Sari la conținut

schimb ulei Kawasaki en500


Postări Recomandate

uleiul de masina nu e proiectat si aditivat sa reziste la 7-13000 turatii. un automobil trage la 2-4000 turatii...deci ....nu garanteaza nimeni pt uleiul rezista. poate sa mearga cu motorul doar prin oras,la cumparaturi,fara forja.....ceea ce nu prea cred...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merge foarte bine si ala auto...... eu il folosesc de vreo 4 schimburi......... si nu-i bai,,.. si mai stiu si pe altii... nu are nimik.. eu prima data am bagat de moto.. da` dupaia am zis ,, i-a sa bag si de auto? sa vedem,, si numik...

nu patineaza nimik.. si unui tovaras cu DR i se ridica pe o roata numai din gaz ..... (in mers) deci ce patinare,...?pe timp de vara ii bag 15 w 40 mineral... e bun..

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uleiul de masina nu e proiectat si aditivat sa reziste la 7-13000 turatii. un automobil trage la 2-4000 turatii...deci ....nu garanteaza nimeni pt uleiul rezista. poate sa mearga cu motorul doar prin oras,la cumparaturi,fara forja.....ceea ce nu prea cred...

EN-ul nu atinge 13 000 ture e motor 2 in linie.

 

Preferabil sa nu puna auto,dar daca motorul e mai uzat si papa ulei la greu sau prietenul sta prost cu banii mai bine sa bage auto decat sa umble cu cel de moto devenit pamant de flori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu merge tare poate sa ii bage de masina.Comparativ la pret cele de masina sunt mult mai ieftine fata de cele de moto.Trebuie sa mai tina cont sa il schimbe mai des.

AM un amic care baga Elf de auto si nu are nici o problema iar chestia cu ambreiajul personal o consider un mare mit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu merge tare poate sa ii bage de masina.Comparativ la pret cele de masina sunt mult mai ieftine fata de cele de moto.Trebuie sa mai tina cont sa il schimbe mai des.

AM un amic care baga Elf de auto si nu are nici o problema iar chestia cu ambreiajul personal o consider un mare mit

amicul asta... nu cumva are ambreiaj uscat? ca si io stiu pe unu ce face exact la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[bagare ca musca-n lapte]

Bullshitul tipic il stim toti: patineaza ambreiajul si are nush ce aditivi minune ca sa asa si pe dincolo.

Intrebarea e daca sa-i credem sau nu.

Initial i-am crezut si eu, dar de ceva vreme am indoieli.

Cum au inceput indoielile:

 

1. M-am uitat intr-un manual de Honda CB 750 ('78-83, daca nu ma-nsel) in care la engine oil type scria doar "10W40". Nimic de SF/SG. In '78 standardul SF exista deja, din cite stiu (se poate verifica informatia, chiar recomnad sa nu ma credeti pe cuvint). Iar ambreiajul e umed.

2. Am vazut pe net niste teste in care fusesera masurate cantitatile de aditivi-minune. Acei aditivi exista si in uleiurile de masini dar in alte cantitati. Diferentele dintre uleiurile speciale pt. moto si cele de masini nu erau colosale dpdv al procentelor de diversi aditivi. Toata lumea are google acasa, puteti sa cautati si voi.

 

Probabil nu se va ajunge la un consens vreodata, dar macar e bine ca oamenii isi mai pun si intrebari din cind in cind, in loc sa creada orbeste tot ce e scris pe etichete.

[/bagare ca musca-n lapte]

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[bagare ca musca-n lapte]

Bullshitul tipic il stim toti: patineaza ambreiajul si are nush ce aditivi minune ca sa asa si pe dincolo.

Intrebarea e daca sa-i credem sau nu.

Initial i-am crezut si eu, dar de ceva vreme am indoieli.

Cum au inceput indoielile:

 

1. M-am uitat intr-un manual de Honda CB 750 ('78-83, daca nu ma-nsel) in care la engine oil type scria doar "10W40". Nimic de SF/SG. In '78 standardul SF exista deja, din cite stiu (se poate verifica informatia, chiar recomnad sa nu ma credeti pe cuvint). Iar ambreiajul e umed.

2. Am vazut pe net niste teste in care fusesera masurate cantitatile de aditivi-minune. Acei aditivi exista si in uleiurile de masini dar in alte cantitati. Diferentele dintre uleiurile speciale pt. moto si cele de masini nu erau colosale dpdv al procentelor de diversi aditivi. Toata lumea are google acasa, puteti sa cautati si voi.

 

Probabil nu se va ajunge la un consens vreodata, dar macar e bine ca oamenii isi mai pun si intrebari din cind in cind, in loc sa creada orbeste tot ce e scris pe etichete.

[/bagare ca musca-n lapte]

 

E ok ce zici tu - dar pana nu exemplifica cineva, degeaba...si asta e sa pui la bataie motoare - diferite motociclete, regim de mers...uleiuri...e ceva de studiat. Pana atunci ma iau dupa etichete, ca nu vreau sa fiu cobai. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are nici o legatura ambreiajul cu uleiul.Dar nici una.Amicul meu are un Transalp

 

Atunci se explica :)

e Honda si pe deasupra mai e si transalp :)

mere si cu ulei bunica :)

just kiddin', kids don't try this at home !

acu' pe bune, vb lu' survolaj, n-as vrea sa fiu cobai

yo tocmai am pus motorex de 60 ron litru, o fi ea honda da' nici s-o maltratam asa..... auzi ulei auto, mai bine punea de vapoare, il cumperi la cisterne si e mult mai ieftin si decat ala auto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci se explica :)

e Honda si pe deasupra mai e si transalp :)

mere si cu ulei bunica :)

just kiddin', kids don't try this at home !

acu' pe bune, vb lu' survolaj, n-as vrea sa fiu cobai

yo tocmai am pus motorex de 60 ron litru, o fi ea honda da' nici s-o maltratam asa..... auzi ulei auto, mai bine punea de vapoare, il cumperi la cisterne si e mult mai ieftin si decat ala auto

Da da man, asa e, vad ca stii sa ai grija de motorul tau. Totusi eu as fi cautat, poate as fi gasit si ulei lai 100 ron/litru.

La fel v-as recomanda cind schimbati lichidul de frina sa puneti doar MOTUL, si nu din oricare, doar la recipient de 0.5l, ca sa aruncati dupa aia restul de 400ml, ca trage apa si nu mai e bun! Asta daca va pasa de siguranta voastra...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...