Sari la conținut

Accident r6 26.06.09 pe autostrada Soarelui!


emylyo
 Share

Postări Recomandate

Aseara pe la 19.00 2 r6 se deplasau pe A2.La curba care duce spre taxare -unde anul trecut si-a mai pierdut viata un motorist- un logan a schimbat banda 1 cu 2 taind fata celui de-al 2-lea motociclist care avea peste 100km la ora si a franat blocand fata si s-a imprastiat.Motociclistii aveau permis din luna mai,dar spuneau ca mergeau pe motoare de 2 ani.Din fericire nu s-a lovit de balustrada,dar l-a lovit cornul moto in zona ficat.Motocicleta cu fata si carenele praf,el a scapat destul de subtire tinand cont ca avea geaca si protectie de coloana,manusi si rucsac in spate.Loganul s-a tot dus.A refuzat internarea ca sa nu-i faca dosar penal de autovatamare pentru ca nu a lovit masina si s-a dus la un alt spital sa faca un control amanuntit.Am ramas surprins totusi ca aveau motoare de viteza si casti de scutere Grex si Driver.Totusi casca driver era foarte polizata.I-am ajutat pe cat posibil si indrumat spre cele bune ajutandu-i si cu politistii.Pacat ca unul dintre politisti nu a fost de acord ca prietena mea sa-i dea asigurarea ei de auto sa isi faca motocicleta,desi alti 2 au zis ca e in regula.Motoristii erau din Craiova.Aveti grija la curba dinainte de intrare in taxare la Fetesti-este foarte inselatoare1

Editat de emylyo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
Grex e un Nolan cu alta capuseala. Stiai ? Hard shell e Nolan si/sau XLite. Pentru tine pot ramane casti de scuterist ...

si eu stiam ca GREX is casti bune. acum sa nu il transormam si topicul asta in Offtopic.

 

insanatosire motoristului... trebuia sa ii dea oleaca de spaga la nea gaboru sa vazi cum ii dadea si asigurarea lui sa isi faca motoreta.. bulangiu mare parca dadea el banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiam ca Grex este de fapt un Nolan.Nu pot sa le stiu pe toate ca altii.In momentul in care ai motor de 4-5 mi de euro consider ca poti sa ai si o casca de macar 2-3 sute.Sau vinzi telefonul de fitze si iti iei o casca care sa te salveze,nu un plastic infect.Incep sa ma satur de atacuri la persoana si bagatori in seama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara pe la 19.00 2 r6 se deplasau pe A2.La curba care duce spre taxare -unde anul trecut si-a mai pierdut viata un motorist- un logan a schimbat banda 1 cu 2 taind fata celui de-al 2-lea motociclist care avea peste 100km la ora si a franat blocand fata si s-a imprastiat.Motociclistii aveau permis din luna mai,dar spuneau ca mergeau pe motoare de 2 ani.Din fericire nu s-a lovit de balustrada,dar l-a lovit cornul moto in zona ficat.Motocicleta cu fata si carenele praf,el a scapat destul de subtire tinand cont ca avea geaca si protectie de coloana,manusi si rucsac in spate.Loganul s-a tot dus.A refuzat internarea ca sa nu-i faca dosar penal de autovatamare pentru ca nu a lovit masina si s-a dus la un alt spital sa faca un control amanuntit.Am ramas surprins totusi ca aveau motoare de viteza si casti de scutere Grex si Driver.Totusi casca driver era foarte polizata.I-am ajutat pe cat posibil si indrumat spre cele bune ajutandu-i si cu politistii.Pacat ca unul dintre politisti nu a fost de acord ca prietena mea sa-i dea asigurarea ei de auto sa isi faca motocicleta,desi alti 2 au zis ca e in regula.Motoristii erau din Craiova.Aveti grija la curba dinainte de intrare in taxare la Fetesti-este foarte inselatoare1

 

De cand se face dosar penal pt autovatamare? :laugh: Sanatate motociclistilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dosar de cercetare penal pt autovatamare!Din cauza vitezei la scris am gresit!

 

Da, polițiÂştii consideră că te poți da în judecată Âşi te poți târî prin tribunale singur. Atâta timp cât "împăcarea părților înlătură răspunderea penală" nu văd nici cum scopul acestei cercetări în cazul de autovătămare. Dar probabil că noi muritorii nu avem gândirea profundă a procurorilor Âşi polițiÂştilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara pe la 19.00 2 r6 se deplasau pe A2.La curba care duce spre taxare -unde anul trecut si-a mai pierdut viata un motorist- un logan a schimbat banda 1 cu 2 taind fata celui de-al 2-lea motociclist care avea peste 100km la ora si a franat blocand fata si s-a imprastiat.Motociclistii aveau permis din luna mai,dar spuneau ca mergeau pe motoare de 2 ani.Din fericire nu s-a lovit de balustrada,dar l-a lovit cornul moto in zona ficat.Motocicleta cu fata si carenele praf,el a scapat destul de subtire tinand cont ca avea geaca si protectie de coloana,manusi si rucsac in spate.Loganul s-a tot dus.A refuzat internarea ca sa nu-i faca dosar penal de autovatamare pentru ca nu a lovit masina si s-a dus la un alt spital sa faca un control amanuntit.Am ramas surprins totusi ca aveau motoare de viteza si casti de scutere Grex si Driver.Totusi casca driver era foarte polizata.I-am ajutat pe cat posibil si indrumat spre cele bune ajutandu-i si cu politistii.Pacat ca unul dintre politisti nu a fost de acord ca prietena mea sa-i dea asigurarea ei de auto sa isi faca motocicleta,desi alti 2 au zis ca e in regula.Motoristii erau din Craiova.Aveti grija la curba dinainte de intrare in taxare la Fetesti-este foarte inselatoare1

 

Permis din mai? coduceau de 2 ani? R6? Niste asi ai ghidonului for sure.

 

Curba aia inselatoare are indicatoare de reducere a vitezei. Indicatoarele respectate si nu mai e chiar asa de inselatoare.

 

Cat despre militienii aia doi care au fost de acord cu schimbul de asigurari, fa-le un bine si da-mi numele lor. Ce s-ar mai bucura CSA-ul sa bage un meltean din asta dupa gratii.

 

Mai ales de anul asta sfatuieste-ti prietena sa se abtina. S-ar putea ca de la anu sa descopere ca e mai ieftin sa mearga cu taxiul. Asta ca sa nu mai spun ca din cauza samaritenilor ca voi ajungem toti sa platim pentru un berbec care nu stie ca pe banda 2 doar se depaseste. De mers la drum se merge pe prima.

 

Numai bine si nu uitati... nu va mai jucati cu asigurarile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit acum cu baiatul accidentat.Este inca la spital la Constanta.Are o gaura serioasa in dreptul ficatului.Nasol!Incercam sa il scoatem din rahat ieri.In fine.Sper sa se termine cu bine!Mersesera 2 ani prin Italia cu motoarele,dar acolo se conduce un pic mai bine ca la noi.Nu sunt indicatoare de reducere decat dupa curba.

Editat de emylyo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, polițiÂştii consideră că te poți da în judecată Âşi te poți târî prin tribunale singur. Atâta timp cât "împăcarea părților înlătură răspunderea penală" nu văd nici cum scopul acestei cercetări în cazul de autovătămare. Dar probabil că noi muritorii nu avem gândirea profundă a procurorilor Âşi polițiÂştilor.

Nu politistii sunt de vina, ci legiuitorul (in cazul asta guvernul ca e OUG) pentru ca nu a exclus prin lege cazurile de auto-vatamare. Daca mergi la spital si aia au motive sa suspecteze ca ai avut accident auto/moto si nu cheama politia rutiera ei comit o infractiune, daca politistul nu face dosar penal pentru un accident rutier e infractiune, si pana la urma nea procurorul pune un mare NUP pe dosarele de auto-vatamare, pentru ca nicaieri in lege nu e prevazut ca politistul ar avea voie sa nu faca dosar penal in cazul unui accident in care si vinovatul si victima poseda din intamplare acelasi acelasi nume si acelasi CNP... E o simpla scapare legislativa care produce o gramada de hartii si toaca o gramada de timp si bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar teoretic daca esti atat de prost incat sa te lovesti singur, inseamna ca a fost doar o chestie de noroc sa nu il faci si pe altu praf. Practic, in cazul de fata daca loganistul ar putea fi tras la raspunde legal pentru fapta comisa atunci motociclistul nu ar mai fi obligat sa refuze internarea, eventual o complicatie majora din cauza unei interventii intarziate.

 

Dar noroc ca avem coduri noi... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In curba aia pe sensul de mers spre constanta e o imbinare defectuasa a drumului cu podul pe banda 1!! Daca nu esti atent si nu respecti limita de viteza de 80 km/h iti fuge fatza de nu te vezi. Am simtit o smucitura violenta in ghidon dar am reusit si m-am redresat. Cand am trecut a 2-a oara m-am uitat cu atentie si am vazut cocoasa de camila lasata de constructorii lu` peste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt indicatoare de reducere decat dupa curba.

Daca nu ar fii indicatoare de reducere tu ai merge numai cu 200 ?

Si cand zic asta ma intreb daca tu ai pretentia sa te atentioneze cineva sa incetinesti inainte de curba...

Cat despre motociclist...ii doresc sa se refaca complet dupa accident si sa revina pe sosea cu mai multa prudenta.

Si sa ii spui ca 2 ani de mers in Italia pe "motoare" fara permis nu inseamna experienta...mai cunosc pusti care "au invatat sa piloteze" pe "scutere de 600" .

Editat de brick23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de statiile de taxare si curba sunt indicatoare de reducere 100 si 80. Daca vii atat de tăntălau si nu le bagi in seama, putea si o pala de vant sa-l bage-n boscheti (si cazuri au fost). Faza cu asigurarea si cu spitalizarea... politistii ar fi bine sa nu se bage-n din astea, ca (,) colegii din Constanta tocmai ce si-au luat-o.

 

Oricum, Emi, GRex e o casca de la decenta in sus, ca idee.

 

Sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faza cu cercetare pt autovatamare e ca .... poate tu nu depui plangere dar .... daca trec mai mult de 60 de zile de spitalizare (si astea nu sunt spitalizare efectiva, ci dupa niste bareme ale IML-ului, cu varsta pacientului, zile de spitalizare, zile de recuperare, etc) politia se autosesizeaza, indiferent ca depui sau nu plangere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Terminati odata cu autovatamarea. Chiar daca se deschide dosar, asta nu inseamna ca o sa fie solutionat altfel decat cu "neinceperea urmaririi penale". V-au mai spus-o multi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faza cu cercetare pt autovatamare e ca .... poate tu nu depui plangere dar .... daca trec mai mult de 60 de zile de spitalizare (si astea nu sunt spitalizare efectiva, ci dupa niste bareme ale IML-ului, cu varsta pacientului, zile de spitalizare, zile de recuperare, etc) politia se autosesizeaza, indiferent ca depui sau nu plangere

multumim romania...dosar penal ca ca te lovesti singur...multumim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu nu este indicator de reducere.Si poti intra si cu 160-180 in curba aia daca nu stii ce urmeaza dupa.Spun asta pentru ca este aproape de mine si merg destul de des pe acolo.O sa am drum azi acolo si va anunt ce si cum este in realitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt indicatoare de reducere, la 100 apoi la 80 si mai nou(ieri) si indicatoare galbene de reducere la 60, da presupun ca atunci cand mergi cu ochelari de soare D&G si viziera fumurie nu prea le vezi.

Editat de werewolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt indicatoare de viteza maxima 100 - 80 - 60 si e marcat si pe asfalt. Trebuie sa fii mult prea chior sa nu le vezi. Dar, ma rog, e mai usor sa te autovictimizezi in loc sa recunosti ca ai gresit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa faptul ca sunt indicatoare de reducere a vitezei...exact langa gheretele alea de taxare mai stau si loganurile de politie cu radar! sa vedeti cozi la amenzi ce sunt la sfarsit de saptamana acolo! :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu nu este indicator de reducere.Si poti intra si cu 160-180 in curba aia daca nu stii ce urmeaza dupa.Spun asta pentru ca este aproape de mine si merg destul de des pe acolo.O sa am drum azi acolo si va anunt ce si cum este in realitate.

Vai ce tare

Imi plac astia periculosi ca tine care merg tare,pacat ca se cumintesc definitiv dupa un timp...

Editat de brick23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E nasol daca iti scapa mana in acceleratie fara sa te gandesti ca s-ar putea sa se termine linia dreapta...mai ales in Romania.

Editat de brick23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, a scapat usor.

Cat despre dosar penal pentru autovatamare pot sa va spun ca in cazul meu m-am trezit cu o instiintare acasa la ceva vreme dupa accident unde ma anuntau ca procuratura a decis neinceperea cercetarii penale. Deci banuiesc ca se autosesizeaza conform legii, dupa care, in cazurile de autovatamare, se decide neurmarirea penala. Destul de stupid. Functioneaza sistemul ca ca o aplicatie it neoptimizata. Adica face niste pasi inutili in plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...