Sari la conținut

Accident Barbu Vacarescu - Bucuresti


ZZTOP
 Share

Postări Recomandate

radicali mai sunteti. Can domoara bikeru pe trecerea de pietoni "sa plateasca cum zice legea"...cand intoarce femeia masina...."sa-i dea o flegma-n ochi".

Un fel de noi vrem egalitate...dar nu ptr catei

cand bikeru a omorat pe trecerea de pietoni si a mai chemat vreo 3 fartati si a inceput sa se hlizeasca! :laugh:

cand pupezele din trafic cu masini facute cadou de p.u.l.arai sii permise obtinute pe M-U-E te dau pe jos sau te schilodesc sii dupa aia rad ca proastele la P-U-L-A

nu merita macar o flegma in ochi ,inseamna ca tara asta se duce de suflet usor,usor!

frate ai gresit PLATESTE! legal si moral .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand bikeru a omorat pe trecerea de pietoni si a mai chemat vreo 3 fartati si a inceput sa se hlizeasca! :laugh:

cand pupezele din trafic cu masini facute cadou de p.u.l.arai sii permise obtinute pe M-U-E te dau pe jos sau te schilodesc sii dupa aia rad ca proastele la P-U-L-A

nu merita macar o flegma in ochi ,inseamna ca tara asta se duce de suflet usor,usor!

frate ai gresit PLATESTE! legal si moral .

cand l-a omorat pe omu ala la piata presei acum vreo doua sapt....ati ajuns pe aici la circul....ca pietonul tasneste ca dezaxatu' in fata bikerului inocent. Eu am curaju sa fac pariu ca minim 50% din cei care au mai mult de 50k km pe masina...au avut din vina lui cel putin un incident minor (genul de atins cel din fata la franare) terminat cu uitat la bara....si plecat mai departe. Daca in fata era un biker...si nu o masina...rezultatul era altu.

Am vrut sa spun ca in afara de cei 10% soferi neindemantici...cu permise luate aiurea...etc...restul...fac greseli omenesti. Mai ales daca tinem cont ca in general motociclistul nu merge in litera legii, parerea mea e ca ar trebui tratate mai obiectiv chestiile astea. Nu ma refer neaparat la cazul de fata..poate aici a fost implicat 1 din cei 10% soferi prosti. Cu parere de rau ptr probleme bikerului, cred ca nu e cazul de atata circ. E vinovata si sa plateasca cum zice legea...fara flegme...fara incordat muschi....si altele de genul asta. Nu de alta...dar....tipicurile astea cu razbunare si dat drumu la sange ii determina pe unii sa se dea de smecheri....si iar vin cate 2-3 sa se planga pe aici ca au fost batuti "degeaba" de vreun conservar "cocalar cu CLS" sau de vreun militar american pe la cta.

Ptr voi...oricine are o masina mai scumpa de cat loganul..ori e "cocalar" ori e "m.ui.sta". Mai sariti si voi de nivelul CANCAN.....ca majoritatea au muncit ptr masini....si nu e cazul sa-i balacareasca pe aici cei care cer bani de benzina de la pasager pe motor pana la ploiesti.

Oricum cred ca statistic, mai multi motociclisti mor ca idiotii ori fara casca..ori fara permis...ori fugind cu 200km/h, decat au omorat cocalarii de care vb voi aici. Incercati sa constientizati parlitii de 18 ani care isi iau r6 ciordit...si apoi sa va ocupati de educatia rutiera a conservarilor. Procentul de iresponsabili e infinit mai mare in randul motociclistilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand l-a omorat pe omu ala la piata presei acum vreo doua sapt....ati ajuns pe aici la circul....ca pietonul tasneste ca dezaxatu' in fata bikerului inocent. Eu am curaju sa fac pariu ca minim 50% din cei care au mai mult de 50k km pe masina...au avut din vina lui cel putin un incident minor (genul de atins cel din fata la franare) terminat cu uitat la bara....si plecat mai departe. Daca in fata era un biker...si nu o masina...rezultatul era altu.

Am vrut sa spun ca in afara de cei 10% soferi neindemantici...cu permise luate aiurea...etc...restul...fac greseli omenesti. Mai ales daca tinem cont ca in general motociclistul nu merge in litera legii, parerea mea e ca ar trebui tratate mai obiectiv chestiile astea. Nu ma refer neaparat la cazul de fata..poate aici a fost implicat 1 din cei 10% soferi prosti. Cu parere de rau ptr probleme bikerului, cred ca nu e cazul de atata circ. E vinovata si sa plateasca cum zice legea...fara flegme...fara incordat muschi....si altele de genul asta. Nu de alta...dar....tipicurile astea cu razbunare si dat drumu la sange ii determina pe unii sa se dea de smecheri....si iar vin cate 2-3 sa se planga pe aici ca au fost batuti "degeaba" de vreun conservar "cocalar cu CLS" sau de vreun militar american pe la cta.

Ptr voi...oricine are o masina mai scumpa de cat loganul..ori e "cocalar" ori e "m.ui.sta". Mai sariti si voi de nivelul CANCAN.....ca majoritatea au muncit ptr masini....si nu e cazul sa-i balacareasca pe aici cei care cer bani de benzina de la pasager pe motor pana la ploiesti.

Oricum cred ca statistic, mai multi motociclisti mor ca idiotii ori fara casca..ori fara permis...ori fugind cu 200km/h, decat au omorat cocalarii de care vb voi aici. Incercati sa constientizati parlitii de 18 ani care isi iau r6 ciordit...si apoi sa va ocupati de educatia rutiera a conservarilor. Procentul de iresponsabili e infinit mai mare in randul motociclistilor.

deci

sa ma fac bine inteles!

nu vreau sa ma cert cu nimeni!

in momentul in care faci (fac) o greseala mi se pare normal sa platesc pt acea greseala!

asta implica din partea mea ca om sa incerc sa diminuez efectele greselii mele asupra celor care au avut de suferit din vina mea.

nu sa stau ca un idiot (vezi accidentul de pe barbu vacarescu cu protagonist taxi) sii sa oracai ca ala e de vina ca a trecut pe acolo,sau cu domnul (cuvant urat) nistorescu(vezi comportamentul lui dupa accident)

ma aprind repede dar imi trece la fel.asta nu inseamna ca daca o persoana de genul de mai sus in speta fatuca soferizda ma da pe jos ca a gresit omeneste dupa care rupe tel.in 2 sa si cheme pretenarii la intimidare va scapa doar cu pedeapsa "legala".

ai lovit, date frate jos si ajuta arata ca esti OM nu un animal prost care fara preteni este=cu zero

discutii din alea dee (cuvant urat) de genul: da l ma in ...a mea ca nu are ce sa mi fqca fraerul ala daca l dau jos cu masina sant satul!

respect pt OAMENI indiferent de nr de roti cu care se deplaseaza!

pt ceilalti isi iau ce merita .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am curaju sa fac pariu ca minim 50% din cei care au mai mult de 50k km pe masina...au avut din vina lui cel putin un incident minor (genul de atins cel din fata la franare) terminat cu uitat la bara....si plecat mai departe.

 

Mai ales daca tinem cont ca in general motociclistul nu merge in litera legii

 

Procentul de iresponsabili e infinit mai mare in randul motociclistilor.

 

Uite eu am peste 50K km cu masina si nu am avut nici un accident (nici din vina mea nici din vina altuia)

 

Cum zici si tu motociclistii nu merg in litera legii. Sa zicem ca sunt ok cu afirmatia ta, dar tu mergi in litera legii? nu ai incalcat niciodata legea? Nu ai depasit in o zona nepermisa?....etc. Sa fim seriosi

 

Legat e procentul de iresponsabilitate, nu cred ca este cum zici tu...infinit mai mare. Cred ca este aproape egal ca si cei cu "B"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite eu am peste 50K km cu masina si nu am avut nici un accident (nici din vina mea nici din vina altuia)

 

Cum zici si tu motociclistii nu merg in litera legii. Sa zicem ca sunt ok cu afirmatia ta, dar tu mergi in litera legii? nu ai incalcat niciodata legea? Nu ai depasit in o zona nepermisa?....etc. Sa fim seriosi

 

Legat e procentul de iresponsabilitate, nu cred ca este cum zici tu...infinit mai mare. Cred ca este aproape egal ca si cei cu "B"

 

Dupa cateva sute de mii de km pe masina m-am decis sa trec la moto :laugh:

sa iti spun diferentele pe care le-am observat eu: in masina stai mult mai relaxat, iti poate fi distrasa atentia mult mai usor, fiind mult mai atent pe motor stai si te gandesti de 2 ori inainte sa faci o manevra, in masina intervine rutina...

Cat eram cu "B"-ul imi spuneam "motociclistii? niste descreierati" acum observ ca este tocmai invers...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite eu am peste 50K km cu masina si nu am avut nici un accident (nici din vina mea nici din vina altuia)

 

Cum zici si tu motociclistii nu merg in litera legii. Sa zicem ca sunt ok cu afirmatia ta, dar tu mergi in litera legii? nu ai incalcat niciodata legea? Nu ai depasit in o zona nepermisa?....etc. Sa fim seriosi

 

Legat e procentul de iresponsabilitate, nu cred ca este cum zici tu...infinit mai mare. Cred ca este aproape egal ca si cei cu "B"

 

Felicitari...tine-o tot asa.

Eu nu merg in litera legii absolut deloc...dar imi asum riscul...ca atunci...cand schimb banda rapid ca sa depasesc..soferul...sa nu ma vada...ptr ca daca s-ar uita numai in oglinzi nu ar avea cum sa mai mearga.Omu s-a asigurat...nu era nimik...si in urmatoare secunda apare bikeru cu mult peste viteza legala. Eu nu condamn viteza...dar trebuie asumata si aceasta incalcare a legii. mergi repede....tre sa te astepti sa nu te vada la fel ca atunci cand mergi legal. Deci trebuie sa-ti iei masuri suplimentare incat sa poti evita tu ca si motociclist.

sincer..cu procentul...e parerea mea si mi-o sustin. Retine..nu ma refer la numar...ci la procent.

 

Dupa cateva sute de mii de km pe masina m-am decis sa trec la moto :laugh:

sa iti spun diferentele pe care le-am observat eu: in masina stai mult mai relaxat, iti poate fi distrasa atentia mult mai usor, fiind mult mai atent pe motor stai si te gandesti de 2 ori inainte sa faci o manevra, in masina intervine rutina...

Cat eram cu "B"-ul imi spuneam "motociclistii? niste descreierati" acum observ ca este tocmai invers...

 

Si eu sunt in aceeasi situatie. Nu pot sa uit contrele de acum cativa ani cu frate-meu care avea motor.

Imi aduc aminte cum veneam pe un drum cu doua benzi pe sens noaptea...spre bucuresti...si un motociclist pe banda doi ..mergea cam 120. Era noapte si veneam ceva mai tare...si am dat un flash de departe, moment in care motociclistul s-a speriat asa de tare incat era sa cada. Poate era incepator...poate a fost f surprins...desi eram departe. Atunci...il condamnam ca desi era liber mergea pe banda 2. Acum vad un pic altfel lucrurile...

Tocmai de aceea cred ca trebuiesc intelesi cei care nu au notiunea dinamicii unei motociclete. Si acestia sunt majoritatea conducatorilor auto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihai, calmeaza-te ca am inteles toti punctul tau de vedere. Nu s-a luat nimeni de Cayennurile cu care au venit petrecaretii.

Discutia era axata pe faptul ca tipa se purta ca si cum i-ar fi sarit un capac de la masina.

Una e sa gresesti, si alta e sa gresesti si sa te doara-n poponeata. Baietii vorbeau de un feedback din partea noastra in astfel de situatii.

 

 

INFO: Dupa accidente d-astea la viteza mica, mai ales daca ai protectii si nu ai vanatai si taieturi.... simti ca te doare un picior si gata. La spital le zici ca te doare picioru si in rest crezi ca n-ai patit nimic.... Dupa ce trec cateva ore, incep sa te doara si restul.... De ex coloana, mana, sold, genunchi. Chiar ma enervau medicii ca vorbesc atat pe radiografia din zona bazinului... Abea a doua zi am simtit despre ce vorbeau ei. :laugh: Deci, lasati medicii sa-si faca treaba, fiti cooperanti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

satori

 

glezna e clar: ghips; se simtea doar fierbinte atunci imediat.... atata timp cat tin piciorul sus, ne intelegem bine....

genunchiul doare doar de la impact (cu masina sau cu asfaltul). nu are articulatia nimic- In momentele imediat urmatoare durea FOARTE

cand eram pe la politie, in sala de asteptare incepuse sa ma doara coloana imediat sub zona cervicala si vad ca e din ce in ce mai rau - dar grav nu poate fi.

soldul: m-am sprijinit cu genunchilul piciorululi lovit pe un scaun si am simtit un mare UPS! in sold... undeva prin interior. pana atunci n-am incercat pt ca oricum nu pot pune piciorul ala in pamant.

 

Motorul l-am vizitat imediat dupa ce am iesit din spital. L-a dus pe roti pana la garaj, dar e lovit pe toata partea stanga de la aripa fata pana la codita.

In privinta furcii nu ma pot pronunta, dar in ea a lovit prima data, mai mult ca sigur (motorul era impecabil inainte... ziceai ca-i nou)

golful care m-a lovit are bara bulita, grila de aer sarita, capota destul de mult, farul din stanga batea in jos.

 

se vede urma pe jamba si aripa sparta exact in zona prinderii pe jamba.

Editat de ZLI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihai, calmeaza-te ca am inteles toti punctul tau de vedere. Nu s-a luat nimeni de Cayennurile cu care au venit petrecaretii.

Discutia era axata pe faptul ca tipa se purta ca si cum i-ar fi sarit un capac de la masina.

Una e sa gresesti, si alta e sa gresesti si sa te doara-n poponeata. Baietii vorbeau de un feedback din partea noastra in astfel de situatii.

..............................................................................

 

Man...tie-ti doresc sanatate....si sa se termine cu bine tampenia asta.

Posturile mele...nu se refera la atitudinea ta care e de mult bun simt....ci la jignirile gratuite aruncate pe aici de unii "motociclisti".

 

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...