Sari la conținut

Nu Stiu Ce Sa-mi Iau? Ma Ajuta Cineva?


Postări Recomandate

Salut tuturora, sunt nou pe forum si e super atmosfera de aici.

 

Dupa cum se vede inca nu am motor, dar un foarte bun prieten de-al meu mi-a dat si mie virusul(in forma lui cea mai grava:off-road).

Si m-am hotarat sa-mi cumpar moto, dupa indelungi cautari am dat de un cross suzi. rm250 '94.

Aici vine problema crossu nu-i inmatriculabil deci circulat pe drum public=parnaie, dar in schimb ii stok(motor, suspensii, alea, alea), alta alternativa ar fi un enduro mai vechi,inca nu stiu exact dar ceva italian banuiesc,dincauza banilor (cam nu prea sunt).

Voi ce ma sfatuiti cross ok dar pt dealuri sau enduro mult mai slab,dar macar nu mai iau remorca dupa masina; de fapt scap si de masina :crack:

???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cat de potrivita e ca prima motoreta rm250.mai degraba un enduro mai vechi, eventual mai stai putin sa aduni bani(aprox 2000 eur).bafta.in zona ta miscarea enduro e puternica, cu siguranta ca gasesti oferte si mai jos de 2k euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adevarat graieste soso....un cross de 250 te cam pune pe burta imediat daca esti incepator....sfatul meu e sa iti iei un dr de 350 sau 650 :crack: combinatie perfecta on-off road

 

asta in cazut in care vrei sa scapi ieftin.....altfel ia`ti un ktm lc 4 :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti dreptate cu pusu pe burta de catre domnisoara RM, am fost avertizat.Dar am auzit destul de des si versiunea "o sa te plictisesti rapid de 15-20 cai, si-iti va parea rau ca nu ti-ai luat una mai maricica".

Adevaru e ,ca e bine sa incepi cu ceva mai linistit si pe masura ce evoluezi sa iti cumperi ceva mai nervos ;dar totodata si foarte costisitor ,nu?

Totusi cred ca voi mai astepta, cu toate ca e al naibii de greu (presupun ca pe fiecare l-a incercat febra asta).

Oricum de visat nu doare pe nimeni, si sunt convins ca e o etapa destul de faina in viata fiecarui biker, asta in care te gandesti de unde sa alegi, si cochetezi cu fiecare model in parte pana cand evident va aparea EA, CEA ALEASA. Asa ca astept diferite sugestii, poate mai invat si eu cate ceva despre enduriste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un DR 650 ar fi tocmai bun si pentru on si pentru off. Daca vrei sa ai un motor cu care sa poti merge si pe strada alege unul inmatriculabil, nu de alta dar o sa te friga buza sa te dai cu ea pe strada si nu e bine sa nu fii in regula.

 

Bafta :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi suficienti 20 cai pt 88kg??

Pt. KTMBULL: stiu cum frige de tare,pt ca am si patit-o pe la 16 ani cu o mobra, noroc ca s-a putut rezolva(ehhe:...pe vremurile alea, foarte bune de demult; si mult mai ieftine) :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda...crosurile sunt cam prea tari pentru inceput

si io zic sa te indrepti catre un DR 350 sau Xt 350 pentru inceput

ai mai mers cu ceva pana acum ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum spuneam,pegas+skateboard+montainBike+mobra+moped= 0,00 deci nu :crack: ,stiu cam cat stie unu cu bicicleta. Am m-ai piscat eu cate o tura cu un etz dar, doar ture.

Oricum dorinta exista, din moment ce:cum inchid ochii vad doar motoarele de pa mobile.de sau bikeshop.ro.Si mai rau, cum vad vreun deal deja imi imaginez tot felu de chestii :crack: , oare sunt ciudat??? :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nuuuu nu esti ciudat..... si mie mi se mai intampla.... si cand aud pe strada cate unul cu moto (intai il aud, dupa care il vad, zici ca fac in ciuda :laugh: ) intorc capul dupa el.... :lol:

 

Cat despre alegerea ta intre Enduro si Cross, e destul de simplu... cu cross-ul nu poti face altceva decat sa mergi pe coclauri, senzatia este superba , nu se compara cu nimic , dar o sa te doara cand nu o sa poti iesi cu ea pe drumurile publice.. :laugh:

 

Eu am avut un cross (cz 250 motoplat al naibii de compresat luat din club de la Steaua), si am inteles ca avea vreo 30 cai. De am vrut eu sa ma apuc de Motocross.

 

Oricum tu alegi... si indiferent ce ai alege sper sa ai parte numai de lucruri fumoase... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Cross = transport pe remorca, sau pastrat motorul la cabana

 

Enduro = mergi pe roti pana la munte/deal. Si aici ai nevoie de remorca daca ai cauciucuri cramponate si distanta de mers pana la deal e mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tavktm multumesc mult pentru incurajare si sa speram ca o sa ne intalnim pe un varf de deal,undeva (doamne fereste sa-l urcam din parti diferite si sus.... POOOC :laugh: ) Bafta si toate cele bune!

 

@Smokey ai dreptate senzatia adevarata de deal depinde mult de o remorca.

De aceea solutia cea mai fericita cred ca este:

-masina bifat

-remorca nebifat(se poa imprumuta si de la cunostinte)

-cross nebifat aprox800E

-un ducati monster600 nebifat aprox3.000E ---asa :laugh: ca sa devin obraznic

 

sau in loc de ultimele 2 pozitii un enduro cu doua randuri de jante+gume aprox2.500E-3.000E dar parerea mea (formata dupa altii) raportu kg/calPutere la un cross e munt mai ieftin de obtinut decat de la un endoro.

Bafta si multumesc pt sfaturi si lamuriri. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cosmop multumesc si eu !

 

Mai hai s-o facem lata atunci !

Uite, eu dispun de o duba (Iveco Daily) iar daca ne strangem cativa putem sa mergem undeva sa alergam undeva tantarii astia nervosi (in cazul in care avem , eu momentan nu mai am :laugh: )

 

Dar nu conteaza oricum sunt dispus sa merg :laugh:

Deci daca se strang ceva cross-uri eu sunt dispus sa pun duba la bataie... pot sa fie vreo 8-10 fara probleme...

Sigura conditie este ca drumul pe care mergem pana la locul de alergat sa fie bun !!! (nu pot face off-road cu duba :cheers: )

 

Nu stiu cat de buna e ideea mea dar cine stie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea ta e super(de unde esti?) , dar din pacate nici eu nu am motor (momentan au intervenit alte prioritati financiare, eram sigur ca asa o sa se ajunga :cheers: am patit la fel cu orice lucru pe care mi l-am dorit f mult). Sper ca prin iunie sa ajung si io la un cross.Si atunci putem face gasca linistiti ,mai am un prieten cu un atv tare de tot si inca s-ar mai gasi cativa amici tot cu atv-uri. Sper ca luna iun sa ne prinda pe toti pe vreun deal :laugh: .

 

ramane sa mai vb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea ta e super(de unde esti?) , dar din pacate nici eu nu am motor (momentan au intervenit alte prioritati financiare, eram sigur ca asa o sa se ajunga :cheers: am patit la fel cu orice lucru pe care mi l-am dorit f mult). Sper ca prin iunie sa ajung si io la un cross.Si atunci putem face gasca linistiti ,mai am un prieten cu un atv tare de tot si inca s-ar mai gasi cativa amici tot cu atv-uri. Sper ca luna iun sa ne prinda pe toti pe vreun deal :laugh: .

 

ramane sa mai vb.

 

Eu sunt din Bucuresti...

Oricum incap si atv-uri in duba !!!! :laugh:

 

Si exact cum zici tu... in viata intotdeauna apar nevoi mai urgente care nu ne lasa sa ne cumparam motoare... :D ..... dar stii tu cum e.. pasiunea moare ultima :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturora, sunt nou pe forum si e super atmosfera de aici.

 

Dupa cum se vede inca nu am motor, dar un foarte bun prieten de-al meu mi-a dat si mie virusul(in forma lui cea mai grava:off-road).

Si m-am hotarat sa-mi cumpar moto, dupa indelungi cautari am dat de un cross suzi. rm250 '94.

Aici vine problema crossu nu-i inmatriculabil deci circulat pe drum public=parnaie, dar in schimb ii stok(motor, suspensii, alea, alea), alta alternativa ar fi un enduro mai vechi,inca nu stiu exact dar ceva italian banuiesc,dincauza banilor (cam nu prea sunt).

Voi ce ma sfatuiti cross ok dar pt dealuri sau enduro mult mai slab,dar macar nu mai iau remorca dupa masina; de fapt scap si de masina :moto:

???

cross frate ,parerea mea

si eu mi-am luat din start crf450r 2003,e cam agresiv dar asta e....numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@schummy_ mersi pt sfat , cross va fi in cele din urma doar ca astept sa se stranga glont.

 

Oricum in general cam fiecare motociclist care a avut mai multe mobre spune ca daca e sa iti iei ceva atunci sa fie ceva specializat in sensul ca sa ma feresc de motoarele care ofera compromisuri (de ex intre off si on ) si defapt nu exceleaza nici unde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@schummy_ mersi pt sfat , cross va fi in cele din urma doar ca astept sa se stranga glont.

 

Oricum in general cam fiecare motociclist care a avut mai multe mobre spune ca daca e sa iti iei ceva atunci sa fie ceva specializat in sensul ca sa ma feresc de motoarele care ofera compromisuri (de ex intre off si on ) si defapt nu exceleaza nici unde.

....cel mai bine ar fii sa iesi un pic cu baietii sa asculti sfaturi sa incerci moatoare daca ai posibilitati si sa simti tu pe pielea ta ce doresti sa faci cross,enduro.....s.a.m.d.....eu unu am ales motocrossu desi e foarte greu si sunt la inceput dar nimeni nu sa nascut campion sau cu stinta direct ....acultati instinctu si urmeazal....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...