masinile care se lipesc de partea stanga, sa le faca loc sa depaseasca. La un moment dat, o masina chiar iese cu rotile din stanga pe imash, sa degajeze. Interesant, oare pe cand si la noi?!

De remarcat pe parcursul filmului, masinile care se lipesc de partea stanga, sa le faca loc sa depaseasca. La un moment dat, o masina chiar iese cu rotile din stanga pe imash, sa degajeze. Interesant, oare pe cand si la noi?!

Daca te referi la faza de la 0:38 eu cred ca ala s-a speriat de duba care venea de pe contrasens si care vroia sa depaseasca la randul ei.

Cat despre accident... vina este impartita, dar cred ca riderul a murit pe barba lui, are cea mai mare parte de vina. A fost neglijent si a platit cu viata. Pacat.

Pana la urma conduita preventiva te scapa de multe belele. :bounce:

Nu mi se pare normal sa ceri asa ceva. E o dovada de iresponsabilitate sa obligi un alt sofer sa faca o manevra poate aproape imposibila ca sa te salveze pe tine cand nici macar tu nu vrei sa te salvezi pe tine. De ce sa obligi un om sa derapeze sau poate chiar sa faca un accident iesind in decor? Doar pentru ca sa mai castigi cateva secunde? Asta mi se pare una din cele mai mari dovezi de iresponsabilitate in trafic: pe tine sa te doara in basca de ceilalti si mai ales de tine, dar sa le ceri lor sa se sacrifice pentru tine. :D Adica tu pe ala saracul il bagi in boscheti dar ala nu trebuie sa intre in tine ci trebuie sa intre in copac sau sa se rastoarne ca sa poti tu depasi?? E logic,da... :bounce:

Nu este ceea ce crezi. La scoala aici te invata ca pe prost trebuie sa-l ai in fata pentru a nu-l scapa din ochi. Si asta nu am aflat doar de la instructorul meu si in niciun caz nu se refera doar la motociclisti.

Masinile degajeaza in ambuteiaje cand trec printre randuri insa legea spune ca odata coloana in miscare este responsabilitatea EXCLUSIVA a motociclistului ce face lane splitting avand PESTE 50 kmph.

Nu mi se pare normal sa ceri asa ceva. E o dovada de iresponsabilitate sa obligi un alt sofer sa faca o manevra poate aproape imposibila ca sa te salveze pe tine cand nici macar tu nu vrei sa te salvezi pe tine. De ce sa obligi un om sa derapeze sau poate chiar sa faca un accident iesind in decor? Doar pentru ca sa mai castigi cateva secunde? Asta mi se pare una din cele mai mari dovezi de iresponsabilitate in trafic: pe tine sa te doara in basca de ceilalti si mai ales de tine, dar sa le ceri lor sa se sacrifice pentru tine. :baubau: Adica tu pe ala saracul il bagi in boscheti dar ala nu trebuie sa intre in tine ci trebuie sa intre in copac sau sa se rastoarne ca sa poti tu depasi?? E logic,da... :P

:D

Sunt unii care daca nu te dai in parti sa treaca, fac urat chit ca tu circuli cu viteza legala, blituri, claxoane, nervi: strada-e a lor. In opinia mea asta tine de educatia primita.

Sursa o vedeti, sper ca nu a mai fost postat acest accident, iar daca a fost rog pe cineva sa imi stearga topicul si imi cer scuze

Numai bine

http://stirileprotv.ro/stiri/international...-un-camion.html

Auzi eu asi sterge topicul cu o singura conditie : sa vad si eu cum naiba a mancat nebuna aia ochiul la cealata nebuna? Chiar nu a avut sasi faca un ochi sau o omleta? http://stirileprotv.ro/video/scene-de-groa...mancat/60308361

Oricum ce pedeapsa a primit ala care a filmat...vai de mine.

2 ani puscarie cu suspendare

amenda de 190 de lire

interdictia de a mai urca pe motocicleta timp de doi ani!

Crezi ca pedeapsa asta de 2 ani suspendare de permis si 190Lire(vo 900Ron sau 220E) il doare pe el?? Eu cred ca se autosuspenda cu totul macar 5 ani de la a conduce ORICE vehicul...... :P :D

sansele de a avea accident cu moto sunt de 30 de ori mai mari decat conducand auto...

Si asta probabil in conditii legale de viteza si ...de obtinere a perisului de conducere... In rest fiecare cu ce l-a inzestrat mama-natura... inteligenta...rabdare...sanatate...

dupa parerea mea, motoarele supersport sunt create in principal pt performanta pe pista, nu pt traficul cotidian. asta e si pericolul,sa confunzi strada cu circuitul.... eu unul mi-am luat maxiscuter, mi-a fost teama de sportive...mai bine sa recunosti ca esti pampalau,dar sa fii in viata, decat sa te urci pe supersport si sa ......R.I.P.