Sari la conținut

Accident mortal in Bucuresti


euinsumi
 Share

Postări Recomandate

1. Un politist nu poate sa fie martor -- asa spune legea

2. Ceea ce relatezi tu cu incatusarea se face

3. Nu poti face uz de arma DECAT in conditiile legii... asta e nu e politia mai presus de lege :D

 

Cat priveste exemplele care le-ai dat tu.... am intra in niste discutii interminabile si de durata infinita si sincer abia m-am trezit din somn ( 4 ore de somn dupa 24 de munca) and i`m not in the mood ... oricum nu are rost ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

R.I.P si sanatate celuilant.Am facut si eu ce-a mai mare prostie din viata mea acum doua zile :| .M-am urcat pe moto-scuter fara casca si am avut accident :-s din fericire am avut un kg de noroc ca nu am avut nimic doar cateva julituri.Sunt 100% sigur ca inainte sa plece cu motorul langa el se aflau 3-4 pitipoance iar el sa le arate ca e smecher i-a dat gas. R.I.P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P si sanatate celuilant.Am facut si eu ce-a mai mare prostie din viata mea acum doua zile :| .M-am urcat pe moto-scuter fara casca si am avut accident :-s din fericire am avut un kg de noroc ca nu am avut nimic doar cateva julituri.Sunt 100% sigur ca inainte sa plece cu motorul langa el se aflau 3-4 pitipoance iar el sa le arate ca e smecher i-a dat gas. R.I.P

 

Sunt 100% sigur ca gresesti... pitzipoance la ora 0330 in Chitila mai greu gasesti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va cramponati de un permis ca si cand ar fi licenta de pilotaj! Faptul ca nu avea permis nu inseamna nimic!

ba da, permisul inseamna ceva, sau mai bine zis lipsa lui inseamna ceva foarte important, respectiv o lipsa crasa de respect fata de lege si indiferenta profunda resimtita la gandul de a fi infractor. e, or genul asta de atitudine inseamna ca vei fi la fel de indiferent si fata de respectarea altor norme, respectiv cele legate de circulatia pe drumuri publice, care au rolul lor in a te impiedica sa-ti spargi bostanul de caldaram. la fel, genul asta de atitudine inseamna ca nu vei avea respect nici fata de ceilalti oameni din trafic.

 

oricum, io nu inteleg de ce atatea pagini scrise pt un mic infractor, cocalar pe 2 roti. l-am citit in comentariile la articolul cu accidentul pe cel lasat de un prieten de-al lui, care ne asigura ca ne poate povesti mai pe larg despre cat de minunat era capsomanul de serviciu daca ii dam add la id-ul printul_mondial. sincer, dupa asta nu cred ca mai e loc de dubii privind personalitatea mirobolanta a ,,motociclistului".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu m-ai inteles, sau nu m-am exprimat bine. Vreau sa spun ca faptul ca nu avea permis nu inseamna nimic in producerea acestui accident (a contat viteza neadaptata la experienta riderului si lipsa echipamentului). La fel cum exista "infractori" care circula fara permis, dar in limita legala de viteza si cu respectarea tuturor regulilor de circulatie (tocmai in ideea de a nu avea de-a face cu politia!!!), exista si posesori de permis care circula fara casca, 120 kmh in interiorul localitatilor. Si unii, si ceilalti, sunt la fel de expusi accidentelor. In primul rand pentru ca strada nu devine un loc mai sigur in momentul in care tu FACI DOVADA ca ai cunostinte de legislatie (le poti avea, la fel de bine, si fara sa fi incercat vreodata sa dai examenul). In al doilea rand, pentru ca nimeni nu e singur, traficul e una din dovezile cele mai clare ca viata unui om depinde de atitudinea, starea, bunavointa, predispozitia (sau oricum altfel ai vrea s-o numesti) a celor din jur. Atata timp cat mor oameni cu permis, exclusiv din vina lor SAU fiind accidentati de altii, PC-ul nu e o garantie pentru nimic. Este o garantie ca, la un moment dat, o persoana avea cunostintele necesare pentru a circula pe strada. Recent citeam un forum unde mai multi posesori de permis recunosteau ca la chestionarul de examen nu prea ar mai lua nota de trecere. POATE strada ar fi un loc mai sigur daca TOTI posesorii de permis, de toate categoriile, ar fi retestati o data la doi ani. Sau macar la 3. Dar nu se intampla. In urma cu multi ani, intr-o intersectie se facea stanga cu ocolirea centrului imaginar, sau nu mai stiu care e formularea. Acum se face stanga "din scurt", adica inainte de centru. Si e mai bine asa cum e acum, pentru evitarea blocajelor. Cu toate astea, eu nu am vazut prea des soferi care sa aiba habar de regula asta sau sa o aplice. Deci ramane in picioare ce am spus.

 

Se scriu pagini pentru infractorul pe 2 roti pentru ca netul e aproape gratis pentru orice agramat. Personalitatea mirobolanta a motociclistului nu a avut nimic de a face cu accidentul pe care l-a avut. Exista imbecili, agramati, jegosi, cocalari, care detin permis si nu au avut inca niciun accident. Prostii mai au si noroc. In unele cazuri, au si bani. Chestii care nu au legatura cu personalitatea.

 

Eu nu cred ca accidentele se produc din lipsa permis. Accidentele se produc din greseli, pe care le poti face cu sau fara plastic in buzunar. Mai mult decat promovarea unui examen, in moto conteaza "intuitia" traficului. Anticiparea. Cunoasterea vehicolului pe care il conduci si o atitudine corecta fata de potentialul sau.

Spun asta pentru ca poate exista situatia: individul X obtine permisul de conducere la 19 ani. Nu are bani de moto, circula cu tramvaiul / bicicleta pana la 26 ani, cand are suficienti bani sa isi ia ce si-a dorit: R1. Cu care iese in trafic, cu permis si toate actele in regula. Si moare in primul stalp. La ce i-a folosit permisul? Cu ce e el diferit, intre 4 scanduri, de minorul asta care a dat cu dintii de asfalt? Crezi ca maica-sa plange mai putin, gandindu-se ca avea, totusi, permis?

 

Eu i-as pune pe toti, cateva luni, pe un circuit care simuleaza traficul. La sfarsitul experimentului, iti garantez ca ar ramane sa iasa de acolo si sa circule pe strada numai cei care merita si POT sa isi pazeasca pielea lor si pe a altora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orf, eu te-am inteles, cred ca tu nu m-ai inteles pe mine. nu neg ca faptul ca n-ai permis nu intra in lantul de cauzalitate directa al producerii accidentului, asta cred ca e clar, avand in vedere cat de usor se ia respectivul permis. ceea ce spuneam este ca denota o anumita atitudine de nepasare suprema fata de lege, care te poate predispune la accident.

 

iar in ceea ce priveste lipsa permisului pt ca n-ai varsta necesara...nu crezi ca acea varsta a fost fixata in lege cu un anumit scop? nu de alta, da in principiu si o maimuta poate sa traga de niste manete, pedale si altele, dar ca sa nu fii un pericol pe strazi iti trebuie anumite calitati, printre care o un anumit grad de maturitate.

 

si da, stiu ca exista cazuri (putine) de oameni care au condus ani in sir fara carnet, dar respectand regulile de circulatie si, pe cale de consecinta, avand si oleaca de noroc, n-au produs nici un accident, dar e vorba de exceptii. si cazul de fata clar nu intra in categoria acestor exceptii.

 

pies: iar in ce priveste ocolirea centrului imaginar al intersectiei, inca este valabila in cele mai multe, neocolirea lui aplicandu-se doar intr-un anumit tip de intersectii (sau asa mi-a explicat instructorul de b anul trecut, cand ajunsesem la capatul rabdarii pe chestiunea asta:) ).

Editat de cats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Un politist nu poate sa fie martor -- asa spune legea

2. Ceea ce relatezi tu cu incatusarea se face

3. Nu poti face uz de arma DECAT in conditiile legii... asta e nu e politia mai presus de lege :)

 

Cat priveste exemplele care le-ai dat tu.... am intra in niste discutii interminabile si de durata infinita si sincer abia m-am trezit din somn ( 4 ore de somn dupa 24 de munca) and i`m not in the mood ... oricum nu are rost ...

http://209.85.129.132/search?q=cache:AojQm...=clnk&gl=ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ce imi dai tu mie este un link la un forum de discutii. Cf. O.G. 2/2001 privind regimul contraventiilor un agent constatator nu poate fii martor. Si punct. In nici un caz unui politist nu i se va lua O DECLARATIE. Decat atunci cand impotriva sa s-a declansat actiunea penala si este suspendat si pus la dispozitie. Pentru ca si deoarece atunci isi pierde calitatea de agent constatator. Un politist va putea INSA intocmi un P.V. de mana de tipul "Anul-luna-ziua-localitatea, agent-formatiunea, azi-data-fiind in exercitarea atributiunilor de serviciu am constatat:" in care sa relateze cele intamplate sau, dupa caz, raport pe linia de competenta.

 

Daca eu iti spun o treaba cu privire la atributiunile politistului ai face bine sa ma crezi nu sa citesti pe net. Si daca nu ma crezi pe mine, iti recomand calduros sa pui tu frumushel ochiu` pe lege si sunt absolut convins ca dupa 15min te vei convinge.

 

Pentru alte lamuriri te rog sa folosesti PM ca aici discutam de un mort nu de calitatea politistului ca martor :laugh:

 

Ontopic: geniala treaba cu id-ul de mess printul_mondial :D) am ras de nu am mai putut :D Eu zic ca va agitati degeaba. Imi aduc aminte anul trecut de un acc petrecut pe pod ciurel. Motociclist pe la un 27 de ani parca, veteran, fara P.C., moare intr-un accident stupid pe pod. A fost un show teribil cand s-a spus ca nu are permis. Nimeni nu credea. Si totusi... de obicei aceste personaje sfarsesc rau mai devreme sau mai tarziu... asa ca eu zic sa-i lasam sa se odihneasca in pace si sa fim bucurosi ca dupa ei nu au mai luat si pe altii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in opinia mea, discutia asta nu e utila pt nimeni, nu sunt de acord cu ce au scris oamenii pe-acolo. in speta lor, audierea politistului ca martor este inutila, el nefiind de fata la savarsirea infractiunii respective, ajungand la fata locului la un moment imediat ulterior, asistand doar la savarsirea unei contraventii, despre care am inteles ca a intocmit in mod corect proces-verbal si a aplicat si o amenda.

 

in ceea ce priveste audierea unui politist ca martor intr-un proces penal, ca problema de principiu, trebuie sa recunosc ca e interesanta :laugh: prevederile og 2 privind agentul constatator nu se aplica, ele referindu-se la contraventii, nu la infractiuni. totusi, as opina ca un politist care a asistat la savarsirea unei infractiuni in calitate de organ de cercetare penala (cu alte cuvinte in exercitiul functiunii, nu ca s-a nimerit si el pe acolo cand era in concediu) nu poate fi audiat ca martor in procesul penal. intr-adevar, nu exista interdictie expresa in acest sens (sau nu-mi vine mie acum in cap), dar exista reglementare speciala privind ce se intampla cand un organ de cercetare penala asista la savarsirea unei infractiuni, respectiv se sesizeaza din oficiu si incheie un proces-verbal de constatare a infractiunii flagrante in care povesteste in detaliu ce si cum. acest proces-verbal va fi administrat ca proba in cursul procesului penal, nu audiat ca martor politistul.

 

de altfel, mi se pare ca audierea ca martor a unui politist care a incheiat procesul-verbal de constatare a infractiunii exclude automat posibilitatea ca acesta sa fie audiat ca martor, ca vorba aia, ar insemna ca el centreaza si el da cu capul :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in ceea ce priveste audierea unui politist ca martor intr-un proces penal, ca problema de principiu, trebuie sa recunosc ca e interesanta :laugh: prevederile og 2 privind agentul constatator nu se aplica, ele referindu-se la contraventii, nu la infractiuni. totusi, as opina ca un politist care a asistat la savarsirea unei infractiuni in calitate de organ de cercetare penala (cu alte cuvinte in exercitiul functiunii, nu ca s-a nimerit si el pe acolo cand era in concediu) nu poate fi audiat ca martor in procesul penal. intr-adevar, nu exista interdictie expresa in acest sens (sau nu-mi vine mie acum in cap), dar exista reglementare speciala privind ce se intampla cand un organ de cercetare penala asista la savarsirea unei infractiuni, respectiv se sesizeaza din oficiu si incheie un proces-verbal de constatare a infractiunii flagrante in care povesteste in detaliu ce si cum. acest proces-verbal va fi administrat ca proba in cursul procesului penal, nu audiat ca martor politistul.

 

subscriu... simplificat: politistul poate fi audiat ca martor DOAR daca este in afara orelor de serviciu (recte se plimba pe strada si e martor ocular). Practic daca este in timpul serviciului calitatea sa de martor dispare ... nu poate sa dea o declaratie ... e nush ce art din CPP, cats poate il cauti tu. Sau e directiva DGA, DNA, DGIPI nu mai stiu exact anyway ceva care se imbina .... Politistul da declaratie doar in cazurile prevazute de lege, in rest face pv sau raport

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

subscriu... simplificat: politistul poate fi audiat ca martor DOAR daca este in afara orelor de serviciu (recte se plimba pe strada si e martor ocular). Practic daca este in timpul serviciului calitatea sa de martor dispare ... nu poate sa dea o declaratie ... e nush ce art din CPP, cats poate il cauti tu. Sau e directiva DGA, DNA, DGIPI nu mai stiu exact anyway ceva care se imbina .... Politistul da declaratie doar in cazurile prevazute de lege, in rest face pv sau raport

Offtopic: Cred ca discutia asta a deviat complet de la subiect din cauza mea. In principiu acum mai multe zeci de ani americanii au constatat pe de o parte ca au prea multe procese unde se punea problema cuvantului unui politist contra cuvantului unui contravenient/infractor, si pe de alta parte ca din cand in cand mai gaseau cate un politist impuscat pe sosea, asa ca in general s-a decis ca e mai bine ca politistii sa mearga cate 2 in masina pentru ca unul e ajutor (backup) pentru celalalt daca se lasa cu impuscaturi si pe de alta parte pentru ca sunt doi care pot sa-si sustina parerea cum ca n-au facut abuzuri, si modelul asta a fost importat si in state europene ca Germania. Partea nasoala e ca au fost cateva cazuri cand i-a filmat din greseala presa din elicopter cum fac abuzuri cate doi sau mai multi odata, asa ca noul standard e sa ai aparat de filmat ca sa nu mai existe dubii. Azi politistii din statele cu mai multi bani si unde exista relativ multe arme de foc cred ca merg cate doi in masina mai mult din motive de "backup" desi justitia in statele anglo-saxone tinde in medie sa crediteze marturia unui politist fara sanctiuni mai tare decat a unui cetatean obisnuit, si a unui cetatean obisnuit mult mai tare decat a unui receidivist.

 

Oarecum ontopic: Imi sustin parerea anterioara ca daca fugi de politie esti un idiot, si va rog sa gasiti argumente credibile sa ma contaziceti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off: da da` la aia e inregistrat ABSOLUT tot, sunt urmariti prin GPS, sistemul de alertare e altu, armele sunt altele ETC ETC ETC.

 

on: nu esti idiot... esti un (cuvant urat) care vrei sa bravezi ... si azi scapi, maine scapi da` poimaine faci poc cu politia pe coada ta... si de aici alta discutie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oarecum ontopic: Imi sustin parerea anterioara ca daca fugi de politie esti un idiot, si va rog sa gasiti argumente credibile sa ma contaziceti.

poate esti urmarit general, atunci nu esti idiot daca fugi de politie :laugh:

 

scuze pt continuarea off-topicului, dar am senzatia ca deja s-a spus pe topicul asta tot ce era cat de cat on-topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce imi dai tu mie este un link la un forum de discutii. Cf. O.G. 2/2001 privind regimul contraventiilor un agent constatator nu poate fii martor. Si punct. In nici un caz unui politist nu i se va lua O DECLARATIE. Decat atunci cand impotriva sa s-a declansat actiunea penala si este suspendat si pus la dispozitie. Pentru ca si deoarece atunci isi pierde calitatea de agent constatator. Un politist va putea INSA intocmi un P.V. de mana de tipul "Anul-luna-ziua-localitatea, agent-formatiunea, azi-data-fiind in exercitarea atributiunilor de serviciu am constatat:" in care sa relateze cele intamplate sau, dupa caz, raport pe linia de competenta.

 

Daca eu iti spun o treaba cu privire la atributiunile politistului ai face bine sa ma crezi nu sa citesti pe net. Si daca nu ma crezi pe mine, iti recomand calduros sa pui tu frumushel ochiu` pe lege si sunt absolut convins ca dupa 15min te vei convinge.

 

Pentru alte lamuriri te rog sa folosesti PM ca aici discutam de un mort nu de calitatea politistului ca martor :blink:

 

Ontopic: geniala treaba cu id-ul de mess printul_mondial :laugh:) am ras de nu am mai putut :D Eu zic ca va agitati degeaba. Imi aduc aminte anul trecut de un acc petrecut pe pod ciurel. Motociclist pe la un 27 de ani parca, veteran, fara P.C., moare intr-un accident stupid pe pod. A fost un show teribil cand s-a spus ca nu are permis. Nimeni nu credea. Si totusi... de obicei aceste personaje sfarsesc rau mai devreme sau mai tarziu... asa ca eu zic sa-i lasam sa se odihneasca in pace si sa fim bucurosi ca dupa ei nu au mai luat si pe altii...

Martorul

 

Art. 78.(cpp) - Persoana care are cunostinta despre vreo fapta sau despre vreo imprejurare de natura sa serveasca la aflarea adevarului in procesul penal poate fi ascultata in calitate de martor.

 

militianul daca are cunostinta ...poate fi ascultat.

 

pune mana pe carte .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@euinsumi: art. 78 nu este singurul din cpp, eu am scris mai sus argumentele pt care consider ca ascultarea ca martor a unui politist care a fost prezent la savarsirea unei infractiuni nu este admisibila. daca esti in domeniu si te intereseaza discutia, cred ca ar avea mai mult sens pe pm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Martorul

 

Art. 78.(cpp) - Persoana care are cunostinta despre vreo fapta sau despre vreo imprejurare de natura sa serveasca la aflarea adevarului in procesul penal poate fi ascultata in calitate de martor.

 

militianul daca are cunostinta ...poate fi ascultat.

 

pune mana pe carte .

 

Deci, amice, esti exemplul PUR de ROMAN chitit pe treaba lui. Tie poa` sa-ti zica si procuroru` general al Romaniei un lucru ca tu tot ca tine o tii. Bai omule daca 2 ( a se citi DOUA) persoane care, intamplator, chiar lucreaza in domeniu iti spun ca esti pe langa ... du-te si culca-te te rog eu. Cats are rabdare, eu unul nu. Am mai avut la un moment dat un conflict parca anu` trecut in care tot tu ai iesit pagubos nu mai tin minte exact. Nu te-ai potolit?? Chiar iti trebuie desenate scheme ca la copii aia intre 0 si 3 ani?!?!

 

 

@euinsumi: art. 78 nu este singurul din cpp, eu am scris mai sus argumentele pt care consider ca ascultarea ca martor a unui politist care a fost prezent la savarsirea unei infractiuni nu este admisibila. daca esti in domeniu si te intereseaza discutia, cred ca ar avea mai mult sens pe pm.

 

Deci nu, nu este in domeniu. Din simplul motiv NU POATE FI IN DOMENIU la cum pune problema. Daca e in domeniu atunci fereasca sfantu` sa am vreun dosar pe la el....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...