Jump to content

kawa zx-6r

SeTo
 Share

Recommended Posts

• Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

asta e frate...din ce am inteles eu din aceste sfaturi este ca:"sunt masochist caruia ii place sa aiba o pozitie incomoda pt viteze mici si caruia ii place sa strice un ss pt k e facut numai pt viteze mari"; asta e frate daca eu vreau dureri de spate problema mea:)))

asta e frate...din ce am inteles eu din aceste sfaturi este ca:"sunt masochist caruia ii place sa aiba o pozitie incomoda pt viteze mici si caruia ii place sa strice un ss pt k e facut numai pt viteze mari"; asta e frate daca eu vreau dureri de spate problema mea:)))

sincer acum, atat ai intes tu din tot ce a fost scris pe topicul asta? :cheers:

Arunca un ochi si prin topicul "A question" , mai gasesti niste sfaturi bune si pe acolo , majoritatea fac misto dar... asta e , mai sunt si cativa care dau sfaturi bune , daca iti ei zx-6r singuru lucru care il zic este sa ai grija , si sa bagi bani in echipament full , si chiar daca sunt 40 de grade afara sa il porti :cheers:

mie nu mi se pare asa incomoda pozitia pe ss (nu am mers pe ninja ce-i drept)... poate daca esti mai inalt sa te chinui un pic. intradevar am facut febra musculara de la ambreiaj... dar.... toate motocicletele au ambreiaj (desi stiu ca sunt si cu cutie automata)

QUOTE (mihstar @ Jun 17 2009, 09:22 PM) *

Zi'ne si noua ce te'a impresionat asa tare cand ai mers ca pasager pe zx6? Ce a facut amicul tau de te'a surprins intr'un mod atat de placut , incat sa iti doresti asa motocicleta? Cumva 200km/h?

SeTO

nu asta , orice cimpanzeu e in stare sa ii dea gas si sa mearga cu 200 la ora ciclistica m-a atras, am zis am mers si cu un r6 dar s-a asezat mai frumos kawa:X

SeTO

"oricum ce dement ii da 200 la ora cand nu ai macar un an de mers cu motocicleta:|(un ss atinge foarte usor 200 am simtit pe pielea mea in nici 300 m avea 210 un kawa)"

SeTo, asculta la fratele Sarac, el stie foarte bine cum vine treaba cu motociclismul asta. numai ai grija la el, o sa vrea sa iti ia camasa de pe tine, ca nu are echipament.

offtopic: Saracule, da' de ce nu ai mers bre mai mult cu ea, nu ai avut bani de gaz?

primele mii le-am facut pe un cbr125 care inca il mai am si il tin pt oras (manevrabilitate/consum/marime) si primele cazaturi....intre timp m-am urcat pe r6,bestie,parca plange,se incinge cand meg incet....asa ca i-ati ceva mic si daca nu mai urci o scara sari direct la ss....nu uita echipamentul,mai devreme sau mai tarziu o sa iti trebuiasca...pe mine ma ajutat din prima zi :cheers:

QUOTE (mihstar @ Jun 17 2009, 09:22 PM) *

Zi'ne si noua ce te'a impresionat asa tare cand ai mers ca pasager pe zx6? Ce a facut amicul tau de te'a surprins intr'un mod atat de placut , incat sa iti doresti asa motocicleta? Cumva 200km/h?

SeTO

nu asta , orice cimpanzeu e in stare sa ii dea gas si sa mearga cu 200 la ora ciclistica m-a atras, am zis am mers si cu un r6 dar s-a asezat mai frumos kawa:X

SeTO

"oricum ce dement ii da 200 la ora cand nu ai macar un an de mers cu motocicleta:|(un ss atinge foarte usor 200 am simtit pe pielea mea in nici 300 m avea 210 un kawa)"

Viata bate filmul! Yakwza te'a prins cu mata in sac :lol:) Pe thread aici ziceai ca nu 200km/h te impresioneaza ci ciclistica si pe alt thread ca ai mers cu 210km/h cu un "kawa" . Eu tot nu pot sa imi dau seama cum un incepator , poate sa isi dea cu parerea privind ciclistica unei motociclete? Si ca pasager de altfel :cheers: De ce oare toti vreti SS nu stiu ? :banana:

SeTo...te-ai decis? Eu zic sa iei totusi hayabusa aia...

Cat despre topicul asta...daca tot erai decis deja ce o sa-ti iei, de ce dreq mai dai cu intrebari d'astea idioate pe aici? ca sa vazi cati mai sunt ca tine care te aproba in ceea ce faci? sau sa auzi aceeasi placa pe care probabil ai citit-o de tz-shpe mii de ori pe acest forum?

...aaa...probabil doar vroiai sa te lauzi ca o sa-ti iei SS...m-am prins :lol:

Bafta multa si grija mare cu SS-urile. Sper sa nu te regasim in situatia celui din link-ul de mai sus.

Fratilor, la varsta lui, ce draq sa vrea????

Pe bune acum.

Doar n-o sa-si ia un Transalp, sau un GS500. Ca alea n'are plastice de curse.

Plus ca un 125cm nu da bine la imagine daca n-are pe bord +250.

Amice, la motocicleta NU CONTEAZA viteza maxima. Oricum n-ai unde sa-i dai blana fara sa-ti rupi gatul.

La o motocicleta conteza in cati metri te da cu cracii in sus cand faci vreo tampenie.

Iar ZX6R-ul ... NU IARTA absolut nici o greseala.

Nu mai vorbi de viteze d'alea de 200 +.

Mai bine intereseza-te despre rigiditate, despre suspensii, unghiuri de bracaj, stabilitate pe viraj, si cele jdemii de feluri in care poti sa ti-o furi daca bruschezi doar o idee comenzile.

Faza ca e cuminte pana in 7000 de rpm, e fix pix in momentul in care da-i intr-o groapa si-ti scapa mana in gaz. Si daca mai ai "norocul si fericirea" sa fii in treapta 1 sau 2.... :cheers:

In mod sigur iti vei lua un SS.

Asa ca n-are rost sa incerc sa te conving sa nu.

.....

Faza ca e cuminte pana in 7000 de rpm, e fix pix in momentul in care da-i intr-o groapa si-ti scapa mana in gaz. Si daca mai ai "norocul si fericirea" sa fii in treapta 1 sau 2.... :cheers: .....

cea mai usoara solutie la problema asta, cu groapa, e sa mergi tot timpu cu gazu la maxim :banana:)

acum serios, de cate ori ati patit sa accelerati fara voie in mers???

Edited by bec

am prins ideea : e foarte periculos ; si ca orice gresala nu este iertata. Tot din asta imi iau :cheers: [amortizorul la ghidon nu se exclude].Nu zic k nu voi merge tare , dar dupa ce am citit topicul cu accidentul 90% din avant mi l-a taiat poate chiar mai mult , dar o sa stau in banca mea :banana:[si daca e de condus agresiv pista ma asteapta...am inteles k nu este scump sa te dai pe pista]

@ SeTo

M-am uitat acum la profilul tau din curiozitatea sa vad ce varsta ai si am vazut ca esti foarte tinerel. La fel ca si tie mi-au sarit in cap baietii mai experimentati de pe forum cand am inceput pe un gsxr 600. Insa diferenta e ca eu am inceput la o varsta mai avansata, aveam 24 de ani atunci si B-ul de 6 ani in buzunar cu multi km la activ pe drumurile tarii. Conteaza enorm de mult sa ai experienta in trafic inainte de a merge pe o motocicleta,vei sti la ce sa te astepti din partea soferilor,nu vei face greseli tipice unui incepator care pe motor te pot costa foarte scump,chiar viata. Daca totusi vrei neaparat sa incepi pe motor fara a avea experienta in trafic te-as sfatui sa iti iei ceva mai domol,care iti va ierta cat de cat greselile ,sunt o gramada de motociclete faine cu care poti bate tara in lung si-n lat chiar daca au "doar" 50 de cai ( vezi Suzuki Gs500). Spun asta pentru ca am avut si eu varsta ta si stiu cum e,te vei lasa furat de senzatii si vei face lucruri nebunesti,nefiind constient la ce pericole te expui si e pacat...Dupa ce vei face ceva km vei fi constient la ce riscuri te expui de fapt pe sosele mai ales conducand o motocicleta,si cand iti vei lua motorul la care visezi acum nu vei mai fi tentat sa mergi cu 200 pentru ca stii ce ai putea sa patesti. O sa imi spui acum ca tu nu vei merge tare iar eu nu o sa te cred :cheers: Daca ai avea experienta in conducere pe alte vehicule ai sti ce inseamna viteza,dar in situatia ta nu constientizezi. Iti pot da exemplu pe un prieten care a luat A-ul odata cu mine,diferenta fiind ca el era la fel ca tine: experienta in conducere 0. In situatiile in care eu eram rezervat ,reducand viteza el se ducea ghiulea,desi era pe un Gs 500:).Din pacate pentru el nu stia ce inseamna conducere preventiva rezultatul la care a ajuns e o placa cu 8 suruburi in mana dreapta. Sper sa tragi niste concluzii de aici:) Numai bine

am prins ideea : e foarte periculos ; si ca orice gresala nu este iertata. Tot din asta imi iau :cheers: [amortizorul la ghidon nu se exclude].Nu zic k nu voi merge tare , dar dupa ce am citit topicul cu accidentul 90% din avant mi l-a taiat poate chiar mai mult , dar o sa stau in banca mea :banana:[si daca e de condus agresiv pista ma asteapta...am inteles k nu este scump sa te dai pe pista]

io propun sa-ti iei un cbr f3 :lol:

Iar "n" pagini degeaba ! :cheers:

cel mai inteligent post. va bateti gura degeaba.

eu-ti urez asfalt uscat si incidente zero. am inceput ca si tine pe o sportiva, una de 98 de cai, insa una putin mai normala decat zx-6. acum, dupa cativa km, uitandu-ma in spate la erorile de pilotaj pe care le-am avut, imi dau seama ca motocicleta mea din 1997 mi-a iertat multe lucruri. zx-6 cam are tendinta sa traga tare dupa 10 000 de ture, iar chestia cu "eu am sa merg incet" e o mizerie pe care si eu la randul meu am afirmat-o. si a tinut... vreo 2000-3000 de km, pana am inceput sa cred ca stiu ce incalec, problema este ca ceea ce incaleci mereu te va surprinde. iti trebuie multa rabdare sa inveti ceea ce inseamna motociclismul, nu se rezuma la terase, sucuri si plimbari la munte, motociclismul cere sacrificii financiare, rabdare si iscusinta, cine este experimentat stie ce vorbesc, nu ca eu as fi. eu deabia acum incep sa-mi dau seama cat de greu este sa fii motociclist. sa nu mai iau in considerare traficul din ziua de azi si idiotii care misuna prin el.

alege cu capul si incearca sa-l tii pe umeri si-n ziua in care te va manca sa-i dai gaz.

asfalt uscat.

eu nu pricep pentru ce ai deschis topicul. ceri sfaturi dar accepti numai un raspuns. chiar nu vad cu ce te poate ajuta topicul asta in conditiile in care tu erai oricum hotarat sa-ti iei. poate doar pentru ca in anxietatea specifica varstei, cautai aprobarea altuia asa cum cauti aprobarea parintilor.nu o sa gasesti aprobarea noastra aici pentru ca pur si simplu nu ai dreptate. sorry

Edited by paduche

@ SeTo

M-am uitat acum la profilul tau din curiozitatea sa vad ce varsta ai si am vazut ca esti foarte tinerel. La fel ca si tie mi-au sarit in cap baietii mai experimentati de pe forum cand am inceput pe un gsxr 600. Insa diferenta e ca eu am inceput la o varsta mai avansata, aveam 24 de ani atunci si B-ul de 6 ani in buzunar cu multi km la activ pe drumurile tarii. Conteaza enorm de mult sa ai experienta in trafic inainte de a merge pe o motocicleta,vei sti la ce sa te astepti din partea soferilor,nu vei face greseli tipice unui incepator care pe motor te pot costa foarte scump,chiar viata. Daca totusi vrei neaparat sa incepi pe motor fara a avea experienta in trafic te-as sfatui sa iti iei ceva mai domol,care iti va ierta cat de cat greselile ,sunt o gramada de motociclete faine cu care poti bate tara in lung si-n lat chiar daca au "doar" 50 de cai ( vezi Suzuki Gs500). Spun asta pentru ca am avut si eu varsta ta si stiu cum e,te vei lasa furat de senzatii si vei face lucruri nebunesti,nefiind constient la ce pericole te expui si e pacat...Dupa ce vei face ceva km vei fi constient la ce riscuri te expui de fapt pe sosele mai ales conducand o motocicleta,si cand iti vei lua motorul la care visezi acum nu vei mai fi tentat sa mergi cu 200 pentru ca stii ce ai putea sa patesti. O sa imi spui acum ca tu nu vei merge tare iar eu nu o sa te cred :banana: Daca ai avea experienta in conducere pe alte vehicule ai sti ce inseamna viteza,dar in situatia ta nu constientizezi. Iti pot da exemplu pe un prieten care a luat A-ul odata cu mine,diferenta fiind ca el era la fel ca tine: experienta in conducere 0. In situatiile in care eu eram rezervat ,reducand viteza el se ducea ghiulea,desi era pe un Gs 500:).Din pacate pentru el nu stia ce inseamna conducere preventiva rezultatul la care a ajuns e o placa cu 8 suruburi in mana dreapta. Sper sa tragi niste concluzii de aici:) Numai bine

dupa cum am zis k am mers pe scutere...ma rog extraordinar de mare dif intre kawa si ele stiu asta stiu cum se comporta soferii in trafic8-|...cate portiere mi-ai iesit in cale cati nu mi-au taiat calea cati m-au vazut si tot mi-au iesit in fatza:| o sa am mare grija si de mers usor nu zic asta pt k nu poti abtine cand auzi motorul sub tine cum face...dar de condus prudent da;) ms de sfat :cheers:

eu nu pricep pentru ce ai deschis topicul. ceri sfaturi dar accepti numai un raspuns. chiar nu vad cu ce te poate ajuta topicul asta in conditiile in care tu erai oricum hotarat sa-ti iei. poate doar pentru ca in anxietatea specifica varstei, cautai aprobarea altuia asa cum cauti aprobarea parintilor.nu o sa gasesti aprobarea noastra aici pentru ca pur si simplu nu ai dreptate. sorry

:cheers:

o sa am mare grija si de mers usor nu zic asta pt k nu poti abtine cand auzi motorul sub tine cum face...dar de condus prudent da;) ms de sfat :lol:

Pfuaiiii....pritetene...imi pare rau sa vad o gandire DE COPIL la unul care are impresia ca o sa inceapa motociclismul pe un ZX-6R. Sincer, te compatimesc. Ai nevoie de a ajutor...DE SPECIALITATE.

Stimati colegi...acum am inteles de ce se sinucid atatia pustani la care nu le-a picat nici casul de la gura cu motocicleta...auzi la el gandire sanatoasa...NU MA POT ABTINE CAND AUD MOTORU SUB MINE :cheers: :banana: :lol:

Si mai zi-mi un lucru...ce pwla mea intelegi tu prin condus prudent? Sigur NU CEEA CE TREBUIE din moment ce faci o asemenea afirmatie stupida, cum ca < nu te poti abtine sa-i dai in gura, dar o sa conduci prudent>...cum vine asta frate?

Doamne, mare-i gradina Ta!

Sa ne anunti cand o sa iti iei motorul...nu de alta dar sunt curios cate ore o sa treaca pana te versi cu el...