Sari la conținut

Accident vis-a-vis de Rest 2 Cocosi


IF-83-UCK
 Share

Postări Recomandate

La ora 21.30 s-a produs un accident in dreptul restaurantului 2 cocosi din Bucuresti.

O motocicleta Szuki SV650 albastra cu numarul de inmatr If-14-AGV, venea dinspre Bucuresti in directia Mogosoaia, Buftea, cu viteza redusa, iar la intersectia Ionescu sisesti cu Bucuresti Targoviste, un peugeot partner a intrat in intersectie fara sa se asigure, taindu-i fata motociclistului. Motociclistul a franat si a incercat sa fereasca masina prin spate, dar i-a "fugit fata" si a cazut. Nu a lovit masina, dar din cauza cazaturii, baiatul s-a lovit destul de rau. Medicii spuneau ceva de o hemoragie interna si ceva lovituri la cap. Cred ca va arata pe antena 3 sau antena 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu avea casca? Nu sunt medic...dar mergand "fara viteza" cum zici tu, doar un mare ghinion cred ca poate determina hemoragia interna..mai precis sa te lovesti de ceva deosebit de dur....gen podetz. Iar la cap....de unde pana unde? :bounce:

Sanatate bikerului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate i a sairt casca din cap !

 

Sanatate maxima!

 

Cred ca asta s-a intamplat. Casca nu prezenta urme de lovituri dar n-am vazut o marca scrisa pe ea. Soferul peugeotului nu a plecat de la locul accidentului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avea casca pe cap...am trecut intamplator pe acolo la doar 2-3 minute dupa accident.Baiatul se lovise destul de rau...cand am ajuns la el avea convulsii si abia mai respira...au venit 2 ambulante la vreo 10 minute dupa accident si sper din tot sufletul ca va fi salvat.

Contact nu a existat intre masina si motocicleta....se vedeau urme de frane ale mobrei....nici cauciucurile nu l-au ajutat prea mult....avea corsa 3 ...model foarte tare si destul de prost mai ales pentru franari de urgenta cu fata.

Nu pot sa mai zic decat insanatosire grabnica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu avea casca? Nu sunt medic...dar mergand "fara viteza" cum zici tu, doar un mare ghinion cred ca poate determina hemoragia interna..mai precis sa te lovesti de ceva deosebit de dur....gen podetz. Iar la cap....de unde pana unde? :bounce:

Sanatate bikerului

 

hemoragia interna se refera de obicei la organe care sangereaza in cutia toracica/abdomen.

 

cascati ochii, mergeti prudent, faza lunga + toba zgomotoasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, EU sunt motociclistul implicat in accident, moto avea nr IF-14-AGP si intr-adevar,desi asta e tot ce imi amintesc,asa s-a intamplat,masina mi-a iesit in fata fara sa se asigure. Am franat dar fiind curba rotile s-au blocat si am derapat. MULTUMESC celor care mi-au salvat viata,adica m-au ajutat sa nu-mi inghit limba,din spusele celor de acolo. Am fost la spitalul Elias de unde mi-au dat drumul dupa o ora de investigatii,spunandu-mi ca sunt ok,inclusiv dupa radiografii la cap.Acum urmeaza sa ma duc marti la Udriste sa vad ce rezolv.Moto e destul de sifonata pe partea stanga,cel mai tare ma ingrijoreaza rezervorul infundat.Sper sa o pot repara cu RCA :bounce: .Imi puteti recomanda un service care sa aiba si ceva sudare eventual?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca esti bine....ai avut cateva momente critice insa ai trecut peste ele cu bine dupa cum se vede.

Multa sanatate in continuare si ca prim sfat schimba-ti anvelopele.Daca te mai pot ajuta cu ceva da-mi un pm.

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,pot sa te ajut eu daca vrei,ia id-u meu de la profil s-au lasa un Pm si te ajut cu reparatiile!!!!bafta

 

Mai exista si oameni de genul asta...datorita lor aceasta comunitate inca exista!

Sanatate maxima & Drive safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai trecut de citeva ori prin fata pravaliei mele pe Sisesti cred ca ai si vazuto eu pregatesc motorete de curse.

Daca te opreai .....iti explicam ce o sa patesti de acum ziceai ca ai avut un dejavu !!!!

Am ajuns la accident la un min. si am constatat.

1 Casca ne legata , este cu inchidere rac si nu se desfacea asa usor. si ne lovita adica nu ai atins pamintul cu ioa in cap !!!!

2 nu am vazut manusile poate erau dar erau de care trebuie sau de bicicleta !!!

3 cauciucul fata ...corsa III = ebonita.

 

 

 

Ps nu ai ce sa rezolvi la politie nimic zero nimic nada nu a fost contact = auto accidentare = iei amenda pentru asta !!!!!

 

PS 2 eu cind va zic de cau fata !!!! ca o data pe an tre sa pui o frina de urgenta !!!! nu batman , batman eu ce sa zic ???

 

Ps 3 daca in fata ta o masina sa oprit credeai ca la taiat pisarea ? nu, nu !!!!.......... face stinga .....

 

 

Bine ca nai patit nimic ....cind am vazut ca intri in convulsi ....naspa bine ca nai patit nimic. vino de curiozitate pt. 15 min de mentorat si data viitoare iti maresti foarte mult sansele de supravietuire !!!!

Editat de abalamuc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[joke]Hai ca ai dat de dracu, te-ai bagat in gura lu' balamuc! :bounce: [/joke]

 

Oricum e bine ca esti ok, eu bizon fiind m-am ales cu o clavicula rupta, si mai penibil... din cauza unui caine. Lasa politia ca nu faci nimic, doar iti da amenda si atat. RCA e piua, scoti banu' din buzunar. Fierul da-l dracu, o sa-l repari, fii fericit ca n-ai tu nimic. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu cred ca este autoaccidentare...iar soferul vinovat ar trebui sa vina sa dea declaratie la politie...eventual ar trebui sa te oferi sa-i platesti tu amenda, sa fie mai motivat. nu are ce pierde in felul asta, in afara de 3 pct penalizare. ar castiga insa respectul unor motociclisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu cred ca este autoaccidentare...iar soferul vinovat ar trebui sa vina sa dea declaratie la politie...eventual ar trebui sa te oferi sa-i platesti tu amenda, sa fie mai motivat. nu are ce pierde in felul asta, in afara de 3 pct penalizare. ar castiga insa respectul unor motociclisti.

 

Hmm... tu crezi ce spui? Eu nu. Sunt sceptic de fel, de asta zic. Traim totusi in Romania. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de ce ati spus voi mai sus: casca ERA legata,am lovit cu ea pt ca se vad semnele,manusile sunt vanucci racing 2,si ele julite,geaca la fel...toate astea m-au ajutat sa nu fie mai rau.Despre cauciucuri: am simtit si eu de cateva ori ca sunt cam rigide,dar acum imi dau seama ca nu mi s-a parut.Soferul si familia lui par oameni de bun simt,au stat pana la 2 noaptea,am adus motorul impreuna cu ei.Azi s-au interesat de starea mea.Nu-mi pun sperante in RCA,chiar si politistul de la spital spunea ca ar fi trebuit si sa-l ating pe sofer :bounce: .Am auzit de la chelnerii de la restaurant,care au iesit imediat,ca am fost intr-o stare de soc grava,multumesc inca o data celor care au avut grija de mine.

 

eu nu cred ca este autoaccidentare...iar soferul vinovat ar trebui sa vina sa dea declaratie la politie...eventual ar trebui sa te oferi sa-i platesti tu amenda, sa fie mai motivat. nu are ce pierde in felul asta, in afara de 3 pct penalizare. ar castiga insa respectul unor motociclisti.

 

Mda,el a intrat fara sa se asigure,eu am incercat sa evit coliziunea,ceea ce am si reusit cu pretul starii mele si a mobrei.Soferul a fost tinut pana dimineata la politie pt declaratii.Pacat ca nu s-a introdus conceptul de autor moral al accidentului,cel care provoaca iar altii il evita ca si in cazul meu.Urmeaza sa aflu mai multe marti la Udriste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nevoie de nici o prevedere de "autor moral", vezi accidentul lui soso-bum anul trecut: nu a atins mașina și șoferul mașinii a fost considerat vinovat. Dacă Garcea e tembel nu trebuie să fii de acord cu el, mai ales dacă ai martori - nu scrie nicăieri în lege că trebuie să existe contact pentru a stabili vinovăția.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar peugeot....inebunesc...cred k nu sunt proiectate bine

Shhhhhh, usurel ca avem un Pejoar pe forum si face iar crize. :bounce:

 

Dacă Garcea e tembel nu trebuie să fii de acord cu el, mai ales dacă ai martori - nu scrie nicăieri în lege că trebuie să existe contact pentru a stabili vinovăția.

Corect, nu e nevoie de impact pentru a se face vinovat.

 

Din Codul Rutier:

 

Art.6. - În sensul prezentei ordonanțe de urgență, expresiile Âşi termenii de mai jos au următorul înțeles:

 

1. acordare a priorității – obligația oricărui participant la trafic de a nu-Âşi continua deplasarea sau de a nu efectua orice altă manevră, dacă prin acestea îi obligă pe ceilalți participanți la trafic care au prioritate de trecere să-Âşi modifice brusc direcția sau viteza de deplasare ori să oprească;

 

Faptul ca a intrat pe drumul cu prioritate te-a obligat sa-ti modifici brusc directia si asta a fost cauza accidentului. Neacordare de prioritate + accident = 3 luni pe bara + amenda.

 

Si daca reuseai sa-l eviti, si daca nu franai si nu il evitai si te faceai poster pe geamul lui, si daca franai complet, in oricare din situatii, ala e vinovat de neacordare de prioritate. Doar ca in 99% din cazuri nu au loc accidente, Pulitia ori e la gogoserie ori dirijeaza coloane si neacordarea de prioritate (aka "bagă făh botul pe prima bandă să te lase să te bagi, no fi proastă....") e sport national la noi. Dar e tot o incalcare a legii, nu devine contraventie doar daca iti rupi cateva oase in caroseria lui.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala cu masina scapa deoarece nu a existat contact. Pacat

Nu mai spuneti prostii. Am avut accident in care nu a existat nici un fel de contact cu masina (nici eu, nici moto) si a fost declarat vinovat inainte sa apuc eu sa dau declaratie, chiar daca el sustinea ca nu m-a stanjenit in nici un fel si ca eu am pierdut controlul si acum incerc sa-mi repar motocicleta pe RCA-ul lui (chiar daca aveam CASCO).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[quote name=Gnraloo' date='Jun 13 2009, 04:27 PM' post='1941824'

 

Mda,el a intrat fara sa se asigure,eu am incercat sa evit coliziunea,ceea ce am si reusit cu pretul starii mele si a mobrei.Soferul a fost tinut pana dimineata la politie pt declaratii.Pacat ca nu s-a introdus conceptul de autor moral al accidentului,cel care provoaca iar altii il evita ca si in cazul meu.Urmeaza sa aflu mai multe marti la Udriste.

 

nu iti pune mari sperante in cei de la udriste cel putin in probleme legate de asigurari.

 

eu am fost lovit de unul beat si aia radeau de mine cand le_am spus ca o sa fac mobra pe rca_ul aluia, genul prietene noi faceam asta de ani de zile si nu se despagubeste daca ala a fost baut, evident total gresit.

 

trebuiau sa raspunda la o adresa de la asigurari pentru ca au completat procesul verbal la misto fara sa specifice toate autovehiculele implicate in accident si le_a luat 30 de zile sa dea un raspuns gresit in bascalie maxima.

 

bine ca ai scapat doar cu atat, baga_te la un curs pe amkart cu trancanici, ia o guma sh moale de la maestru balamuc si invata niste franari de urgenta in special pe viraj.

 

sanatate maxima, bafta cu asigurarile, militia si familia...

 

P.S. da un telefon luni si cere cu cineva de la juridic sunt foarte ok si daca pot sa te ajute o vor face

http://www.fpvs.ro/

Editat de valbi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nevoie de nici o prevedere de "autor moral", vezi accidentul lui soso-bum anul trecut: nu a atins mașina și șoferul mașinii a fost considerat vinovat. Dacă Garcea e tembel nu trebuie să fii de acord cu el, mai ales dacă ai martori - nu scrie nicăieri în lege că trebuie să existe contact pentru a stabili vinovăția.

Accidentul lui soso a fost filmat....din acest motiv a fost declarat vinovat acel sofer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...