Jump to content

Examen poligon 2009

Recommended Posts

Salut,

Miercuri am luat sala :laugh: iar saptamana viitoare (1 iulie) o sa dau poligonul. Stiti cumva daca e obligatoriu sa avem pantaloni de moto. Eu am protectii si mi se par suficiente. Cunoasteti pe cineva dace a dat de curand.

Mersi!

nu e obligatoriu sa porti pantaloni de moto. Din cate stiu, doar casca e obligatorie la examen.

Domnu Poison, cu tot respectu, dar nu sunteti bine informat.

Conform ultimelor reglementari ale codului rutier, participantii la proba practica trebuie sa aiba echipament complet. Acum depinde de politist, daca te va primi sau nu cu protectii....unii sunt mai dobitoci, altii inteleg problema. Cel mai sigur este sa vorbesti cu instructorul, el iti va spune cel mai exact ce si cum!

Bafta la examen!

Conform ultimelor reglementari ale codului rutier, participantii la proba practica trebuie sa aiba echipament complet. Acum depinde de politist, daca te va primi sau nu cu protectii....unii sunt mai dobitoci, altii inteleg problema. Cel mai sigur este sa vorbesti cu instructorul, el iti va spune cel mai exact ce si cum!

Bafta la examen!

Nu va cunosc locatia, dar la iasi cel putin nu e oblig decit casca. Eu am poligonul luni acum si l-am intrebat si pe intructor. Poate e oblig prin lege si nu se aplica la iasi. Eu am venit chiar din prima zi la scoala cu bocanci, manusi si geaca ( casca din partea scolii) si intructorul in slapi, pantaloni scurti, tricou, ochelari de soare si casca....( Poate) e iasi-ul mai innapoiat.

Bafta la poligon.

PS eu nu pot purta bocancii ( bocanci de piele cu virf de metal de la armata) pt ca nu incap intre scarita si schimbator... fac pe o honda de 125cc gen vitezana, dar asta este, merg pe ea in adidasi. Pt moto-ul meu (chopper cu forward controls) sint super.

Nu va cunosc locatia, dar la iasi cel putin nu e oblig decit casca. Eu am poligonul luni acum si l-am intrebat si pe intructor. Poate e oblig prin lege si nu se aplica la iasi. Eu am venit chiar din prima zi la scoala cu bocanci, manusi si geaca ( casca din partea scolii) si intructorul in slapi, pantaloni scurti, tricou, ochelari de soare si casca....( Poate) e iasi-ul mai innapoiat.

Bafta la poligon.

PS eu nu pot purta bocancii ( bocanci de piele cu virf de metal de la armata) pt ca nu incap intre scarita si schimbator... fac pe o honda de 125cc gen vitezana, dar asta este, merg pe ea in adidasi. Pt moto-ul meu (chopper cu forward controls) sint super.

Ai mai facut un post?! deja o sa te urce in ranking aici e site!

Daca tot zici ca faci scoala, ar trebui sa stii codul rutier, nu de alta dar urmeaza sa dai examen!

Nu va mai exprimati opiniile daca spuneti din auzite, sau din cum se face, inainte sa spui o prostie te documentezi, macar sa fie una argumentata!

Proba practica se sustine in echipament complet! punct si fara alte discutii...

Discutii pot aparea intre: genunchiere sau pantaloni moto, iar raspunsul este: latitudinea examinatorului!

Numai bine si bafta multa! :laugh:

Ai mai facut un post?! deja o sa te urce in ranking aici e site!

Daca tot zici ca faci scoala, ar trebui sa stii codul rutier, nu de alta dar urmeaza sa dai examen!

Nu va mai exprimati opiniile daca spuneti din auzite, sau din cum se face, inainte sa spui o prostie te documentezi, macar sa fie una argumentata!

Proba practica se sustine in echipament complet! punct si fara alte discutii...

Discutii pot aparea intre: genunchiere sau pantaloni moto, iar raspunsul este: latitudinea examinatorului!

Numai bine si bafta multa! :laugh:

Nu-mi exprim parerea din auzite si am mentionat ca stiu si codul rutier si ce scrie legea. Am postat numai sa zic ca aceasta lege nu se aplica peste tot...din pacate. Sint adeptul legii si chiar si fara lege sint adeptul echipamentului full pe care deja il am fara sa am permis sau sa fi condus vreodata un motor.

L-am intrebat din prima zi de scoala pe instructor daca trebuie echipament ( vezi legea) si mi-a zis ca nu, doar casca.

ps. nush de ce la fiecare topic deschis de cineva trebuie sa fie si unu care sare cu gura... pacat

Bafta la examen!

pai io am precizat... "din cate stiu" ....

si spun asta... caci stiu 2 persoane care au luat examenu' saptamana trecuta , in PLOIESTI, si nu au folosit decat casca.

daca tu stii altceva , e alta mancare de peste, dar io nu am auzit ca in PLOIESTI, la un examen de cat. A sa fie refuzat vreun candidat pe motiv ca nu ar avea pantaloni cu protectii speciali pt. moto.

Pe data de 29 aprilie 2009 la examenul din Ilioara s-a acceptat minim echipament:armura,genunchiere,ghete,manusi,casca :laugh:.Poate intre timp,la cat d idioti sunt astia din politie ,sa fi schimbat din nou cerintele..cu toate ca nu prea cred ...Succes!

@reverend: sar cu gura pt ca omul care ti-a pus intrebarea poate pica examenul din cauza unor sfaturi prost date. Nu zic ca nu este asa; daca este asa (inclin sa cred ca asa este) o mare :) domnilor politisti si instructori. Ideea de a purta echipament atat in scoala cat si in timpul examenului e absolut necesara, mai ales ca acum se cere atingerea vitezei de 50 km/h in poligon, plus candidatul, viitor motociclist, sa fie obisnuit sa poarte echipamentul si sa iasa in trafic in siguranta. Viitorului motociclist nu ii trebuie impusa norma de a purta echipament ci trebuie sa inteleaga ca e spre binele lui sa se echipeze.

@poison: Da maestre, au fost cazuri in care unii au fost dati afara din examen pt ca nu aveau pataloni moto, exces si fitza de militian zic eu caci oamenii aveau protectii. Sunt unii care au ani buni de motociclism in fata fara sa aiba pantaloni moto, ma rog. Examinatorul in cauza, din cate stiu eu....dar persoane importante, nu dam nume.

Oricum astia de la noi de la eliberari permise ar trebui batuti in crestet, atatea fitze si figuri si aere de nu se mai poate. Domnilor s-ar putea ca in meseria dumneavoastra sa aveti contact cu oameni de un rang mai inalt ca voi, asa ca putina amabilitate si respect fata de cei care contribuie la salariul vostru nu strica; ca doar nu se duce nimeni cu gandul de a se umple de draci la examenul de conducere, dar in fapt asta se intampla.!

:) :laugh:

Bafta si numa' bine!

Si eu am inteles de la nea Mihai ca trebuie echipament complet,casca,manusi,bocanci,pantaloni dar cum traim in Romania, se prea poate ca sa aceste reglementari sa fie de la caz la caz, in fine cel mai indicat este sa te duci cu echipamentul daca il ai si daca nu ti-l cere asta e ,iar daca il cere numai bine esti pregatit si nu mai stai sa iei de la unul altul prin poligon.

Multumesc pentru raspunsuri. Nea Mihai mi-a spus si mie ca imi trebuie echipament complet (inclusiv pantaloni). Nu sunt adepta mersului in tricou si pantaloni scurti dar chiar mi se pare ok sa poti merge doar cu protectii. Ce au pantalonii de moto in plus? Pana la urma o sa vad miercuri! Sa-mi tineti pumnii, poate se trezeste domnul politist bine dispus.

Salut,

Eu am dat examenul acum 3 saptamani in Campin si domnul politist a venit cu texte gen "sa nu veniti cu genuchere de role" , "ce pantaloni sunt aia in regulament scrie sa ai pantaloni de piele" sau "cum bocancii aia ce sunt aia trebuie sa fie tot de piele" dar pana la urma am dat cu echipament din material textilsi cu bocanii aia care nu erau din piele. Apoi faza cu "genunchere de role" a fost cu o saptamana inainte cand acelasi domn politist a venit fara anexe si ne-a amanat examenul cu o saptamana cand si eu si un coleg am venit cu genunchere MOTO dar se pare ca nenea politistu nu era multumit...Asa ca aveti grija la echipament ca din cate stiu sunt sanse ca acelasi domn politist si anume Voicu sa vina sa dea examen si la Poiesti.

Bafta la examen.

d33a dupa cum s-a mai spus e la latitudinea politistului. Eu am dat in aprilie in jeansi si cu genunchiere imprumutate de la Nea Mihai, iar peste o saptamana cand a dat sotia, politistul a respins pe cineva cu acelasi echipament (pentru ca "nu avea echipament moto"). Ar fi bine daca gasesti pana miercuri imprumut o pereche de pantaloni totusi.

Bafta multa!

atentie ca trebuie sa ai sosete in picioare si prezervative in buzunar pentru examen :laugh: :) :)????? De unde dreacu o scoateti mah cu echipamentul de protectie full?Ce dati poligonul pe circuit?Cacamash pe reglementarile lor rutiere,in loc sa reglemeteze ce trebuie, te pune sa vi super echipat ca parca zici ca te dai ca pascota in poligon.

Edited by Celanimoto

Nu o sa risc sa nu iau examenului din cauza asta asa ca ma ducmaine la cumparaturi. O sa va tin la curentul cu ce s-a intamplat la examen.

Am dat poligon pe 20 Mai an asta in Bcuresti, si politistul a verificat inainte sa incepi daca ai bocanci/ghete, protectii de picior, manusi, casca si protectie de corp (spate, brate, umeri, ..). Mai verifica si daca ai strans casca bine.

Sfatul meu e sa faci o sedinta moto, sau mai multe cu echipamentul care vei purta la poligon, pentru ca sa simte altfel fata de ce esti obisnuit.

Bafta la examen!

Cand am dat eu ex, acu vreo 3 luni, l-a trecut neprezentat pe un tip din fata mea, ca nu avea pantaloni moto. Tipul avea casca, armura full body, genunchere SuperShield, cizme moto, manusi, iar pe sub genunchere avea blugi. Pe mine m-a obligat sa inchid casca, desi i-am zis ca lesin de cald (aveam flip-up). Decat sa risti aiurea sa te pice ca s-a trezit necopulat, mai bine te blindezi, fie si cu echipament de imprumut. Bafta la examen !

venim sa-ti facem galerie in poligon? :kick:

Clar! Si apoi sa va fac cinste cu un suc de portocale! Nu cred ca intra berea asa de dimineata. Sper doar sa nu ploua :disappointed:

oho-hooo eu am avut istorie lunga cu ploaia :kick:. M-am prezentat la ora 8 in poligon si a inceput sa ploua. I-a zis militianul lui Nea Ionita ca daca se opreste ploaia pana la ora 13 si se usuca pe jos dam examenul, daca nu - nu. Asta dupa ce asteptasem din noiembrie pana in aprilie sa dau examenul. Am stat in poligon 4 ore si jumatate si la 12:30 s-a oprit ploaia. La 13 a venit militianul si am dat ;).

Bafta multa maine, poate ne prezentam pe acolo la galerie. :disappointed:

Am dat poligon pe 20 Mai an asta in Bcuresti, si politistul a verificat inainte sa incepi daca ai bocanci/ghete, protectii de picior, manusi, casca si protectie de corp (spate, brate, umeri, ..). Mai verifica si daca ai strans casca bine.

Sfatul meu e sa faci o sedinta moto, sau mai multe cu echipamentul care vei purta la poligon, pentru ca sa simte altfel fata de ce esti obisnuit.

Bafta la examen!

donule in cepator...scrie frate romaneste...sau si la capitolul asta esti incepator...nu o sa iti zic unde ai gresit, dar in schimb iti zic ca esti pe langa rau....si daca imi dai vreo replica, te rog pune in postarea aia si ce ai gresit, dar corect de data asta....

imi parte rau ca ma leg de chestii de gen dar nu am putut tolera asemenea greseli de exprimare

bafta celor cu examenele:), pe vremea mea (in octombrie 2008:))) era foarte simplu, cerea doar casca, si aia potea sa fie si o tigaie legata cu ata=))......numai bine

Edited by vrajitoru_23
donule in cepator...scrie frate romaneste...sau si la capitolul asta esti incepator...nu o sa iti zic unde ai gresit, dar in schimb iti zic ca esti pe lenga rau....si daca imi dai vreo replica, te rog pune in postarea aia si ce ai gresit, dar corect de data asta....

imi parte rau ca ma leg de chestii de gen dar nu am putut tolera asemenea greseli de exprimare

bafta celor cu examenele:), pe vremea mea (in octombrie 2008:))) era foarte simplu, cerea doar casca, si aia potea sa fie si o tigaie legata cu ata=))......numai bine

Hai ca la asta ai fost tare ! Dai lectii de scris dar postul tau e sub orice critica ! :disappointed:

Hai ca la asta ai fost tare ! Dai lectii de scris dar postul tau e sub orice critica ! :disappointed:

ei, pe bune?....de ce ar fi sub orice critica? te rog da-mi un exemplu....:kick:

si chiar daca ar fi...nu se compara cu o exprimare ca asta "sedinta moto cu echipamentul care vei purta la poligon"

Edited by vrajitoru_23
.donule in cepator..scrie frate romaneste...sau si la capitolul asta esti incepator...nu o sa iti zic unde ai gresit, dar in schimb iti zic ca esti pe langa rau....si daca imi dai vreo replica, te rog pune in postarea aia si ce ai gresit, dar corect de data asta....

Data tot am ajuns la lectii de ortografie ! Ultimul OFF-TOPIC !

Edited by Nyt