Sari la conținut

In cautarea grotei sf. Antonie


Postări Recomandate

As vrea sa incep prin a va spune ca am facut aceasta calatorie, aproape initiatica pentru mine, la sfatul, rugamintea si pentru o Doamna care reprezinta aproape totul pentru mine. Nu voi avea niciodata cuvinte sa-i multumesc pentru imensa onoare si favoare pe care mi-a facut-o avand incredere in mine ca-i voi respecta rugamintea.

Ceea ce trebuia sa fac era, la suprafata, simplu; trebuia sa duc din partea ei, o candela si un litru de ulei pentru aceasta, la o pestera din apropierea Ramnicului Valcea. In esenta, insa, totul era, cel putin pentru mine, mult mai profund si cu semnificatii mult dincolo de un simplu gest al unei livrari banale.

Am plecat singur, asa cum fac de fiecare data, in dimineta zilei de 21.06.2009, din anumite motive destul de trist si fara prea mare tragere de inima, spre Curtea de Arges. Pe drum, insa, ceva mi-a dat putere si incredere si mi-am recapatat zambetul. Am ajuns relativ usor in Curtea de Arges si, desi intr-o intersectie, un babuin intr-un Opel, cu maneaua la maxim, a dat peste mine ( nici macar nu s-a dat jos din masina, sa vada de-am patit ceva; cu ochelarii de cocalar pe nas, cu muzica data la maxim in continuare, am vorbit cu el pe geamul masinii ); nu aveam viteza, si nici el ( ar fi si greu sa mergi cu viteza pe strazile din Curtea de Arges, mai ales duminica! ), asa ca n-am patit mai nimic si mi-am pastrat buna dispozitie. Am oprit la un internet-cafe, am dat un mail si am intrat in manastire. Multa lume, atmosfera de bazar ...; in fine, am facut ce trebuia facut si mi-am vazut de drum. Ajuns in Ramnicu Valcea am intrebat de acea pestera, dar raspunsurile erau fie vagi, in cel mai bun caz, fie negative. Un tip mi-a dat, totusi, date concrete: schitul Iezer, catre Olanesti. Am alimentat si-am dat gaz. La Schit am facut greseala sa intreb niste turisti si mi-au spus ca mai am de mers vreo opt km. Am intrat in schit, am facut cateva fotografii, si am plecat din nou. Drumul, ca infrastructura, e visul celor ce poseda motoare gen Adventure, dar nici mie nu mi-a fost chiar asa de greu, iar peisajul e de o frumusete si de o salbaticie divina! De fapt, de ce sa mint, avand in vedere ceea ce trebuia sa fac, eram cu atat mai fericit cu cat piedicile erau mai mari. Ajung la capatul drumului ( unde dau de un alt babuin, var cu primul, care-si scrijelea numele pe stanca - se vede si intr-o fotografie - intr-un decor magnific ), doar ca ... schitul se numea Pahomie ... Ei, imi zic, am inteles eu gresit. Intru in schit, vorbesc cu un calugar, ii cer voie sa donez candela, intru in biserica ( nu prea parea a fi o pestera ..., in fine! ), despachetez, si vreau sa pun candela, dar nu stiam unde. Doamna imi spusese clar: candela trebuie pusa inauntru. Il intreb pe calugar, ii povestesc ce vreau si el, in sfarsit, ma lumineaza: am gresit ... Nu aceea era locatia ce eu o cautam! Trebuia SA MA INTORC LA IEZER! N-o mai lungesc. Cobor, ajung la schit, primesc explicatii de la o maicuta care face ochii cat cepele cand o rog sa ma insoteasca ... :rolleyes: ... ( Nu, maica! Eu sunt bolnava de inima! Nu pot urca pana acolo! ), dau peste alta maicuta care-mi spune ca cercelul din urechea mea e semn satanic, si urc, in sfarsit, catre pestera. A fost cumplit! Eu, care de-o saptamana n-am mancat decat patru pachete de tigari pe zi si apa cat cuprinde, am simtit ca am escaladat Everestul! Insa locurile, privelistea si sentimentul ca nu am dezamagit au fost infinite! Am aprins candela, am facut cateva fotografii ( inclusiv cu un soricel, paznic feroce al lacasului! ) si-am coborat. Am avut lipsa de modestie sa-l rog pe unul dintre copiii unei familii care urcase si ea gafaind, sa-mi faca o fotografie langa fantana la care imi potolisem setea dupa escaladarea muntelui in ghete de GP ... si am revenit in schit pentru alte fotografii. Un amanut nu lipsit de importanta: in schit chiar se afla moastele sf. Antonie! Am urcat pe motor si am revenit fericit, din ceea ce in mod cert, mai ales prin semnificatie, va reprezenta cea mai importanta si mai frumoasa calatorie din viata mea!

Va multumesc daca ati avut rabdarea si ingaduinta de a citi aceste randuri si va doresc drumuri doar pe sufletul vostru!

post-21614-1245655003_thumb.jpg

post-21614-1245655020_thumb.jpg

post-21614-1245655039_thumb.jpg

post-21614-1245655053_thumb.jpg

post-21614-1245655066_thumb.jpg

post-21614-1245655076_thumb.jpg

post-21614-1245655085_thumb.jpg

post-21614-1245655096_thumb.jpg

post-21614-1245655107_thumb.jpg

post-21614-1245655118_thumb.jpg

post-21614-1245655130_thumb.jpg

post-21614-1245655141_thumb.jpg

post-21614-1245655167_thumb.jpg

post-21614-1245655177_thumb.jpg

post-21614-1245655193_thumb.jpg

post-21614-1245655241_thumb.jpg

post-21614-1245655257_thumb.jpg

post-21614-1245655273_thumb.jpg

post-21614-1245655289_thumb.jpg

post-21614-1245655304_thumb.jpg

post-21614-1245655328_thumb.jpg

post-21614-1245655348_thumb.jpg

post-21614-1245655365_thumb.jpg

post-21614-1245655377_thumb.jpg

post-21614-1245655391_thumb.jpg

post-21614-1245655404_thumb.jpg

post-21614-1245655417_thumb.jpg

post-21614-1245655449_thumb.jpg

post-21614-1245655468_thumb.jpg

post-21614-1245655490_thumb.jpg

post-21614-1245655507_thumb.jpg

post-21614-1245655522_thumb.jpg

post-21614-1245655542_thumb.jpg

post-21614-1245655562_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superba plimbarea ta , dar la fel trebuie laudat si gestul tau !!! Iar legat de tipul care isi scrijelea numele pe stanca ,merita doi pumni in cap !!!!

Nota :rolleyes: pentru Poze ! Drumuri bune sa ai si Asfalt Uscat !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo tie pentru excursie.Pozele sunt frumoase si cred ca in realitate este mult mai frumos.Cred ca si faptul ca destinatia este aceea te-a facut tot timpul vesel.Iti doresc cat mai multe excursii de genul acesta.

 

Toate cele bune! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa va fie de folos si de ajutor atat tie cat si doamnei.

 

Cred ca una din urmatoarele excursii ale noastre va fi pe acolo.

Iti multumesc pentru idee.

Si eu sper din toata inima, mai ales pentru ea! Pentru mine ma tem ca e cam tarziu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sper din toata inima, mai ales pentru ea! Pentru mine ma tem ca e cam tarziu ...

 

Continui sa ma uimesti! Pana anul acesta (adica pana mi-am implinit visul de a deveni conducator de motocicleta - inca nu ma consider motociclist decat in suflet!) nici nu imi puteam imagina ca exista asemenea locuri! Cum ziceai ca se poate ajunge acolo (ca ma gandesc ca daca n-am cercel nu ma cearta nimeni! :rolleyes: )?

La mai multe excursii atat de nemaipomenite!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. Stiu ca sunt off-topic, dar... zi-mi, te rog, ce ai pe tine, ca eu am un costum din piele super din punct de vedere al protectiilor, dar super-nashpa din punct de vedere al celor 30 grade din atmosfera...Si, p-aci prin zona, ce am gasit m-a cam "inhibat" cand am intrebat de preturi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. Stiu ca sunt off-topic, dar... zi-mi, te rog, ce ai pe tine, ca eu am un costum din piele super din punct de vedere al protectiilor, dar super-nashpa din punct de vedere al celor 30 grade din atmosfera...Si, p-aci prin zona, ce am gasit m-a cam "inhibat" cand am intrebat de preturi...

X-Jacke Patagonia Evo, de la IXS ( www.ixs.ro ), 175 de euro

:)

 

Continui sa ma uimesti! Pana anul acesta (adica pana mi-am implinit visul de a deveni conducator de motocicleta - inca nu ma consider motociclist decat in suflet!) nici nu imi puteam imagina ca exista asemenea locuri! Cum ziceai ca se poate ajunge acolo (ca ma gandesc ca daca n-am cercel nu ma cearta nimeni! :) )?

La mai multe excursii atat de nemaipomenite!!!

Pitesti - Rm. Valcea - spre Olanesti - spre schitul Iezer si apoi spre schitul Pahomie.

Multumesc mult pentru aprecieri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pitesti - Rm. Valcea - spre Olanesti - spre schitul Iezer si apoi spre schitul Pahomie.

Multumesc mult pentru aprecieri!

 

Adica...Bistrita-Sibiu-Rm.Valcea etc. Eventual un ocol Pitesti pt.... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A... deci motociclistii nu sunt satanisti, violatori de babe? Ce revelatie! :)

Ai facut un gest super si o excursie intr-adevar memorabila. Cum s-a descurcat motorul pe hartoapele alea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A... deci motociclistii nu sunt satanisti, violatori de babe? Ce revelatie! :)

Ai facut un gest super si o excursie intr-adevar memorabila. Cum s-a descurcat motorul pe hartoapele alea?

IMPECABIL!!! Sunt din ce in ce mai multumit de el! M-am ridicat in scarite si n-am avut nici-o treaba!

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

X-Jacke Patagonia Evo, de la IXS ( www.ixs.ro ), 175 de euro

:)

 

 

Pitesti - Rm. Valcea - spre Olanesti - spre schitul Iezer si apoi spre schitul Pahomie.

Multumesc mult pentru aprecieri!

 

frumos gest.

ai dovedit ca nu suntem chiar toti o adunatura de cocalari , care rup oglinzi la semafor si striga moarte conservarilor !

respectele mele,

 

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...