Sari la conținut

Romania tara de c a c a t


Vizitator Painkill3r
 Share

Postări Recomandate

Babuta aia care se tot uita e haioasa :cheers: La un moment dat chiar se intoarce si mai trece o data :banana:

:lol: :lol: :lol:

 

am vazutttt la inceput m-am enervat ca am vazut cum stateau si se uitau de langa gard (mai era si o tipa) abia dupa mi-am dat sema. da ii fain asa cum toti se uita si intorc capu fac pariu ca si daca erau barbati era la fel.

 

Tin minte cand eram pusti nu stiu daca aveam vreo 10 ani m-a trimis mama sa iau paine si in drumul spre casa am scapat restu pe jos si un tiganus hop sare si ii ia, asta se intampla in centru orasului si eu frumos: "nenea nenea mi-a luat banii" era plin de lume si tiganusu mergea linistit fara nici o problema oamenii se uitau si cam atata. Asta sa fi fost prin 96.

 

Se pare ca mare lucru nu s-a schimbat de atunci, intorsu capului e sport national.

Editat de Infinity
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:cheers: :banana: :lol:

 

am vazutttt la inceput m-am enervat ca am vazut cum stateau si se uitau de langa gard (mai era si o tipa) abia dupa mi-am dat sema. da ii fain asa cum toti se uita si intorc capu fac pariu ca si daca erau barbati era la fel.

 

Tin minte cand eram pusti nu stiu daca aveam vreo 10 ani m-a trimis mama sa iau paine si in drumul spre casa am scapat restu pe jos si un tiganus hop sare si ii ia, asta se intampla in centru orasului si eu frumos: "nenea nenea mi-a luat banii" era plin de lume si tiganusu mergea linistit fara nici o problema oamenii se uitau si cam atata. Asta sa fi fost prin 96.

 

Se pare ca mare lucru nu s-a schimbat de atunci, intorsu capului e sport national.

Ca tot cunosti Timisoara, acum cativa ani eram cu motorul in sensul ala giratoriu de la Galerie, mi-a taiat unu fata si am franat. Imprastiat pe jos, etc. La cate masini circula pe-acolo, m-au ajutat maturatorii de strazi s-o ridic....Asa ca nu ma mai astept demult la nimic :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trimite filmuletul cu poveste la vreo televiziune, gen Romania te iubesc, sau ce cacao-uri de emisiuni mai fac astia DOAR pentru rating..., poate iti promovezi povestea si schimbi catusi de putin balanta in favoarea ta. Cand vine vorba de media si presa autoritatile reactioneaza mult mai "eurpoean" etc... Nu zic ca e o solutie...s-ar putea sa fie o pierdere de vreme...dar poti incerca. :cheers:. Oricum, chestia aia cu rahat si alte obiecte straine ce pica din vehicule are incadrare legala, fa uz de ea.

Mie pe drumul de mures mi-a donat un camion ce venea din sens opus o SCANDURA, asa, de vreo 2 metri, am reusit sa o evit la limita, sa fi vazut ce haotic se indrepta catre mine. Am sunat la 112, le-am spus ca tocmai a trecut pe langa mine un camion cu lemne cu nr xx-xx-xxx din care a picat o scandura ce mi-a lovit masina si se indreapta in directia Y si nu a oprit. M-au sunat inapoi in juma' de ceas sa imi spuna ca l-a oprit seful de post din satul Z, sa ma duc sa constate. Eram cu loganul de la firma, ala de marfa. Am pus scandura in masina si m-am dus inapoi, s-a uitat politaiul la usa zgariata, la scandura, era fix de aceleasi dimensiuni si acelasi lemn ca restul, i-a scris aluia amenda si mi-a dat RCA-ul lui. A vrut ala sa comenteze, dar i-a cerut politaiul actele pe transport, sa verifice si compare. S-a si schimbat la fata soferul (pun pariu ca avea incarcat mai mult decat in acte si ii era teama de cantar).

E o faza aiurea, dar m-a bucurat nespus de mult modul in care s-au miscat politaii, surprinzator de bine.

Alta faza: tot pe drumul reghin-mures am avut odata (anul trecut) norocul sa stau in spatele unei basculante ce cara nisip si curgea din ea nisip cu apa si noroi ca la robinet. Am depasit-o si m-am grabit sa ajung in satul unde erau politaii cu radarul(eram la intoarcere, trecusem pe acolo in urma cu vreo jumatate de ceas). Am avut timp sa opresc, sa intru frumos in vorba cu politistii, sa ii intreb daca e normal sa curga nisipul si noroiul din basculante etc. Politaii foarte mandri imi spuneau care lege e, ce si cum etc...cand, surpriza :banana: : se apropia basculanta. Eu : "uite de ce va intreb domnilor politisti, m-a umplut de nisip si noroi asta acu 15 minute". L-au oprit, s-au uitat, mi-au spus ca asa ca se scurge nu are nimic. I-am intrebat ce cantitati ai voie sau cum se masoara, mi-au spus ca nu exista dar eu sunt absurd ca se scurge putina apa din bascula(se scursese deja marea parte de mal ca eram deja la vreo 30 km de ground zero)...Politist: "unde vrei sa se scurga domle?" eu : "sa NU se scurga, ori ne tinem de articolul ala de cod rutier ori il desfiintam si gata". A ridicat din umeri. Le-am multumit ca isi fac datoria, i-am intrebat respectuos de nume si grad si m-am carat. Si asa a ramas...

 

legea :

Art. 96

(1)Participantii la trafic sunt obligati sa anunte administratorul drumului public ori cea mai apropiata unitate de politie atunci când au cunostinta despre existenta pe drum a unui obstacol sau a oricarei alte situatii periculoase pentru fluenta si siguranta circulatiei.

(2)Se interzice oricarei persoane sa arunce, sa lase sau sa abandoneze obiecte, materiale ori substante sau sa creeze obstacole pe drumul public. Persoana care nu a putut evita crearea unui obstacol pe drumul public este obligata sa îl înlature si, daca nu este posibil, sa îi semnalizeze prezenta si sa anunte imediat administratorul drumului public si cea mai apropiata unitate de politie.

 

Art.102. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:

...

23. aruncarea, lasarea ori abandonarea pe drumul public de obiecte, materiale, substante sau vehicule, dupa caz;

...

 

PS: daca am lipsuri de coerenta sa stiti ca scriu de la servici, pe reprize :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Painkill3r
Trimite filmuletul cu poveste la vreo televiziune, gen Romania te iubesc, sau ce cacao-uri de emisiuni mai fac astia DOAR pentru rating..., poate iti promovezi povestea si schimbi catusi de putin balanta in favoarea ta. Cand vine vorba de media si presa autoritatile reactioneaza mult mai "eurpoean" etc... Nu zic ca e o solutie...s-ar putea sa fie o pierdere de vreme...dar poti incerca. :rolleyes:. Oricum, chestia aia cu rahat si alte obiecte straine ce pica din vehicule are incadrare legala, fa uz de ea.

Mie pe drumul de mures mi-a donat un camion ce venea din sens opus o SCANDURA, asa, de vreo 2 metri, am reusit sa o evit la limita, sa fi vazut ce haotic se indrepta catre mine. Am sunat la 112, le-am spus ca tocmai a trecut pe langa mine un camion cu lemne cu nr xx-xx-xxx din care a picat o scandura ce mi-a lovit masina si se indreapta in directia Y si nu a oprit. M-au sunat inapoi in juma' de ceas sa imi spuna ca l-a oprit seful de post din satul Z, sa ma duc sa constate. Eram cu loganul de la firma, ala de marfa. Am pus scandura in masina si m-am dus inapoi, s-a uitat politaiul la usa zgariata, la scandura, era fix de aceleasi dimensiuni si acelasi lemn ca restul, i-a scris aluia amenda si mi-a dat RCA-ul lui. A vrut ala sa comenteze, dar i-a cerut politaiul actele pe transport, sa verifice si compare. S-a si schimbat la fata soferul (pun pariu ca avea incarcat mai mult decat in acte si ii era teama de cantar).

E o faza aiurea, dar m-a bucurat nespus de mult modul in care s-au miscat politaii, surprinzator de bine.

Alta faza: tot pe drumul reghin-mures am avut odata (anul trecut) norocul sa stau in spatele unei basculante ce cara nisip si curgea din ea nisip cu apa si noroi ca la robinet. Am depasit-o si m-am grabit sa ajung in satul unde erau politaii cu radarul(eram la intoarcere, trecusem pe acolo in urma cu vreo jumatate de ceas). Am avut timp sa opresc, sa intru frumos in vorba cu politistii, sa ii intreb daca e normal sa curga nisipul si noroiul din basculante etc. Politaii foarte mandri imi spuneau care lege e, ce si cum etc...cand, surpriza :drink: : se apropia basculanta. Eu : "uite de ce va intreb domnilor politisti, m-a umplut de nisip si noroi asta acu 15 minute". L-au oprit, s-au uitat, mi-au spus ca asa ca se scurge nu are nimic. I-am intrebat ce cantitati ai voie sau cum se masoara, mi-au spus ca nu exista dar eu sunt absurd ca se scurge putina apa din bascula(se scursese deja marea parte de mal ca eram deja la vreo 30 km de ground zero)...Politist: "unde vrei sa se scurga domle?" eu : "sa NU se scurga, ori ne tinem de articolul ala de cod rutier ori il desfiintam si gata". A ridicat din umeri. Le-am multumit ca isi fac datoria, i-am intrebat respectuos de nume si grad si m-am carat. Si asa a ramas...

 

legea :

Art. 96

(1)Participantii la trafic sunt obligati sa anunte administratorul drumului public ori cea mai apropiata unitate de politie atunci când au cunostinta despre existenta pe drum a unui obstacol sau a oricarei alte situatii periculoase pentru fluenta si siguranta circulatiei.

(2)Se interzice oricarei persoane sa arunce, sa lase sau sa abandoneze obiecte, materiale ori substante sau sa creeze obstacole pe drumul public. Persoana care nu a putut evita crearea unui obstacol pe drumul public este obligata sa îl înlature si, daca nu este posibil, sa îi semnalizeze prezenta si sa anunte imediat administratorul drumului public si cea mai apropiata unitate de politie.

 

Art.102. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:

...

23. aruncarea, lasarea ori abandonarea pe drumul public de obiecte, materiale, substante sau vehicule, dupa caz;

...

 

PS: daca am lipsuri de coerenta sa stiti ca scriu de la servici, pe reprize :makeout:

 

 

 

Sunt de acord cu tine dar mi-e teama ca o sa fiu catalogat un motociclist de fitze si sincer nu as vrea sa fiu un exemplu negativ pentru ceilalti colegi pe 2 roti. Uita-te si tu cum toata lumea (chiar si de pe acest forum) asteapta ca cineva sa greseasca ca sa poata sa arunce cu noroi in ei. Sincer eu ma bucur ca am ajuns acasa la familie si copil.. si nu vreau nici un proces cu nimeni.. sunt constient ca o sa ma bat cu morile de vant si chiar tiind sa cred ca cheltuielile de judecata o sa acopere reparatia motorului. Tot ce vreau e de la voi e sa luati un exemplu de la mine si sa fiti cu ochii`n 4 si mai presus de toate sa purtati echipament de protectie.... nici nu va imaginati cat de mult conteaza.

 

Asfalt uscat si curat

Editat de Painkill3r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?showtopic=369411

 

Postul meu: @Just_John intamplarea face ca am oprit si eu pe Mihalache atunci... fiindca am coborat din masina si-am intrebat ce si cum, motociclistii de acolo (acum aflu ca si tu) mi-au raspuns intr-un sictir nesimtit (oare ce-o vrea si asta cu masina?!?!).

Vroiam sa ajut! Culmea!

Si n-a fost singura data cand am patit-o asa.

 

Sincer, eu nu mai am nicio asteptare sa opreasca cineva cu masina sau motoreta daca asa se poarta acum...

"unde nu-i cap, vai de picioare", recunosti vorba? In cap ai doua chestii aproape sferice numite ochi... altadata poate ii folosesti sa vezi pe unde mergi.

Si pana la urma, care era faza? Trebuia neaparat sa-ti sara cineva in ajutor?

Daca nu esti in stare sa-ti ridici motoreta de jos, poate te gandesti sa-ti iei una mai mica si mai usoara, ce zici? Nu suna bine sau ti se strica imaginea personala cu o motoreta mai mica pe care s-o poti controla?

Daca se intampla pe un drum mai putin circulat la dracu-n praznic si-n cazatura spargeai telefonul ce faceai?

Stateai in poponeata pe bordura si-ti plangeai de mila in loc sa ridici motoru' sa-ti vezi de drum asa cat puteai?

 

Nts nts nts...asteptari, asteptari...dar de oferit?

Editat de GooFooTz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?showtopic=369411

 

 

Vroiam sa ajut! Culmea!

Si n-a fost singura data cand am patit-o asa.

 

Sincer, eu nu mai am nicio asteptare sa opreasca cineva cu masina sau motoreta daca asa se poarta acum...

"unde nu-i cap, vai de picioare", recunosti vorba? In cap ai doua chestii aproape sferice numite ochi... altadata poate ii folosesti sa vezi pe unde mergi.

Si pana la urma, care era faza? Trebuia neaparat sa-ti sara cineva in ajutor?

Daca nu esti in stare sa-ti ridici motoreta de jos, poate te gandesti sa-ti iei una mai mica si mai usoara, ce zici? Nu suna bine sau ti se strica imaginea personala cu o motoreta mai mica pe care s-o poti controla?

Daca se intampla pe un drum mai putin circulat la dracu-n praznic si-n cazatura spargeai telefonul ce faceai?

Stateai in poponeata pe bordura si-ti plangeai de mila in loc sa ridici motoru' sa-ti vezi de drum asa cat puteai?

 

Nts nts nts...asteptari, asteptari...dar de oferit?

 

 

Cum sa nu mai avem pretentia la umanitate si la bunul simt????Mor pe oamenii astia care gandesc "daca ei nu ma ajuta , eu de ce sa ajut?" In pnm, pentru ca esti OM!!

Eu una, o sa ajut intotdeauna pe pe cei ce au nevoie de ajutor, pentru ca imi place sa cred ca sunt inca om si ca am cei 7 ani de acasa, si un bun simt..chiar daca stau de 10 ani in Bucurestiul asta de cacao..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man inteleg ca ai alunecat pe o dara de cacao, dar ce ma macina pe mine este daca ai si cazut in acel cacao sau ai reusit sa-l eviti?

Daca ai cazut in cacao, de dragul povestirii, poate ne impartasesti si noua cateva din gandurile tale cand ai realizat ca esti plin de cacao, cand iti curatai cacao-ul de pe haine sau cand te-ai apucat sa-ti repari motorul si ai realizat ca era plin de cacao. Cum te-au facut lucrurile astea sa te simti? De cacao? :)

:)

Editat de CrisLuca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uitati si voi ce se poate intampla in jegoasa asta de tara. Mergeam linistit catre servici max 50 km/h curba la dreapta si ma trezesc izbit de asfalt. Ma ridic (din fericire) si unde nu vad ca asfaltul e plin de rahat amestecat cu grasime. Pana la urma am depistat ce s-a intamplat dar se pare ca o sa ma bat cu morile de vant. Inaintea mea a trecut o caruta de tigani care transportau mizeria din canalul unui restaurant si bineinteles ca mare parte din mizerie cadea pe drum. Din fericire in zona era o camera care a filmat tot evenimentul dar am vorbit cu un avocat si mi-a zis ca mari sanse nu prea am daca dau societatea respectiva in judecata. Stiti si voi prea bine din ce cauza, asa ca ma caut bine prin buzunare si repar motorul.

Va pun si voua sa vedeti un accident live :)

 

 

Asfalt uscat si curat

 

Cred ca noi, motociclistii, suntem priviti ca niste animale de majoritatea majoritatea romanilor.

 

Erai in accelerare, ti-a "fugit" spatele, ai redus gazul brusc si a prins aderenta... un mini highside. Data viitoare (daca va mai fi :) ) incearca sa tii gazul si sa incerci sa ramai pe loc - sa nu te duci cu motoru' in lateral. In situatia asta nu cred ca te ajuta oricum.... pare prea alunecos la cum s-a dus motoru' pe banda de (cuvant urat)

 

Asfalt curat si placut uscat, sanatate maxima, lasa ca fieru' se face, insanatosire grabnica, cuvintele sunt de prisos, nu mai zic nimic, va salut cu faru (am uitat ceva?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Banditosul argintiu

Salutare, Painkill3r.

 

Intr-adevar, e neplacuta cazatura ta. Bine c-ai avut casca, pentru ca daca nu, ajungeai in cimitiru' de-alaturi... daca dadeai cu freza de bordura...

Sper ca nu ai vre-un umar dizlocat, sau o fractura de femur, etc. Ma bucur ca nu ai. La motor, ... mai merge o oglinda noua si o reparatie de carena.... Doamne-Ti multzam.

SFAT: de-acum incolo nu accelera puternic in curbe de intersectii, mai ales acolo unde se OBSERVA O DARA DE lichid dubios.....

Nu vreau sa te supar, dar in filmuletz e VIZIBILA "PANGLICA" DE LICHID LUBRIFIANT , orice ar fi..... UN PIC AI GRESIT...

Eu cred ca a fost MOTORINA, sau ULEI HIDRAULIC de la un camion caruia tocmai i-a explodat pompa hidraulica, sau a avut o subita scurgere de motorina din rezervor..... si nu de la o caruta, pentru

Doar atat am vrut sa-ti spun...... si, ATENTIE si in curbe, serpentine, la DARE (dire) de lichid... sunt al naibii de alunecoase... astea de motorina, uleiuri, pishat de vaca, apa cu shampon,balegar, etc...

Asfalt uscat, si hai, salut....

 

 

Uitati si voi ce se poate intampla in jegoasa asta de tara. Mergeam linistit catre servici max 50 km/h curba la dreapta si ma trezesc izbit de asfalt. Ma ridic (din fericire) si unde nu vad ca asfaltul e plin de rahat amestecat cu grasime. Pana la urma am depistat ce s-a intamplat dar se pare ca o sa ma bat cu morile de vant. Inaintea mea a trecut o caruta de tigani care transportau mizeria din canalul unui restaurant si bineinteles ca mare parte din mizerie cadea pe drum. Din fericire in zona era o camera care a filmat tot evenimentul dar am vorbit cu un avocat si mi-a zis ca mari sanse nu prea am daca dau societatea respectiva in judecata. Stiti si voi prea bine din ce cauza, asa ca ma caut bine prin buzunare si repar motorul.

Va pun si voua sa vedeti un accident live :)

 

 

Asfalt uscat si curat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uit la filmulet si constat ca cei care veneau din spate se uitau la tine ca la un spectacol,fara sa franeze, fara sa opreasca ,macar sa te ajute putin.Astia suntem ,niste nimicuri de oameni cu pretentii.Ne meritam totul ,soarta conducatorii.Nici nu mai pot comenta.Trec cu vederea peste motivul caderii tale ,pt ca probabil as cere prea mult,insa cand un om se tavaleste in fata ta si sa treci nepasator ,mi se pare culmea neomeniei.Si un caine cand e lovit ,vin altii sa-l miroase.Scarba asta e cuvantul,scarba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uit la filmulet si constat ca cei care veneau din spate se uitau la tine ca la un spectacol,fara sa franeze, fara sa opreasca ,macar sa te ajute putin.Astia suntem ,niste nimicuri de oameni cu pretentii.Ne meritam totul ,soarta conducatorii.Nici nu mai pot comenta.Trec cu vederea peste motivul caderii tale ,pt ca probabil as cere prea mult,insa cand un om se tavaleste in fata ta si sa treci nepasator ,mi se pare culmea neomeniei.Si un caine cand e lovit ,vin altii sa-l miroase.Scarba asta e cuvantul,scarba.

Daca te uiti cu atentie, la vreo 25 de secunde de la cazatura a oprit un nene cu masina (intr-adevar, era a patra, daca ne referim doar la sensul de deplasare pe care s-a intamplat accidentul), probabil ca a avut loc o discutie scurta, iar motociclistul a facut un semn care sugera ca n-ar avea nevoie de ajutor.

Dupa inca 25 de secunde si doua masini a aparut si taximetristul, care a oprit si a stat cu motociclistul pana la finalul filmuletului.

Fac pariu ca si tanti cu sacosa, care a asistat la eveniment de pe trotuar, l-a intrebat pe motociclist daca e in regula (in schimb fatuca vrobitoare la telefon n-a avut nicio reactie), dar detaliile astea numai el le stie.

Asa ca n-a fost dracul chiar atat de negru. Chiar eroul accidentului nu s-a legat de indiferenta trecatorilor, ci doar de cacatul de pe asfalt.

 

PS si cam offtopic: Sa vezi ce fain e atunci cand iti cade copacul in fata mobrei, cazi si cei din spatele tau opresc, elibereaza drumul imediat si o taie in treaba lor. :) Unul singur a stat cateva minute si a plecat numai dupa ce s-a asigurat ca suntem in regula.

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) .Bine ca nu ai patit tu nimic,fierul se repara.Ca sfat, trebuie sa evitam sa mergem aproape de bordura/marginea drumului ca acolo se strang toate nenorocirile de pe astfalt

degeaba zici....eu nu merg pe banda 1 mai niciodata dar de ca vroiam sa fac usor la dreapta la prima intersectie,intr-u pe repectiva banda si mai infata un nenea sofer obosit de papuc trage ca animalu de lovan dreapta...eu l-am eviata dreapta si am ajuns pe potiunea aia cu ''caca'' si gata.....

purtati echipament pt. ca asta e singurul movit pt. care scriu cu 2 maini acum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic , ca cel mai bine era ...sa te retragi cu tot cu motor pe trotuar sau cat mai aproape de el .La traficul care era ai riscat sa vina unul neatent si sa te faca muci sau motorul tau !

Io cred ca nu ne uitam la acelasi film. Ala e trafic? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atat stie romanu` , sa se holbeze , ca un retardat la circ. Sau pui mana sa ajuti sau du-te-n ...treaba ta. De drumuri si taxe de drum nici nu ma pun sa vorbesc ca-mi vine sa ies cu Kalashu` pe strada la gatu` mafiei care percepe astfel de taxe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzii, daca nu stii ce s-a intamplat:

 

Ai pus frana fata in momentul in care ti-a derapat spatele.

 

NICIODATA sa nu mai pui frana fata cand derapezi faci drift etc decat la rolling burnout pentru ca:

daca asfaltul este aderent risti la o motocicleta puternica sa sara in sus cu tine-in cel mai bun caz wheelie in cel mai rau high side(prinde brusc aderenta)

daca asfaltul este semi aderent (ai semi-aderenta pe roata fata) capotezi pe partea opusa cum ai patit tu

daca asfaltul este neaderent aluneci cu ambele roti pe partea pe care esti inclinat

 

SOLUTIA era sa lasi gazul ideal treptat nu brusc

 

Toate cele bune, bafta la reparat, adapteaza-te si exerseaz situatiile extreme in conditii de maxima siguranta!

 

P.S.

 

Data viitoare daca simti ca esti ok si ti-ai revenit cat de cat primul lucru asigura motoreta si pe tine!

Editat de Dogg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

traiesti in romania de ieri? e cumva o surpriza pentru tine faptul ca pe drum se poat afla gunoaie, pietre, animale, betivi, canale descoperite etc? daca e o surpriza, atunci lasa-te de motociclism. daca nu e o surpriza, atunci ar trebui sa fii mai atent. asta daca tii la motocicleta si la sanatate. daca nu, tine-o tot asa si apoi cauta sustinere pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

traiesti in romania de ieri? e cumva o surpriza pentru tine faptul ca pe drum se poat afla gunoaie, pietre, animale, betivi, canale descoperite etc? daca e o surpriza, atunci lasa-te de motociclism. daca nu e o surpriza, atunci ar trebui sa fii mai atent. asta daca tii la motocicleta si la sanatate. daca nu, tine-o tot asa si apoi cauta sustinere pe forum.

Omul isi impartasea experienta proasta pe care a trait-o atunci din cauza sistemului prost in care traim si mai mult este pt ca noi "poporul" Zicem cum, am auzit la multi spunand "-Mai....cum esti? -Mai....sunt bine, mai RAU sa nu fie! Nu este clar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am citat din comentariile puse la articol. e un martor care zice ca avea 215. in articolul astalalt zice ca avea moped. nu vrei tu sa ne zici ce motocicleta avea?

 

 

Omul isi impartasea experienta proasta pe care a trait-o atunci din cauza sistemului prost in care traim si mai mult este pt ca noi "poporul" Zicem cum, am auzit la multi spunand "-Mai....cum esti? -Mai....sunt bine, mai RAU sa nu fie! Nu este clar?

 

"omul" se plangea ca nu are infrastructura si ca exista lipsa de civilizatie. compasiunea voastra nu il vor salva de pagube pe viitor. poate sa cada de 20 de ori si sa se planga de fiecare data pe 5 forumuri si toata lumea sa ii planga de mila. pana nu intelege ca ghidonul si comenzile sunt la el si ca el era singurul care putea evita suprafata periculoasa, toata experienta nu ii va fi de nici un ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fix tranta....

Hai bavareze nu mai fi si tu asa vehement ca exagerezi...

In ce sens ? Pai iar se ajunge de la a tine morala celor ce nu poarta echipament corespunzator la a-i infiera, de la a tine cuiva morala pt. ca putea fi mai atent in a-si pazi pielea la a-l scoate VINOVAT pentru ca altul nu i-a acordat prioritate, intelegi ideea..pac pac :)

Da, suntem in romanica, trebuie sa fim constienti cum si ce e la noi, dar nu e deloc normal sa imbratisam faptul ca pe drum in romania este rahat, ca in spatele blocului in romania se fura, si in loc sa luam pe cineva de gat in asa fel incat sa nu mai fie pe viitor rahat pe drum sau hoti dupa blocuri noi ii luam la palme pe cei care o musca. "frate ia-ti roti cu cuie fraiere nu stii ca e rahat pe drum ?! (cuvant jignitor) !" / "pai esti tampit ?! de ce dracu aveai atatia bani la tine ? nu stii ca se fura? asa iti trebuie, sa iti fie invatatura de minte". Vi se pare normal ? Pentru ca mie nu mi se pare deloc normal. Prin genul asta de atitudine nu ne deosebim cu mult de cei cu "asa ii trebuie daca avea viteza" :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Painkill3r

Daca va face impresia ca am postat aici sa cer compasiune va inselati..... simplul motiv ptr care am postat acest topic este acela de a va constientiza in a purta echipamentul de protectie si in a avea grija pe unde circulati... daca am lasat impresia ca am cersit mila voastra va inselati. Unii din voi ma fac sa ma simt vinovat si sincer tiind sa cred ca principala vina este a mea.. eu nu aveam ce sa caut pe drumul ala.. nu aveam ce sa caut la ora aia pe motor.. si trebuia sa-mi iau o zi libera de la servici deoarece pe drum era mizerie. Mentionez inca odata... aveam maxim 50 km/h .. nu am franat in curba ... nu am accelerat ... si nu am facut miscari bruste din motor.. pur si simplu m-a trantit, pe asfalt era un adevarat patinoar, si aku va intreb eu pe voi, CU CE AM FOST EU VINOVAT?.

Daca considerati ca eu aiurez declar acest topic inchis .

Asfalt uscat si ochii`n 4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va face impresia ca am postat aici sa cer compasiune va inselati..... simplul motiv ptr care am postat acest topic este acela de a va constientiza in a purta echipamentul de protectie si in a avea grija pe unde circulati... daca am lasat impresia ca am cersit mila voastra va inselati. Unii din voi ma fac sa ma simt vinovat si sincer tiind sa cred ca principala vina este a mea.. eu nu aveam ce sa caut pe drumul ala.. nu aveam ce sa caut la ora aia pe motor.. si trebuia sa-mi iau o zi libera de la servici deoarece pe drum era mizerie. Mentionez inca odata... aveam maxim 50 km/h .. nu am franat in curba ... nu am accelerat ... si nu am facut miscari bruste din motor.. pur si simplu m-a trantit, pe asfalt era un adevarat patinoar, si aku va intreb eu pe voi, CU CE AM FOST EU VINOVAT?.

Daca considerati ca eu aiurez declar acest topic inchis .

Asfalt uscat si ochii`n 4

 

mai intai vine grija pe unde circulam si pe urma echipamentul. echipamentul e doar un ... backup.

 

cu ce esti vinovat? nu stiu. eu insa am fost in aceeasi situatie cu ceva timp in urma (am alunecat pe o chestie) si m-am considerat principalul vinovat pentru ca nu am fost suficient la carosabil. eu nu am control decat asupra mea, nu am control si asupra celor care arunca mazga pe asfalt. asadar, singurul lucru pe care il pot face ca sa nu mai cad este sa fiu mai atent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...