Sari la conținut

Accident Mortal


BackSlash
 Share

Postări Recomandate

Acum am ajuns acasa de la cumplitul accident intamplat in apropiere de Otelu Rosu.

2 tineri dintre care unul imi era bun prieten s-au avantat cu 200 km/h spre moarte. Catalin (Flo) cum ii spuneau prietenii isi achizitionase seara trecuta o vitezana, acum 2 ore am primit un apel in care am auzit ca e mort...am ramas socat... nu pot da prea multe detalii, decat ca s-a accidentat cu o dacie care i-a intors in fata, soferul daciei un tanar dealtfel a declarat ca nu a vazut nimic incercand sa intoarca, Flo..impreuna cu pasagerul a izbit masina in stalpul spate, el a decedat pe loc, pasagerul multiple contuzii, bazin, picioare fracturate, capul spart... dar viu. Acul s-a oprit la 200, masina ... parca era de carton...motocicleta ...una cu pamantul

R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 98
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum am ajuns acasa de la cumplitul accident intamplat in apropiere de Otelu Rosu.

2 tineri dintre care unul imi era bun prieten s-au avantat cu 200 km/h spre moarte. Catalin (Flo) cum ii spuneau prietenii isi achizitionase seara trecuta o vitezana, acum 2 ore am primit un apel in care am auzit ca e mort...am ramas socat... nu pot da prea multe detalii, decat ca s-a accidentat cu o dacie care i-a intors in fata, soferul daciei un tanar dealtfel a declarat ca nu a vazut nimic incercand sa intoarca, Flo..impreuna cu pasagerul a izbit masina in stalpul spate, el a decedat pe loc, pasagerul multiple contuzii, bazin, picioare fracturate, capul spart... dar viu. Acul s-a oprit la 200, masina ... parca era de carton...motocicleta ...una cu pamantul

R.I.P.

 

Ghinion iar faza cu acul la 200 nu este relevant, la impact acul poate sa zboare si la 300 asta nu inseamana neaparat ca a avut 200 km/h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am ajuns acasa de la cumplitul accident intamplat in apropiere de Otelu Rosu.

2 tineri dintre care unul imi era bun prieten s-au avantat cu 200 km/h spre moarte. Catalin (Flo) cum ii spuneau prietenii isi achizitionase seara trecuta o vitezana, acum 2 ore am primit un apel in care am auzit ca e mort...am ramas socat... nu pot da prea multe detalii, decat ca s-a accidentat cu o dacie care i-a intors in fata, soferul daciei un tanar dealtfel a declarat ca nu a vazut nimic incercand sa intoarca, Flo..impreuna cu pasagerul a izbit masina in stalpul spate, el a decedat pe loc, pasagerul multiple contuzii, bazin, picioare fracturate, capul spart... dar viu. Acul s-a oprit la 200, masina ... parca era de carton...motocicleta ...una cu pamantul

R.I.P.

Ma gandesc ca daca accidentul s-ar fi petrecut la 200, pasagerul nu ar fi avut la randul lui nici o sansa ... Oricum, nasol, RIP :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum ce dement ii da 200 la ora cand nu ai macar un an de mers cu motocicleta:|(un ss atinge foarte usor 200 am simtit pe pielea mea in nici 300 m avea 210 un kawa ) oricum pare rau:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ghinion iar faza cu acul la 200 nu este relevant, la impact acul poate sa zboare si la 300 asta nu inseamana neaparat ca a avut 200 km/h

 

Foarte bine gandit , nu cred ca avea 200 , pasagerul murea instant daca avea 200 , banuiesc ca pasagerul nu avea costum ? doar casca ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum ce dement ii da 200 la ora cand nu ai macar un an de mers cu motocicleta:|(un ss atinge foarte usor 200 am simtit pe pielea mea in nici 300 m avea 210 un kawa ) oricum pare rau:(

 

 

stai jos...4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum ce dement ii da 200 la ora cand nu ai macar un an de mers cu motocicleta:|(un ss atinge foarte usor 200 am simtit pe pielea mea in nici 300 m avea 210 un kawa ) oricum pare rau:(

experienta se masoara in km...nu in ani, si nu ai tu de unde sa stii cati km/h avea "dementul" ala, iar ca iti pare tie rau e irelevant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am ajuns acasa de la cumplitul accident intamplat in apropiere de Otelu Rosu.

2 tineri dintre care unul imi era bun prieten s-au avantat cu 200 km/h spre moarte. Catalin (Flo) cum ii spuneau prietenii isi achizitionase seara trecuta o vitezana, acum 2 ore am primit un apel in care am auzit ca e mort...am ramas socat... nu pot da prea multe detalii, decat ca s-a accidentat cu o dacie care i-a intors in fata, soferul daciei un tanar dealtfel a declarat ca nu a vazut nimic incercand sa intoarca, Flo..impreuna cu pasagerul a izbit masina in stalpul spate, el a decedat pe loc, pasagerul multiple contuzii, bazin, picioare fracturate, capul spart... dar viu. Acul s-a oprit la 200, masina ... parca era de carton...motocicleta ...una cu pamantul

R.I.P.

 

Dupa cum ai relatat povestea pui accent pe inconstienta: si-a luat motor rapid si a 2a zi a murit din cauza vitezei.

Din pacate este principala cauza a accidentelor de motocicleta. Asta nu inseamna ca soferul masinii nu este vinovat. Insa asta nu-i ajuta pe niciunul. D-zeu sa-l ierte si sa-i dea sanatate celui care traieste.

 

Iar pt cei care vorbeau mai sus de experienta poti sa ai 100.000 km pe un motor mic, cand schimbi categoria, tot incepator esti. (remarca fara legatura cu cazul de fata dar aviz amatorilor, prea mare incredere in sine...)

Editat de nice_sun_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum ai relatat povestea pui accent pe inconstienta: si-a luat motor rapid si a 2a zi a murit din cauza vitezei.

Din pacate este principala cauza a accidentelor de motocicleta. Asta nu inseamna ca soferul masinii nu este vinovat. Insa asta nu-i ajuta pe niciunul. D-zeu sa-l ierte si sa-i dea sanatate celui care traieste.

 

Iar pt cei care vorbeau mai sus de experienta poti sa ai 100.000 km pe un motor mic, cand schimbi categoria, tot incepator esti. (remarca fara legatura cu cazul de fata dar aviz amatorilor, prea mare incredere in sine...)

 

Faptul ca a murit la primul drum....cred ca spune totul. Nu mai cautati vinovati la cei cu masina in astfel de cazuri. ala s-a uitat...a vazut un far departe, era convins ca are timp sa intoarca de 5 ori...si s-a trezit cu rossi peste el. Asta daca a avut farul aprins. Si nu stii cum bate soarele...etc....pot fi multe de luat in calcul.

Iar cine tot sustine experienta...vb tampenii. Accidente li se pot intampla chiar si celor mai experimentati. Dar nu cred in coincidente. A murit la 12 ore dupa ce a cumparat motorul asta. Deci....cu experienta in stapanirea acestui motor....mai usor.

Editat de Preacuviosul_Mihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Odihneasca-se in pace... pacat de el, pacat de pasager, pacat...

 

SI FAZA CU ACUL BLOCAT LA 2000000 KM/H E IRELEVANTA! Niciun constructor nu prevede ca acul sa se blocheze la o anumita viteza. Este doar un mit, la fel cum e si cel ca "daca nu ai centura nu sare air-bagul"...

Editat de vale|46
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers::rose::rose:Dumnezeu sa ii ierte, Dumnezeu sa ii odihneasca :banana::rose::lol:

 

Pacat, prea multi pleaca dintre noi!

Din punctul meu de vedere vina este strict a motociclistului, la 200km/h timpul de reactie este mult prea mic macar pentru a gandi ca trebuie sa pui frana. In momentul in care tu ii dai gaz pana la 200, iti asumi riscul ca din milioanele de soferi de pe strazi unul v-a fi dobitoc iti va iesi in fata, v-a schimba banda fara sa se asigure, va intoarce fara sa se asigure, iti asumi riscul ca un caine iti va iesi in fata, ca orice obiect iti poate iesi in fata, orice groapa! El probabil ca si-a asumat acest risc, poate ca prea devreme!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-l condamnati degeaba pe bietul biker... asta e feelingul cand iti iei un motor nou, iesi si-i dai odata sa vezi cat poa' sa duca, mai ales daca inainte ai avut ceva calm si care de abia atingea 200. Abia apoi incepi sa te obisnuiesti sa vezi cum merge, de unde trage, cum se opreste samd. Pacat ca a fost la locul nepotrivit la ora nepotrivita. :cheers: Se pare ca bucuria achizitionarii unui motor nou s-a sfarsit tragic, si cine a spus ca de la extaz la agonie nu-i decat un singur pas, nu s-a inselat.

 

Odihneasca-se-n pace si multa putere familiei sa treaca peste acest prag!

 

Cei care aveti motoare de peste 100 CP si afirmati sus si tare ca mergeti 50/90/130 va rog sa nu postati aici. Nu aveti cum sa intelegeti care-i feelingul cand esti pe motorul tau proaspat cumparat... si-i dai. Recunosc, eu am facut asta, am iesit cu el pe A2 si i-am dat pana la blana. Era o curiozitate pe care abia asteptam sa mi-o satisfac, si eram incepator. Apoi, intr-un an jumatate de cand am motorul, doar de doua ori am mai atins viteza maxima.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masina facuta varza, motocicleta una cu pamintul, pilotul decedat, pasagerul nenorocit pe viata. Probabil nu avea 200, doar 198 si acul a sarit cum zice producatorul.. Probabil e primul sofer de Dacie care intoarce in fata noastra si pilotul nu putea banuii asa ceva. Probabil ca daca azi nu se urca pe motocicleta nu era mort. Daca ai experienta, echivaleaza cu abilitatea de a pilota in oras cu 200km\h? Nu vreau sa am niciodata asa mare "experienta". Eu cred ca e inconstienta. Mai bine juca ruleta ruseasca.

Dar de morti numai de bine, ca asa e traditia crestina.

Sunt curios ce virsta avea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-l condamnati degeaba pe bietul biker... asta e feelingul cand iti iei un motor nou, iesi si-i dai odata sa vezi cat poa' sa duca,

....este timpenie ce spui tu aici, feelingul nu se face in primul rind cu pasager si in al doilea rind nu cu o motocicleta proaspat cumparata........unde suntem aicea pe circuit?

R.I.P. si totusi pedeapsa a fost mare, mai ales ca a pus si o alta viata in pericol......

Editat de Bimbo's Fighter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

experienta se masoara in km...nu in ani, si nu ai tu de unde sa stii cati km/h avea "dementul" ala, iar ca iti pare tie rau e irelevant

 

Experienta iti spun eu in ce se masoara : IN NOROC si viteza moderata , nici intr`un milion de km nu poti sa zici ca esti pregatit pt "urmatorul hop "

R.I.P. :banana:

 

Nu-l condamnati degeaba pe bietul biker... asta e feelingul cand iti iei un motor nou, iesi si-i dai odata sa vezi cat poa' sa duca, mai ales daca inainte ai avut ceva calm si care de abia atingea 200. Abia apoi incepi sa te obisnuiesti sa vezi cum merge, de unde trage, cum se opreste samd. Pacat ca a fost la locul nepotrivit la ora nepotrivita. :lol: Se pare ca bucuria achizitionarii unui motor nou s-a sfarsit tragic, si cine a spus ca de la extaz la agonie nu-i decat un singur pas, nu s-a inselat.

 

Odihneasca-se-n pace si multa putere familiei sa treaca peste acest prag!

 

Cei care aveti motoare de peste 100 CP si afirmati sus si tare ca mergeti 50/90/130 va rog sa nu postati aici. Nu aveti cum sa intelegeti care-i feelingul cand esti pe motorul tau proaspat cumparat... si-i dai. Recunosc, eu am facut asta, am iesit cu el pe A2 si i-am dat pana la blana. Era o curiozitate pe care abia asteptam sa mi-o satisfac, si eram incepator. Apoi, intr-un an jumatate de cand am motorul, doar de doua ori am mai atins viteza maxima.

 

1. Am vitezana ... (citeste status sub avatar)

2. Dupa prima saptamana mergeam abea cu 90 si asta la iesire din oras

3. Nici in ziua de azi nu am atins 280 km/h cat scrie in bord

4. SI CEL MAI IMPORTANT !! Sunt ala cara circula cu nu cu 50/90/130 ci cu 50-60-70 / 90- 100 / si maxim cu 130 !!! DA cu atat merg cu vitezana si nu pt ca nu poate , ci pt ca vreau sa ma dau si maine , si poimaine , si sa`mi invat si copii sa se dea si ei ...

 

Asfalt uscat tuturor :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-l condamnati degeaba pe bietul biker... asta e feelingul cand iti iei un motor nou, iesi si-i dai odata sa vezi cat poa' sa duca, mai ales daca inainte ai avut ceva calm si care de abia atingea 200. Abia apoi incepi sa te obisnuiesti sa vezi cum merge, de unde trage, cum se opreste samd. Pacat ca a fost la locul nepotrivit la ora nepotrivita. :cheers: Se pare ca bucuria achizitionarii unui motor nou s-a sfarsit tragic, si cine a spus ca de la extaz la agonie nu-i decat un singur pas, nu s-a inselat.

 

Odihneasca-se-n pace si multa putere familiei sa treaca peste acest prag!

 

Cei care aveti motoare de peste 100 CP si afirmati sus si tare ca mergeti 50/90/130 va rog sa nu postati aici. Nu aveti cum sa intelegeti care-i feelingul cand esti pe motorul tau proaspat cumparat... si-i dai. Recunosc, eu am facut asta, am iesit cu el pe A2 si i-am dat pana la blana. Era o curiozitate pe care abia asteptam sa mi-o satisfac, si eram incepator. Apoi, intr-un an jumatate de cand am motorul, doar de doua ori am mai atins viteza maxima.

 

Tu ai fost unul dintre norocosi.

Eu, cand am luat motocicleta, am adus-o din provincie. Iar primul meu drum in calitate de posesor de moto, a fost de aprox. 300km.

Asta se intampla prin mai, anu' trecut, iar eu luasem carnetul cu cateva luni in urma (nov. 2007). Am ajuns "amandoi" acasa intregi.

 

Unii dintre noi prefera sa-si faca ceva experienta de mers in mai toate conditiile, si pe toate categoriile de drum, inainte de a "vedea ce poate" motocicleta.

 

Eu am preferat, si prefer, sa nu bazez pe noroc.

Multi o fac si nu prea au parte de el.

 

Pacat ca in acest "sport" nu mai exista o a doua sansa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4. SI CEL MAI IMPORTANT !! Sunt ala cara circula cu nu cu 50/90/130 ci cu 50-60-70 / 90- 100 / si maxim cu 130 !!! DA cu atat merg cu vitezana si nu pt ca nu poate , ci pt ca vreau sa ma dau si maine , si poimaine , si sa`mi invat si copii sa se dea si ei ...

 

Asfalt uscat tuturor :cheers:

Atunci de ce ti-ai mai luat vitezana? :banana: Puteai la fel de bine sa mergi cu ceva de 500

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...