Sari la conținut

Accident r6 26.06.09 pe autostrada Soarelui!


emylyo
 Share

Postări Recomandate

QUOTE-BRICK23 Vai ce tare

Imi plac astia periculosi ca tine care merg tare,pacat ca se cumintesc definitiv dupa un timp... Ma cunosti cumva si stii cum merg eu?Ne-am dat impreuna si eu nu stiu?Acum ceva timp alergam-imi luam doza de adrenalina,dar in ultima vreme am inceput sa merg mai safe-in localitati mai incet si vigilent,pe europene la limita bunului simt,pe autostrada mai tare doar daca este libera,dar nu foarte tare.Nu iti doresc sa mergi cu un motor puternic la care nu prea realizezi viteza decat daca arunci ochii in bord.Dupa ceva vreme de alergat incep sa iti placa mai mult acceleratiile si virajele.Este mai greu sa intelegi fenomenul prin prisma motocicletei pe care o ai.Recunosc ca m-am mai linistit-principalul motiv este ca in alergaturile noastre multi isi depaseau limitele si au ajuns prin santuri si spitale.Habar nu ai cat de tare se merge pe autostrada a2 cu motorul.Intamplator lucrez la 2 pasi de ea si zi noapte se aud motoare turate la maxim.Nu de putine ori trec gasti intregi de cursieri.Am vazut inclusiv elicopterul alergand moto care se deplasa cu viteza mai mare decat a acestuia-din pacate nu am putut sau nu am putut realiza ce moto era.Stiu numai eu cativa carora nu le ajungea benzina pana la Fetesti-Balamuc iti spune ceva?Bota iti spune ceva?De Alex Deputatu si multi altii care umblau cu el nu mai zic.Prin Constanta sunt iar cativa care merg toata autostrada cat pot motoarele de 1000.De pustani fara numere nu mai zic.Sa inteleg ca vezi viitorul?Zi-mi si mie ce ma asteapta ca sa stiu sa nu mai platesc rate la banci te rog.

Editat de emylyo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ca idee iti pot spune ca mie nu mi-e teama de mana mea,ci de indolenta si nesimtirea soferilor,desi a gresi este omenesc si o poti pati chiar pe mana mea.Hai sa nu divagam.Vineri dadeam telefoane peste telefoane pentru ca pe autostrada era o pata de ulei de cativa metrii lungime si latime si incepusera sa treaca motoare.Trebuia sa pun palma in poponeata si sa plec?Am sunat personal seful sucursalei drumuri si autostrazi si a trimis o autospeciala care a curatat zona pentru ca militieniilor li se rupea-a zis unul ca abia se mai imputineaza motoristii si scapa si ei de belele.Seara aveam grija de ala accidentat sa scape mai usor ca aveau multe nereguli si iar nisip pe ulei si iar maturat autobanda.Tu ce faci constructiv si profilactic?Dai din taste?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad nici un viitor,doar ca din ce-ai spus tu pe pagina 2 se intelege ca nu ai incetini doar la intalnirea unui indicator de reducere,ceea ce mi se pare in neregula...tot ceea ce vroiam sa spun este ca putini se pot abtine de la placerea simtita la o viteza mare,si se ajunge la lucruri nasoale.

Cat despre indolenta si nesimtirea soferilor,pot spune ca in Romania soferii inca nu sunt "obisnuiti" cu motociclistii si ca nu ei pot fii principala cauza a accidentelor...si aici revenim la drumuri proaste,capace de canal furate,mizerie etc...

Editat de brick23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumes Emylyo pentru ca mi-ai creat o mare deziluzie. Credeam ca suntem uniti macar pe forumul asta (urmarit de 300 de membrii si vizionat de 600 guests). Ma bucur ca ajuti motociclisti (aici NU glumesc) dar ma intristez ca jignesti oameni pe care nu-i cunosti.

 

Salutari din Timisoara,

Calin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumim romania...dosar penal ca ca te lovesti singur...multumim

este oarecum normal...cam ca la tentativa de suicid..:disappointed:

vb serios..gandeste-te cat costa o zi de spitalizare..daca te accidentezi ff grav,si dai dovada de inconstienta maxima,deschiderea dosarului poate avea ca scop anularea permisului de conducere prin hotarare judecatoreasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu nu este indicator de reducere.Si poti intra si cu 160-180 in curba aia daca nu stii ce urmeaza dupa.

 

Nu prea poti. Limita de 130 iti suna cunoscut? :disappointed: Bine stiu ca pentru patru cilindri si o carena aerodinamica asta nu se aplica... but still. E ditamai curbalaul acolo.

 

 

Pe langa faptul ca sunt indicatoare de reducere a vitezei...exact langa gheretele alea de taxare mai stau si loganurile de politie cu radar! sa vedeti cozi la amenzi ce sunt la sfarsit de saptamana acolo! :kick:

 

Aia-s niste onanisti care stau la pomana la iesirea inspre fetesti cu radarul. La bariere au mai mult loc si acolo fac coada de pitpalaci. E foarte folositor ce fac ei dar foarte inutil in acelasi timp. Ca sa te prinda radarul pe autostrada trebuie sa fii destul de tolomac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumes Emylyo pentru ca mi-ai creat o mare deziluzie. Credeam ca suntem uniti macar pe forumul asta (urmarit de 300 de membrii si vizionat de 600 guests). Ma bucur ca ajuti motociclisti (aici NU glumesc) dar ma intristez ca jignesti oameni pe care nu-i cunosti.

 

Salutari din Timisoara,

Calin

Ma surprinde acest post la maxim pentru ca tu esti cel care m-a jignit primul.Vrei sa iti amintesc concret filmul intamplarilor?Uita-te la primul tau post si iti vei aminti in caz ca iti joaca feste memoria.Astept cu nerabdare clipa in care ne vom intalni sa vedem asa cum ai spus tu care dintre noi va renunta si va da inapoi.Au mai fost si altii ca tine si s-au dat la fund.Dar dupa ultimul tau post si eu incep sa ma intreb oare ce numar porti la casca?!?

 

Nu prea poti. Limita de 130 iti suna cunoscut? :disappointed: Bine stiu ca pentru patru cilindri si o carena aerodinamica asta nu se aplica... but still. E ditamai curbalaul acolo.

 

 

 

 

Aia-s niste onanisti care stau la pomana la iesirea inspre fetesti cu radarul. La bariere au mai mult loc si acolo fac coada de pitpalaci. E foarte folositor ce fac ei dar foarte inutil in acelasi timp. Ca sa te prinda radarul pe autostrada trebuie sa fii destul de tolomac.

La fel credeam si eu la un moment dat,dar...atentie!Dupa 150 km de autostrada si viteza pentru ca se merge cu viteza decelerarea din curbele dinaintea taxarii produce senzatia de viteza mica,dar de fapt se ruleaza cu viteza mare si locul de trecere printre locurile in care vor fii amplasate bariere ested estul de ingust.Anul trecut au fost acolo multe accidente grave soldate cu morti pentru ca intrau pe oriunde,dar numai locul de trecere nu il nimereau.In plus politistii de acolo sunt in mare parte si motociclisti in timpul liber si nu se preteaza sa opreasca motociclete.Este adevarat ca sunt si 2 frustrati care o fac din 10,dar ceilalti iarta.Si nu este o curba foarte periculoasa daca o cunosti.Daca treci rar pe acolo se schimba situatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa facem ceva constructiv si sa lasam polemicile.Este plin forumul asta de asa ceva si din acest motiv unii au emigrat spre altele.Vreau ca de la accidente sa invatam ce e bine si ce este rau,ce se poate face,ce se poate evita,cum se poate evita pentru ca numarul accidentelor sa scada.Macar noi sa invatam sa prevenim,daca ceilalti nu ne sprijina.Munca de prevenire conteaza cel mai mult.

Editat de emylyo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre noi doi fie vorba abia astept sa te cunosc si sa vad ce privire posezi. Vezi si tu posturile (care au ramas ...) si vei intelege ca nu te-am atacat. Am spus o parere despre casca aia... Adevarul e ca NU le poti sti pe toate si e urat sa te dai "Vasile" cand de fapt numele tau nu poate fi pronuntat in limba noastra... Nume ales de tine ... Al meu e de pe casete ... adica e locul unde vei gasi o surpriza.

 

Iti propun sa ne intalnim si sa faci tot ce mi-ai sugerat mai sus. Locul preferat de mine ar fi Timisoara (asa cum bine ai observat am o varsta ...) dar te voi anunta de itinerariul meu daca ma apropii de tine (ceva sud est).

 

OK ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...